[MP] EU4 - Alternatif Multiplayer: Haziran 2019
Şahtan koruma isteyip müslümanları katledelim rp'si yapmakta ne bileyim.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Müslümanlardan medet umup müslümanları topraklarından sürmeyi tahayyül eden Ceneviz muhtarına selam olsun... Tidore muhtarı ..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(27-06-2019, 11:45)Aeschyli : Şahtan koruma isteyip müslümanları katledelim rp'si yapmakta ne bileyim.

:joy: :joy: Ne güzel espiriyi anlamışsın

(27-06-2019, 11:47)jax61 : Müslümanlardan medet umup müslümanları topraklarından sürmeyi tahayyül eden Ceneviz muhtarına selam olsun...  Tidore muhtarı ..

Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatü..... Müslümanlları birbirine kırdıracağız Allahın izniyle inşallah.
Ara
Her mazluma koruma sağlayan Şah, Cenevizlileri de yalnız bırakamazdı. Fakat bu dostane ilişkileri bir vesile olarak görmekteydi. Şah İsmail bu yüzden  islam dünyasının hakimi olmak ve İslam'ı yaymak üzere koruması altındaki tüm ehl-i kitaptan olan devletlerin krallarına, düklerine elçiler göndererek onları islama davet etti. Peygamberin yolundan giden Şah, onun gibi İslam'a davet yapmanın en doğrusu olacağını düşünüyordu. 

Bismillahirrahmanirrahim

Pers İmparatoru ve İslam dünyasının mutlak hakimi Şah İsmail'den Venedik, Ceneviz ve Gürcistan efendilerine:

Hidayete uyanlara selâm olsun. İslam'ı kabul et ki kurtuluşa eresin ve Allah da ecrini iki kat versin. Eğer kabul etmezsen sorumluluğun altındaki insanların günahını sen çekersin. “Ey Ehl-i Kitap! Sizin ve bizim aramızda müşterek olan söze gelin: Sadece Allah'a kulluk edelim ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah'ı bırakıp da birimiz diğerini rab edinmesin. Eğer yüz çevirirlerse `şahid olun biz Müslümanız' deyiniz." (Âl-i İmrân 3/64)
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-06-2019, 12:37)Aytaç : Her mazluma koruma sağlayan Şah, Cenevizlileri de yalnız bırakamazdı. Fakat bu dostane ilişkileri bir vesile olarak görmekteydi. Şah İsmail bu yüzden  islam dünyasının hakimi olmak ve İslam'ı yaymak üzere koruması altındaki tüm ehl-i kitaptan olan devletlerin krallarına, düklerine elçiler göndererek onları islama davet etti. Peygamberin yolundan giden Şah, onun gibi İslam'a davet yapmanın en doğrusu olacağını düşünüyordu. 

Bismillahirrahmanirrahim

Pers İmparatoru ve İslam dünyasının mutlak hakimi Şah İsmail'den Venedik, Ceneviz ve Gürcistan efendilerine:

Hidayete uyanlara selâm olsun. İslam'ı kabul et ki kurtuluşa eresin ve Allah da ecrini iki kat versin. Eğer kabul etmezsen sorumluluğun altındaki insanların günahını sen çekersin. “Ey Ehl-i Kitap! Sizin ve bizim aramızda müşterek olan söze gelin: Sadece Allah'a kulluk edelim ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah'ı bırakıp da birimiz diğerini rab edinmesin. Eğer yüz çevirirlerse `şahid olun biz Müslümanız' deyiniz." (Âl-i İmrân 3/64)

Pater et Filius et Spiritus Sanctus

Davetiniz için teşekkürler lakin atalarımızın dinini bu kadar kolay bırakamayız. Her ne kadar Mekke, Medine ve Kudüs gibi İslamın şerefli şehirlerine sahip olamasanız da sizi bütün müslümanların meşru halifesi olarak tanımaktan ve sadık bir hristiyan kulunuz olarak cizye vergimizi ödemekten gurur duyarız.
Ara
120px-Bohemia.png

Oyunun basindan beri Venedik ile Macaristan'i isgal planlari yapiyorduk. Venedik ilk basta pek yuz vermese de Macaristan'in Venedigin toprak butunlugu icin istedigi Lika gibi yerlerde anlasmazlik cikarmasi sonucu Venedik daha kararli bir tutum sergiledi. Lakin Macaristan,Hamburg ile muttefikti. Dolasiyla ikisiyle de ayni anda yuzlesmek akil isi degildi.

