[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
(28-08-2015, 16:54)necmi :
(28-08-2015, 01:31)necmi : Odessa konusunda Gargia niye suçlandı ve imp tarafından koruma altından çıkarıldı anlamadım :(

Duman vericek cevap bulamadı sanırım.

İmp'un bi arçıklama yapması gerekmiyormu
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Bugün dinler savaşı çıkma olasılığı yüksek, bu sebeple ülkesi AI kontrolündeyken liglere katılmış kişiler oyuna gelip kendi tercihlerine göre taraf belirlerse iyi olur. Şuanda oyuncu olsa Protestan Liginde olmayacak birçok ülke AI'ın yönetiminde Protestan Ligine girmiş durumda.

AI'da iken Protestant Ligine Katılmış Ülkeler : Visigoths, Brettonia, Vikings
AI'da iken Katolik Ligine Katılmış Ülkeler : Yorkland
Kuruldu.
ID : 90097017530183689

Önemli Not : Oyunu 2 gün oyun 1 gün tatil şeklinde oynuyoruz ve bu düzenden sapmadan bu zamana kadar ilerledik bundan sonra da ilerleyeceğiz, bu sebeple bana oyun günü steamden " bugün mp var mı? " şeklinde gelen sorulara büyük ihtimalle cevap vermiyorum eğer soru ısrarla sorulursa bu sefer zıt cevap verebiliyorum, kısacası en iyisi oyun günlerini takip edelim, hangi gün oyun olduğunu bilelim. Çünkü ben bu oyun günlerini keyfime göre belirlemiyorum, her gün canım çektiğinde oyun var diye ilan etmiyorum, her şey önceden belli. Belli olanı da sormaya gerek yok.
Yeniden kuruldu.

Okumamış arkadaşlar şu konuyu tekrar okuyup öyle girsinler multiplayerlara.
http://forum.strategyturk.com/showthread.php?tid=421

Her oyuncu kendisinin çıkarı için oynayacak arkadaşlar, başkasının çıkarı için değil.
Maalesef Duman kendini oyuna çok fazla kaptırıyor, hepimizden fazla MP oynamasının sonucu olarak da kibirli bir hareketle hepimizin ne düşündüğünü, ne yapacağını bildiğini zannediyor.

*Lotharingia (Duman) oyunun en büyük ordusuna sahip, Odessa (60?k) ve Carpatia (70?k) ile müttefik, HRE topraklarının dışında Fransa'nın %80'ine sahip, Vladimir Odessa'yı ele geçirmek istediğinde Almanya'dan Kırım'a savaşa gidebiliyor.

*Nile (Awake) 0 manpowera sahip, 60k force limitli ancak 40k ordu besleyebilecek kapasitede, ekonomisi oldukça kötü durumda, batılılaşma yüzünden teknolojide geri kalmış bir ülke, dibinde Greater Parthia (80k) gibi dev bir AI ülke var, savaşması, karşı koyması mümkün değil, ancak sınır olmak üzere, bu ülke ile müttefik kalıyor, bu müttefiklik Mughal'ın İran'da ilerlemesini de engelliyor. Nile (40k), Lotharingia'nın(70?k) müttefikleri olan Odessa(60?k) ve Carpatia'yı(70?k) örnek göstererek Parthia ile müttefikliğini bozmadığı için multiden atılıyor. Duman bunu yaparken Mughal'ın Surguja ile olan müttefikliğine de "Suyuna gitmek." gibi bir tabirle yasallaştırıyor.

Artık diyecek bir şey bulamıyorum, insanların emekleri bu kadar kolay, bu kadar saçma harcanmamalı, saatlerimi verdim bu mpye...

Kalan oyunculara iyi oyunlar dilerim.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
resim atıla bilirmi ?
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Duman kuralları okudum ve Göktürk ile olan müttefikliğimin yasal olmayışına dair hiçbir ibare bulamadım.Ben sadece gördüklerimi yazıyorum umarım bu konularda bir uzlaşmaya varabiliriz.

