[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
(02-09-2015, 16:31)jax61 : hala avantajdan bahsediyorsun ben de sana avantaj olmadığını iddia ediyorum awake. açıkça avantaj değildi. madem avantajdır diyorsun pekala sen de exploration alıp herkesten önce afrikaya inebilirdin. indin mi ? inmedin. lotharinga fransayı annexlerken sen ne yaptın hiçbirşey. mughal afrikaya çıkarken naptın hiçbirşey. carpatia balkanlara inerken sen izliyordun. vladimir polonyada yardırırken viking ingiltereyi ele geçirirken, sonradan başlayan mzabits batı afrikayı ele geçirirken , vizigoth kolonlerde yardırırken sen dumanla sohbet ediyordun.oyun başladıktan sonra düzgün bir şekilde kademeli olarak savaş açıp büyüsen bugün en güçlü devletlerden birisiydin. bir iki bölüm gelmedin. bir bölümde atılıp vassalını kaybettin. birkaç bölüm batılılaşma uğruna savaşmadın. yaw hala adaletsizlik vardı diyorsan hayret ediyorum sana açıkça hayret.bırak alah aşkına. o dediğin toprak konusu normal olsa senin askeri limitin 64k değil 30k olurdu onu da unutma.

Ortada olan durumu söylüyorum, hala inatla reddediyorsunuz, argüman olarak ise sen Dumanla sohbet ettiğin için gelişemedin diyorsunuz. Bak, ben oyunun başında kolonilerin avantaja sahip olacağını bilmediğim için ne kolonici bir devlet kurdum, ne de idea aldım bu böyle 1. cevap olsun.

2. Vladimir'den tut Lotharingia'ya kadar herkes ikişer ikişer, yıllar süren süreçlerde, adm harcayarak toprak kazanırken (4-4-3 bu topraklar) siz tek bir kolonist ile 10 yılda 10 tane kebap toprak kazanıyorsunuz, onlarda 4-4-3 developmente sahip.

Hala savunduğunuz şey nedir? Size yapmayın demiyorum, yerinizde olsam bende yapardım, ben sadece bu olay, sonradan ülke kuranlar ve bazı diğer özel sebepler yüzünden MP'yi bırakıyorum dedim, hiç birinize ne bir laf söyledim, ne bir hakaret ettim, ama oyun mekaniğinde açık avantaj sağlayan bir şey var ortada, fikir meselesi değil, ideoloji meselesi değil bu sana göre adaletli bana göre adaletsiz diyebiliyorsun, açıkça oyun içinde kanıtı bulunan bir avantaj bu. Açın bakın ya, bir tane Avrupa'da ülke yaratın, teker teker hem AE ile uğraşırken bir yandan savaşarak bir yandan da ADM harcayıp teknolojide geri kalarak, tabiri caizse dişinizi tırnağınıza katarak genişlerken bir tane de İspanya'da kurun, sadece Afrika'yı kolonileştirin. Avrupa'da ki devletle yaptığınızın en az 2 katı daha hızlı, daha az şey kaybederek oyunun en güçlü devleti haline geleceksiniz. Tekrar söylüyorum, bu bir ideoloji meselesi değil, ortada kanıtları ile oyun içinde bulunan bir şey. Bu sana göre adaletli, bana göre adaletsiz olamaz.

Bu Normal Valuesli Güney Afrika kolonilerinin development değeri;
4DuJIdq.jpg

Bu da Flat Valuesli Güney Afrika kolonilerinin development değeri;
nNIojPa.jpg

Bunun üstüne hala bana göre adaletli, sana göre değil diyebilecek misiniz?
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bak dostum üstte de yazdım şimdi aynı şeyi nile kurdugun topraklarda yap. ilk kurduğunla son kurduğun arasındaki farkı gör.ben sana diyorum ki., asyada bahsettiğin sayıda koloni kurmadım ben .çoğunu savaşarak elde ettim. kelentanla belki de 3-4 savaş yaptım. kelentan harici sibiryada aldığım toprakların yarısından fazlası belki de animist bir devlettendi. japonya öyle.kelentan harici 3 ayrı animist devletle daha savaşarak topraklarını aldım. senin bulunduğun bölgede genişleme alanın çoktu. ama genişlemedin. bundan bahsediyorum ben. etiyopyaya doğru genişleseydin bugun burda adaletsizlik diye ortaya atılmazdın.koloniler konusunda 10 topraktan gelen 100 dev farkını ortaya arguman olarak sunuyorsun. amerika kolonilerinin neredeyse tamamı bahsettiğin deve sahip değil. asya kolonilerinden sadece molucca ticari bölgesi ve sibirya kolonileri bahsettiğin deve sahip. okyanusyadaki koloniler bu deve sahip olsa da otonomiden dolayı oraya girmedim bile. custom nationda koloni sayısı normal oyuna göre daha az diyorum ama anlatamıyorum sana.toplasan kolonilerden gelen dev tahminim 3-400 devdir. .mughalın kolonilerinden gelen geliri ve limiti de bahsettiğin kadar avantaj sağlamaz. hepsi %75 otonomili.asıl kazancı hindistanla iran arasında kalan bölgede ele geçirdiği geniş toprak parçasından geliyor.gelelm benim ekonomik sağlamlığıma. oyun başından itibaren ben ülkeye fabrika kurarak ,neredeyse başka bina yapmayarak , node yükselttim. hem productiondan hem de tcaretten gelirim fırladı gitti. size de kurun diyorum kurun ve görün aradaki farkı.ama anlatamıyorum ki :)

ben de sana 2 foto atayim değerlendir.