Hamburg'a defalarca bana karsi ters gitme, Macarla is birligi yapma! dememe ragmen "Ben dostlari mi satmam" cevabi aldim.Ondan sonra da Hamburg'a HRE'yi dar etmek icin elimden geleni yaptim. Unlawful atilmadik tek bir toprak bile kalmiyordu. Hamburg, Danimarka'ya giriyordu arkasinda ben enforce atiyordum.Yetmedi warning atiyordum. Genislemesini engeliyordum fakat hala daha tehdit olmaktan cikaramiyordum. Neyse ki hersey ,Hamburg'un bir anda PU'ya dusmesiyle bitti. Hamburg ile Macar ittifaki boylece bozuldu ve macar yanliz kaldi. Venedikle konusulup direk savas acildi. Cok kisa bir sure sonra Macaristan,savassiz cekildi ve nispeten yikici olmayan bir anlasma ile slovenya topraklari alindi. Venedik'i yalniz birakmistim ama once ulkemin cikarlarini dusunmeliydim.

Zaten mobilize oldugumdan direk ordulari Hamburg'a cektim ve savas actim ve burada Hamburg 2-3 defa cok sasirtici bir direnis gostererek beni savasta maglup etti.Bence kendisi burada iyi bir oyunculuk sergiledi ve beklemedigim olcude cetin ceviz cikti. Bende savasi uzattim ve war of attritiona cevirdim cunku imparator oldugumdan dolayi manpower boldu. En sonunda yine acik ustunluk saglayamamisken Hamburg buyuk bir hata yaparak overlorduna bagimsizlik savasi acti. Bende buyuk bir zafer alarak ordusunu bir kez daha yendim ve takip ederek sw attim. Ondan sonra baris istendi ve attim. Acikcasi barista ben tek toprak aldim ve release nation seceneklerinin hepsini kullandim farkinda olmadan 3'e bolmusum ve kural ihlali yapmisim.

Neyse en azili iki rakibimizi elimine etmistik. Lakin,Isvec HRE topragi Bremen'e girmisti. HRE topraklarina, HRE'ye uye olmayan bir ulkenin girmesi beni imparator olarak rahatsiz etmisti.Lakin sanirim Burgonya'nin bir taktigi sonucu acayip bir koalisyon yemisti ben bu kadar da toprak kaybetmesini aslen istemezdim ama olan oldu.

Sonuc olarak, bu zamana kadar imparatora kim ters gittiyse kaybetti, Imparator'un hassiyetlerine dikkat edenler onun sefkatli kollarini omuzlarinda hissedecekler. Hali hazirda, iki diger HRE uyesi  Totonlar ve Bavarya ile iyi iliskilerimiz bulunmakta ve boyle devam ettirmek niyetindeyiz.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
major devletle minor devlete atar gider yapman kolay heleki pu ya düştügüm zaman . yoksa savaşla gögüs gögüse kazanma şansın yoktu. yaptıgın o kural ihlalinden büyük ceza almanı bekliyorum.... kasten yaptıgın aşikar heleki oyunu bu kadar iyi oynadıgını iddia etmenden sonra hata yapmana ihtimal verilemez... dumana da yazdım ceza alman için.
Ara
İlk kural ihlali uyarı ,ikincisi atılma..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Iyi oynadigimi hicbir zaman iddia etmedim. Ayrica ben forumun mp konusunda kendimce rp yapmaya calisiyorum. Eger guclu bir devletsem atar yaparim eger baskasina bagli gucsuz bir devletsem tam tersine yalaka rp si yaparim.
Ara
(27-06-2019, 16:21)jax61 : İlk kural ihlali uyarı ,ikincisi atılma..

