[MP] CK2 - Multiplayer: Haziran 2018
@Justicar oyunu 21.15 gibi başlatabilirsen daha iyi olur.Malum ramazan iftar yapanlar olur.
Ara
Ufak tefek sürelerde esneklik gösteririz zaten çok sıkıntınız olmasın.
Ara
Bugün özel bir işim çıktığından dolayı katılamayacağım
Sonraki günlerde de etkin bir şekilde katılım gösteremeyeceğim için etkinlikten ayrılıyorum
Ara
Denildiği gibi iftardan sonra 21.15'de başlanırsa ben de katılırım.
Ara
Yok artık. Kadir gecesi günü mü buldun mpyi başlatıcak. İyi oyunlar ne diyeyim.
Sic Parvis Magna
Ara
Saat 9'da lobi kurulacak zaten oyun başlangıcı değil, iftar yapan arkadaşlar için pek bi' sıkıntı olmaz.
Ara
Ben 11de falan gelebilirdim ancak. Diğer klasik ramazan multileri gibi. Ama bugün camiden de geç çıkılır zaten. 12de ancak gelebilirim. Klasik Justicar mplerinden biri olur sanmıştım. Gece 3e kadar vs.
Sic Parvis Magna
Ara
Kuruldu.
Şifre:st
Ara
Rehost.
Ara
Rehost.
Ara
Rehost.
Ara
Oyun saatlerinin katıldığım diğer etkinliklerdeki gibi olacağını sanmıştım. Bu saatlere uyum sağlayamayacağımı düşünüp etkinlikten ayrılıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
qv4oND.jpg
Ara
Kişisel nedenlerden dolayı etkinlikten ayrılıyorum...
Ara
Oyun günleri çarşamba, cuma ve pazar günü.
Ara
bende katılabilirmiyim reis birde katılırsam ne zaman gelmem gerek
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara
Mp kuralları açık bir şekilde tekrar kurabiliriz, öbür türlü benim hane büyük oranda keyfine biçildi zaten verebilirsem karşılık veririm gameover'a kadar gider gibi görünüyor.
Bende multiye katılmak isterim.

Steam : https://steamcommunity.com/id/mouseandbirdknight/
Ara
Arkadaşlar mpye katılmak istiyorsanız beni steamden ekleyin. İsim Justicar. Steam linki paylaşmanız anlamsız.
Ara
(12-06-2018, 16:00)Duman : Mp kuralları açık bir şekilde tekrar kurabiliriz, öbür türlü benim hane büyük oranda keyfine biçildi zaten verebilirsem karşılık veririm gameover'a kadar gider gibi görünüyor.

Mp kuralları açık şekilde yeniden kurulmasını ben de destekliyorum insanlar eğlenemiyorsa ve rahatsızsa,

Fakat keyfine biçmek diye bi' şey olmadı. Poitou Dükü olarak oynarken haşhaşi tarikatına geçebilmek için ilk önce satanist olup, şii abduct ve recruit edip Nannes Kontu yaptım, sonra haşhaşilere geçip zaten az kişi olduğumuz için kısa sürede tarikatın başına geçtim ve 1500 küsür power biriktirdim.

Bunlar olurken Duman, İtalya'nın başına geçmiş Aes'de swear fealty atmıştı, Poitou dükü ile sınır komşusu bir İtalya'dan bahsediyoruz. Duman aramızda en deneyimli oyuncu -zaten welsh olarak İtalya'nın başına geçebilmesi de bunu gösterir- bu yüzden elimdeki güçle Duman'ı dizginleyebilecek tek kişi bendim. Normalde hiçbir oyunda insanlar ne kadar eğlencesine oynasa da planlarını açıklamazlar ama burada bir yanlış anlaşılma olduğu için açıklamakta bir sıkıntı görmüyorum.

