[HS] Medieval 2 - Grand Hotseat: Ocak 2024 [RP]
Benim şahsi fikrim kazanamayacağın savaşı sürekli save load yaparak kazanmak oyunun gerçekçiliğini düşürüyor. Çok önemli değil bir oyun nasıl olsa ama bunu engelleyebilecek bir kural olursa oyunların çok daha zevkli geçeceğini söyleyebilirim.
Ara
Kazanamayacağın bir savaşı save load yaparak kazanamazsın zaten. Oranlar yakınsa, kazanma ihtimalin varsa 5 denemenin 4ünde atıyorum yenilgi, 1inde galibiyet alabilirsin.

Ben o savaşların neden absürt olmadığının açıklamasını yaptım ama hala saatlerce savaşları deniyormuşum gibi algı yapılmaya başlandı. O savaşların oranları 1-1 falan. Hatta ilk başta "nasıl bu savaşı kazanabilirsin" diye şaşkınlığa uğradığın Krakowdaki savaşın oranı 4-3 benim lehimeydi. "200 dinarla üretilen town militialarım neden 600-800 dinar ile yapılan askerlere yeniliyor?" Diye sormak absürt. Çok hotseat oynamadığınız için bu duruma alışık olmayabilirsiniz ama gidip alttan alttan "çok save-load yapıyorsun, nasıl böyle savaşları kazanıyorsun altında bir hinlik mi var" imaları yapılmaması lazım.

Keşke RP konusundaki ilk mesajın, konudaki diplomasi taleplerimi görmezden gelip, şehrimi kuşatıp ufak bir yenilgi aldıktan sonra "Bu nasıl olabilir?" mahiyetinde bir mesaj olmasaydı. Keşke ilk yenilgini alana kadar turunu atmak dışında Macaristan'da gerçekten bir oyuncu olup olmadığına dair bir emare olsaydı da Yapay zeka Macaristan'a karşı oynuyormuş gibi bir hal almasaydı. Save load "aşırı sıkıcı" gelebilir size ama save load yapmak yeni icat olmadı, save load yapılarak oynanan çok eğlenceli hotseatlerde de bulundum ama 0 RP, turların atılıp geçildiği ve eğlenceli olan bir hotseat hatırlamıyorum.

Hotseat kurulurken hiç kural olmasın deniyordu. Ben buna katılmadığıma dair imalarda bulundum ama hotseati düzenleyen kişi olmadığım için pek müdahale etmedim. Ben daha önce save loadın yasaklandığı bir hotseatte bulunmadım, bunu kontrol etmek de mümkün değil zaten. İnsanların oynadıkları turun videosunu, videoda hiçbir kesme yapmadan çekerek oynadıkları hotseat görmüştüm ama...
Ara
Arkadaşlar birbirimizle yaptığımız savaşların sonuçlarını buraya yüklemiyor muyuz artık. Ben dijonu kuşatmıştım. Ordum dağılmış. Savaş sonucunu atacak mısın ? @elefsar
Ara
4700_20240118194910_1.png?ex=65bbd193&is...4f7cf8976&

Doge Domenico yanına aldığı 500 kadar askeriyle Bern kalesini ele geçirmiştir. Bizzat benim emrimle yapmıştır. Lakin kaledeki hiç bir yapılaşmanın olmaması tarafımıza ulaştığında hemen emir verdik ve kaleyi en mükemmel haline geri getireceğiz. Avrupa'nın ortalarına kadar ilerleyen danimarka krallığının saygın halkı bunu bilmelidirler ki biz gittiğimiz yerler hoşgörü, refah ve para götürürüz. Eğer kuşattığımız şehirlerde teslim olmak isteyen bir şehir olursa canlarına ve mallarına bir zarar gelmeyeceğini bildiririz. Biz fethettiğimiz şehirleri para kazanmak amacıyla değil, bir dünya imparatorluğu olma gayretiyle fethederiz. 
Venedik Kralı II. Brave Mithrandiris The Grim.