Varan 1:Madem seninle dolaylı yoldan Odessa Devleti komşu (HRE ile), kurallarda ikinizi de tehdit edecek genel bir tehlike olmadığına göre ikinizin müttefik kalması mantıksız. Sen bütün gücünü Fransa'ya o bütün gücünü Rusya taraflarına kullanamaz.

Varan 2:Vladimir Devleti Sünni ve Norse dinine inanan devletler müttefik denildi, İmparatorun bildirgesinde "sapkın devletler" içerisinde olarak gösterdiği Ortodoks Odessa Devleti'ni korumak amacıyla yine bizzat İmparator 75k ordu gönderdi.

Varan3:Göktürk ve Vladimir Devletleri sınırdaş olmadığı halde müttefikliklerine laf edildi, bozulmak istendi. Human devletin başında AI varken devlet kullanılıyor dendi. 

a:Mantık çerçevesinde hiçbir AI "great power" olarak gördüğü ve kendi dininden olmayan bir devletle müttefik olamaz.
b: Odessa Devleti ile yapılan savaşlar Göktürk'ü yöneten oyuncunun haberi dahilinde olup ülke kullanma gibi bir durum söz konusu olmadı. Savaşlarda Göktürk Devleti'ne toprak verildi.
c:Göktürk ordusunu Vladimir sadece saldırı savaşlarında kullanıyor denildi. Ben resimlerle durumu özetliyorum.

1kpp7b.jpg

59K VLADIMIR ORDUSU VS 69K GREAT PARTHIA ORDUSU

RVggpo.jpg

SAVAŞIN SONUCU:Syghnak Göktürk'ün vassalı olarak kaldı, savaştan Göktürk galip ayrıldı.

Varan 4:İmparatorluk içinde ve sınırdaş olan Gargia-Carpathia devletleri söz konusu. Bu arkadaşlar oyun başından beri savaşmamış olup imparatorun bütün HRE içi genişlemelerine karşı "unlawful atarım" tehditlerine kanmış durumdalar.İkisi de birbirine sırtını yaslayıp birisi Baltık'a, diğeri ise İstanbul'a doğru adım adım ilerlemekteler.Müttefiklikler sorgulanacaksa ilk önce buradan başlanmalı diye düşünüyorum.

Varan 5:Viking Devleti'nin ordusu Fyn'a sıkıştırılarak devlet isyanlara bırakıldı,isyanlar sonucu büyüyen ülke sonucu Finno devleti oyuncusunun geri çağırılması bile konuşuldu.Viking Devleti paralı askerlerle ülkesini Odessa ve Finno'ya karşı savunmaya başladı.Bu durumu gören Vladimir dengeleri korumak amacıyla apar topar Odessa'ya saldırınca "ordusu yok 3v1 giriyorsun" denildi.Savaşların sonucunda Vladimir sadece core topraklarını aldı, Finno'nun genişlemesine mahal verilmedi. Viking ise savaş sonucunda topraklarını geri aldı.

Multiplayer genelinde bir şeyler tartışacaksak herşeyiyle tartıp ona göre hüküm vermek gerekir.Görülüyor ki bazı şeyler rayında gibi dursa da öyle değil.
Ara
bu sekilde surdugu vakit bu mp 1821 i malesef goremez. sizleri dunyaya yayilmaniz gerektigi konusunda uyarmıstım. yarattıgınız sıkısık durum bircok oyuncunun erkenden mpden ayrilmasina sebep oldu. ayrıca sebepsiz yere mpye devam etmemek ve yaratılan ülkelerin oluşturdugu sıkıntılar da bugun 2 oyuncunun daha host tarafından atılmasıyla sonuçlandı.hiç hoş bir durum degil bu.mplere hiç gelmeyen fakat gelmeye basşaldıktan sonra keyifle oynayan birisi olarak bu duruma ne kadar daha katlanırım bilemiyorum.lütfen mplere eğlenmeye gelelim.aşırı hırs ruh sağlığınıza da zarar verir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Awake

Yanlış bilgilerle dolu bir mesaj yazmışsın herkes için durumu açıklamak adına tek bir mesaj atıp bu konuyu daha fazla uzatmayacağım.