Oğlum halihazırda Normandiya Düşesi ile sözlüydü, benim eşim ise yaşlıydı ve %250 plot power ile rahatça öldürebiliyordum. İtalya için weak claimine sahip birisini aradım, İtalya'ya claim atıp öncesinde evlenecektim, planım genel olarak buydu. Elimde demesne den gelen 4k civarı asker ve 1500 puanla çıkarabileceğim 15k gibi hafif atlı asker vardı. Duman'ın karakterini öldürmeyi denedim, plot reweal edildi ve power düştü. Bu sefer Duman'ın oğluna baktım %150 civarıydı, karısı ondan biraz daha yüksekti.

Anlaşamadığımız nokta burası, bir kişinin karısını öldürmenin genel anlamda "ülkeye zarar verme" anlamını taşıdığını Duman kabul edemiyor, ne kadar açıklasam da. Oyun sonrası konuştuğumuzda da aynı şeyleri söyledim şimdi de söylüyorum, karını öldürmemdeki tek amaç "karakterine ve dolaylı olarak ülkeye zarar vermekti", bunun herkesi haşhaşi başında olduğumdan hızlıca öldüreceğim için MP ortamında oyunun durdurulamadığı için psikolojik üstünlüğü var, karının statları sana da geçtiği için ay geçişinde ülkenin asker ve gelir olarak azalması var vb.

Duman'ın karısı öldükten sonra, benim claim için aldığım kadının yanlış claimde olduğunu farkettim, onu öldürmek için plot kurdum bu sefer. Aynı sürede işe yarar claim bulmaya çalıştım, yine farkettim ki Normandiya Düşesi ölmüş ve söz bozulmuş, ben de oğlumla evlendirmek için bu sefer aramaya başladım ki bu sırada Duman'ın oğlunu öldürmüşler, bu sefer isim yazmıyor, Duman beni suçladı ben alakam olmadığını karısını benim öldürdüğümü oğlunu öldürsem zaten söyleyeceğimi söyledim, "zevkine bünün ailemi öldürdün" dedi yanlış düşündüğünü anlatmaya çalışsam da başaramadım oyun sonrası sohbette.

Burada sıkıntılı nokta Duman'ın bir anda güçlenmesine karşı benim müdahalemin meşruluğunun Duman'ın diğer oyunda yaptığı olaydan gelmesine rağmen, kabul etmemesi. Diğer oyunda olan olay Duman Fars kralı/dükü ve Justicar Korsika dükü iken birbirlerinden habersiz üç kişi oynadığımız oyunda alakasız yerlerden benim karpatlardaki nomad karakterime plot kurmaları ve yaklaşık 3 kere öldürmeleri. Zaten üç kişi oynadığımız oyunda bu kadar rekabetçi oynamanın bir anlamı olmamasına rağmen eğer mantık aranıyorsa dünyanın öbür uçlarından plot kurmanın mantığı aranmalı. (Diğer oyunu örnek göstermemden sonra sanki bu oyunda yaşanan olayların o olaylardan intikam alma gibi bir amacı olduğunu söylediler, kesinlikle yanlış. Burada yapılan eğer "etik kurallar" yani yazılı olmasa da insanların uyacağı kurallar belirlenecekse buna herkesin uyması lazım, bir insan kendisi yapınca iyi kendisinin başına gelince kötü olmaması lazım.)

Diğer bir sıkıntılı nokta zaten yakın arkadaşlar olduğumuz forumda düzenlediğimiz etkinlikte insanlarda artniyet aramaları, kötülük aramaları. Geçen oyun 6 kişiydik, 6 kişi oynadığımız bir oyunda yalan söylemenin ne anlamı var? Burada birbirimizi zaten tanıyoruz, insanlar etkinliklere eğlenmek için geliyor, rekabetin oluşması çok doğal çünkü her oyun böyle oynanır, ama durum havadan nem kapma durumuna geliyorsa orada büyük bir sıkıntı vardır. Duman'ın burada bakması gereken kendisi, diğer oyunlarda sırf "yapabildiği için" kilometrelerce öteden zaten üç kişi -bir nevi co-op- oynadığımız oyunda bir karakteri 3-4 kere öldüren adam, gayet mantıklı bir sebeple ülkesine zarar verildiği ve "buna karşı koyamadığı" için rahatsız oluyorsa, diyecek başka bir söz yok.

Düzenleme: Ölen Duman'ın oğlu değil kendisiymiş.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.