[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Öncelikle bugün erken çıkmak zorunda kaldım bundan dolayı diğer oyunculardan af diliyorum. Benim candar a girişim biraz kafa karıştırmış insanlarda.Ben oyuna girmeden önce candarın konusuna baktığımda resmen benim olduğum topraklarda gözü olduğunu gördüm.Bende buna karşılık oyuna girer girmez pasifize etmeye çalıştım.Başta bolu ve kocaelini istedim o ise hayır dedi ardından savaş ile tehdit ettikten sonra ilhanlı ile müttefik olduğunu gördüm.Bende pers ile yakınlaşma ihtiyacı gördüm,müttefiklik uygunmu diye sordum darkrad a ,o olmaz ama aynı zamanda saldırabilirsiniz dedi.Bende pers ile anlaşıp aynı anda girdim bu şekilde ilhanlı baskısını pers yutacaktı candar baskısınıda ben.Gel gelelim anlaşma işine savaşın amacı candarı tamamen yok etmek haritadan silmek değil "zararsız" hale getirmekti ve ben bunu başardım.Anlaşma şartı olarak bütün karadenizi talep ettim.Arkadaşta kabul etti ve ben böylece aldım.Ayrıca ben yine insaflı davranıp Kocaeli ve boluyu coreladıktan sonra diğer toprakları candara verecektim ancak savaşta olduğu için veremedim. Bazı arkadaşlar özellikle olay ile alakası olmayan 3.şahıs lar oyundan bizi bombardımana tuttu desem yeridir.Pers-Bizans arasındaki dostluğun sebebi İlhanlı-Candar idi bunu kavrayamamış arkadaşlar mevcut.Birde şu kırım işine bakalım Şuan burada suçlu o şu bu diyerek olayları içinden çıkılmaz hale getirmenin hiç anlamı yok.Şahsi düşünceni tartışma ya zemin oluşturmayacak bir yerde söylersen sevinirim.Tekrar tekrar aynı konuda tartışmak insanı yoruyor.
Ara
Açıkçası ilk defa custom nation ile oynuyorum.
Özellikle her bölgenin değeri eşit olduğundan, Herkes Avrupa'da sıkışık yerleşmesindense, oyun başında bana mantıklı gelen herkesin biraz daha kıtalara dağılarak yerleşmesiydi.
Yaklaşık 15 kişi Avrupa ve çevresine yayılmışken Asya'da oynayan sadece Mughal, Göktürk ve Filipinler var.
Her ne kadar baştan mantıklı gelse, custom nation olunca Asya'da çok büyük devletler oluştu. Çevremdeki 3 devletin de ortalama 1000 base development- 100 force limit değeri var. Ve sadece çevrenizde bu devletler oyun survival mode'a dönüyor.
Sonraki oyunlarda MP'yi dünya geneline yayıp buralara ülke seçmeyi düşünenler için uyarı maiyetinde Asya haritasını gönderiyorum.
Random olduğundan her oyun heralde böyle olmuyordur, ama oyundan sonra denedim Asya'da genel olarak büyük devletler oluşabiliyor.
mhwp6c.jpg
Ara
(18-08-2015, 03:09)MarcusAurelius : Öncelikle bugün erken çıkmak zorunda kaldım bundan dolayı diğer oyunculardan af diliyorum. Benim candar a girişim biraz kafa karıştırmış insanlarda.Ben oyuna girmeden önce candarın konusuna baktığımda resmen benim olduğum topraklarda gözü olduğunu gördüm.Bende buna karşılık oyuna girer girmez pasifize etmeye çalıştım.Başta bolu ve kocaelini istedim o ise hayır dedi ardından savaş ile tehdit ettikten sonra ilhanlı ile müttefik olduğunu gördüm.Bende pers ile yakınlaşma ihtiyacı gördüm,müttefiklik uygunmu diye sordum darkrad a ,o olmaz ama aynı zamanda saldırabilirsiniz dedi.Bende pers ile anlaşıp aynı anda girdim bu şekilde ilhanlı baskısını pers yutacaktı candar baskısınıda ben.Gel gelelim anlaşma işine savaşın amacı candarı tamamen yok etmek haritadan silmek değil "zararsız" hale getirmekti ve ben bunu başardım.Anlaşma şartı olarak bütün karadenizi talep ettim.Arkadaşta kabul etti ve ben böylece aldım.Ayrıca ben yine insaflı davranıp Kocaeli ve boluyu coreladıktan sonra diğer toprakları candara verecektim ancak savaşta olduğu için veremedim. Bazı arkadaşlar özellikle olay ile alakası olmayan 3.şahıs lar oyundan bizi bombardımana tuttu desem yeridir.Pers-Bizans arasındaki dostluğun sebebi İlhanlı-Candar idi bunu kavrayamamış arkadaşlar mevcut.Birde şu kırım işine bakalım Şuan burada suçlu o şu bu diyerek olayları içinden çıkılmaz hale getirmenin hiç anlamı yok.Şahsi düşünceni tartışma ya zemin oluşturmayacak bir yerde söylersen sevinirim.Tekrar tekrar aynı konuda tartışmak insanı yoruyor.