Oyunun en büyük ordusu bende (Lotharingia)'da değil, eğer oyuncular arasındaki en yüksek orduyu kastettiysen bu da doğru değil, aksine ben oldukça mütevazi bir ordu sayısına sahibim diğer oyunculara oranla. Özellikle Vladimir, Visigoths, Gokturk, Mughals, Philippines ve hatta Carpatia'nın asker sayısı benden fazla. Bu bilgilerin arasında Parthia vb. ülkelerden bahsetmiyorum.

Burada kişi olarak kimin kimle müttefik olduğu problem değil. İsteyen istediğiyle müttefik olur prensiplere uygun oldukça. Bunu bu konu altında maddelerle tekrar açıklayacağım çünkü belli ki bazı oyuncuların arasında bazı soru işaretleri mevcut.
  • X ülkesi hem Y ülkesinden hem de Z ülkesinden 1v1 karşılaştırmada güçlü ise ve bu ülkeleri tehdit ediyorsa konum itibariyle, Y ve Z ülkeleri buna cevap olarak aralarında müttefik olabilirler.
  • X AI ülkesi direkt olarak Y ülkesini tehdit eder konumdaysa ve Y ülkesinden müttefiklik talep ediyorsa AI'ın ileride karar değiştirip rival atma olasılığına karşın X ve Y ülkeleri müttefik olabilirler.
  • X ülkesinin Y ülkesini işgal edip genişlemesi Z ülkesinin güvenliğine dolaylı yoldan tehdit oluşturuyorsa Z ülkesi Y ülkesini korumaya almaya çalışabilir veya müttefik olabilir.
Oyun içerisinde oyuncuların bölgedeki en güçlü AI ülkesine ally atıp kendi ülkelerini güvenceye almalarına müsaade etmeyeceğiz. Awake ben Parthia'yı koruyordum diyor ancak Awake'in 35-40k askeri varken Parthia'nın 90k'yı aşkın askeri var. 40k askere sahip bir ülkenin 90k lık ülkeyi koruyabileceğini düşünmüyorum, diğer taraftan bakıldığında Awake'e saldıran ülke arkasında Parthia'yı da hesaba katmak zorunda kalıyor, dolayısıyla Awake saldırılamaz bir konuma geliyor (Parthia savaşlarına geldiği müddetçe).

Benzer bir durum Vladimir - Gokturks arasında yaşandı. Gokturks ülkesi 2 kere Vladimir'in Odessa'ya karşı açtığı savaşa çağırıldı, burada bariz bir AI ülkesinin kullanılması var. Vladimir oyuncusu da oyun esnasında açıkça belirtti ki Odessa yıkıldığında sıra Gokturks'e gelecek, e böyle bir konumda Gokturks'un kullanılması doğru mudur? Tekrarlıyorum Gokturks oyuncusu buna razı olabilir istediği kadar ama bu bir oyuncunun razı olabileceği bir şey değil.
  • Her ülke kendi çıkarına hareket eder, hiçbir ülke başka bir ülkenin hayrına savaşamaz.
Biz multiplayerda bunu bekliyoruz. Odessa'yı iki ülke de 1v1'de alabilir konumda ek olarak Lotharingia koruyor Odessa'yı (çünkü Odessa HRE 'nin doğu sınırını oluşturuyor, Odessa'yı yıkan İmparatorluğa sınırdaş olur ve tehdit yaratır) ben kendime Vladimir'i veya Odessa'yı yıkarak sınırıma gelebilecek diğer ülkeleri tehdit olarak gördüğüm için Odessa'yı koruma politikası izledim ancak bu politikam 2 kere kural ihlalleriyle yokedildi. İki kere Gokturks ülkesi bir şey kazanmayacağı bir savaşta Vladimir tarafından kullanıldı. 

