Günlük: The Settlers - Belediye Binası ve Geliştirmeler
#1
Görsel

The Settlers geliştirici günlüklerinin bu yazısında geliştirme mekaniklerinden ve seviyelerden bahsedilmiş.

https://www.thesettlers-alliance.com/en/...-upgrades/ :Selamlar! Önceki günlüklerde sizlere binaların geliştirilebildiğinden ve ileriki günlüklerde bunlardan bahsedeceğimizi söylemiştik. Bina mekaniklerinden bahsedeceğimiz gün geldi, sizi daha fazla bekletmeden konuya geçelim.

Yerleşkeyi kurmaya başladığımız ilk sıralarda sadece birkaç tane basit binayı inşa edebiliyoruz. Daha çeşitli binalara erişebilmek için belediye binasını kurmanız gerekiyor. Belediye binası, yumuşak kalasları kullanacağımız ilk bina olacak. Yumuşak kalaslara sahip olduğumuz vakit istediğimiz bir bölgeye kurabiliriz.

Görsel

Belediye binası kurarak yeni binaları ve kullanıyor olduğumuz binaların geliştirmelerini açmış olduk. Belediye binası kurulduktan sonra başlangıç binalarına ek olarak Kömür ve Cevher madenleri, Dökümcü binası, Hayvan ve Sebze tarlaları, Demirci binası, Kışla ve Darphane binaları açılıyor. İleriki zamanlarda bu liste değişebilir.

Tüm binaları son seviyeye çıkarmak ve tüm binaları açmak için belediye binasını sürekli ileri seviyelere almamız gerekiyor. Belediye binasının her gelişmesi sonrası yeni binalar ve geliştirmeler açılır. Bu geliştirmelerin 4 seviyesi vardır, 1. seviye yerleşke, 2. seviye köy, 3. seviye kasaba, 4. seviye ise şehir seviyesidir.

İlk seviyeden sonraki seviye olan köy seviyesine dönersek, köy seviyesinde ordu kurmak ve ordu için silah üretmek için gereken binalar açılmış olur. Kullanmak için evleri geliştirmemiz gereken yeni yiyecek tipleri de açılır, bu yeni yiyecek tiplerinden ve mekaniklerinden şu günlükte bahsetmiştik.

Ayrıca önceki tüm binaların geliştirmeleri de açılır ve yeni üretilebilir veya toplanabilir maddeler açılır. İleri seviyelerde yeni toplanabilen ve üretilebilen maddeler de açılıyor. Şimdi de bu yeni açılan maddelerden, geliştirmeler sonucu olarak değişen animasyonlara ve üretim yollarına bir göz atalım.

Görsel

Birinci seviye toplayıcı binası oyunun başlangıç binalarından biri, birinci seviyesinde sadece meyve toplanabiliyor. Geliştirme yaptığımız zaman ise ileriki vakitlerde yeni yiyecekler üretebilmemiz için gereken mantar ve otları toplayabileceğiz. Ayrıca toplayabileceğimiz farklı şeylerin açılması ile birlikte bir binadan iki toplayıcı çıkmasını sağlayacağız. Böylelikle bir toplayıcı binasından gelen kaynak sayısını arttıracağız.

Görsel

Geliştirmeyi yapmak için ihtiyacımız olan şey yumuşak odun, yumuşak oduna sahip olduğumuz zaman bu binadaki toplayıcılara yukarıda bahsettiğimiz gibi ot toplatabileceğiz. Aynı zamanda bu geliştirme ile birlikte binadan çıkan toplayıcı sayımız 2 olacak.

Görsel

Bir kere daha yumuşak odun ve taşlar ile geliştirme yaparsak mantar toplayabilecek ve üçüncü toplayıcıya erişeceğiz. Eğer otların veya mantarların toplanmasını istemiyorsak bunu binaya tıklayarak ayarlayabiliriz. Eğer binadan mantar ve ot toplamayı kapatırsak üç işçi de meyve toplamaya gidecektir.

Binaları geliştirmek yeni bina kurmaktan çok daha mantıklıdır, darboğazlara sebep olma olasılığı azalır ve kapladığımız alan aşırı büyümez. Ama binayı geliştirdiğimiz ve işçi sayısını arttırdığımız gibi tüketimin de artacağını aklınızda bulundurun, eğer bir binayı geliştirirseniz onun gereksinimlerini sağlayan binaları da geliştirmeli ve aralarındaki mesafeyi kısaltmalısınız. Geliştirme sırasında bir bina hiçbir şey üretemez.

Sizi bir binanın en son seviyesinde kurmaya zorlamak istemediğimizden, binayı açtığınız tüm seviyelerde kurabilirsiniz. Örneğin 3. seviye binaya kadar kurabiliyorsunuz ancak siz o binanın inşaatında taş gerekmeyenini kurmak istiyorsunuz, o halde 2. seviye olanını kurup bu gereksinimden kurtulabiliyorsunuz.

1. seviye bina kurup sonradan seviyesini arttırmak yerine direkt yüksek seviye bina kurulmasını istediğimiz için 1. seviyede 4 kalas ve 2. seviyeye geçirmek için 6 kalas daha isteyen toplayıcı binasının direkt 2. seviyesini 8 kalasa kurabilmenizi sağladık. Böylece en azından direkt yüksek seviye bina dikmenize sebep olacak bir şey olmuş oldu.

Tabii elinizde bulunan binayı 2. seviyeye geçirmek yeni bir tanesini kurmak yerine daha ucuz olacaktır. Ancak elinizdekini geliştirdiğinizden mantıken zarara girersiniz. Bahsetmek istediğimiz mekanikler bu kadardı, sonraki geliştirici günlüklerinde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.