[MP] CK3 - İberya Multiplayer: Ağustos 2022
biraz gecikebilirim
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
İlk oyun gününü seyirci olarak geçireyim. Yarın önerilen karakterlerden müslüman bir karakterle mp'ye katılmak isterim.
Ara
Müslümanların kralı Lizbon valisinden seri dayak yerken:

unknown.png
Ara
Adsz.png

Şeyh Muhalleb - Gırnata

Gırnata Müslümanlar ilk İberya'ya ayak bastıklarından beri çok değerli olmuştur. Burada nice camiler yaptırılmış, nice kâfir kanı dökülmüştür.
Biz de Gırnata şeyhi olarak atalarımızın mücadelelerini devam ettirmek istedik. 

Dahi stratejist bir komutanım, çocukluğumdan beri savaş taktiklerinde çok başarılı olmamla ön plana çıkardım zaten. Kafam askeri stratejiye bassa da çok iyi kılıç savurduğum söylenemez. 

İyi özelliklerim var ama esas sıkıntım iştahımın açık olması. Ne var yani yemeği çok seviyorsam? Günahmış. Bir de utanmadan obur demeye başladılar. Günahkâr ilan edildim. Bu yüzden ne komşularıma savaş açabiliyorum, ne de halk tarafında kabul görüyorum. 
Neyse adımız çıkmış, artık yemesek de yedi derler... 

Sinir stresle mücadele ederken (naif bir insan olduğumdan çok çabuk hüzünleniyorum) kendimi kuşatma alanında geliştirebildim. Günahkâr olsam da gayet şanlı şerefli biri olarak nam saldım.

Şeyhlimizin ilanından sonra çok geçmeden doğudaki Cabra şeyhliğini cebren ele geçirdim. Sonraki hedef İberya'nın göz bebeği Kurtuba oldu. Oradan buradan bahanelerle hak iddia ettik ve savaş açtık. Ama orayı alamadık. Adamlar bizden zengin çıktı. Biz 2 farklı paralı asker çekebilmişken (racon gereği), adamlar ardı ardına 4 ek paralı asker grupları ile anlaştılar. Yapılan savaş 3600'e 2000 olunca da kaybettik tabi.
Nasip değilmiş, daha sonrasında kralım olacak Şeyh Abdallah'a (@Pharmacist) nasip oldu oralar hep.

Çeşitli zorlukların ardından yine hak iddia ettiğimiz El-Mariyyât Bayyâna'yı aldık. 
Bu arada 3 tecrübeli hatunu da evimize aldık. Sonra ikisi ölünce çok üzüldüm. Çok üzülünce teselli olsun diye yenilerini aldık tabi. 

Sonraki süreçte Şeyh Abdallah Kral oldu. Biz de muhabbetimiz gereği biatımızı ilettik. Diğer Müslüman dostlarımız da katıldı. 
En son güneyimizdeki Malaga'yı da aldık. Artık önümüzde taif (dük) olmak var. 

Yalnız doğumuzdaki taif Musab (@korkusalan) başkentimize göz koyup savaş açması bizi çok üzdü. Beklemezdik öyle bir hareket kendisinden. Umarız ki bir daha topraklarımıza göz dikmez, hepimiz Müslümanız şurada. Neyse ki başkente savaş açtığı için racon gereği beyaz barış yapmak durumunda kaldık.

Aha bu benim
Crusader_Kings_III_Screenshot_2022.08.05....14.17.png

Bu da ülkem

Crusader_Kings_III_Screenshot_2022.08.05....06.49.png

[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
V72Kyp.png

Montclus Hanesi Lideri II. Guillem

V724i1.png

Tarragona’da basit bir kont olan Guillem stratejik zekası ile çevre kontlardan sıyrılıyordu. Öyle ki 20 yıllık bir zaman içerisinde çevre kontlukları hızlıca domine etmiş, Barcelona Düklüğü topraklarına hakim olmuştu. Bu dönemde ise İspanya ateşle kavruluyordu. Batıda Katolik bir kral yükselmişti. Güneyde ise Araplar organize olmuşlardı. Ayrıca Yarımadanın Kuzeyinde ise Mozarapları örgütleyen bir lider vardı, Dük Haykal.

Dük Guillem için durum iyi gitmiyordu. İspanya üç krallık arasında bölüşülmüştü ve kendisi yalnız kalmıştı. Kendisini koruyacak bir süzeren arıyordu ancak böyle birisi yoktu. Batıdaki Kral çok uzaktı. Güneydekiler zaten Müslümanlardı. Mozarap lideri Haykal ise kendisi gibi bir dük olduğu için yasalara göre ona biat edemezdi.

Bunun üzerine yalnızlığının farkına varan Guillem, ülkesinin savunmalarını güçlendirmek üzerine projeler başlattı. Halihazırda kuzeydeki dağlar doğal bir koruma sağlıyordu. Batıdaki tepelere istihkamlar yapılmaya başlandı, güneye ise surlar çekildi. Bu savunmalarla büyük orduları yenilgiye uğratamazdı ancak ciddi bir şekilde yıpratabilirdi. Üç krallık arasındaki bu çekişmede hiçbir krallığın bu yıpranmayı göze alamayacağını düşünüyordu. Nitekim bu surlar ünlü Roma surları kadar dayanıklı olacaktı.