Böyle bir senaryoda Gokturks oyuncusuyla birlikte hareket edip "evet kardeşim Odessa'ya gireceğiz" diyebilir ancak bunu kendi ülkesinin hayrına yapmalı, Odessa yıkılırken Gokturks de güçlenmelidir. Ancak Gokturks girdiği 2 savaştan da güçlenerek değil zayıflayarak çıktı ki son savaştan sonra kendi vassalı Gokturks'e bağımsızlık ilan etti. 

Biz multiplayerda dostane müttefikliklere karşıyız, iki ülke arkadaş olamaz, birbirlerinin sırtını kollayamaz. 
Herkes kendi çıkarına göre hareket etmeli.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Mzabits:

Mzabits Devleti 1406 Yılında Sünni ve Şii Cezayirlilerin baskısı ile toplu göçe karar vermişler, Güneydeki huzurlu topraklara göç etmişlerdir. 1444 Yılına kadar Hoşgörülü İbadi Mezhebini tek din olarak kabul eden Tuareg halkı, Abdullah El İbad'ı İmam ve Sultan seçmişler ve Devlet kurulmuştur.

aDnnVg.png

Devlet kurulduğunda Tuareg halkı ve Etrafındaki İbadi halkları arasında İbadilik Mezhebi tamamen baskın hale gelmişti. Devletin İmamlık yönetim biçiminde kalmasını isteyen Vezirler ve halka karşı Abdullah El İbad Laikliği benimsemiş ve Sultan olarak anılmayı seçmiştir.

Abdullah El İbad, 1462 Yılında Ülkeye gelen Almohad Elçisi ile konuşması halk arasında efsanevi olmuş, Hatta hakkındaki "Mzab Destanı" bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Ülkeye gelen Şii Almohad Elçisi Mzabits Devletini Hak din saydığı(!) Şii dinine davet etmiştir, Sünneti,Hadisleri ve Diğer Kur'an dışı kaynakları kabul etmeyen Abdullah Al İbad Ünlü konuşmasında şöyle cevap vermiş, Şii elçiyi cevapsız bırakmıştır:

"Siz bizim Sapıklığımızı Söyler Durursunuz. Siz Şüphesiz Sadece ve Sadece Allaha Şirk koşarsınız. Bize Sadece Kur'an-ı Kerim Yeter."

Abdullah El İbad'ın Ünlü bir Portesi:

ngby2g.jpg
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Fraude

Gokturks - Vladimir müttefikliği basit bir şekilde multiplayerdaki müttefikliklere dair olan tek kurala uymuyor.
İkinizi de tehdit eden sizden güçlü bir ülke yok. Müttefik olamazsınız.

Ortak düşmanınız olabilir. (Oyundaki Gokturks AI'ı da Odessa'ya karşı düşmancıl değildi, Gokturks Odessa'yı rival olarak görmüyordu, tek bir claim bile atmıyordu Odessa'ya. 2 kez senin savaşların için kullanıldı ülke haksız bir biçimde, bu durumu suistimal ederek multiplayerda çevre devletlere karşı büyük bir avantaj sağladın kendine)

Ortak düşmanınız varsa simultane savaş ilan edebilirsiniz, her iki devlet de kendi yararına savaşır, kendi yararına anlaşır. Biz bu multiplayerda oyuncuların bu şekilde oyunu kolaylaştırmasına izin vermiyoruz.

Ülkeler arası arkadaşlık kurar gibi müttefik olamazsınız, Gokturks kendi çıkarına bir olay yoksa sana 1 gram yardım bile etmemeli. Sen de aynı şekilde ona yardım etmemelisin.

Şimdi bunun yanı sıra en son yazdığın maddeye cevap yazacağım çünkü o diğer oyuncularda farklı kanı yaratabilecek seviyede bir yanlış bilgi içeriyor.

