[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Duman o oyunda Osmanlıdan çekindiğini söylemem oyun birinciliğini Osmanlıya kaptırma korkun olduğunu görmemdi yoksa bende biliyorum Osmanlı iranı alınca londraya tuğ dikmez. Ve tahlilim doğruydu kendine rakip gördüğün herkesi ekarte ettin. Bunuda kirli yollar ile yaptın.
Kaderimiz neyse o
Ara
Hala kişiliğime laf ediyorsun, bir oyun için bir insanın kişiliğini yargılıyorsun...
Ara
Neyse büyüklük bende kalsın gel sarılıp barışalım :Cry
G0kMNN.png
Ara
Körü körüne mi savunmak? Awake kendi çıkarı için yapmış olduğu en iyi hareketi sırf sana karşı yapıldığı için ''bu yanlıştır.'' mı denmeli? Hayretler içinde mesajlarını okuyorum. Ahlak konusunda da sorunların var sanırım, gerçekten yazık. Oynadığın oyun yüzünden bir insanın kişiliğine laf etmek ciddi sorundur.

Bundan sonra MPlere gelmek yerine single oynamayı deneyebilirsin. Ya da arkadaşlarını toplayıp tüm oyun kadim bir dostluk yaşarsınız ve en önemlisi kimse senle olan dostluğunu bozmaz.
Ara
Evet, bugün Hristiyan Helen Birliği Anadoludan Müslümanlarca kovuluyorsa, Doğudaki Slavlar dağılmış bir şekilde etrafta başka dinden (mezhepten de değil) ülkelerle müttefik olup birbirini yemeye çalışıyorsa, Vikingler İskandinavya'daki Hristiyanları tekrardan Paganlığa dönüştürüyorsa zorla, bunların tek sorumlusu Hristiyanlığı bölen ve bugünkü bölünmüş haline getiren Ortodokslardır. Odessa - Lotharingia müttefikliği İmparatorluğun doğu sınırının güvenliğinin güvenceye alınmasıyla ilgili bir husus. Ortada Hristiyanlara saldırarak genişleyen Pagan Vikinglerle müttefik olmuş bir Vladimir gerçeği varken Lotharingia - Odessa müttefikliği yanında melek duruyor.
Ben oynadığım hiçbir mpyi "oyun birinciliği" veya " global domination " veya " world conquest " üzerine oynamıyorum çünkü gerçekçi hedefler değil bir multiplayerda bunları yapmak ve oldukça gereksiz.
(27-08-2015, 16:57)Duman : Ben oynadığım hiçbir mpyi "oyun birinciliği" veya " global domination " veya " world conquest " üzerine oynamıyorum çünkü gerçekçi hedefler değil bir multiplayerda bunları yapmak ve oldukça gereksiz.

Açık olucam senin host olduğun bir büyük mp oynadım ve onda da o mpdeki kankan hansa ile resmen co-op oynadınız.
Kaderimiz neyse o
Ara
Miltiades ben hiçbir şekilde kişiliğe hakarette bulunmadım bulunmam da, iletilerin içinden hadi bul getir 1 hakaret varsa. Ben ne yaptığınızı bir ayna gibi yansıtıyorum ve siz de kendi yaptıklarınızı hakaret olarak algılıyorsunuz. E madem hakaret olarak algılanacak bir şey yaptınız, yapmasaydınız. Yaptıklarınız sizi yansıttı diyorum "hakaret ettin, sövdün, küfrettin, kişiliğime laf ettin" diyorsunuz, bu da gösteriyor psikolojinizi. Aslında o kadar komik bir durum ki hem kendi yaptıklarınızı savunuyorsunuz ve ben sizin yaptıklarınız sizi yansıttı diyince de bunlar hakaret diyorsunuz :Cry  :Cry :Cry , oynadığımız oyunun şirketinin ismine yakışır davranışlar bunlar "Paradox" Interactive :) . Bana karşı yapıldığı için değil mesele bu tür saçma bir düşünce olamaz, senin müttefikin Yorkland'a yaptığını da kınadım. Asıl ben senin zihniyetini hayretler içerisinde anlamaya çalışıyorum. Oh ne ala memleket müttefik ol, sana güvenmesini sağla, kullan. Zor duruma düşünce de adamı bitir, oynamana devam et, sonra da gülerek "güçleniyom ben yha", nasıl olsa o oyuncunun hiç bi önemi yok, vur ölsün.

