[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2018
(13-09-2018, 19:29)SpLinter : Kötü hava koşulları sebebi ile Bandırma şehri sular altında.Şehirde elektrik ve ulaşım yok. İstanbul nasıl bilmiyorum ama burada durum böyle. Oyun saati ne olur bilemem ama oyuna gelemiyebilirim gelsem de düşebilirum. Bilgilendirmek için yazıyorum.

@etzel abi israillileri özgür bırakmayan firavuna yıldırım atan Musa gibisin nasıl başardın
[+] 6 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biz romalıların anadolu'ya girmeyeceğini düşünerek düşmanlıktan vazgeçecekken saf duygularımızla kafirle iş tutan arapları gördük.Kafir Allah'tan bulmuş sizin cezanız elimizden olacak @4S0S :)
[+] 3 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Balkanları alıp yeniçeri çıkaracağım seninle dost olamayız diyen. Bu bir savaş oyunu buna göre ayağımı denk almamı söyleyen. Sıkı dur her an saldırabilirim gibi tehditler savuran ve oyunun başında beni rivalleyen sensin eyyyyyy Etzel efendi.

İnşallah akdenizdeki internet kablolarını köpekbalıkları yer.
[+] 1 üye SpLinter nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Orijinal Oyun Save'i : https://drive.google.com/open?id=1oDajHx...paFq-3ZVlE

Shimazuya 500 florin eklenmiş ve  güney almanyadaki devletin kurulmuş olduğu save (oyun bu save üzerinden devam edecek) : https://drive.google.com/open?id=12lSvsT...wnHSvVe8U0

Odamız kuruldu. şifre her zamanki gibi yine " st" 

Oyun tam saatinde 9 'da başlayacaktır.
Ara
Etkinlik yayını: https://www.twitch.tv/strategyturk
Oyundan atılma sorunu yaşadım , 15 dk kalmasi sebebiyle bugünlük bitiyoruz. harita ve istatistikler en kısa sürede paylaşılacaktır.
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Save dosyası https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._09_01.eu4
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
server çöktü galiba
Ara
Roma ve Mısır'daki arkadaşları tebrik ederim.
@Raijin müsade edersen kuzey çinde devlet kurarak oyuna devam etmek isterim
Ara
Sicilya bölgesinde sahil baskını yapan bir devletin ulaşamayacağı koruyamayacağı bir bölge olan sakız adasını satın alıp yağmalaması mümkün olmayan Marmara bölgesinde kendine yağma merkezi yapması ona adil olmayan bir avantaj sağlamaz mı?Onun açısından bakıldığında mantıklı gözüküyor tabi ki amacı sahilleri yağmalamak ama birde rakiplerinin yerine kendini koyarak düşünülebilir mi?
Ara
acaba ülke değiştirme oluyor muydu? oluyorsa mançuryaya razıyım.
Ara
Yayını izlemedim henüz,save ülkeni inceleyeceğim, devam edilemiyor durumda ise izin verebilirim. @etzel

Ayrıca, agresif konuşmalar tartısmalardan ötürü @etzel, @Aytaç @4S0S ve @SpLinter uyarı aldınız. Tartısma uslubunuzu adabıyla ortamı germeden yapabilirsiniz buna her zaman müsade edilir fakat bugunkü gibi bir olay tekrar etmemeli.
Ara
@4S0S o savaş açılma süresinde de yanlıs anlamışsın, rashid le truce bitiminden itibaren 15 yıl dedim(yada demek istedim) benim dediğim sürenin dolmasına 1 sene var 1 yol savasma dedim etzel in sorun yok zaten savas oldu demesiyle uzatmadım.

Ek olarak bundan sonra toprak alım satımını yasaklıyorum. Bu sorunla ilgili özel mesaj atılmadı, direk chat e yazıldı geç müdahale edebildim. Chat e değil özel mesaj yazın sorunu ben çözeyim siz aranızda tartışmayın.
Ara
(14-09-2018, 00:43)Raijin : @4S0S o savaş açılma süresinde de yanlıs anlamışsın, rashid le truce bitiminden itibaren 15 yıl dedim(yada demek istedim) benim dediğim sürenin dolmasına 1 sene var 1 yol savasma dedim etzel in sorun yok zaten savas oldu demesiyle uzatmadım.