vLNby6.jpg1kZL7p.jpg

şimdi üsteki fotolara göre benim normalde değerim 104 ken flatte 143. aradaki fark 39. totale vurduğunda 1600 olan dev değeri yine de 1000 üstünde olur ki ülkeyi kurduğum yer koloni toprakları dolayısıyla dev değeri normal topraklara göre daha düşük. bunu genele yayarsan ele geçirdiğim topraklar sayesnde dev değeri yine 1200 ün üstünde olurdu. bu mu adaletsizlik ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben anlatmakta zorlanıyorum heralde, Mughal'ın Devinin yarısı Afrika'dan geliyor. Filipinler hem Okyanusya'da hem de Sibirya'da tonla koloni kurmuş durumda, en az hesaplarıma göre 600 dev kolonilerinden geliyor. Evet adaletsiz, evet sen kolonilerle 600 development sahibi olurken Carpatia'nın sadece savaşarak toplam 800 developmenta ulaşması adaletsiz arkadaşım. Oyun başından beri playerlar ile en az savaşa giren devlet Carpatia, sürekli genişledi. Göktürk yine aynı şekilde, açın bakın developmentlarına. Neyse uzatmak istemiyorum, takılın.
Ara
Allahını seven resim atsın :D :D
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Flat values - doğu ülkeleri tartışmasında Awake haklı, flat values olması doğudaki özellikle kolonici ülkelere avantaj sağlarken etrafı ülkelerle kaplı özellikle Avrupadaki oyunculara dezavantaj sağladı.

Bir önceki başka bir mesajımda HRE'deki oyun adına eksikliğin Almanya ve İtalya gibi coğrafyaları askeri olarak birleştirme isteğinde olan oyuncular olduğunu söylemiştim, bu konuda da oyunun eksiği Filipinler ve Mughal devletlerine rakip çıkacak Avrupalı kolonist. Malesef yok.
ha onu de.. deki siz olduğunuz yerde aiye karşı genişlediniz durdunuz. e seni kim tuttu ben de bunu anlatamıyorum. sen de exploration alıp afrikadakileri alsaydın ?daha oyunun başında asyayı boş braktığınızı, yayılımı iyi yapamadığınızı , birçok kişinin oyunu erken bırakmak zorunda kalacağını ,aslında olması gerekenin tüm kıtalara dengeli şekilde dağılmak olduğunu söyleyen benle dalga geçtiniz ! şimdi oyun başında benim öngördüğüm argümanla buraya çıktın ve oyunu bırakma sebebini sundun. yolun açık olsun dostum . ne diyeyim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Hayır bak şundan bahsediyorum

Görsel

Görsel
eşit şartlarda başlamanın neresi kötü duman ? madem öyle normal modda bir avrupalının da afrikalı ya da asyalıya göre avantajı ne olacak ? ayrıca onca hre devletçiğinin sürekli dev kasıp başlangıçtan çok daha yüksek deve sahip topraklar yaratmasını niye göz ardı ediyorsunuz?bir dahaki mpyi normal values açarsınız bakarız kim nereye yerleşiyor nasıl fark yaratıyor. dağılımı dengeli yapmadığınız sürece yine doğuda ya da bir başka yerde tek başına kalan devlet yine coştukça coşacaktır. 100-200 adm harcadığı yere 25-30 harcayacak, aldıgının çok daha fazlası toprak işgal edecek , yine aynı gelişimi gösterecektir. deneyin görün..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Flat values olmasının kolonici devletlere avantaj sağlayacağı belliydi.
Avrupa ve çevresinde pek çok devlet (Brittonia, Yorkland, Lousiana, Vizigoth, Almohad) ilk idea olarak Exploration seçmesine rağmen en iyi kolonileşen devletin Filipinler olması sadece flat valuesten kaynaklı olamaz.
Konum, idea seçimleri, Avrupadaki savaşların kolonici devletleri yıkması vb.. tamamı etki etti. Bir de iyi oyununu tebrik etmek lazım. Sonuçta herkes oyuna puan olarak eşit başladı.
Ayrıca, Mughal da kolonici devlet sayılamaz, çünkü şimdiye kadar toplam 6 koloni kurdum. Exploration seçmedim. Expansion seçme amacım da oyun başındaki tek komşum olan süper güç nedeniyle CB ile savaş açabileceğim yer bulmak içindi.
[+] 2 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Duman, Awake ırkçılık sezmeye başladım :Cry. "Doğu neden Batı ile eşit" falan.