V72byA.png

SON
[+] 3 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugün etkinlige katilamayabilirim yerime geçebilirsiniz
giphy.gif
Ara
Etkinliğin yayını için: https://www.twitch.tv/strategyturk
Santrancta rakip tanimayiz, iki buyuk raikibimi ezerek hem para hem unvan kazandim.

uSDUK0C.jpeg

HeiJCjk.jpeg

Suzeranimiz kim olursa olsun sadik bir vassal olmaya devam edecegiz.

ow2inkb.jpeg
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
648p7qz.png
Babam döneminde yeterli güce ulaştığımızı düşünüp kral olmak için isyan etmiştik. Ancak beklemediğimiz bir şey oldu ve tek kelimeyle iflas ettik; Gırnata emirliği, dedem zamanında müttefik olduğumuzu unutup bizi zorla boyunduruk altına almış olan Endülüs devletine yardım etti.
asm76ju.png
Ancak beklenmedik ihanet bununla da kalmadı ve topraklarımızın yarısını almak için saldırdılar. Üzerine de vasallar isyan edince şeyhliğe kadar düştüm. Ancak hepsi beni Çocuk Emir Faraj'ı hafife almıştı. Doğru anı bekledim ve hakkım olan emirlik için isyan ettim.
q38sscv.png
Ve beklediğim gibi başarılı oldum... Sonuçta bu sefer ihanet edecek biri yoktu... Bu yüzden artık bir süre dinleneblir ve çocukluğun keyfini sürebilirdim. Gerçek bir yetişkin olduğum zaman ise... İşte o zaman bedel ödenmesi gerekiyorsa ödenecekti. Kan dökülmesi gerekiyorsa dökülecekti. Dümanlık etmeye cüret eden herkes benim, Çocuk Emir Faraj'ın gazabıyla yüzleşecekti...
[+] 2 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
portre.png

Emir Gazi bin Hamid - Gırnata

Oyyy oyyy, ne zorlu yollardan geçtik bee.
Halim selim kendi halimde takılıyordum. Dedem (1. karakter) ölünce topraklar babamla amcam arasında paylaşıldı. Daha sonra amcam delirip babamı öldürdü. Bekliyorduk bir delilik yapacağını ama bu kadarını kimse tahmin edemedi. 

Amcam zamanı El-Urkub emiri (@korkusalan) Endülüs Kralına (@Pharmacist) isyan etti. Amcam (2. karakter) önceleri Kralın tarafını tutsa da delirmesine yakın çeşitli düşmanları hayal edip farklı seferlere çıkmayı hedeflemişti. Bu saçmalıklara karşı gelen babamla sık sık zıtlaşmasına rağmen bir etkide bulunamadık. Gece sesler duyduğunu belirtmeye başladı ki bir sabah kalktığımızda delirdiğini gördük. 

Aradan bi hafta geçmemişti ki, deliren amcam orduyu düşmanlarına değil Kralına yönlendirmek istediğini söyledi, gerekli emirleri verdi. Buna babam şiddetle itiraz edince bir anda kılıcını çekip babamı öldürdü. Hepimiz şok içinde kaldık. Tam gözümü karartıp amcama saldıracaktım ki, amcam hüngür hüngür ağlamaya başladı. 
Kardeşini öldürmenin neden olduğu yüksek stres sebebiyle iki hafta sonra öldü. Çocuğu olmadığı için tahta ben geçtim.

Ben Gazi bin Hamid (3. karakter), ilk işim olarak elimizdeki parayla başkentimizi geliştirmeye odaklandım. O sırada İberya karışmış, Galiçya Krallığı (@PCOyun) Viking akını sonrası neredeyse yıkılmış, kuzeyimizde büyük bir Kastilya Krallığı (@Sxario) kurulmuştu. Endülüs de kralın ölümüyle parçalanmış, iç karışıklıklar devam etmişti. 

Batımızdaki topraklar Silb emirinin (@TurkJedi) yokluğunda sık sık el değiştirdi, İsbilliya topraklarında hüküm sürmek isteyen bir emirle (@okocpinar) sürekli mücadele ettik. Kuzeyimizdeki emirlik babadan oğula sürekli bir isyan halinde oldu, nihayetinde anlaşmaya rağmen Endülüs kralının zor anında saldırdı tekrardan. Ve biz de kralımızdan taraf olduk. Hıristiyanların böylesinde güçlendiği bir dönemde, tüm Müslümanların yararına olması için başımıza gelene biat ediyorduk. 

Kuzeydeki emirin bu şımarıklığı ve düşüncesizliği canıma tak etti ve 2 şeyhliğine el koydum. Zira artık kuzeydeki Hristiyan birliğine karşı durmak için gücümüzü toplamak gerekiyordu. 

