[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
tuFDHNe.png
Kuujin

Cn9isTR.png

Kökenleri: Pekin'in saygın tüccar aileleri
Yapıları ve Özellikleri: Balıkçılık yapmaları. Çekik gözlü olmaları ve iyi derecede lisan bilmeleri.

Ülkenin Hikayesi: Kim Kuji Kuji tarafından Pekin'in önde gelen tüccar aileleri tarafından kurulmuşur. Hindistalnnlı tücarlarda nefret eden Kuji gelen filleri yok sayak amacıyla flamasında çarpı işaretli fil vardır

Amacı:  Ticaret geliri ve paralı askerlikle Pekin ticaret noktasını ele geçirmek
[+] 1 üye A_Kubur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-08-2015, 16:58)Dehshetus : Asya'da ülke kuracaksın diye Asya haritasını gönderiyorum. Burdaki büyük ülkelere çok fazla sınırın ve farklı dnin olursa saldırabilirler. Biraz daha kuzeydoğusu daha dahat olabilir. Ama tercih sana kalmış, istediğin yerde kurarsın.
71k5kh.jpg

Ningbo'ya karşı şimdiden bol şans :)

(Diğer tartışmayı bu mesajla sonlandırıyorum, bu mesajdan sonra tartışmaya yönelik mesajları sileceğim)
kamkaçyaya filipinler çıktı onu diyim

Ayrıca carpatia vassal diyenlere burdna sesleniyorum benim gargaria ile savaşmadığımı söylüyorsunuz doğru ancak size bir sorum var niye savaşıyım ben oyunun başında gargariaya aynen şu lafı söyledim avusturya topraklarına girersen savaş çıkar macar ovasıdaki spiz topragını alırsan savaş çıkar dedim ben 10 topraktan bu 840 dev e balkanlarda büyüye büyüye geldim 1 imparatorluk savaşına katılmadım istememe rağmen vikinlere savaşmak istedim çünkü papaydım rolsel olarak eğer dumanın bi yararını görmesem zaten HRE den çıkardım çok zorda bi olay değil bakınca başka biriyle birleşip girmediği sürece ki zaten ben hre den çıkarsam lot gargaria nın tabağında bulucam kendimi ben 94 oyuncuları ile bile başka oyuncuların aksine çıkarım olmadığı için yardım etmedim saldırdım
Ara
(30-08-2015, 03:22)Awake : Bunlardan öte, Mughal devasa AI müttefiği Surguja'yı ofansif savaşa çağırarak 2 defa Parthia'dan toprak aldı, Mughal Surguja ile hala müttefik, tüm İran'ı da bu sebeple ele geçirecek zaten, ortada böyle durumlar varken ben Parthia ile müttefikliği bozmayı reddettiğim için multiden atman çok acayip ya. İnsanların seni tek taraflı olmakla suçlamasının bir sebebi var, kendi yaptığın yanlışlardan öte diğerlerinin yaptığı yanlışları da hiçe sayarak karşındaki tek bir kişiyi multiden kovuyorsun. Ya kovsana Mughal'ı da, benimle aynı şeyi yapıyor, kovsaydınya zamanında Bizans bütün prensipleri tek tek yıkarken, kendini niye kovmuyorsun? Senin accuse sisteminle düşünecek olursak bende seni suçluyorum, Carpatia ve Odessa'ya sırtını dayıyorsun, toplam ordu mevcudiyeti 120k olan müttefiklerin yüzünden sana saldıramıyoruz. Böyle saçmalık mı olur?
...
Bende Parthia'yı koruyorum, Mughal benim sayemde Surguja ile beraber Parthia'yı yok edemiyor. Etrafımda da ofansif savaşa Parthia'yı çağırmamı gerektirecek bir ülke yok, zira ülkenin yarısı boşu boşuna Kartaca tarafından işgal edilmedi.

Öncelikle, oyuncuların AI ile müttefikliğine karşı değilim. Partia'yla da Nile'ın mütefikliği benim oyun anlayışıma göre uygun. Zira Nile, Partia'yı ofansif güç olarak sadece sırtını ona yaslayarak oynamıyor. Oyunda defansif - ofansif müttefiklik ayrımı olmadığından oyuncuların kurduğu defansif müttefikliklerin kurallara aykırı denilebiliyor. Fakat HRE içindeki yapı aslında tam olarak defansif müttefikliğin karşılığı. Dışardan bir güç saldırınca, imparator korumaya gelebiliyor. 

Yukarıdaki mesaja cevap hakkı olarak olarak Surguja'yı ofansif olarak herhangi bir savaşa çağırmadım. AI olarak dosthane ilişkimi kullanarak, hemen her savaşıma katılmasını sağlayabilriim.
AI savaş açarken müttefikler, ordu, manpower gibi pek çok kritere bakıyor. Eğer Surguja ile müttefik olmasam, Asya'daki Dehong ve Ningbo kesin olarak herhangi başka bir cephede savaşırken bana savaş açar, ki iki ülke de beni rival ilan etmiş durumda. Toplam 5 cephede çevremde büyük devletler (Partia, Gokturk, Dejong, Ningbo, Visigot) varken müttefik olmak da herkesin en doğal hakkı. Tehdit görürken bile müttefiklik yasaksa o zaman 1e1 dışında savaş olmaması gerekir.