Kural basit;

Eğer hançerleyecekseniz müttefik olmayacaksınız. Prensiplere bunu da yazalım. Doğru, dürüst, bir oyun oynayalım. Bilek bileğe savaşların cenk ettiği bir oyun oynayalım; entrikaların ve saçmalıkların döndüğü bir oyun değil. Açıp Single oynaması gereken sensin. Oynamayı tam öğrenememişsin ki bu tür davranışları kendine ilke edinmişsin @Miltiades.
G0kMNN.png
Ara
O multiplayerdaki Hansa oyuncusuyla kanka veya sıkı arkadaş değilim, o oyundaki Hansa, Danimarka ve Brandenburg tarafından bölüştürülmek üzereyken 2 toprak iken ben müttefik oldum ve sayısız kez Kuzey Almanya üzerinde otorite kurmak için onu kurtardım savaşlarda - bunu oyuncunun kendisi de inkar etmez o da açık bir şekilde söylüyordu sayende yıkılmadım diye. Hansa belli bir güce ulaştıktan sonra oyun tabiriyle Historical Friendship oluştu Britanya ve Hansa arasında. Birincil rakibim Fransa'nın HRE İmparatoru olması/olmaya çalışması hem Hansa'nın hem Britanya'nın işine gelmiyordu ve bunu da birlikte engelleyebildik.

(27-08-2015, 17:06)GaulTurk : Kural basit;

Eğer hançerleyecekseniz müttefik olmayacaksınız. Prensiplere bunu da yazalım.
Backstabbing - arkadan vurma multiplayerdaki en eğlenceli olaylardan birisi bence. Tarihte bile hiçbir müttefiklik bu derece bağlayıcı (arkadan vuramazsın) olmadı.
Ben aziz dostun demedim zaten enis için o mpdeki dostun dedim yanlış anlaşılmasın.
Kaderimiz neyse o
Ara
(27-08-2015, 16:27)Duman :
(27-08-2015, 10:07)Steafun : Vay arkadaş halen daha toprak kaybedip çıktı şeklinde ithamlar alıyorum. Benim multiyi terketme sebebim konulan prensiplerin yarısının çiğnenmesine ses etmeyen admin ve daha oyun başı saçma sapan şekilde kurulan üç kişilik clan müttefikliğinin üzerime gelmesiydi şunu anlayın bir zahmet artık.

23 kişi bulunan bir oyunda kural ihlalinde oyunu durdurup son save'e dönme gibi bir lüksümüz yok malesef, ben oyuncuyla konuşmuştum claimi olmayan toprakları sana iade edecekti ancak sen -49 prestijdeyim bu ülkeden daha adam olmaz dedin ancak şuanda AI Jandarids Anadoluyu birleştiriyor.

Öyle bir olayda oyun yöneticisinin genelden oyuncuyu multiplayerdan bağırarak kovmasını bekliyorsan bu da yapacağım şeylerden değil. Özelden konuştum adamla. 3 kişilik clan müttefiği dediğin adamlar da daha geçen multiplayera kadar birbirleriyle savaşıyorlardı.

Birincisi ; odayı sen kuruyorsan belli başlı sorumlulukların var. Bir oyuncunun hakkı yeniyorsa ve kabak gibi prensipler çiğneniyorsa yeri gelir oyun durdurulur , ceza yemesi gereken kişi uzaklaştırılır. Bu tıpkı bir hırsızın parayı çaldıktan sonra iade edip hiçbir şey olmamış gibi hareket etmesi. Maalesef böyle bir sistem yok piyasada. Millet sonuçta bu ülkelere bir emek harcıyor bunu hiçe saymak bence etik değil. İkincisi ; Bu kişi bir tane prensibi çiğnese "ki bunlar senin kendi koyduğun prensipler" anlarız. Adam 4'ten fazla prensip çiğniyor daha oyun başı dibimde 2 katım ordusu yetmezmiş gibi gidip Anadolu'daki AI'ları ve kendi clan arkadaşlarını getirip ülkemin %80'ini alıyor sen bana diyorsunki "eee toprakları geri verecekti" çok komik vallaha. Prensipleri çiğnemenin hiçbir yükümlülüğü yok o zaman. Ne olursa olsun ben o ülkeyi kurarken bir emek harcamışım , 1 gram dahi olsa emek emektir hatırı var. 1446'da %50 otonomi kalmış zaten etrafında hiç bir tane dost olabilecek ülke olmayan bir ülkeyi neden toparlamaya çalışayım ki? Ben oyuna keyif almak için giriyorum işkence çekmek için değil. Neden kendi yapmadığım bir hatayı ben telafi etmeye çalışayım? Neden kuralların çiğnenmesinden dolayı oluşan bir sonuca katlanayım ? Aynı durum sana olsa bu kadar pasif kalmazdın. Tıpkı Hansa muhabbeti gibi.
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Neyse boşa konuşuyorum adam hala mertlik falan diyor ya.  :)
Ara
Vay son gelen güncelleme ile 1.13 güncel sürüm olmuş
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
(27-08-2015, 17:12)Steafun :
(27-08-2015, 16:27)Duman :
(27-08-2015, 10:07)Steafun : Vay arkadaş halen daha toprak kaybedip çıktı şeklinde ithamlar alıyorum. Benim multiyi terketme sebebim konulan prensiplerin yarısının çiğnenmesine ses etmeyen admin ve daha oyun başı saçma sapan şekilde kurulan üç kişilik clan müttefikliğinin üzerime gelmesiydi şunu anlayın bir zahmet artık.

