[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Haziran 2019
odada muhtemelen bug olduğundan rehost atıyoruz
Ara
bu multide oynamama kararı verdim herkese iyi oyunler kolay gelsin
Ara
(22-06-2019, 21:26)QUWAWA : bu multide oynamama kararı verdim herkese iyi oyunler kolay gelsin

Sen bilirsin ama multideki yasi kucuk arkadaslarin keske dedigine bakmasaydin. GM, sana ulkeyi vermisse diger oyuncularin sana soz soyleme hakki yok. Soyleselerde sen aldiris etmeyeceksin.
Ara
Katılmak için çok mu geç kaldım ?

https://steamcommunity.com/id/rakarnov
Korea
Ara
Rehosttayız oda kuruldu.
Ara
https://www.dosyaupload.com/ncpM
Ara
İnternet hızım ve altyapım iyi. Eğer izin verirseniz ben host olabilirim.
Ara
rehost.jpg

Saat 22:40  :reli:
[+] 6 üye mlhblkc nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Askerleri seçip düşmana yollayana kadar geçen 5-6 saniyelik zaman farkından ötürü savaşı kaybettik :s
Sonraki etkinlik günü tekrardan katılıcam
Ara
Bu sefer eskisi gibi raqequitçi olmayacağıma inad etmiştim.
İlk başta fazla toprak hırsına düştüm ve koalisyon yedim. Fakat koalisyonda peace yaparken bile çıkarlı olan ben olmuştum çünkü az bir diplomatik puanla sadece doğu asyadaki çöp toprakları düşük ws'ye vermiştim ve çıkmıştım savaştan. Halen lohore afganistandan aldığım bomba gibi topraklar duruyordu. İsyancı sorunu vardı. O sırada sadece 3 loanım var ve kazakhların bağımsızlığını kazanmasını engelledim ve tam o sırada sync yedim. Biraz ilerledikten sonra oyundan attı ve bir baktım persler bana savaş ilan etmiş :D Aytaça biraz güven verseydim bana saldırmayabilirdi.
Çok potansiyelim vardı aslında o ülkeyle. Halen tüm isyancıları defedip ülkeyi toparlayabildim. 
Neyse tekrar girdim oyuna aytaçla anlaşma yapmak için. Kendi nodeosunu vermeyi teklif ettim. Oyuna girdiğimde azıcık ilerledikten sonra ve yine sync. İşte şimdi oyundan attı ve dahada girmeye gerek kalmadı artık benim için. Ben mücadele etmeye çalıştım fakat bu seferde ne kadar utanç vericiki oyun izin vermedi. Gelecek multidede transoxiana ile oynama hevesim var.
Ara
1500 Dünya Haritası

1500_Dunya_Haritas.png
Ara
oyunun en iyi askerleri totonicde +++ macarda oyun basi ama utanmadan dayak yedi hamburgdan :d aldı beni bi gülmek. birde antrenman yapan askere dalmak nedir vicdansız.

(23-06-2019, 00:08)Ferreke : Askerleri seçip düşmana yollayana kadar geçen 5-6 saniyelik zaman farkından ötürü savaşı kaybettik :s

Hadi evine arkacı insan biraz mert olur.
Ara
(22-06-2019, 21:30)Sezar :
(22-06-2019, 21:26)QUWAWA : bu multide oynamama kararı verdim herkese iyi oyunler kolay gelsin

Sen bilirsin ama multideki yasi kucuk arkadaslarin keske dedigine bakmasaydin. GM, sana ulkeyi vermisse diger oyuncularin sana soz soyleme hakki yok. Soyleselerde sen aldiris etmeyeceksin.

sıkıntı yok hocam ilerki multilerde oynarız zaten
Ara
(23-06-2019, 02:05)QUWAWA :
(22-06-2019, 21:30)Sezar :

sıkıntı yok hocam ilerki multilerde oynarız zaten

golden horde  varken  nasıl ben kırım pıckleyemıorsam  o arkadasda  gelip   dbimden devlet alamaz heleki  oyuna sonradan katılarak  kac gun oynayucagıda bellı degil adamın yanlısları savunmayı ne kadar cok sevıorsunuz   zaten toton bohemya hamburg  3 lusu o bolgede bırbırımızı yıyoruz 4 ulkeyı getıremnız  modun hatası   apaçık daha neyin inadı bu. güney avrupa bomboş ken    kuzey avrupaya gelmesi hata hata....
Ara
iyehbb.png

Sonunda sanirim 1490 yilinda 69 yasindaki haddinden fazla yasamis Avusturya imparatorunun olmesiyle HRE imparatoru secildim.5 yil sonra da protestanlik geldi iyi mi. Totonlarla, Bohemya olarak oyunun basinda iyi iliskilerimiz vardi,maalesef kendileri muhtemelen Macaristan Krali'nin akil vermesiyle bizi satti ve beyaz barisla Polonya ile olan savasimizdan cikti. Neyseki skor bizim tarafimizda oldugundan tek toprak alip hizlica savastan ciktik. Sonra Toton Lordu gidip Hamburg Doge'sine adeta kafa atti tek basina ve cilgin bir hezimete ugradi. Bizde payimiza duseni aldik tabii. Buradan toton lorduna mesajimiz kendisiyle diplomasi kanalimizin acik oldugu ceklindedir. Sayet Pomeranya reconquetlerinden cikmazsa ve Macar salamina kulak asmayi birakmazsa , daha evvel yaptigimiz gibi Isvec Krali ile muttefiklik baglari guclendirilecektir. Polonya-Litvanya'yi beraber yenmek varken Totonlar niye Pomeranya'da israr etmektedirler?