İngiltere Krallığıyla yaptığımız müzakere sonucunda müttefik olduğumuzu tüm katolik devletlerine bildiririm.
Bu ittifak ile pekiştirilen dostluk iki devletin hem ticari hem sosyal yapısında büyük bir katkı yapmasını diliyoruz.

Ayrıca Venedik Krallığı olarak İspanya Kralı’na gönderdiğimiz ittifak anlaşmasının cevabını bekliyoruz. Avrupayı hep birlikte kalkındıracağız.
Ara
Denmark.png

Danimarka Avrupa'da barışı tahsis etmeye çalışırken Macaristan'ın üstüne Venedik de bize savaş ilan ederek sinsice Bern kalemizi ellerine geçirmişler ve hayatımızda hiç bir arada göremediğimiz kadar büyük bir orduyu Bern kalesine yerleştirmişlerdir. Bu da yetmezmiş gibi İngilizler de Venedikliler ile ittifak yaparak barış yanlısı Danimarkalılara karşı bir üçlü şer ittifakı kurulmuştur. Bu şer ittifakının kurulmasına cevap olarak İngilizlerin kendisine Fatih unvanı taktıran kralı Metz surlarını kuşatırken gafil avlanarak Prensimiz tarafından büyük bir yenilgiye uğramasının ardından kuyruğunu kıstırıp kaçmıştır.

Bu olaylar sonucunda zor durumda kalmış Fransa'nın bu şer ittifakınca yutulup yok edilmesine daha fazla kayıtsız kalamayacağız. Fransızların zor durumda olduğunu biliyoruz. Ancak onların tarih sahnesinden silinmemesi için şu andan itibaren elimizden gelen ne varsa yapacağımızı tüm dünyaya duyururuz. Bu doğrultuda Staufen kalemizden çıkan bir diplomat derhal Fransa'ya gönderilmiş ve bir ittifak teklifi içeren mesajımız iletilmiştir. Onurlu Fransızların bu teklifi kabul etmesini umar, hayatta kalma savaşlarında tanrının yanlarında olmasını temenni ederiz...

Ayrıca yüce İspanyol kralının da bu saldırgan ve barbar Venediklilerin ittifak teklifini kabul etmeyerek onurlu bir dış politika izleyeceğinden eminiz. Bu diplomasiden bîhaber barbarlarla anlaşma yapılamayacağı bizim onca dostça ticaret tekliflerimizi görmezden gelmelerinden de açıkça anlaşılabilir. Bu doğrultuda İspanya krallığı ile ticaret, harita değişimi, ittifak gibi her türlü anlaşma yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz. İspanya kralının güçlünün değil haklının yanında yer alarak bizim bu dostça teklifimizi makul bir şekilde cevaplandıracağını umuyoruz...

Thorn kalesinin yeniden fethi:

12-1.jpg?ex=65bc1d41&is=65a9a841&hm=4054...height=406

Macar Kralının içine sıkıştığı Breslau'nun yeniden fethi:

12-2.jpg?ex=65bc1d41&is=65a9a841&hm=2466...height=328

İngiliz kralının Metz surları önünde mağlubiyeti:

12-3.jpg?ex=65bc1d41&is=65a9a841&hm=b3e5...height=315
Ara
Save dosyasını atarsan müsaitken beklemeden oynayacağım. @Aytaç
Ara
Venice.png
arise, arise, riders of mithrandiris!
fell deeds awake: fire and slaughter!
spear shall be shaken, shield be splintered,
a sword-day, a red day, ere the sun rises!
ride now, ride now! ride! ride for ruin!
and the worlds ending!

death!

death!

death!

forth eorlingas!
bYbsCc.gif?ex=65bc366b&is=65a9c16b&hm=8c...501b92675&
Ara
(18-01-2024, 20:11)hamza060 : Arkadaşlar birbirimizle yaptığımız savaşların sonuçlarını buraya yüklemiyor muyuz artık. Ben dijonu kuşatmıştım. Ordum dağılmış. Savaş sonucunu atacak mısın ? @elefsar

