II.Bayezid yerine Cem Sultan Padişah Olsaydı?
              NrXlAQ.jpg         VS          YryqkA.jpg
                       II.Bayezid                                                                                                          Cem Sultan

Sizce II.Bayezid yerine Cem Sultan Padişah olsaydı neler olurdu?
Ara
II. Bayezid zamanı, Osmanlı için fazla AE'nin azalmasının beklediği zaman diyebiliriz. Cem Sultan başa geçseydi büyük ihtimalle fetihlere devam edilecekti bu da bir anda hızla genişleyen devletin afallamasına yol açacaktı, ya da tam tersi olacak Cem Sultan tarafından kötü yönetilen ülke Fatih Sultan Mehmet zamanında alınan toprakları bile kaybedecekti.

Ayrıca Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi büyük isimlerin dedesi ve babası büyük ihtimalle öleceğinden hertürlü Osmanlı'nın ömrünün azalacağını tahmin edebiliriz.
Ara
Tahmin edilmesi zor bir olay bi kere Padişahlar değişecek belki Osmanlı vasat bir duruma geçecek belki çok daha hızlı büyüyecek Osmanlı'nın ömrünün tahmin edilmesi neredeyse imkansız sonuçta padişahlar değişiyor belik de Osmanlı bilime daha önem verecek vs vs uzar gider...
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara
Bildiğimi aktarıyorum. Bayezid'in afyonkeş olduğu biliniyor şehzadeliğinde. Fatih'in Bayezid'in yanındakileri yokettiği de biliniyor. Bayezid dine aşırı önem veren biri olarak gözükebilir ilerleyen zamanlar da ama fatihin bellini ye yaptırttığı portresini bu şeytan işi diye atması felan ne kadar dar görüşlü ve biraz da yobaz oldğunu gösteriyor. Sanırım Fatih de biraz Cem'in geçmesini istiyor çünkü Cem daha maceraperest biri. Ancak askerin kararı Bayezid'ten oluyor . Basit de sebebi var. Fatih'e bakıyorlar 30 yıl anasını ağlatmış askerlerin oradan oraya. Cem gelirse yine aynısı olacak gibi şeyler sonucu Bayezid İstanbul'a ilk gelen oluyor. Bayezid olmasaydı Yavuz olmazdılara takılmamak lazım pek. Fatih'ten de Bayezid çıkmış yani o işler belli olmaz. Osmanlı'nın 30 yıl ara yerine büyük seferlere devam edeceğini kesinolarak söyleyebiliriz heralde.

Şöyle de bir şey var. Cem Yavuz gibi de Memlukleri belki çok önceden silebilirdi ya da Sırbistan için Kanuniyi beklemezdik. Bunlar da düşünülmeli.
Ara
II.Beyazid'in o durgunluğu o zaman ki devlete yaradı.Zaten Beyazid isteyerek durmadı yerinde , Ahmet Şimşirgil Cem Sultan rehin alındığı için Beyazid'in hareket edemiyordu diye Kayı 3 kitabında bahsetmişti.
Ara
(01-02-2016, 02:26)Kaiser-i Rum : Ancak askerin kararı Bayezid'ten oluyor . Basit de sebebi var. Fatih'e bakıyorlar 30 yıl anasını ağlatmış askerlerin oradan oraya. Cem gelirse yine aynısı olacak gibi şeyler sonucu Bayezid İstanbul'a ilk gelen oluyor.

Biraz geç gördüm ama şunu belirtmek isterim. Birçok kaynakta belirtilen şey Cem'i halkın ve askerin istediği, devşirme paşaların ise Bayezid taraftarı olduklarıdır. Çünkü Fatih ömrünün sonlarına doğru devşirmelere pek sıcak bakmıyor. Sadrazamını da Türklerden seçmesi bunu destekliyor. Zaten ordu o tarihlerde tahtın sahibini belirlemede etkin değil. İki şehzadeye gönderilen ulaklardan Cem'e giden ulak devşirme paşaların etkisi ile Konya'ya varmadan öldürülmüştür. Zaten Cem'in isyan nedenlerinden biri de budur. Çünkü babasının ölümünü Bayezid tahta ulaştıktan sonra almıştır ve bu oldu bittiye isyan etmiştir.(Devşirmelerin Bayezid'i tutmalarının nedeni onu kendilerine yakın hissetmeleri, Cem'i Fatih'in mizacında görmeleri ve istikballerinden duydukları endişedir.)
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Sultan bayezid döneminde ulema şımarıp fatih döneminde yetişen 2 büyük osmanlı matematikçisinden birini (aynı zamanda felsefeci) adını unuttum şimdi ulema meclisi kurdurup idam ettiriyorlar.

