Modern Tarih: Lexington ve Concord Savaşları (1775)
#1
Yıllardır süre gelen koloni vergileri, kolonilerin temsil hakkının bulunmaması, Boston katliamı ve çay partisi olayları , koloni halkının İngilizlere olan güvenini sarsmış, koloni halkı arasında isyan dillerden dillere dolaşmış ve Sons of liberty adlı gizli bir çete, silahlanmaya başlamıştır. Samuel Adams ve John Hancock özellikle Concord bölgesinde eski Albay James Barrett'in çiftliğinde birçok sayı da barut ve silah saklamaya çalışmışlardır.

" Sons Of Liberty ( Özgürlüğün evlatları ) "

Görsel
Görsel


" Samuel Adams ve John Hancock, çetenin kurucu üyeleri "

Bunun farkına varan İngiliz başbakanı Lord North, III.George ile konuşarak General Thomas Gage önderliğinde bir grup İngiliz ordusunu Lexington ve Concord'a hızlı bir şekilde göndermeyi amaçlıyordu. Ancak amerikan koloni casusları bunun farkına vardı. Paul Revere ve William Dawes adlı çete üyeleri, gece vakti Lexington ve Concord bölgelerine giderek, milis kuvvetlerini ayaklandırmaya ve James Barrett'in çiftliğindeki barutları korumayı amaçlamışlardı. İngiliz kuvvetleri Boston'dan harekete geçtiler. " Minutemen " adlı koloni milis kuvvetlerinin sayısı Lexington bölgesinde azdı. Dönemin en güçlü ordusu olan İngiliz kuvvetlerine karşı bir şey yapabileceklerini sanmıyorlardı. İngiliz kuvvetleri ile milis kuvvetleri Lexington bölgesinde karşı karşıya geldiler. 

" Dünyanın etrafında duyulan ateş "

700 İngiliz kuvvetine karşı 77 milis kuvveti karşı karşıya geldi. İngilizler eğitimli ve disiplinliydi, aynı zamanda milis kuvvetlerine karşı sayıları neredeyse 10 katı kadar fazlaydı. İlk başta olaylar sakin başladı ve milis kuvvetlerine silah atılması çağrısı yapıldı. Bir ateş sesi duyulduğunda, iki taraf birbirine ateş açtı. Lexington'da ilk ateşi kimin açtığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak karşılıklı çatışma sonucu koloni milis güçleri, birer birer düşmeye başladı. 

" Disiplinli ve eğitimli İngiliz kuvvetleri, " Minutemen " adlı eğitimsiz ve sayıca az koloni milislerine karşı "

İngiliz kuvvetleri, Lexington'dan Concord'a doğru yol almaya başladı. Concord'da aradıklarını bulamayınca her şeyi ateşe vermeye karar verdiler. Tekrar Boston'a dönerken Lexington taraflarında, yaklaşık iki bin minutemen tarafından büyük bir saldırıya uğradılar. Daha sonra sayıları üç bin beş yüze kadar ulaşacaktı. 


" Minutemenler, adeta gerilla taktiği uygulayarak, ağaç arkalarından, evlerden, kulübelerden ve ormanlardan İngiliz ordusuna karşı ateş açıyor."

Savaşın sonunda sayıları 3500 olan minutemenler, 700 İngiliz askerinin sadece 250'sini öldürebilmiştir. Minutemenlerden ise sadece 90 kişi ölmüştür. Her ne kadar küçük bir zafer olarak gözükse bile, koloni halkı, döneminde dünyanın en iyi ordusuna karşı gelebileceklerini anlamış ve bağımsızlık savaşına halktan daha fazla insan katılmıştır. Aynı zamanda İngilizler durumun ciddiyetini anlamış ve yeni bir ordu göndermeyi amaçlamışlardır. Bundan bir yıl sonra Bunker Hill savaşı kazanılacak ve ardından 1776 Bağımsızlık bildirgesi yayımlanacaktır.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 3 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.