Jax61 sonuna kadar haklı. Kimse zorlamadı seçtiğiniz bölgeleri alın diye.

Hem diğerleri güçlendi diye ağlayıp çıkmak niye? :Cry
G0kMNN.png
Ara
Çünkü bazı insanlar egolarının altında ezilip başkalarına ego üzerinden ahkam kesmeye bayılıyor. Bir savaşta AI'dan 50 development almak saçma değil , 50 yılda 10 tane toprağa koloni atıp 100 development almak saçma. Bahane? "Administrative Points" Gerçi %10 ordu morali için "Ya Ali" diyen insanlardan bahsediyoruz. Bence uzatmaya değmez.
n20GdM.png
[+] 2 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kuruldu.
ben başta flat a karşı çıktım oyuncular öyle istiyor dendi bu oyunu dengelemek zor iştir konumlar avantajlar getirdi böylelikle
Ara
Free City of Münster

d2NNJp.png

Munster şehri
Kültür: Alman
Başkent: Münster (tek toprak zaten)

Münster şehri Kutsal Roma İmparatoru tarafından korunan Bağımsız bir şehirdir. Amacı Bilim ve Sanatta Avrupa'nın incisi olmaktır.

(Münster Şehri'nin sınırlarının uydudan görünümü)

AqXX4X.jpg

(Münster şehrinden bir görüntü)
L4RN4G.jpg 
''De get len inanmam'' diyenler için kanıtı.
lyNNMl.jpg

Münster şehri 1640 Ortaçağ Avrupa istatistik kurumu'nun ''En Düzenli şehirleri'' listesine 1. sırada aday gösterilmiş,ama Kutsal Roma imparatoru'nun kurum üzerindeki etkisi sebebiyle 2. olmuştur. 1. Şehir Kutsal Roma İmparatorunun gözdesi olan Paris seçilmiştir.
(Şuna bak, nesi düzenli bunun?)
kg87YW.jpg

Her Münsterli ailenin aylık ortalama maaşı 3000 liradan aşşağı değildir. Askeri maaşın 1500 lira olduğu Münster Özgür Şehrinde yoksulluk ortalaması diğer ülkelere göre 0'a yakındır.
Ayrıca ortalama en çok okuryazar seviyesine de sahiptir Münster şehri. Her vatandaş uyumadan önce kitabını okur. Kahvehanelerde bilim tartışılır, çocuklar 1 matematik testi çözmeden uyumaz.

(Münster şehirli bir aile. Bakın ne kadar mutlular amanda aman)
d2Nl5D.jpg

Ayrıca Kuzey Avrupa'nın en büyük ve belki tek üniversitesi olan KATÜ (Kuzey Avrupa Teknik Üniversitesi) Münsterdedir. Bu üniversitede çeşit çeşit dersler, seçmeli dersler Münster Eğitim Bakanlığınca denetli bir şekilde öğrencilere sunulur.
                       KATÜ üniversitenin önden görünümü.                                        KATÜ üniversitesinin oyundaki görünümü.                    

B0bWzG.jpg        B0bWLG.jpg

KATÜ Rektörü Süleyman von[b] Adelmar[/b]
AqX8VL.jpg

KATÜ: Kuzey Avrupa Teknik üniversitesi 1640 yılında yardımsever Münster halkının verdiği para, ülke dışından Filipinlerden 600 , Mzabitlerden ise 25 altın destekleriyle Yapılması sağlanmıştır. (Farkındaysanız Rektör odasında çiçekli Flipinler tablosu var.) Gelecek nesillere ümit vadeden bu üniversiteye gelmek için Münster Üniversite Yerleştirme Sınavı (MÜYS) den en az 450 puan alınması gerekmektedir. Bu üniversitenin sosyal aktiviteleri, Fight and Travel (Subay eğitimi de denebilir) imkanları, burs seçenekleri bulunmakta; Her öğrencimize parlak gelecekler hazırlamaktadır.

KATÜ Doğu Münster Kampüsü                                                                                                                
vLNAOp.jpg

Seçmeli İbadi dersinden bir görüntü.
AqXNnB.jpg

Şimdiki Özgür Münster Şehri'nin Tanıtımı bitmiştir. Birdahaki tanıtımda ülke tarihi ve ordusundan bahsedeceğiz. Hoşçakalın.
:-*

Not: İlk kez böyle birşey yapayım dedim gençler. Yorumlarınızı atarsanız sevinirim. =)
[+] 4 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Adam Ortaçağ'da elektriği buldu. Tesla'nın atası Münsterli galiba :D
n20GdM.png
Ara
Tek topraklı ülkeyim zaten yapacak bişi bulamadım bu konuyu yaptım. :D Multi devam ediyo şuan çaktırma. :D
Ara
Hahah efsane =)
G0kMNN.png
Ara
Seçmeli İbadi Dersleri <3.
Ara
secmeli sunnilik dersi nerede? universitenin parasını tek basıma gönderdim sana :D

ovv edit: resmi yeni gördüm :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Biz sözümüzü tutarız. ;)
[+] 1 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.