İran Krizi - Bir Diplomacy Oyunu
Bonus olayı beni biraz hedef tahtasına koyuyor sanki. Hedef tahtasına konmak yerine işbirliğinden men edilmeyi tercih ederim.
Ara
Defansif bonuslarını saldırıyla ilgili bir bonusa çevirmek suretiyle normal kazanma koşulu olan tüm iranı yenme yapmayı öneriyorum ben, daha sağlıklı olacaktır. Eğer zıttı bir fikir gelmezse yarın akşam ekleyeceğim.
Space-Background.gif
Ara
Bence end game boss olsun. Anlaşma yapma yok, ama bölgesinde devasa bonusları olabilir. Haritayı toplayan 1v1 atar. Atıyorum ilk 8 tur saldırması yasak olur, fırsatını kollar, bizden biri toparlayamazsa veya kendi aramızda anlaşamazsak herkesi yutar. Gibi gibi.
Ara
Sizin düşünceleriniz sonucu Azerbeycanın da herhangi bir iran devleti gibi tüm haritayı alması gerektiğine karar verdim. Bunun karşılığında bonuslarına ek olarak +1 genel saldırı bonusu veriyorum. Hedef tahtası yapma konusunda direkt oyun başından olmasa da şu olabilir, eventler yoluyla eğer herhangi bir yönetime karşı rally söz konusu olursa o yönetime karşı ufak bonuslar vesaire sağlanabilir. Bunun için sizden rp-içi ikna edici argümanlar bekliyor olacağım tabi.

Turunuza devam edebilirsiniz bu bilgilerle, pazardan önce herkes turunu oynarsa tur erken biter. 

@Craetus
@Joe Andy
@Onur34

Turunu oynayanlar:

@elefsar
@Athule
Space-Background.gif
Ara
Hafta 2 - Kargaşa Taraflanıyor :Görsel

Sivil itaatsizlik, her bireyin kendine bir taraf bulmasıyla sonuçlandı. Kesimler ideolojik düşüncelerine göre eski dostlarını savaş alanında öldürmek üzere farklı taraflara dağılmıştı. Henüz kesimler arası ciddi bir askeri çatışma olmamış olsa da, Hamaney yönetiminin sahibi olduğu Tahran'ı geri alması gerekecekti.

Son günlerde askeri araçlar oradan oraya bir arı sürüsü gibi gidip geliyordu. Askeri operasyonların başlaması an meselesi idi.

@Joe Andy - İran İslam Cumhuriyeti - Hamaney
@Craetus - İran Sosyalist Cumhuriyeti - Moeen
@elefsar - İran Müdâfaa-i İslam Cephesi - Larijani
@Athule - Güney Azerbeycan Yerel Yönetimi - Aliyev
@Onur34 - İran Krallığı - Pahlavi

Artık birbirinizle savaşabilirsiniz, herhangi bir engel vesaire kalmadı.
Space-Background.gif
Ara
Benim Makaz'daki tank birliğimin Esfahan'a çekilmiş olması gerekiyordu, bir hata oldu sanırım @Yasin Ahmet
[+] 1 üye Joe Andy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ufak bir yanlışlık olmuş, bir kısmı kaçırmışım. Harita güncellendi.
Space-Background.gif
Ara
@Joe Andy
@Onur34
@elefsar

Turlarınızı bekliyorum
Space-Background.gif
Ara
Hafta 3 - Taraflar Topyekün Silahlanıyor :Görsel

Geçtiğimiz haftalarda kontrolü kaybedilen topraklardan çıt çıkmıyorken orta çaplı bir operasyon ile Khorasan çayır ve tundralarının kontrolü geri alınmıştı. Bu sırada güneydeki islamcılar Şah rejimine karşı bir operasyona girişmiş ve başarısız olmuştu.

Kuzeydeki sol rejim Azerbeycana karşı giriştiği muharebeyi de yerel halkın partizan davranışlarından dolayı da bırakmak zorunda kalmıştı.

Muharebe sonuçları:

Elefsar vs Onur34 -- 5-11 (Onur34)
Craetus vs Athule -- 4-5 (Athule)
Space-Background.gif
Ara
@elefsar
@Joe Andy

Turlarınızı bekliyorum dostlar
Space-Background.gif
Ara
Hafta 4 - Çatışmalar Sıklaşıyor :Görsel

Ardabil, İSC'nin tank birlikleri tarafından kuşatıldı ve işgal edildi. Bu sırada Kerman-Yazd bölgeleri kan gölüne dönmüş ve sivil halk dehşete sürüklenmişti.