Ben Viking'e zarar gelmeyeceğini bilerek ve bunu sağlayarak hareket ettim, Viking ordusunu Fyn'e sıkıştırdıktan sonra dağılmayacağını öngörebiliyordum çünkü hem ülke içerisinde farklı tag sayısı azdı hem de isyan riski yüksek değildi. Sadece Finler isyan etti - ki buna istinaden isyan etmiş Fin topraklarını Fin devletine Viking ile yaptığım savaş antlaşmasında bizzat ben verdim. O topraklar Fin'e isyanla geçmedi, ben Fin'e toprak verdirttim.
Duman çifte standart yapıyorsun, korumak korumamak mesele değil, senin AI müttefiklerinin toplam 120k ordusu var, neden sen sırtını onlara dayamamış oluyorsunda ben Parthia'ya dayamış oluyorum? Neden playerlar Nile'e savaş açmadan önce Parthia'yı hesaba katıyor ama Lotharingia'ya savaş açmadan önce Odessa ve Carpatia hesaba katılmasın? Senin müttefiklerin beni suçladığın sorunlarla aynı işlevleri yerine getiriyor, senin müttefiklerin benim müttefiğimle aynı güçte. (her biri)

Bunlardan öte, Mughal devasa AI müttefiği Surguja'yı ofansif savaşa çağırarak 2 defa Parthia'dan toprak aldı, Mughal Surguja ile hala müttefik, tüm İran'ı da bu sebeple ele geçirecek zaten, ortada böyle durumlar varken ben Parthia ile müttefikliği bozmayı reddettiğim için multiden atman çok acayip ya. İnsanların seni tek taraflı olmakla suçlamasının bir sebebi var, kendi yaptığın yanlışlardan öte diğerlerinin yaptığı yanlışları da hiçe sayarak karşındaki tek bir kişiyi multiden kovuyorsun. Ya kovsana Mughal'ı da, benimle aynı şeyi yapıyor, kovsaydınya zamanında Bizans bütün prensipleri tek tek yıkarken, kendini niye kovmuyorsun? Senin accuse sisteminle düşünecek olursak bende seni suçluyorum, Carpatia ve Odessa'ya sırtını dayıyorsun, toplam ordu mevcudiyeti 120k olan müttefiklerin yüzünden sana saldıramıyoruz. Böyle saçmalık mı olur?

"X AI ülkesi direkt olarak Y ülkesini tehdit eder konumdaysa ve Y ülkesinden müttefiklik talep ediyorsa AI'ın ileride karar değiştirip rival atma olasılığına karşın X ve Y ülkeleri müttefik olabilirler."

Kendi çıkarına olunca ekleyiver prensibe, ne olacak, Carpatia zaten vassalından farksız orada. İşte bütün bu yanlış hareketlerinin üstüne ben sadece Parthia ile müttefikim diye multiden atıyorsun, insanların emeklerini kahkaha atarak harcıyorsun resmen, bu yüzden tepki çekiyorsun.

"Ben Odessa'yı korumak için müttefiklik atabilirim, bu sırada biride bana savaş açarsa 60klık Odessa ordusuyla karşılaşmak zorunda, ne yapalım korumak için müttefiğiyim."

Bende Parthia'yı koruyorum, Mughal benim sayemde Surguja ile beraber Parthia'yı yok edemiyor. Etrafımda da ofansif savaşa Parthia'yı çağırmamı gerektirecek bir ülke yok, zira ülkenin yarısı boşu boşuna Kartaca tarafından işgal edilmedi.

Neyse artık uzatmayacağım, hatanı asla kabul etmeyeceğini biliyorum, benim yaptığım şeyle aynı düzeyde olan diğer sorunları (Odessa, Carpatia, Surguja) çözüp beni geri çağırmayacağınıda biliyorum, o yüzden uzatmanın bir manası yok. Tekrar söylüyorum, kalan oyunculara iyi eğlenceler.
Ara
Yine yanlış bilgiler vererek kendini haklı göstermeye çalışıyorsun. Benim AI müttefiklerimin tamamı HRE içerisindeki küçük devletler ve Odessa. Odessa da bitmiş durumda. Toplam 120k'yı bırak yarısı olan 60k askerleri olduklarını bile sanmıyorum ama atıp tutmak bedava.