kasten yaptıgı ortada.  göz korkusu   toprak alamıyordu zaten oyun basından beri onu planladı.  verdigi zarar ne kadar büyükse o derece ceza almalı.  zaten aldııg topragı gerı verıcek  +1 toprak hiç bir işime yaramıor ama biraz adaletli olunmalı
Ara
1525 Oyuncu Haritası

1525_Oyuncu_Haritas.png
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1525 Güç Yüzdesi

Guc_Yuzdesi_1525.png

İttifak Limiti %9.09
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yüzdeler yanlış tekrar sayılmalı hiçbir şey yoksa bile kesin birşey oldu.
[+] 3 üye Spartan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bak sonraki sayimda fark daha da artmasin :)
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-06-2019, 12:37)Aytaç : Her mazluma koruma sağlayan Şah, Cenevizlileri de yalnız bırakamazdı. Fakat bu dostane ilişkileri bir vesile olarak görmekteydi. Şah İsmail bu yüzden  islam dünyasının hakimi olmak ve İslam'ı yaymak üzere koruması altındaki tüm ehl-i kitaptan olan devletlerin krallarına, düklerine elçiler göndererek onları islama davet etti. Peygamberin yolundan giden Şah, onun gibi İslam'a davet yapmanın en doğrusu olacağını düşünüyordu. 

Bismillahirrahmanirrahim

Ezeli ve ebedi dostumuz İslam dininin en büyük temsilcilerinden Pers İmparatorunu selamlar yüce tanrıdan kendilerine sıhhat ve daima zafer dileriz.
Teklifiniz elimize ulaşmıştır lakin bu teklifi değerlendirmeden önce bize sorulmadan bizim bölgemizde gelişen mağdur olduğunu iddia ederek zulm eden ceneviz valisinin korunmasını ve dahi bize de onlarla aynı kefeye koyulup efendi olarak hitap edilmesini kınıyoruz.Biz ki Gürcistanın Ermenistanın ve dahi bütün kafkasyanın ve yanımızda bulunan karadenizin ve daha nice memleketlerin kılıcımızın hakkı ile hükümdarı ve sahibi gürcü kralıyız bu hakareti kabul etmemiz mümkün değildir ayrıca İtalyan kültürüne ait sömürgeci bir devletin hudutlarımızda gelişmesine göz yummamız da mümkün değildir şah hazretlerinden bunu değerlendirmesini rica ediyoruz.Gelelim teklifinize Yüce rabbimiz kitabınızın kafirun süresinin altıncı ayetinde buyurur ki "lekum dinukum ve liye din" yani sizin dininiz size benim dinim banadır .Pers imparatorunun hidayetimizi düşünerek yapmış olduğu nazik teklifi aynı nezaket ve saygı ile reddediyor ve kendilerinden bu tehlikeli ve bir kalenin bir toprağın ve dahi bir askerin bile çok şey değiştireceği şu günlerde sağlam bağlarla kurulu olan dostluğumuzu düşünerek hareket etmesini rica ediyoruz.
[+] 2 üye Wodan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Töton Şövalyeleri
VsaKk7.png
[+] 2 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Ferreke
"hre topraklarında alman olmayan devlet istemiyoruz "
İmparatorunuz bile alman değil bu bir darbe söylemi midir?

Ayrıca biz iskandinav halkları etnik olarak çeklerden daha yakın akrabayız almanlar ile.
Ara
Konuyu bilmiyorum ama töton haksız
Ara
Korea.png
KORE

Kral Do Yi (1 Ocak 1418- 23 Haziran 1472)

Kral Hyohye Yi ( 23 Haziran 1472 - 19 Aralık 1477)

Fetret Devri (19 Aralık 1477- 10 Ağustos 1485)

Kral SKT T1 Faker Yi (10 Ağustos 1485 - Kalbimizde Yaşıyor )

[+] 1 üye mlhblkc nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3. oyun günü sonrasında:
  1. Bohemya oyuncusu @Sezar, East Frisia ile yaptığı savaşta Hamburg oyuncusunun bölünmesine sebep olduğu için,
uyarı almıştır.

Memlük oyuncusu kural ihlaliyle Enforce atmasına karşın, ardından beyaz barış ile savaştan ayrıldığı için uyarı almadı.

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.