Osmanli ile savasta bulunan Macar salamina,HRE imparatoru olarak savasi actik, ordusu Anadolu'ydi o sirada. Biz savas acmamizin ertesinde hemen Osmanli ile baris imzalayip ordusunu getirdi maalesef Prag dolaylarinda ezici bir yenilgi aldik neyse ki Venedik Doge'si belki kasitli belki kasitsiz olarak bizi barisa zorladi ki ben bunu bizim acimizdan olumlu bir hamle olarak goruyorum. Cunku Macarlara karsi acik bir ustunluk saglayamamistik.

Savastan sonra Macar kralindan pardon salamindan dusman olmamiza gerek yok asil tehditler baska ulkeler diye mesaj alip beraber Polonya'ya yonelme teklifi alsak da bunlari kesin bir dille reddettik. Dibimizde bu kadar guc yuzdesi yuksek bir ulke varken bizim dikkatimiz baska yere yonelmez.

Ayrica Venedik ile Macaristan'in Avusturya'ya cektigi operasyonu da unutmus degiliz. Bu ikilinin ortak bir sonraki hedefinin Bohemya Krali bendeniz olmayacagi ne malumdur? Venedik Doge'sine simdilik dostane baksak da kendisine Macaristan'la olan yakin iliskilerini gozden gecirmesini tavsiye ediyoruz.

Son olarak bizlen beraber olan kazanir bizden ayri olan dagilir. Daha guclu bir HRE icin oylar#Bohemya'ya!
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben halen kendi devletimin düştüğü bu haksız duruma üzülüyorum. Gerçekten tüm bi elin parmağını geçmeyen mp kariyerim boyunca tek potansiyele sahip olan oyunum bu oldu sanırım. Onuda yaptığım küçük hatalar yüzünden kaybettim.
Koalisyonu bile minimum hasarla geçiştirmiştim. Kaybettiğim çöp topraklar koalisyon sebebi olan kazandığım toprakların 3'te 1'i dahi değildi. :D
Persler savaş açtı ben yine bırakmadım elim alt f4'e gitti ama şuana kadar ülkeyi gayet iyi yönetmiştim. Stability falan hikaye. O kadar isyan çıktı persler savaş açana kadar bu isyanları bile rahat bir şekilde püskürtmeyi başarabildim. Ekonomim bile gayet iyiydi.
Perslerle savaşmaya bile ekonomik olarak gücüm kalmıştı. Çünkü sadece o sırada koskoca transoxiananın 3 loanı vardı. 1 koalisyon yemişim, o kadar isyancı çıkmış fakat sadece 3 loan.  Tamda bunu yapayım derken SYNC ERROR! Nasıl içimi dökeceğimi bilemiyorum yazmak istiyorum çok kederliyim çok acılıyım çok dertliyim neden ya neden neden aytaç sen bari sendemi britüs dedirtmeseydin

Yıkılmama sebeb olan küçük hatalar: 1. güven eksikliği 2.toprak kapma hırsı 3.mause ile yapılan ordu toprak dışındayken yanlışlıkla parça parça isyancıların bölgesine kilitlenmesi ve wipe yemesi (bir anlık dikkatsizlik ve sonuç koalisyon yemeden önce ordu 20k idi bu hatadan sonra koalisyon yemeden önce 14k oldu ve pat koalisyon war)
Ara
(23-06-2019, 01:53)alemdarpasa : oyunun en iyi askerleri totonicde  +++ macarda oyun basi ama utanmadan dayak yedi hamburgdan  :d aldı beni bi gülmek. birde antrenman yapan askere dalmak nedir vicdansız.

(23-06-2019, 00:08)Ferreke : Askerleri seçip düşmana yollayana kadar geçen 5-6 saniyelik zaman farkından ötürü savaşı kaybettik :s

Hadi evine arkacı insan biraz mert olur.

bozmayayım diyorum ama benle savaşmadın bile ne yenmesi ? yolladığım askerler 1 defa bile savaşmadı.
Ara
Askerlerini kaçırdın o yüzden savaşmamış olmasınlar...
Ara
330px-Persia.png
PERS İMPARATORLUĞU

Yüce atamız Emir Timur'un ardından Acem topraklarında kurduğumuz ülke, atamızın hayırsız evladı Şah Ruh tarafından saldırıya uğramıştı. Lakin Şah Ruh'un ölümü bir iç karışıklığa yol açmıştı ve müttefiklik kurduğumuz Maverunnehir atabegi Uluğ'un da desteğiyle devletimiz yükselişe geçmişti. Bu dönemde büyük zaferler alırken aynı zamanda halkımızın çoğunluğunun mezbehi olan Şiiliği benimsedik ve Pers İmparatorluğunu ve geleneklerini yeniden canlandırma çalışmalarına başladık. Maveraunnehir'in hakimi ile sınır anlaşması imzaladık.

