Günlük: Stellaris - Operasyonlar
#1
diarystl.png

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta operasyonlara dair bilgiler veriliyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...s.1453138/ :
*** SINIFLANDIRMA SEVİYESİ A3 - ÇOK GİZLİ - PAYLAŞILAMAZ

NOT: BU BELGENİN SANSÜRLENMESİNDEN KİM SORUMLUYSA, ONLARI BULUN, GÖREVLERİNE SON VERİN VE X-23 DERİN UZAY BÖLGESİNE GÖNDERİN. ONLARLA KONUŞACAKLARIM VAR.


- "ALTIN SLUG", PLIFF-PLAFF HIERARCHY İSTİHBARATI

Herkese merhabalar!

Bugün sizlere geçtiğimiz hafta tanıttığımız Casus Ağını nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Daha önceden bahsettiğimiz üzere bir Casus Ağı oluşturmak Sızma Seviyesi artışıyla pasif olarak İstihbarat edinmenizi sağlayacak. (Bu daha önceleri Casus Ağı Seviyesi olarak isimlendirilmişti, ancak kafa karışıklığına sebep olmaması için ismi değiştirildi.) Yeterli güce ulaştığınızda mevzubahis imparatorluk dahilinde Operasyonlar düzenleyebileceksiniz. Çok güçlü Casus Ağına sahip olduğunuz imparatorluklarda eş zamanlı olarak birden fazla Operasyon dahi gerçekleştirebilirsiniz.

Tıpkı İlk Temas gibi, Operasyonlar da ilk olarak Ancient Relics eklentisiyle birlikte oyuna eklenen Arkeoloji sistemine benzer bir sistem kullanıyor. Arkeoloji ve İlk Temastan farklı olarak Operasyonlar tamamlandıklarında herhangi bir eylemde bulunmanız gerekmiyor, önemli bir gelişme yaşanmadıkça bu sürece müdahil olmuyorsunuz.

Bir Operasyona başlarken, bu Operasyon için bir Asset (o imparatorlukta sizin lehinize hareket eden casus) seçmeniz gerekiyor.

Operasyonların bir enerji kredisi maliyeti ve devam ettiği süre boyunca bir enerji kredisi harcaması var. Operasyonların birçoğu son kademeye geçmeden evvel sizin onayınızı bekliyor, arayüzde hazır oldukları gibi casuslarınıza izin verebiliyorsunuz.

Gizli görevler oldukça meşakkatli ve kimi zaman işler hiç de beklemediğiniz yerlere varabilir. Görev esnasında işlerin ters gitmesi durumunda Casusbaşınız nasıl hareket edilmesini istediğinizi öğrenmek adına sizinle iletişime geçebilir. Belki bu sorunu ortadan kaldırmak adına onlara fazladan bütçe ayırırsınız, onlar da bu bütçeyi rüşvet için kullanır. Belki de bu göreve ayırdığınız Casus Ağı oranını yükseltirsiniz veya tamamen görevi iptal edip Asset'inizi yarı yolda bırakırsınız. Aynı şekilde, her şey yolunda gidiyor gibi gözükse dahi casuslarınız kendilerini beklemedikleri bir vaziyetin içinde bulabilir.

1611140847658.png

Evet, Hive içerisinde operasyon yapabiliyorsunuz.

Operasyon tamamlamak Sızma Seviyenizi etkiler, bazı kaynaklar bu operasyonun bir sonucu olarak kullanılamaz hale gelebilir ve gerçekleştirdiğiniz operasyona göre yaptıklarınız hedefi çeşitli güvenlik önlemleri almaya itebilir. Eğer operasyonda bir Asset kullanıyorsanız, onları günah keçisi olarak kullanıp Casus Ağınızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Operasyon Türleri
Operasyonlar 4 kategoriye ayrılıyorlar. Aşağıda her kategoriye dair bazı bilgiler görebilirsiniz. Bunlar halen geliştirilme aşamasında olduğu için zamanla değişime uğrayabilirler.

Sızma Operasyonları ağı güçlendirmek ve bilgi toplamak adına yapılan sıradan operasyonlar. Bilgi Topla, Asset Edin ve Teknoloji Çal gibi bazı operasyonlara sahipler.

Sabotaj Operasyonları maddi, kimi zaman ise manevi bir şeyleri yıkmak ve bozmak üzerine yapılan operasyonlar. Yıldız Üssü Sabote Et ve Diplomatik Kriz bu operasyonlara bazı örnekler.

Manipulasyon Operasyonları gerçeğin üstünü örtüp, işinize gelen daha iyi gerçekler öne sürmek üzerine. Karalama Kampanyası ve Tehditle İş Yaptır bu operasyonlardan bazıları.

Provokasyonlar ise ters tepmesi neredeyse kesin olan, en ileri operasyon türü. Bunları başarmak oldukça zor ancak ödülleri de bir o kadar büyük. Korsanları Silahlandırmak bu kategorideki operasyonlardan biri.

Neyse artık yeter.

Operasyonlara Örnekler

Bilgi Toplama en basit operasyonlardan birisi, başlatmak için 20 veya üstü Sızma Seviyesine sahip olmanız gerekiyor. Casusbaşınız gizli bir şekilde bilgi toplamaları üzere casusları gönderiyor. Bir süre sonra içinde bilgiler olan bir belge sunuyor, buradan da İstihbarat Seviyesi ve bir kategoride fazladan İstihbarat gibi faydalar ediniyorsunuz.