Ek olarak bundan sonra toprak alım satımını yasaklıyorum. Bu sorunla ilgili özel mesaj atılmadı, direk chat e yazıldı geç müdahale edebildim. Chat e değil özel mesaj yazın sorunu ben çözeyim siz aranızda tartışmayın.

aramızda iletişim kopukluğu yaşanmış olabilir ama sen bu konuda keskin bir uyarı yapmadın sadece 15 yıl ofansif savaşamayacaksın diye bir bildirim yaptın bende oyun başında oyun başlar başlamaz tekrar ne olur ne olmaz diye hatırlatmak için 1463 cezam 1478de bitecek diye yazdım belli ki farkedilmemiş zaten savaşı 78de değil 79da açtık geç bile kalındı yani.

(11-09-2018, 09:48)Raijin : @4S0S Red Deer'in 130 devo yerine 145 devo başlaması sebebiyle  %11,5 devo sınırını aştığı için mevcut 299 devolopmentının %11,5 oraninde kesinti (35devo ) yapılacaktır. Bu fazla başladığı için kazandığı avantaj ile oyuncu savası yapıldı. bu konuda düzenlemeye ek olarak kendisinin tercih edeceği aşağıdaki gibi düzenleme yapılmasına;
- @etzel le olan truce'una 10 yıl eklenecek (ofansif savaşta yer alamayacaksin ve 35 devo istediğin yerden kesilecek)  yada ondan aldigin aldigin topraklar iade olunacak (34 devo)

karar verilmiştir. Savedeki gerekli düzenlemeleri yapacağız.

(11-09-2018, 23:12)Raijin : Karar verilen cezalarda düzenlemeye gidildi. yaptığımız konuşmalardan sonra  Oyuncuların art niyetle yapmadıklarına kanaat getirdim.  dolasıyla yine kendileriyle konuşarak bir çözüm sağladık.

@4S0S - 15 yıl Ofansif savaşta yer alamayacak mevcut müttefiklerinin defansif savasına isterse gidebilecek, yeni alacağı müttefiklerin de ise karsı tarafında savaş lideri oyuncu ise White peace ile savaştan ayrılacak. 

Cezaların güncellenmesi sebebiyle save'e herhangi bir müdahalede bulunmayacağız. dolayısıyla paylaşmamıza ihtiyaç kalmadı. Perşembe günü 20:45 de görüşmek üzere.
Ara
İlk antlaşma tamamen geçersiz ki verdiğim ceza sana adeta ödül oldudevam edebilmen için. 27 corruption ı eritmişsidir umarım.
O alıntıladıgın iletiden dolayı oyle anlamış olabilirsin fakat diğer arkadaşlar barışta oldukları için ofansif savaşlara katılamama durumu hemen başladı seninkisi ise senin savasın bittikten sonra başlayacaktı. Böyle anladığını varsaydım cünkü konustugumuz zaman etzel ile alakalı hiç bişey konuşmadık.
Konunun yeterince uzadığını düşünüyorum ve kapatılsın artık.
[+] 3 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Etzel kadeş sana ayrıca teşekkür ederim. Tesadüfi bir ittifak oldu bizimkisi yoksa birbirimizi tanımıyorduk 4sos ile. Tamamen senden kurtulmak için inşa edilmiş bir ittifaktı çünkü burun burunaydık üçümüzde. Kim olsa iki cephede birden bu şekilde savaşmakta güçlük yaşar.
İki husuta fikrimi paylaşmak istiyorum. Oyuncular ile savaşırken karşı taraf yenilgiyi kabul ettiğinde aniden skor %100 oluyor. Mesela bizim savaşımız kısa sürdü. Skor birden %100 olunca bir oyuncu yayında ülkeye zarar verildiğimi söyledi ama bilerek yapılan bir şey değildi bu. Ele geçirilen toprakların muttefikler arasında bölüşülüp son halini alması böyle ani bir durumda biraz zaman alıyor. Akabinde oyundan atıldım ya da muhtemelen düştüm. Bu konuda bir esneklik ya da çözüm olmalı diye düşünüyorum. Zaten var da ben bilmiyorsam açıklayın lütfen.
Sonuncusu ise şu sakız adasi konusu. Bu konuda verilecek her türlü karara saygı duyacağım başınızı ağrıtmayacağım. Ticaret ülkelerinin savunma birliğine güvenilerek adeta içime gözlem kulesi dikildi. Biz sakız adasını ana topraklardan ve ulaşımdan kopartarak isyanci egemenliğine girmesi için o hale getirmiştik. 1000 mil ötedeki bölge ile alakası olmayan birisine satılabileceğini düşünmedim bile. Avresifliğimin sebebi buydu içimde çıban çıkmış gibi hissettim ama bir daha ne olursa olsun böyle davranmayacağım genelde konuşmamam gerekirdi kusura bakmayın.

