Koronavirüs Salgınının Bilişim Sektörüne Etkileri
#1
cdc-image-novel-coronavirus-2019-ncov.jpg
2019'un son günlerinde ortaya çıkan NCov-2019 salgını, bilişim sektörünü de Çin'de yayıldığı andan beri etkilemeye devam ediyor. Strategyturk Bilgisayar Kulubü olarak bu konuda bugüne kadar (18 Mart 2019) kadar bilişim sektöründeki "Koronavirüs" kaynaklı olayları derledik.

Ocak 2020
China-Coronavirus-Factory-Re-openings-by...Update.jpg

- Ay sonu Çin, Ay Yılı tatilini 2 Şubat'a kadar uzattı ve eyalet bazında fabrikalarını kapattı. Bundan dolayı çoğu sektörde üretim ve tedarik zinciri zora girdi.

- Facebook ve Instagram Koronavirüs salgını ile ilgili yanlış haberlere önlem alacaklarını belirtti.

Şubat 2020
postshowimage_PR.png?fit=650%2C320&ssl=1

- LG ve ZTE ve diğer bazı firmalar, o ay düzenlenecek olan Mobile World Congress'e katılmayacaklarını açıkladı. MWC yönetimi ise alınan önlemleri belirtti ancak katılmayan firma sayısı artınca gelecek hafta fuar iptal edildi.

- Dünyanın en büyük parça üreticisi olan Foxconn, Shenzen Fabrikasındaki işçilere; eyaletin planladığı 10 Şubat tarihinde işe geri dönmemelerini söyledi. Aynı zamanda Foxconn, üretim bantlarının bir kısmını maske üretimine ayıracaklarını belirtti.
- Facebook, San Fransisco'da gerçekleştireceği F8 Geliştirici Konferansını iptal etti.

- Microsoft ve Google, üretim tesislerini Çin dışına taşıyacaklarını açıkladı. Microsoft notebook üretimi için Vietnam'ı Google ise Pixel 4E ve Pixel 5 telefonlarının üretimleri için Vietnam ve Tayland'ı seçti.

Mart 2020
nvidia-gtc-2020-icin-kararini-duyurdu.jpg

- Google, Android ve diğer teknolojilerindeki gelişmelerini açıkladığı, San Fransisco'da düzenlenen I/O Etkinliğini iptal etti.

- NVIDIA, yeni teknolojilerini ve grafik işlemcilerini duyurduğu GTC Konferansını iptal etti. İlk önce konferansı internet üzerinden yayınlamaya karar verdiler, daha sonra ise konu başlıklarını bülten olarak yayınlayacaklarını söylediler. Ancak en sonunda bunu da ertelediler.
- Microsoft, Geliştiricilere odaklandığı Build 2020 etkinliğini iptal etti. Bu etkinliğin de internetten yapılacağı açıklandı.

Bununla beraber, 5G'ye geçilmeye hazırlanılan 2020 yılında bu işin ertelenebileceği, elektronik ürünlerin tedariğinde %16'ya kadar varan (Şubat ayı tahmini) azalma yaşanabileceği bekleniyor.
497877001581922779.png
[+] 3 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.