Çok şaşalı bir görev değil, ancak aynı zamanda ters tepme ihtimali en az olan görevlerden birisi. İstihbarat yavaşça azalan bir değer olduğu için (şu anda yılda 1 azalıyor) Bilgi Toplama görevi oldukça kullanışlı bir görev.

Bu göreve bir Asset eklemek, görevin sonucunun Asset'in çıkarlarına göre değişim göstermesine sebep oluyor, bu da hedef imparatorluğun Hükümetinde, Diplomasisinde, Askeriyesinde, Ekonomisinde veya Teknolojisinde fazladan İstihbarat Raporu edinme şansınızı arttırıyor.

1611143051274.png

1611142885429.png1611143729872.png

Operasyonlar her zaman aynı şekilde sonuçlanmıyorlar.

Teknoloji Çalma, forumda gündem konusu olan operasyonlardan birisi. Bu operasyonda casuslarınız hedefin araştırma veritabanına erişmeye çalışıyor. İşlerin akışına göre farklı sonuçlar elde edebiliyorsunuz, bir teknolojinin işleyişine dair ufak ipuçları elde edebilirsiniz (araştırma seçeneği ve ilerleyişi veriyor), izinsiz erişim girişi açabilir (imparatorluğunuzun araştırma hızını yükseltiyor), veya tam tersi dosyaları silerek onların araştırmalarını baltalayabilirsiniz (hedef imparatorluk eksiler alıyor). Casuslarınız sadece imparatorluğunuzun anlayabileceği araştırmaları çalabiliyor, dolayısıyla öncesinde bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

İdeal olarak sizden ileri teknolojideki imparatorlukları hedef almak isteyeceksiniz, ancak sizden ileri olmaları aynı zamanda casuslarınızı daha etkili bir şekilde yakalayabilecekleri anlamına gelebilir.

1611140962353.png

Enigmatic Engineering Ascension Perk'i bu girişimleri engelliyor, çünkü teknolojilerinizin diğer imparatorluklar tarafından tersine mühendislikle ele geçirilmesini imkansız haline getiriyor. Elbette bu tarz girişimlere girecek diğer imparatorlukların bundan haberi olmayabilir.

1611140980117.png

Karalama Kampanyası, iki imparatorluk arasındaki ilişkileri hedef alıyor. İlk bölümün ardından hangi ilişkiyi hedef almak istediğinizi seçiyorsunuz. Daha sonraları casuslarınız, seçilen imparatorlukların yapıları neticesinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair sizden direktifler alıyor. Aşağıda Karalama Kampanyası ile bir federasyon içerisinde çatlak oluşturmaya çalışıyorum.

1611145428878.png

Adamlarım yaşanacaklara dair en ufak bir fikri olmayan hedefe dair iftiralar içeren belgenin hazır olduğunu söylüyor.

1611145550362.png

1611145587019.png

1611145700320.png

Karşı Casusluk girişimleri operasyonumuzu açığa çıkartmaya yetmedi, adamlarımız attıkları iftiralara hedefin araştırma tesislerini sabote etmesini de eklemiş. Hedef imparatorluk tesislere verdiğimiz zararın müttefikleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyonun sonucu olduğunu düşünüyor.

Assetler
Assetlerden bir hayli bahsettik, onları edinmenizin en basit yolu Asset Edinme operasyonunu gerçekleştirmek. Bunların yanı sıra diğer operasyonlarda da olaylar aracılığıyla Assetler edinebiliyorsunuz.

Her Asset'in etkili olduğu 2 kategori bulunuyor, bunlar Sızma, Sabotaj, Manipulasyon ve Hükümet, Diplomasi, Askeriye, Ekonomi, Teknoloji gibi alanlar arasından seçiliyor. Bir operasyon başlattığınızda bu operasyona bir Asset dahil edebiliyorsunuz. Eğer bu kategoriler uyum gösteriyorsa, operasyonunuz daha hızlı sona eriyor.

Assetler yararlanabileceğiniz sıradan insanlar, belki bıkkın bir bürokrat, belki eski bir suçlu. Gestalt imparatorluklarda casuslarınızın yararlanmanın yolunu bulduğu, ana sistemden bağımsız hareket eden robotları veya hasar aldığı için kontrolü ele geçirebilmiş bir koordinasyon robotu gibi unsurları ifade ediyorlar.

1611155327583.png

Yukarıda gördüğünüz Hask'Endek Sızma ve Hükümet kategorilerine sahip, bu da onu Asset Edinme görevinde çok etkili hale getiriyor. Operasyonlarınız esnasında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmanız durumunda bu Assetleri feda edebiliyorsunuz. Çeşitli vaatlerle yanınıza çekseniz dahi onlar sizin büyük oyununuzda basit birer piyondan ibaret. Dolayısıyla "görevlerini" yerine getirdikten sonra Sızma Seviyenizi korumak adına ortadan kaldırılabilirler.

Bu haftalık benden bu kadar, önümüzdeki hafta daha farklı, daha tehlikeli operasyonlardan bahsedeceğim.

O zamana dek görüşmek üzere!
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.