Ben Carpatia ile oyuncusu gelmediğinde bana rival atmaması için müttefik oldum (çünkü daha önce bu şekilde ally'ın reddettiğim her ülkeden rival yedim örnekler : Gargia, Brettonia, Visigoth vb.) oyundaki ülkelerin büyük bir kısmı AI kontrolüne geldiğinde bana rival atıyorlar oyuncularıyla herhangi bir savaş durumum olmasa bile ve oyuncusu geldiğinde o müttefikliği bozdum. Burada ikide bir Carpatia ile müttefiksin demen yine kendini haklı gösterme çabanın getirdiği olayları farklı gösterme refleksinden ibaret.

Benim yaptığımla senin yaptığın bir değil çünkü ben Odessa'yı savunarak İmparatorluk sınırımı koruyorum, Odessa'yı yıkan direkt olarak bana tehdit oluşturuyor çünkü İmparatoru olduğum İmparatorluğun sınırına geliyor sınır itibariyle sen ise - hadi diyelim ben Parthia'yı koruyorum argümanını yedim - Hint oyuncusunu İrana sokmamaktan bahsediyorsun ama senin İranla yakından uzaktan alakan yok sen Mısırdasın ama oyunda da dediğin gibi kafanda bir sınırlar oluşturmuşsun ve şimdiden bu sınırlara göre politika yapıyorsun.

Mughal'ın müttefikliklerine bakmadım ancak o da eğer AI ülkesini kendi avantajına kullanıyorsa onla da ilgili gerekli işlem yapılır ancak müttefikliği bozması ülkesinin bağımsızlığını tehlikeye sokacaksa işlem yapmam.
Mpde değilim ama dumanla tek bir mp oynadım ve gördüğüm şu host olduğu mplerde gücü ihtidarı elinde tutmayı seviyor hırslıda elbet herkes gibi işine geleni kolluyor ona muhalif olanı ise afaroz ediyor. @Duman her mp aynı sonuç oluyor senin host olduğun hiç bir mp nihayete ermiyor eremiyor çünkü sen hiç bir zaman kenara çekilmeyi bilmiyorsun hep ben hükümediyim tüm oyuncuları ben yönlendiriyim derdindesin yapma bunu insanları kendin yaptığın kurallarla bağlama.
Kaderimiz neyse o
Ara
Bir önceki MPde 1821'i gördük, mpler genel olarak uzun sürebiliyor. Yine, yeniden, yanlış bilgi, bilmeden konuşmak.

Benim multiplayerımdaki oyuncular oyunu düzgün oynayacaklar, abuk sabuk müttefiklikler kurmayacak, oyunun hakkını vererek oynayacaklar. Bunları kabul etmeyen kişiler başka multiplayerlarda boy gösterebilir, ben saçmasapan hareketlerin yapıldığı bir oyun için emek harcamam ve o oyunun hostluğunu üstlenmem. Bunları senin gibi oyun anlayışı benim yazdıklarıma tamamen zıt olan birinin anlamasını pek beklemiyorum.
Odessa'nın ordu mevcudiyeti Vladimir ile savaşta iken 65k idi, maalesef save olmadığı için kanıtlayamıyorum, Vladimir olan arkadaş bakmıştır, sorun. Carpatia'da oyun başladığında ordu mevcudiyetlerine baktığımda 68k ile en üstte idi. Atıp tutmak değil bunlar maalesef.

Duman bir prensip koyuyorsan o prensip oyuncuya "o imparator ona işlemez" diyemez. Eğer dengeli, objektif, çifte standartsız bir oyun istiyorsan HRE içinde bulunmayan Odessa'yı korumak için müttefiklik atmayacaksın, imparator isen HRE devletlerinin imparatorusun, Kırım'ın değil. Fransa'dan gelip Vladimir'in Kırım'a genişlemesini engellemeye hakkın yok maalesef.

Hala kendi kafana göre işlem yapmam diyebiliyorsun, prensip dediğin şeye aykırı bir durum var ortada, İran'ı tamamen Surguja sayesinde yutan bir Mughal var.