Hocam cevap da vermemişsin? @elefsar

Dijon kentinde heroic victory mi aldın? Eğer öyle yapacaksan söyle bilelim de bundan sonra hiç bir şehrine casus sokmadan saldırmayayım. Boşuna asker kaybı yaşamayayım. Verdiğin cevaba göre turumu oynayacağım.
Ara
England.png
Danimarka'nın başlattığı savaşı biz bitirmemiz gerekiyorsa bitiririz. Lakin kendilerine bir uyarım olacak bizi kolay lokma zannetmesinler. Ona göre çıkarma harekatı düzenlesinler. Göze göz, dişe diş.

4700_20240119152333_1.png?ex=65bd1168&is...69f3241d0&
Ara
(19-01-2024, 16:50)hamza060 :
(18-01-2024, 20:11)hamza060 : Arkadaşlar birbirimizle yaptığımız savaşların sonuçlarını buraya yüklemiyor muyuz artık. Ben dijonu kuşatmıştım. Ordum dağılmış. Savaş sonucunu atacak mısın ? @elefsar

Dijon kentinde heroic victory mi aldın? Eğer öyle yapacaksan söyle bilelim de bundan sonra hiç bir şehrine casus sokmadan saldırmayayım. Boşuna asker kaybı yaşamayayım. Verdiğin cevaba göre turumu oynayacağım.

Birader o saldırıda bar %50 civarıydı zaten, tekte kazandı, öyle heroic falan olmasına gerek olan bir muharebe değildi. Turlarını 5 dk'da oynayan adamım ben. Bana karşı belki 10'dan fazla savaş kazanmışsın bi kere laga luga yapmamışım, bir savaş kazandım diye gelip kendince imalarda bulunuyorsun.
Ara
(19-01-2024, 20:35)elefsar :
(19-01-2024, 16:50)hamza060 :

Birader o saldırıda bar %50 civarıydı zaten, tekte kazandı, öyle heroic falan olmasına gerek olan bir muharebe değildi. Turlarını 5 dk'da oynayan adamım ben. Bana karşı belki 10'dan fazla savaş kazanmışsın bi kere laga luga yapmamışım, bir savaş kazandım diye gelip kendince imalarda bulunuyorsun.

ima filan yok. soru soruyoruz cevap bile verme tenezzülünde bulunmuyorsun. İnsanca cevap verseydin ne diyecektim. Söylediğin bütün savaşları ben çekip attım. Ama sen kazandığın tek bir savaşı bile çekip atmaya üşenmişsin. Sence sorun kimde ?
Ara
image.png?ex=65bd2a45&is=65aab545&hm=c82...8cb518268&
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beyler bir oyun için saçma sapan gerilmeye gerek yok. Herkes oynadığı savaşları atsın. İsteyen güzelce rp yapsın. Bu arada Ben rp yapmaktan zevk almaya başladım.

Tecrübesiz arkadaşlar siz savaş sonuçlarına itiraz etmeyin. Bu şekilde gerilmeler oluşuyor.
Herkes de savaş sonuçlarını paylaşsın. Rp yapmak isteyenler yapsın. Güzelce bitirelim şu oyunu. İyi oyunlar herkese.
[+] 1 üye mithrandiris nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-01-2024, 20:52)mithrandiris : Beyler bir oyun için saçma sapan gerilmeye gerek yok. Herkes oynadığı savaşları atsın. İsteyen güzelce rp yapsın. Bu arada Ben rp yapmaktan zevk almaya başladım.

