[MP] Civ6 - Multiplayer: Ekim 2018
300 turluk oyunda 150. turda yeniden kurmak çok ekstrem bişey olmadıkça gerekli değil. Bir dahakine harita ayarlarına daha çok özen gösteririz.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Civ6'de Random Number Generator çok iyi değil malesef.
Ara
(20-10-2018, 14:34)Voidian : 300 turluk oyunda 150. turda yeniden kurmak çok ekstrem bişey olmadıkça gerekli değil. Bir dahakine harita ayarlarına daha çok özen gösteririz.

Kalan 150 tur geçen 150 turdan çok daha yavas ilerleyecek.. Dün 130'lardayken 30dk sonra çıkmam gerekiyor dedim. 155. turda kapattik ve 40 dk yi geçmişti bu süre.. Yani ilk 150 tur sayı olarak çok gözükse de süre olarak o kadar da uzun değildi.. Ama kalan 150 tur bunun 3 katı uzunluğunda olacağı için oyunun yeniden kurulması hususunda diğer oyuncular da görüş birliği sağlarlarsa baştan başlamanın benim açımdan bir sakıncası yok.. Oyundaki şu anki durumumdan şikayet edecek konumda değilim. Her ne kadar oyundan uzun süreli düştüğüm için epey geri kalmış olsam da "benden kaynaklı bir problem" olduğu için itiraz hakkım yok. O yüzden bu kararı @Sezar, @jax61 ve @yafeshan'a bırakıyorum.
Ara
O şekilde "yarıda bırak baştan başla" şeklinde yapmıyoruz etkinlikleri malesef.
Bugun oynuyor muyuz?
Ara
Evet.
Kaç gibi başlayacak etkinlik?
Ara
Kurulu şu an, birazdan geliyorum.
Etkinliğin yayını için: https://www.twitch.tv/strategyturk
Herkesin eline sağlık. Kazananı da tebrik ediyorum. Benim ilk mp oyunumdu ve oyuna da yeni başladım sayılır. Acemiliğime geldi. Bir dahaki etkinlikte belli başlı kurallar koyarsak oyun daha ilginç hale gelebilir diye düşünüyorum.
[+] 1 üye Scallion nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tebrikler @yafeshan
Ara
oyunu kazanan yafeshanı tebrik ediyoruz
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Tekrar oynarsak artik science victory kaptirmazsiniz. askeri saglam bi irk lazim
Ara
İstatistiklere baktım da baya heyecanlı bir oyun geçmiş sanırım.

unknown.png
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yanarim da ben atamadigim atom bombaba yanarim.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sıradaki etkinliğin ne zaman yapılması planlanıyor? Programımı ona göre düzenleyeceğim de..
Ara
Simdiden konusalim bugun icin, nasil olsun onerileri dinleyelim. Sadece dominion victory acik bir etkinlik yapabiliriz. Herkes Aztek, Iskender,Nubia,Sumer ,Iskit gibi  askeride guclu uluslari alabilir.? Hic takimli mp yapmadik, benim onerim 3 vs 3 seklinde takim halinde oynayabiliriz. Takimli mp nasil oluyor diyorsaniz takim oyunculari ortak teknoloji agacini paylasiyor,haritada birbirlerini gorebiliyorlar ve takim uyelerinin herhangi biri victory alinca tum takim almis sayiliyor.
Ara
(23-10-2018, 03:09)Sezar : Simdiden konusalim bugun icin, nasil olsun onerileri dinleyelim. Sadece dominion victory acik bir etkinlik yapabiliriz. Herkes Aztek, Iskender,Nubia,Sumer ,Iskit gibi  askeride guclu uluslari alabilir.? Hic takimli mp yapmadik, benim onerim 3 vs 3 seklinde takim halinde oynayabiliriz. Takimli mp nasil oluyor diyorsaniz takim oyunculari ortak teknoloji agacini paylasiyor,haritada birbirlerini gorebiliyorlar ve takim uyelerinin herhangi biri victory alinca tum takim almis sayiliyor.

Takımlı oyunda ortak teknoloji agacindan kastınız nedir? Yani biri araştırma yaptığında herkese işliyor mu yoksa diğerleri o araştırma için boost mu aliyor? Bence de sadece dominition victory olmalı.. Takımlı mp de iyi olur. 

Ek olarak bir iki mod eklenebilir.. Mesela şehir kısıtlaması getiren bir mod haritada dezavantajlı konumda başlayanlar için iyi olabilir.. Ya da herkeste civ 6 nın tüm dlc leri var mı bilmiyorum ama R&F etkinleştirilebilir.. Loyalty etkisi yüzünden birbirinden uzak şehirler kurulamayacağı için oyunda şehir sayisi orantısızlığı da kolay kolay olmaz.. Farkli fikirleri olanlar illaki vardir.. Herkes fikrini yazarsa ortaya güzel seyler çikabilir.
Ara
DLC herkeste yok..ayrıca DLC oyunun içine etti desek yeridir
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(23-10-2018, 10:57)jax61 : DLC herkeste yok..ayrıca DLC oyunun içine etti desek yeridir

R&F dan bahsediyorsanız evet mekanikler epey değiştiği halde AI'yı buna uyumlu hale getiremediler. Loyalty düşünmeden sürekli yeni şehir kuran bir AI bir kaç tur sonra o şehrini kaybediyor. Civ 6'daki AI zaten en başından beri zayıftı bir de yeni mekaniklere adaptasyon konusunda problem olunca... Oyunu single oynamak bir süre sonra zevk vermemeye başladı. Zorluk seviyeleri de malum sadece AI'ın aldığı bonusları arttırıyor. Stratejilerini değiştirmiyor hatta stratejileri yok desek yeridir. Steamdeki AI+ modunu indirdim. Onda da AI daha agresif oynuyor. Bu da biraz olsun oyuna renk getiriyor ama AI hala çok çok yetersiz. Bunu Fraxis'in düzeltmesini beklerdim ama sürekli DLC çıkartıp AI'ı düzeltme adına herhangi bir patch yayınlamamaları bir hayak kırıklığı oldu..

Bu arada.. Dominition Victory'li takımlı bir oyun yapacaksak eğer oyuna yeni ünite ekleyen modları da kullanabiliriz diye düşünüyorum. Hem stratejide oyuna derinlik kazandırır. Benim önerebileceğim bir kaç mod var. Oyuna başladığımdan beri kullandığım ve memnun kaldığım bazı modlar.. Şöyle ki;

Warfare Expanded Complete Edition ve Warfare Expanded Armored Assault kullanabiliriz. Bunlara ek olarak Steel and Thunder: Unique Units modunu da Civ'lere yeni unique unite ekleyerek Dominition Victory'de unique unitleri yüzünden zayıf olan bazı Civ'lerin seçilmesini sağlayacak yeni unique unit'lere sahip olmasını sağlayarak oyuna derinlik kazandırabiliriz diye düşünüyorum. Ne kadar farklı özelliklerde Civ ve ünite olursa o kadar farklı stratejiler geliştirilebilir ve bu da oyunu daha ilginç kılar diye düşünüyorum.

Başka önerileri olanlar varsa buraya yazsın lütfen..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.