Muharebe sonuçları:

Elefsar vs Onur34 -- (Onur34)
Craetus vs Athule -- (Craetus)
Joe Andy vs Onur34 -- (Joe Andy)
Space-Background.gif
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Birlik haritası eksik atılmış, düzeltildi.
Space-Background.gif
Ara
@Joe Andy @elefsar @Onur34

Turlarınızı bekliyorum
Space-Background.gif
Ara
Hafta 5 - Kalite Meyvesini Veriyor :Görsel

Ardabil'in düşüşünden sonra farkedilen bir gerçek olan bazı tarafların teçhizatların sağlayıcısının Amerika olduğunun bilgisi pek bir işe yaramayacak olsa da iran üzerinde yayılıyor. Amerikan uçakları ile Güney Azerbeycan'da cirit atan İranlılar şüphesiz ki büyük bir ilerleme kat ettiler.

Bu sırada güney ve doğu İran ciddi bir kaosa sürüklenmişti. Krallık rejimi çok zor bir duruma düşmüş ve diğer devletlere muhtaç olabilecek bir stratejik konuma erişmişti.

Muharebe sonuçları:

Joe Andy vs Onur34 -- (Joe Andy)
Craetus vs Athule -- (Craetus)
Joe Andy vs Onur34 -- (Onur34)

Arkadaşlar mümkünse tempoyu 2 günde bir tur gibi bir tempoya çekersek çok iyi olur. Bildirimleri müsait olmadığınız sürece açmamanız turu hatırlamanız açısından çok iyi olacaktır.
Space-Background.gif
Ara
@Athule @elefsar @Onur34

Turlarınızı bekliyorum.
Space-Background.gif
Ara
Hafta 6 - Kaos Devam Ediyor :Görsel

Şah ve ordusu, sahibi olduğu topraklardan kaçmak zorunda kaldı. Güney taraflarına doğru ordusuyla birlikte ilerleme halinde. Bu sırada Azerbeycan topraklarında çok haşin bir savaş devam ediyor. Kimyasal silahlar, bombardımanlar ve dahası yaşanıyor.

Muharebe sonuçları:
Space-Background.gif
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Athule @elefsar

Turlarınızı bekliyorum.
Space-Background.gif
Ara
Hafta 7 - Mobilizasyon Had Safhalarda :Görsel

Savaşın önemli bir safhasına gelinmesinden dolayı taraflar daha fazla destekçi çekmeye başladı. Şeriat rejimi, onlara karşı çıkan alternatif rejime karşı güç kaybediyordu. Yaklaşık bir kolordu kadar birlik diğer tarafa teslim olarak Hamaney'in cephesini terketti.

Bu sırada İran Azerbeycan yönetimi tamamen dağılmış olsa da İran içlerinde gezerek düşmanlarına zarar veriyor. Şah ise aynı Azerbeycan gibi İran üzerinde sürekli konum değiştirerek düşmanlarına karşı hayatta kalmaya çalışıyor.

Bu sırada her tarafın da destekçileri Tahran'ın önemli bir yer olduğunu ve oranın elde tutulması gerektiğini savunuyor. Her taraf, güzel diyarımızın güzel başkenti olan Tahran'ın kendilerine getireceği nüfuzu bir düşünmeli.

Muharebe sonuçları:

Craetus vs Athule (Craetus)
Onur34 vs Elefsar (Onur34)
Joe Andy vs Elefsar (Elefsar)

İlk ve şu anlık tek eventimiz devreye girmiştir, Tahran'ı 3 tur kaybetmeksizin tutacak(Bu turda bölgeye sahip olan taraf 10. tura kadar örneğin) taraf 2 piyade birliği veya 1 tank birliği kazanacaktır. Sonuçlar zarlara göre belirlenir. Eventler event havuzu içerisinden zarla belirlenir.
Space-Background.gif
Ara
Bu adam nasıl ölecek ya, tek bölgede sıkıştı, ordu kaybı olmazsa bölge ele geçirmek bi işe yaramıyor.
Ara
(22-10-2022, 12:18)elefsar : Bu adam nasıl ölecek ya, tek bölgede sıkıştı, ordu kaybı olmazsa bölge ele geçirmek bi işe yaramıyor.

Ülkeler hemen yok olmasın diye monoton mekaniklere sahip oyun. Birinden yardım alıp bi köşeye kadar kovalamak falan ideal çözüm olsa gerek. Birini tek başına tamamen yok etmek cidden zor. Eğer o bölgede kalırsa ve hareket etmezse, negatif bi muharebe sonucu sonrası tamamen oyundan silinir.
Space-Background.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.