Tecrübesiz arkadaşlar siz savaş sonuçlarına itiraz etmeyin. Bu şekilde gerilmeler oluşuyor.
Herkes de savaş sonuçlarını paylaşsın. Rp yapmak isteyenler yapsın. Güzelce bitirelim şu oyunu. İyi oyunlar herkese.
işte RP nin güzelliğini anlayan birisi. bir savaş için kimseyi kırmadan oynayalım. RP yapalım çünkü çok zevkli ama siz dozunu kaçırmayın :D benim gibi oyundan çok rp ile ilgilenmeyin yoksa ....
humanitas una debet esse; aliter evanescet.
Ara
Denmark.png

İngilizlerin mağlup ordusu bir anda yeniden toparlanıp Prensimizi gafil avlamış ve Staufen'e geri çekilen prensimiz Venedikli binlerce kişiden oluşan bir orduyla kuşatma altına alınmıştır. Prensimiz, derhal kaleden kaçması için gizli bir geçit gösteren kale üstadını azarlayarak kanının son damlasına kadar burada kalıp savaşmaya niyetli olduğunu bildirmiştir. Prensimizin bu son direnişi yüzyıllar boyunca unutulmayacak ve intikamı kesinlikle alınacaktır...

Metz surları önünde bir kez daha mağlubiyete uğratılan İngiliz birlikleri

13-1.jpg?ex=65bd8ec3&is=65ab19c3&hm=84a2...height=351

Viyana sınırlarına sızmaya çalışan Venedik veliahtının yenilgiye uğratılması

13-2.jpg?ex=65bd8ec3&is=65ab19c3&hm=4e3b...height=363

Adaya ayak basarak gerçekleştirdiğimiz ilk fetih: York kenti

13-3.jpg?ex=65bd8ec3&is=65ab19c3&hm=edcb...height=362
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@elefsar in duaları kabul olmuş galiba :D

Yaşamaya devam etmek hayatta kalmaktan zordur. Kral 4.Sallayinanus
Ara
4700_20240120115033_1.png?ex=65be1783&is...3bf0905cb&

Danimarkalı Leofric Orvendilson ve ordusu mağlup edilmiştir. Kaçan ordunun peşinden askerlerimizi gönderdik kısa zamanda imha edilecektir.
Ara
England.png
Kralımızı bozguna uğratan fransız askerleri General Robert ve askerlerimiz tarafından yakalanıp cezalandırılmıştır.

4700_20240120135153_1.png?ex=65be2703&is...5c0ab097a&
Kaçan Fransız askerleri takip edilmiş ve Dijon kenti kuşatılarak alınmıştır. 

4700_20240120135310_1.png?ex=65be2703&is...39f817300&

Bu kentteki Kral Louis yakalanıp boynu vurularak infaz edilmiştir. Soyunun devam edeceği başka prens veya generali bulunmayan fransa krallığının soyu kurutularak devleti YIKILMIŞTIR. Metz şehri ise rebel isyancılarına geçmiş bulunmakta.

4700_20240120135340_1.png?ex=65be2704&is...9e6e9790a&4700_20240120135333_1.png?ex=65be2704&is...0950684d5&

Sırada ada topraklarımıza saldıran Danimarka krallığı vardır. Vatan topraklarımızı geri almak için gerekirse 1000 asker feda edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.
Kaybettiklerimizi geri almak için geri geleceğiz.
Ara
İspanya Kral'ı olarak İngiltere Kral'ını başarılarından ötürü kutlu ediyoruz.

Fransa Kralının ölümünden dolayı üzüntülüyüz.
Ara
Venice.png
Kaleye sığınan Danimarka veliaht prensini Staufen'i alarak ele geçirdik. Niyetimiz kendisini öldürmeyip teslim etmekti ancak kendisi rahat durmamış ve kaçmaya çalışırken yakalanıp görevliler tarafından katledilmiştir. Danimarka kralına üzüntülerimizi bildiririz.

4700_20240120172435_1.png?ex=65be535e&is...147d4d897&

Metz civarında pusuya yatmış Danimarkalı askerler keşif gözcülerimiz tarafından görülmüş ve öncü birliğe haber verildikten sonra pusu attıkları noktada kendilerine baskın yapılıp çil yavrusu gibi dağıtılmıştır. Bütün Danimarka askerleri bizim sınırlarımızda pusu atmanın sonuçları nedir gösrsünler.

4700_20240120172806_1.png?ex=65be535e&is...b277bc357&
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.