Prensiplere aykırı olarak gerçekleştirdiğiniz şeyler.

1-) Öncelikle savaşlarda sadece alacağınız, daha önceden belirlediğiniz, claimlediğiniz topraklar alınmalı, "pasifize" etmenin ülkeyi yıkmaktan bir farkı yok, zira 3 topraklı bir devlet "pasifize" değil "ölü" oluyor. Claimleyemediğiniz toprakları sırf karşınızdaki devleti yıkabilmek için almayın.
2-) Greater Parthia'nın Konstantinopolis devleti ile hiç bir ilişkisi olmaması gerekirken (gerek din, gerekse yayılma alanları aynı olduğundan ötürü) bu devlete altın yollaması yine prensiplere aykırı, tekrar okuyun.
3-) SGaming taglılar olarak birbirinize dostça, etrafınızdaki diğer ülkelere düşmanca yaklaşmanız, yardımlaşmanız haksız rekabet doğurmakta, maalesef Odessa yayılma alanınızda olduğu için dostunuz kalması abesle iştigal, zira komşu olmanızı engelleyen sadece 1 toprak vardı yanılmıyorsam eğer. Bakın ben Kartaca ile müttefiğim, büyük ihtimalle yarın komşu olacağız ve AI'ın yapacağı gibi müttefiklikten çıkacağız, birbirimizin yayılma alanını kestiğimiz için birbirimizden toprak almak zorunda kalacağız, tarihsellik ve prensipler bunu gerektirmekte.

Son olarak, güzel, zevkli bir oyun için, lütfen tagınız olan SGaming'i bir kenara bırakın, dostluklarınızı oyuna girerken bir kenara bırakın, ilk bölümde kazandığınız antipatiden de kurtulmuş olursunuz böylece. Tıpkı tarihteki gibi, Osmanlı fırsat bulduğunda etrafındaki devletleri birer birer nasıl yuttuysa sizde tarihsel gerçekliğe uygun olarak oynayın, Şii bir devletin hiç bir paralel evrende Ortodox bir rakibe altın yollamayacağını göz önünde bulundurun. MP'ye katılan herkes için geçerli bunlar. Bu maddelere anlayış göstermezsek maalesef multinin hayat süresini kısaltacağız.
Ara
Bence böyle normal oyundan kat kat daha zevkli. Fakat dünki bir deneme oldu bence, ilk deneyişimizdi, bu tür birkaç sorunu hoş karşıladım ben, normal oyunda olsaydı ben de müdahil olurdum. Bugün temiz oyuncularla temiz bir başlangıç daha mı yapsak? Tabi olmasa da olur bi öneri. Şu anda da gidiyoruz her ne kadar olaylı başlasak da.

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama MP'lerin istisnasız hepsinde ittifaklıklar yüzünden sorun oluşuyor. Ally sınırı falan getirirsek sorun kolayca çözülür. Mesela en fazla 1 tane player ally olayı çok mantıklı. Bu sayede oyundaki herkes ile müttefik olan oyuncular görmeyiz.