23 kişi bulunan bir oyunda kural ihlalinde oyunu durdurup son save'e dönme gibi bir lüksümüz yok malesef, ben oyuncuyla konuşmuştum claimi olmayan toprakları sana iade edecekti ancak sen -49 prestijdeyim bu ülkeden daha adam olmaz dedin ancak şuanda AI Jandarids Anadoluyu birleştiriyor.

Öyle bir olayda oyun yöneticisinin genelden oyuncuyu multiplayerdan bağırarak kovmasını bekliyorsan bu da yapacağım şeylerden değil. Özelden konuştum adamla. 3 kişilik clan müttefiği dediğin adamlar da daha geçen multiplayera kadar birbirleriyle savaşıyorlardı.

Birincisi ; odayı sen kuruyorsan belli başlı sorumlulukların var. Bir oyuncunun hakkı yeniyorsa ve kabak gibi prensipler çiğneniyorsa yeri gelir oyun durdurulur , ceza yemesi gereken kişi uzaklaştırılır. Bu tıpkı bir hırsızın parayı çaldıktan sonra iade edip hiçbir şey olmamış gibi hareket etmesi. Maalesef böyle bir sistem yok piyasada. Millet sonuçta bu ülkelere bir emek harcıyor bunu hiçe saymak bence etik değil. İkincisi ; Bu kişi bir tane prensibi çiğnese "ki bunlar senin kendi koyduğun prensipler" anlarız. Adam 4'ten fazla prensip çiğniyor daha oyun başı dibimde 2 katım ordusu yetmezmiş gibi gidip Anadolu'daki AI'ları ve kendi clan arkadaşlarını getirip ülkemin %80'ini alıyor sen bana diyorsunki "eee toprakları geri verecekti" çok komik vallaha. Prensipleri çiğnemenin hiçbir yükümlülüğü yok o zaman. Ne olursa olsun ben o ülkeyi kurarken bir emek harcamışım , 1 gram dahi olsa emek emektir hatırı var. 1446'da %50 otonomi kalmış zaten etrafında hiç bir tane dost olabilecek ülke olmayan bir ülkeyi neden toparlamaya çalışayım ki? Ben oyuna keyif almak için giriyorum işkence çekmek için değil. Neden kendi yapmadığım bir hatayı ben telafi etmeye çalışayım? Neden kuralların çiğnenmesinden dolayı oluşan bir sonuca katlanayım ? Aynı durum sana olsa bu kadar pasif kalmazdın. Tıpkı Hansa muhabbeti gibi.

Bak açık konuşayım orada EE oyuncusunun yaptığı hareket benim açımdan bir sorun teşkil etmiyordu prensipleri de çiğneyen bir durum değil.

Prensiplerde ülkenin bütünlüğüne dolaylı yoldan zarar verilemez diyor örneği de gösteriyor : Savaş açıp işgalde tutayım da prestiji negatife düşsün PU ları dağılsın. Bu net bir şekilde dolaylı yoldan bir ülkeyı yıkmak.

Savaş sebebinin net bir sebep olması gerektiği ve bu sebebin savaş öncesinden belirlenmesi gerektiği söyleniyor ona da örnek veriliyor : Sınırdaki 1-2 claimli toprak veya ülke serbest bıraktırmak. Bunlar net savaş hedefleri.