Doğuda müttefikimiz Maveraunnehir dışında bir güç kalmadığı için hızla genişliyorduk. Batıda ise Karakoyunlular sınırlarımıza saldırıda bulunuyor, genişleme alanımızda müttefiklikler kuruyor, bize tehdit oluşturuyordu. Bu sebeple vergilendirmede bir artırmaya gidilerek paralı askerler satın alındı ve 4 devlete karşı zorlu bir savaşın ardından galip gelerek Batı sınırlarımızı da güvenli hale getirdik.

Yine aynı dönemde sınır anlaşmamızı görmezden gelerek saldırgan tavırlar içine giren Maveraunnehir beyine yaptığının yanlış olduğuna dair ultimatomlar gönderdik fakat güç zehirlenmesi yaşayan bey bizim sözlerimizi dikkate almıyordu. Kısa süre sonra kendilerine karşı koalisyon kurulduğunu ve zor dönemlerde olduğunu öğrendik. Bizi dikkate almayan bu devlete karşı fırsatı tepmeyerek savaş ilan ettik. Kazanacağımızı anlayan bey bize zaten ilk sınır anlaşmasında bizim olması gereken toprakları vermeyi vaadediyordu lakin artık sınırlarımızda bu güvenilmez devletin yeri olmadığını düşünerek tâbiyetleri bildirmelerini aksi takdirde yok olacaklarını söyledik...

@Alduin genel olarak tek hatan var bence o da sabırsızlığın. Persia nodeuna girerek beni küstürmede sabırsızlık ettin. Fazla toprak almak için sabırsızlık ettin. Biz orada önünde sonunda düşman olacaktık sen bu süreci hızlandırdın ve ülkeni kötü duruma sokarak savaşta galibiyet almamı kolaylaştırdın. 

Synch alman kötü oldu ama ona üzüldüm. Yoksa sen gitmene rağmen sadece 5 toprak aldım. Tabi bunda ülkendeki isyancıların benim ordudan fazla olması da vardı tabi :D
Ara
İlk hafta değerlendirmem:

Oyun başlar başlamaz çevremizdeki devletlere karşı politikamızı belirledik. Avusturya ve Osmanlı'nın düşman olacağı ilk günden belli olmuştu fakat etrafımızda oyuncu tarafından yönetilen Macaristan ve Bohemya bulunuyordu. Bu ülkelere karşı politikamız, onların çevreye vermiş oldukları tepkiye bağlıydı. 

Macaristan ile olan ilişkilerimiz her ne kadar kırılgan bir yapıda olsa da ortak kararlar çıkarmayı başardık. Bohemya ile olan ilişkilerimiz ise biraz daha farklı. Bohemya'yı bölgedeki dengeleri sağlayacak önemli bir unsur olarak görüyoruz. Ayrıca Batıda, Aragon ve Burgonya ile temaslarımız oldu. İki ülkeyle de tarafsız ilişkiler kurmak istesek de Aragon'un İtalya'daki hakimiyet planları bizi tedirgin ediyor. Bunun dışında Hamburg'un bizden özel bir beklentisi var ve bizi çok güçlü bir ülke olarak görüyor. Kendi sorunlarımızı çözebilecek kadar güçlü olsak da Hamburg'un sorunlarını maalesef çözemeyiz.

Doğuda ilk olarak Osmanlı'yı kolay bir şekilde, ittifaklar aracılığıyla yenmeyi başardık. Bu savaşlar sırasında Memlük, tüm Ege kıyılarına set çekmiş ve daha sonra bizi II. Latin Fetihleri sırasında Anadolu'da çok fazla ilerlememiz konusunda "uyarmıştı". Ayrıca bu bölgede Gürcistan ile iyi ilişkilerimiz mevcut. İran ipeklerini Gürcistan üzerinden Venedik'e getirmek istiyoruz. Bu açıdan Gürcistan ve İran ile iyi ilişkiler kurmak amaçlarımız arasında.

Şimdi siz değerli Cumhuriyetimizin vatandaşlarına birkaç soru sormak istiyoruz. Unutmayın, vereceğiniz cevaplar sonraki oyun gününde ilerleyişimizi etkileyecek.

1- Cumhuriyetimizin politikasını ve ilerleyişini başarılı buluyor musunuz?
http://www.strawpoll.me/18212694

2- Cumhuriyetimiz hangi bölge ile ilgilenmeli?
http://www.strawpoll.me/18212707

[+] 2 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.