Sonuçta Awake oyunu bıraktı, ama Partia hala Nile ile müttefik. Oyun AI kontrolüne geçtiğinde bile müttefiklik bozulmuyorsa, demek ki bilgisayar dili olarak da bu ittifak mantıklı. Bence oyunculara bu kadar katı kuralları kurallar koymak hem katılımı ve oyundan alınan zevki azaltır.
Awake'in müttefikliği benim için sorun oluşturmuyor, başka oyuncular için de sorun oluşturmadığına göre bu şekilde kalmasında bir mahsur yoktu.
Fakat cevabında bilip bilmeden benim ofansif savaşlarıma yanlış bilgi vererek laf atman hoş olmamış.

Bu oyunda host, Almanya'yı yönetmesinden dolayı biraz diktatör havasında. Tartışmaya yönelik mesajları silerim lafı da tam Türkiye'deki basın özgürlüğü gibi olmuş.
[+] 3 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
filipinler hiçbir savaşında aiyi kullanarak toprak kazanmadı. kendi savaşlarını kendisi yaptı. tek ai müttefiğini de dehonga karşı savaşmayı göze almadığı için bıraktı. filipinlerin tek müttefiği mughal ülkesidir ve bu müttefiklik de hiçbir prensibi çiğnememektedir. zira aramızda hiçbir sınır münasebeti yoktur. ayrıca ortak tehditlerimiz de bolca var gördüğünüz üzere. filipinler boş koloni topraklarına koloni attıktan sonra kamçatkadaki zayıf devleti yıkmıştır . zira burası asya bölgesi olduğu için filipinler bu toprakların tamamından otonomi olmaksızın yararlanabilmektedir.oraya çıkış amacımız da budur.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@Dehshetus

Kusura bakma, ofansif savaşa çağırmadığını bilmiyordum, benim hatam. İnsan kendine haksızlık yapıldığını düşününce biraz kontrolü kaybedebiliyor. :(
Ara
(30-08-2015, 08:07)Dehshetus : Oyun AI kontrolüne geçtiğinde bile müttefiklik bozulmuyorsa, demek ki bilgisayar dili olarak da bu ittifak mantıklı.

EUIV'te Utrechtle oynarken Fransa, İspanya ve Polonya ile de aynı anda müttefik olabiliyorsun.
Oynanışı kolaylaştırması açısından ne yazık ki " bilgisayar dili " ittifakların mantıklılığına bakmıyor EUIV'te.
Ben Utrecht değilim ama, öte yandan Najran annexlendiği an müttefikliği bozacaktım zaten. (Komşu prensibi)
Ara
https://www.dropbox.com/s/9xs0d31vw4f050...5.eu4?dl=0
Savefile.

Yeni ülke kuracak oyuncular bu savefile üzerinde deneme yaparak kurdukları ülkeye çevre AI devletlerin nasıl yaklaştığını test edebilir.
Akreditasyon Duman.
Ara
2kO0dq.png
Ara
Bu hariciler nasıl namaz kılıyor merak ediyorum :D
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu akşam SUPER(!)online'nın sorunumu sonunda çözdüğünden katılabileceğim .
Ara
Yalnız en son senin ülkeye diplovassal atıyordum ben :P
Ben GökTürk devletinin sahibiyim 3 oyundur yoktum bizim vladla odessa büyümesine karşı sınırlı bi anlaşmamız vardı ama benim devletimde bundan yararlı cıkmalı ve vlad bana yaklaşmamalıydı görüyorumki ben 2 savaşa girmişim ve hiç gelişmemiş gerilemişim vassalım bana savaş acmıs devletim bi nevi kullanılmış bunu ben olmasamda onaylamam ki kimse kusura bakmasın bunu kınıyorum . Böyle başka devletleri kullanarak 1.ci olmak güçlenmek se sorun yok biz oynamayalım güçlenin siz en iyi olun ama ben 3 hafta yokken benim devletimi savaşlara sokup benim verdiğim emeği bozucaksanız bu emeğe hakarettir böyle oynayanlarlada birdaha multi girmem .
[+] 1 üye GriLeader nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sevgili AI italyadan toprak almış ama şu anda tüm batı akdenizle savaş halinde :D duman belki müttefik olabiliriz ne dersin ;))))
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam Kartaca Visigoth'a savaş açtı, eğer Branak ile olan müttefikliğini sonlandırmazsa ben de Visigoth'a olan tutumumu değiştirebilirim.
Isim : Tosa
Irk : Japon
Din : Shinto

vLa1bA.jpg

Toplam 150 puan .
Ara
(30-08-2015, 17:43)Steafun : Bu hariciler nasıl namaz kılıyor merak ediyorum :D

Stefun Adlı Kafir'e El Cevap:

Namaz'ın Nasıl kılınacağının Hadissiz Açıklanmayacağını Söylüyorsun. Allah demiyor mu Kur'an Apaçıktır diye. Kur'anla Hadis Çelişiyor diyelim, Kimi Seçeceksin? Çelişkili Hadislerimi, Yoksa Yanlışı Olmayan Kitap'ı mı?

(Bkz: Kafir dememe Kızmamışındır umarım sadece şaka)
Ara
yazdıkların her ne kadar rp olsa da kelimeleri dikkatli seçmeni öneririm(eğer inançlı bir kişiysen, yok değilsen sıkıntı yok).ibadilikle alakalı pek bilgimiz yok ama araştırıp öğrendiğim kadarıyla her ne kadar ehli sünnete en yakın harici mezhep olduğu söylense de barındırdığı bazı düşüncelerle en az şialık kadar katı bir mezhep olduğunu gördüm. zira günah işleyeni ve de ibadeti terkedeni kafir sınıfına sokan bir mezhep. oysa ehli sünnete göre günah işlemek veya ibadeti yapmamak ssadece günahtır.

ayrıca ibadiler direkt olarak hadisi inkar etmiyorlar bildiğim kadarıyla.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.