Fatih zamanında gücü atalardan gelen Türk soylarını bitirip tüm halkın eşit şekilde yükselebildiği 0 dan sadrazam olabileceği bir devlet yaratmaya çalıştı bence ama başaramadı.
Kanuni döneminde enderuna Türkler alınacak ...
Ara
(19-02-2016, 22:18)çiftbaşlıkartal :
(01-02-2016, 02:26)Kaiser-i Rum : Ancak askerin kararı Bayezid'ten oluyor . Basit de sebebi var. Fatih'e bakıyorlar 30 yıl anasını ağlatmış askerlerin oradan oraya. Cem gelirse yine aynısı olacak gibi şeyler sonucu Bayezid İstanbul'a ilk gelen oluyor.

Biraz geç gördüm ama şunu belirtmek isterim. Birçok kaynakta belirtilen şey Cem'i halkın ve askerin istediği, devşirme paşaların ise Bayezid taraftarı olduklarıdır. Çünkü Fatih ömrünün sonlarına doğru devşirmelere pek sıcak bakmıyor. Sadrazamını da Türklerden seçmesi bunu destekliyor. Zaten ordu o tarihlerde tahtın sahibini belirlemede etkin değil. İki şehzadeye gönderilen ulaklardan Cem'e giden ulak devşirme paşaların etkisi ile Konya'ya varmadan öldürülmüştür. Zaten Cem'in isyan nedenlerinden biri de budur. Çünkü babasının ölümünü Bayezid tahta ulaştıktan sonra almıştır ve bu oldu bittiye isyan etmiştir.(Devşirmelerin Bayezid'i tutmalarının nedeni onu kendilerine yakın hissetmeleri, Cem'i Fatih'in mizacında görmeleri ve istikballerinden duydukları endişedir.)

Niye bakmıyor, bununla ilgili bir belge gösterir misin? Çünkü Karen Barkey'in "Farklılıklar İmparatorluğu" adlı kitabından Fatih'in ömrü boyunca Osmanlı'yı meşrulaştırma çabalarına değinir. Roma üzerinde hak iddia etmesi, yerel elitlere dokunmaması, divanda müslüman Türk kimliğine önem vermediğini belirtir. Sayıları yanlış hatırlamıyorsam, Fatih döneminde üst rutbede iş yapan 48 insanın sadece 3'ünün Müslüman Türk olduğunu bahsediyordu, Bir 7-10'nun da müslüman olduğunu.
Ara
İmparatorluk içerisindeki heterodoks unsurlar daha insanca yaşayabilirdi belki. Bilemedim, ismi de çağrışım yapmıyor değil hani. Bu arada Frenkler kendisine Zizim diyormuş.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
@human

Türk kimliğine önem vermemek. İlginç. Öncelikle yerel elitlere dokunmama ilk padişah zamanlarında da vardı sonrasında da vardı. İkincisi ben zaten tüm hayatından değil sadece hayatının son kısmından bahsettim. Üçüncüsü Fatih, hanedana rakip bir Türk hanedanı görmek istemediği için devşirmelere fazla önem veriyor. Misal Osmanlı'da Karamanlılar pek sevilmez çünkü onlara rakip olabilecek potansiyele sahiptir. Hatta Çandarlı'da bunun için katledildi bu bilinmeyen birşey değil. Zaten ordu niye bakmıyor demişsin ama bu adamlar savaş için yetiştiriliyor. Bir-iki sene savaş olmayınca kazan kaldırıyorlar. Yani Cem onlara zul değil lütuf. Misal Harold Lamb'ın kitabında böyle bir bilgi var ama Kanuni dönemi ile alakalı. Ayrıca ordu Bazyezid'in pasifliğinden daima şikayetçi olmuşlardır. Yavuz'u desteklemelerinin bir nedeni de budur.

Konu ile alakalı değil ama değindiğin için belirtiyim. Fatih'in Roma'nın varisi olma iddiası iki temele dayanıyor. 1)Constantinepol'e sahip olması( ki Constantin'den beri resmi başkent İstanbul idi) 2) kan bağı idi( I. Murat zamanında idi sanırım D. Roma hanedanı ile evlilik yapılmıştı ve Osmanlı hanedanı ile D.Roma hanedanı arasında kan bağı olmuştu.) Yani elitlere dokunmama aslında genel Osmanlı politikası idi Fatih'e özel bir durum değil.

Belge şuan gösteremem o kadar kitap var ki hangisinde hatırlamıyorum ve hepsi Alanya'da ve ben Eskişehir'deyim.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Rastlantının böylesi, geçen yine observe takılıyorum ve;

7gYRR5.jpg
AgEJOQ.jpg
Ara
House bu konu için eu4 yorumu yapamazsın burda gerçekteki tarih konuşulur. Lütfen eu4 forumunda paylaşmanı tavsiye ederim.
[+] 1 üye Oner nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Abdulhamit gibi bir adam hic dogmamis olurdu o yuzden misir kibris balkanlar basra hala bizim elimizde olurdu. 3 kitadaki imparatorluk devam ederdi.
Ara
(17-03-2017, 09:07)gardyans : Abdulhamit gibi  bir adam hic dogmamis olurdu o yuzden  misir kibris balkanlar basra hala bizim elimizde olurdu. 3 kitadaki imparatorluk devam ederdi.

Eğer Cem Sultan padişah olsaydı sende olmazdin
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.