Diğer bir olay ise oyunun Random Nation'da sağa sola Big Boss'lar atması. Random Nation ayarı bazı AI ülkeleri aşırıya kaçırabiliyor.
G0kMNN.png
Ara
SGaming'ler tamamen birbirine oynadılar.Partya sanki biz safmışız gibi hep yalanlar uydurmaya başladı.Bizans Jandarids'e savaş açtığı an aynı anda partya bana (ilhanlı) savaş açtı.Bunu geçtim haksız yere 5 toprak aldığındada partya bizansı savunmaya başladı.Dedim kardeşim dost olduğunuz belli inkar etme gibi laflar sarfettim gören görmüştür.Yazdığı cevap şu oldu '' Ben haklı davayı savunuyorum.''.Bir şey daha var.Partya bizansa para yolladı savunmasıda şuymuş ''Najran'a korsanlık yaptırıyorum''.Yani böyle savunmalarla adamın suçu düşmemeli.Ya daha zaten aralarında komşulukyok. Toprakları birbirine bağlı değil. Birde şöyle birşey var ki Partya karşısındaki oyuncuyu çok tahrik ediyor.Yok Paralı Askerlerim Seninkindene Daha çok SA:DSADAS Gibi ithamlar.
Ara
Ben söylemiştim.Asya Afrika kaldı yanınızdaki devletler büyük olunca korkmayın diye :D kıtalara yayılsanız daha iyi olurdu.
Ara
Beyler Boss oluşmasın diye kimse Asya'da, Afrika'da oynamak zorunda değil. İnsanlar oyundan zevk alacaklarını düşündükleri yerde ülke kurdular, oyunda gayet güzel ilerlemekte, en baştan 25 kişinin toprak belirlemesi, tekrar idea tamamlamaya uğraşması çok zor ve sıkıntılı bir süreç. Bu şekilde devam edelim, emeğe yazık olmasın.
Ara
Hocam 6. sayfada sormuştum yine sorayım ben :3 Şimdi ben sonraki etkinliğe katılabilir miyim ? bu oyuna yani
Eğer katılırsam 100-150 civarı puanlarla başlıycam galiba açıklığa kavuşursa sevinirim ve katılabilir miyim tabi :D
Ara
Hayır, sonuçta forumda ve oyun başlamadan önce 100 kere yazıldı. Daha oyuna girilmeden önce prensipleri okuyun , okuyun , okuyun diye millet kendini yırttı chatte. Oyuna giren her kişinin prensipleri okuduğunu ve onayladığı varsaymamıza rağmen şu yapılan prensip ihlallerine olumlu bakacaksak bu MP yol yürümez. Bugün bana yarın sana diğer gün başka birine. Zaten prensip hatası yapan kişi , suçunun gün gibi ortada olmasına rağmen daha yaptığı ihlalleri bile kabul etmiyor. Ben bu işte art niyet ararım başka bir şey değil.
n20GdM.png
Ara
Vikings - Yorkland müttefikliği şöyle başlamıştır: Kuzey Britanya'yı istila eden Vikinglere, Yorkland'den bir antlaşma teklifi geldi bu antlaşmaya göre Kuzey'i eğer Yorkland'e bırakırsak Yorkland'de bizim kuzey hakimiyetimizi destekleyecekti. Şimdiki kralları böyle düşünüyor ancak ileride bizim hakkımızda ne düşüneceklerini Odin bilir.

Olay RP açısından böyledir ancak kime karşı kurulduğu hakkında pek bir cevap veremem. Kuşkusuz Vikingler İngilizlerin gücüne pek de ihtiyaç duymamaktadır. Hiçbir savaşına çağırmamıştır. Büyük bir AE'si dahi olmamıştır ki AI'dan korunmak için müttefik olsun.

Bir sonraki oyun eğer sorun olursa bozarım Ally'ı.