Ben ve Ülkem
Crusader_Kings_III_Screenshot_2022.08.06....02.70.png
[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ramon.PNG
Montclus Hanesi Lideri II. Guillem Oğlu Barcelona Dükü Ramon Borrell

İspanyadaki üç krallık dönemi bitmişti. Katolik kral devrilmiş, Mozarap Kral kuzeyde hakimiyet kurmuştu. II. Guillem de Mozarap krala biat etmişti. Geçen zaman içerisinde güneye doğru genişlemeler olsa da bunlar sınırlı oldu. Guillem’in amacı ülke ekonomisini güçlendirmekti, bu yüzden barışçıl bir tutum izliyor, idare ile ilgileniyordu. Guillem’den sonra yerine geçen Ramon Borrell de bu stratejiyi devam ettirdi.
ulke.PNG
        Ramon başa geçtiğinde iki erkek kardeşi ona ihanet etmiş, ülkesi parçalanmanın eşiğine gelmişti. Uzun yıllar süren iç savaştan sonra Ramon iki kardeşini de idam etti. Ülkesinin bekası için hanedan kanı bile dökmüştü ve dökecekti.

Uzun yıllar boyunca ülkede çalışmalar yapan Ramon çok iyi bir ekonomiye sahip olmuştu. 60’lı yaşlarına geldiğinde dolu bir hazinesi ve çok iyi bir geliri vardı. Yerini oğlu Lluis’e bıraktığında ülkesinin altın çağa ulaşacağına son dinarına kadar emindi.
gelir.PNG
hazine.PNG
[+] 2 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
unknown.png

Benavente Kontu olarak ilk işim biriktirdiğim para ile tuttuğum paralı asker grubuyla Leon Kontluğunu feth etmek oldu. Başarılı fethimin ardından gözümü doğumdaki kontluğa dikmiştim. Düşman ordusunu muharebede yenip kalelerini kuşatırken güneyimdeki topraklarda hızla genişleyen @Sxario topraklarımı yağmalamak için bana savaş açtı ve düşman kalesini kuşatan ordumu yok etti. @Sxario'ya istediği parayı verdikten ve teslim olduktan sonra komşu kontlardan biri 100 altın karşılığında savaşta bana yardımcı olabileceğini söyledi. Ben de kaleyi kuşatacak ordum kalmadığından teklifini kabul edip hala savaşta olduğum doğu kontluğunun kalesini bir kez daha kuşatmaya başladım. Ama bu sefer de @Sxario savaşta olduğum kontluğa para karşılığında yardıma gelip ordumu bir kez daha yok etti. Bu durum karşısında teslim oldum ve 100 altınlık borcumu 15 yıl hiçbir şey yapmadan öylece kalemde oturarak ödemeye çalıştım. Bu arada savaşta yardımına gittiği kontluk da dahil olmak üzere çevremdeki bütün kontlukları işgal eden @Sxarioun şerhinden @PCOyun'a vassal oldum ama geçirdiğim sinir krizleri sırasında yahudiliğe dönmemden hoşlanmayıp beni zorla katolik yapması dışında ondan da hiçbir fayda görmedim. Borcumu ödedikten sonra bütün paramla Leon'daki kalemi geliştirmeye başladım. Sonuçta vassal olduğum için hiçbir şeyden korkmama gerek yoktu. 

Ama korkmam gerekiyordu. Zira ilk önce @pcoyunun vassalı ve kuzey doğu komşum @Sezar Leon kontluğu için bana savaş açtı. Ama kendileri şövalye erdemleri ile yetişmiş biri olduğundan yaptığı yanlışı fark edip beyaz barışla kan dökülmeden savaşı sonlandırdı. 

Bundan sonra tam kuzeyimdeki adını bile anmak istemediğim -yine @PCOyun'un vassalı olan- başka bir dük bana Leon  kontluğu için savaş açtı. Bütün paramı Leon'un imarına harcadığım için paralı asker tutamadım ve müttefikim de bulunmuyordu. Bu nedenle şereften yoksun adam Leon kontluğunu elimden zorla aldı ve onun ardından kahrımdan öldüm.
[+] 5 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Her okuduğumda içim cız ediyor. Varoluşsal krizlerden daha acı verici..
[+] 2 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Önerilen karakterler:

Ara
Coruna kontu Haraldr olarak katılmak istiyorum
t8nubAh.gif
Ara
Bu şaka mı? Yoksa harbiden Nors mu alıyorsunuz mpde?
Ara
Yedek arıyorum
Ara
(11-08-2022, 22:46)majester : Bu şaka mı? Yoksa harbiden Nors mu alıyorsunuz mpde?
Şaka değil...
Ara
(12-08-2022, 09:23)korkusalan :
(11-08-2022, 22:46)majester : Bu şaka mı? Yoksa harbiden Nors mu alıyorsunuz mpde?
Şaka değil...
Vareg dengesizliği, kabile olması, İberya dışından din ve kültüre sahip olmasını göz ardı mı ediyoruz yani. O halde ben de Fransa'daki kültürle melezleme yapayım.
Ara
Bugün katılamayacağım.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.