Ya neyse, evet sana iftira atıyorum, yalancıyım, kendimi haklı çıkarma refleksi yüzünden hep bunlar, çünkü haksızlığa uğradığımı düşünüyor olamam, çok umursadığımdan oyunu sürekli uydurup, atıp tutuyorum, tamam Duman. Teşekkür ederim.
Ara
Kaderimiz neyse o
Ara
(30-08-2015, 03:41)Duman : Ben Carpatia ile oyuncusu gelmediğinde bana rival atmaması için müttefik oldum (çünkü daha önce bu şekilde ally'ın reddettiğim her ülkeden rival yedim örnekler : Gargia, Brettonia, Visigoth vb.) oyundaki ülkelerin büyük bir kısmı AI kontrolüne geldiğinde bana rival atıyorlar oyuncularıyla herhangi bir savaş durumum olmasa bile ve oyuncusu geldiğinde o müttefikliği bozdum. Burada ikide bir Carpatia ile müttefiksin demen yine kendini haklı gösterme çabanın getirdiği olayları farklı gösterme refleksinden ibaret.
(30-08-2015, 03:57)Awake : Carpatia'da oyun başladığında ordu mevcudiyetlerine baktığımda 68k ile en üstte idi. Atıp tutmak değil bunlar maalesef.

İnsanların oyunu takip etmediği buradan belli olabiliyor örneğin yanılmıyorsam sen oyun içerisinde Carpatia AI'ı savaşlarda kullandığıma dair bir ifadede bulunmuştun, bu çok trajik bir olay.

Ben Carpatia ile oyun başı yukarıda alıntıladığım sebepten müttefik oldum ve Carpatia AI'ını 1 savaşa dahi çağırmadım. Ancak siz benim Carpatia ile ally olduğumu görüp " Lotharingia Carpatia AI'ı kullanıyor " diyebildiniz.

Benzer bir durum da Fraude'ın " Lotharingia Viking ordusunu Fyn'de sıkıştırdı, ülke dağıldı Fin toprakları bağımsız kaldı " demesinde var, orada da Fin toprakları isyanla geçmedi ben savaş sonu verdirttim toprakları ancak ya farketmiyorsunuz ya da art niyetle kendinize bir malzeme üretmek istiyorsunuz.

İmparator ona işlemez diye bir durum geçmedi oyunda, anlamamakta direttiğin husus Odessa'nın HRE'ye sınır bir ülke olması ve ben HRE'yim. Odessa doğudan gelen bir güç tarafından yıkılırsa yerine Odessa'dan daha güçlü bir ülkeyle komşu olurum, Lotharingia olarak olmasa bile HRE olarak ve benim oradaki vassalım (bu Carpatia olabilir Gargia olabilir veya başka bir küçük HRE ülkesi olabilir) Odessa'nın yerine geçen kişi tarafından savaş ilanı aldığında SAVAŞA BEN ÇAĞIRILIRIM.

Eğer hala Lotharingia'nın Odessa'yı korumasını, Odessa'nın düşmesinin Lotharingia'ya nasıl tehdit oluşturduğunu kavrayamıyorsan ben daha anlatamayacağım, benden bu kadar.

Mughal Surjuga olayını yarın incelerim.
Ahahah, Vladimir tehdidini açıklarken benimle Mughal arasındaki münasebeti de açıklamış oldun, tebrikler Duman kendi kalene attığın goller için.

"Anlamamakta direttiğin husus Parthia'nın Nile'e sınır bir ülke olması ve ben Nil'im. Parthia doğudan gelen bir güç tarafından yıkılırsa yerine Parthia'dan daha güçlü bir ülkeyle komşu olurum."

Sadece ülke isimlerini değiştirdim ahahah. Yeter ya, cidden.

(30-08-2015, 03:57)Awake : Ya neyse, evet sana iftira atıyorum, yalancıyım, kendimi haklı çıkarma refleksi yüzünden hep bunlar, çünkü haksızlığa uğradığımı düşünüyor olamam, çok umursadığımdan oyunu sürekli uydurup, atıp tutuyorum, tamam Duman. Teşekkür ederim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.