Şuan oynadığımız saatler bence çok iyi. Ayrıca her kıtaya ülkeleri ayırmak da hoş olur.
Ara
(18-08-2015, 09:17)ergunokaan : Hocam 6. sayfada sormuştum yine sorayım ben :3 Şimdi ben sonraki etkinliğe katılabilir miyim ? bu oyuna yani
Eğer katılırsam 100-150 civarı puanlarla başlıycam galiba açıklığa kavuşursa sevinirim ve katılabilir miyim tabi :D

Katilabilirsin tabi.
(18-08-2015, 10:32)Duman :
(18-08-2015, 09:17)ergunokaan : Hocam 6. sayfada sormuştum yine sorayım ben :3 Şimdi ben sonraki etkinliğe katılabilir miyim ? bu oyuna yani

Katilabilirsin tabi.

Hocam peki 150 puanlı bir ülke mi kurayım 200 mü ?
Ara
(18-08-2015, 06:45)Dehshetus : mhwp6c.jpg

Vay arkadaş ben bu devletleri henüz goremiyorum da keske gormeseymisim. bu nedir lan :D bu devletler yikilir mi :D
Ara
Benim halimde vahim. 2 tane komşu devletle başladım.Partya ve Najran'dı heralde tam hatırlamıyorum.Benim 20k ordum var ikisininde 45 k civarı.Genişleyecek biyerim yok. Bi anadoluya gidebilirim ordada eninde sonunda ortodox sgamingler beni ezecek :P
Ara
(18-08-2015, 11:57)LABO™ : Benim halimde vahim. 2 tane komşu devletle başladım.Partya ve Najran'dı heralde tam hatırlamıyorum.Benim 20k ordum var ikisininde 45 k civarı.Genişleyecek biyerim yok. Bi anadoluya gidebilirim ordada eninde sonunda ortodox sgamingler beni ezecek :P

İkinizin de sınırdaş olduğunuz için zaten oyun başı böyle bir savaş olacağı ve Partya'nın kazanacağı çok belliydi. Oyun başlamadan da yazmıştım, ama ülkeni değiştirmek istemedin.
Partya başkentini en batıya koyarak Western için senin gibi 40 puan harcamadı, bu 40 puanla da ortalama 7-8 fazla toprak ve 10-15 arası daha fazla askerle başladı. Göktanrıcılık dininden de başka ülke olmadığından hemen oyun başı çevrende ittifak yapacağın AI yoktu. 
Bir dahaki oyunda ülkeleri ortak sınırı olmayacak şekilde yaratmak daha uygun olabilir diye düşünüyorum. En azından oyun başlar başlamaz ilk sene içinde baçılan savaşları engeller.
Ara
Batıda da bu büyüklükte devletler olabiliyor sadece oyuncular batıda toprak seçtiği için bu tarz devletlerin kurulum sahasını küçülttü. Ortaya da böyle bir durum çıktı. Sınır olmasın kuralı çok da etkili bir kural olmaz gibi geliyor. Bence harita belli - birbirinden uzak - bölgelere ayrılmalı ve bu bölgelerde belli bir ülke limiti olmalı ve bu ülkeler de birbirine zıt kutuplarda olmalı.

Yoksa Gargia'da Lotharingia'nın dibinde HRE nin ortasında kurulmuş bir devlet.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Avrupa'da 20 kişi olacağına Asya'ya da yayılırsak çok güzel bir oyun olabilir. Kimse istemiyor mu Çin Hanedanları savaşlarını ya da Türk Hanlıkları savaşlarını? Beyler takılıp kalmışsınız küçücük Avrupa'da.

He bu arada bunun temel sebebi olarak "herkesin Western teknolojide olmak istemesini ve Western teknolojide de Avrupa harici diğer yerlerin gözükmemesini" görüyorum.
G0kMNN.png
Ara
Haritanın nerelerde gözüküp gözükmeyeceği map grapicle alakalı olabilir mi ? Ben eastern yapmıştım onu.
Ara
Hayır, o askerlerinin hangi modeli kullanacağına karar veriyor.
G0kMNN.png
Ara
arkadaşlar ben daha oyunun başında düştüm. sebebi ne olabilir oyunu oynamayı nasıl becerebilirim tavsiyesi olan var mı bilgisayarım mac
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.