Benim açımdan kendisini Bizans'ın mirasçısı tarzı gören bir devletin Anadolu'nun Karadeniz kıyısını tek bir savaşta almasının hiç mahsuru yok. Normalde oyuncuya buna dair bir şey de yazmadım ancak diğer oyunculardan (özellikle Filipinler) tepki gelince yaptığı hareketin HOŞ OLMADIĞINI belirttim o da anlayışla karşılayıp tamam toprakları geri vereceğim dedi.

Aynı durum bana yapılmadı ama bu zamana kadar bana saçma bir hareket yapıldığında da oyunu rehosta götürüp son autosave'den devam ettirdiğim de olmadı. Dediğim gibi oyuncular hevesini yitirebilir oyuna dair ama ben onun sonrasında AI'ın şu hareketleri yaptığını görüyorsam burada senin oturup düşünmen gerekiyor.

B0LpdV.jpg
Arkadaşlar bence EU-IV multiplayer oynamaya uygun bir oyun değil. Bir kere CS oynarsın CallOF atarsın ölürsün bekleyeceğin süre birkaç dakika daha sonra istediğin planları tekrar uygulamaya koyar aynı şekilde hiçbir şey değişmemiş olarak kaldığın yerden devam edersin bir kaybetme durumu olmaz bu oyundaki gibi. Ama bu oyun çok uzun sürüyor haliyle kaybeden herkes sinirleniyor. Bence bu oyunda 2 önemli olay var oyun içi ve dışı diplomasi gücünüz. Bu gücü yüksek olan kişiler genelde oyunu kazanırlar, gerisi -oyun bilgisi falan- görece daha az önemli ama oyuna saf gibi gelip öylece bir ülkede takılırsanız kaybedersiniz açık net. Ki oyun ai ile savaş yoket değil tamamen player'ları bitirmek (yıkmak değil tehdit etme ihtimalini min. indirmek) için olan bir oyun. Sonuç olarak.....

EU-IV mp'ye uygun bir oyun değil :P
AgEJOQ.jpg
Ara
(27-08-2015, 17:43)House : Arkadaşlar bence EU-IV multiplayer oynamaya uygun bir oyun değil. Bir kere Cs oynarsın CallOF atarsın ölürsün bekleyeceğin süre birkaç dakika daha sonra istediğin planları tekrar uygulamaya koyar aynı şekilde hiçbir şey değişmemiş olarak kaldığın yerden devam edersin bir kaybetme durumu olmaz bu oyundaki gibi. Ama bu oyun çok uzun sürüyor haliyle kaybeden herkes sinirleniyor. Bence bu oyunda 2 önemli olay var oyun içi ve dışı diplomasi gücünüz. Bu gücü yüksek olan kişiler genelde oyunu kazanırlar, gerisi -oyun bilgisi falan- görece daha az önemli ama oyuna saf gibi gelip öylece bir ülkede takılırsanız kaybedersiniz açık net. Ki oyun ai ile savaş yoket değil tamamen player'ları bitirmek (yıkmak değil tehdit etme ihtimalini min. indirmek) için olan bir oyun. Sonuç olarak.....

EU-IV mp'ye uygun bir oyun değil :P

Company of Heroes 2 nultiplayer bir oyun real time strategy ancak o oyunda kaynak yönetimi en önemli olay ve 2 birimini lagdan yada her hangibi sebepten kaybet kullaklığı fırlatarak masadan kalkabilirsin
Ara
Oyuncu zihniyetinin değişmesi gerekiyor sadece.  Oyuncular basit oynamadığı müddetçe gayet de multiplayerı yapılabilir bir oyun EUIV ve her geçen gün bunu geliştirmek adına yenilik yapıyorlar - daha bugün sadece multiplayer için bir mekanik tanıtıldı geliştirici günlüğünde.
Sonunda oyunumun sorununu düzelttim artık sorunsuzca size katılabilirim. Bugün saat kaçta kurulur oda?
Ara
21.40
Kaybeden bir kişiyi -kaybetmekte değişebilir duruma/kişiye göre- oyunda tutabilirsen Caesar'lıktan peygamberliğe geçiş yapabilirsin :P
1-2 kişi uygulasa bile çoğunluğu böyle olmayacak -kuralsızlık/oyun ahlakı vs. sebep gösterilerek oyundan çıkacak- sonrada hep bu tartışmalar olacak onun için uygun değil dedim.
Neyse ben dizi izlemeye devam ediyorum herkese iyi günler, ayrıca sitede birkaç tane CKII rehberi olursa çok iyi olur. (Alakasız istekte yapayım)
AgEJOQ.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 10 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.