Daha önce fark edemememin nedeni iki ülkenin de renklerinin birbirine yakın ve adanın küçücük olmasıydı yoksa daha önce söylerdim.
[+] 1 üye SpLinter nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-09-2018, 02:39)etzel : Ha bu arada sen balkanları veya splinter kahire istiyorsa biriniz diğerinin durdurulamayacak güce erişeceğini düşünüyorsa ankara kalesine beklerim :)
Eline sağlık bu arada canik muş gibi devletlere çabuk genişledin iyi akıl ettin çokta man power kaybetmedin ama asıl savaşta iran ordusunu ikiye bölüp getirmiş büyük hata savaşın kaybedilmesinde büyük etkisi var halbuki en az 25k askeri vardı
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@SpLinter oyundan atma sadece lobideyken var , oyun başladıktan sonra böyle bir şey oyun içinde yok. Art niyetli olsam bile oyunda bu işev olsa bile seni atmam için ne sebebim olabilir ki?

İskandinavya oyuncumuz oyuncu savasına sonradan dahil olma Konusunda  2 ihlal yapmış ve 3.ye yeltenmiş. . Hatalı ülke kurmasının ardından yapmıs oldugu 3 ihlalden dolayı savunmasında açıklayıcı nedenler gösteremediği için ihraç edildi  . Bazen tek kelime bile açıklayıcı olabilir mesela bilmiyordum okuyamadım Farkında değilim unuttum diyebilir, fakat etrafım sarıldı diğer oyuncuları zayıflatmak için kural ihlalleri yaptım Diyorsa bu konuda yapılacak tek işlem oluyor
Ara
(14-09-2018, 02:39)Raijin : @SpLinter oyundan atma sadece lobideyken var , oyun başladıktan sonra böyle bir şey oyun içinde yok. Art niyetli olsam bile oyunda bu işev olsa bile seni atmam için ne sebebim olabilir ki?

İskandinavya oyuncumuz oyuncu savasına sonradan dahil olma Konusunda  2 ihlal yapmış ve 3.ye yeltenmiş. . Hatalı ülke kurmasının ardından yapmıs oldugu 3 ihlalden dolayı savunmasında açıklayıcı nedenler gösteremediği için ihraç edildi  . Bazen tek kelime bile açıklayıcı olabilir mesela bilmiyordum okuyamadım Farkında değilim unuttum diyebilir, fakat etrafım sarıldı diğer oyuncuları zayıflatmak için kural ihlalleri yaptım Diyorsa bu konuda yapılacak tek işlem oluyor

Evet ben böyle birşey olduğunu bilmediğim halde beni ihraç ettin tebrikler.
Ne kadar kişiselce bir davranış.

Ki ben eğer diskalifiye edilceksem en azından sylvnya zayıfladı dedim onuda mı idrak edemediniz?

Katılabileceğim tek multiden atıldım ya ne güzel
Ara
@SpLinter Oyuncunun toprağını ikiye bölüp isyan edip bana katılsın diye bırakmışsın. Ben de talip oldum adaya raid menzilini genişletmek için. Mantıklı bir argümanın olması için o toprak satışının ikimizden birinin çıkarına ters düşmesi durumu gerekli. Fakat yaptığımız hamle ikimizin de çıkarına uygun bir hamleydi. 

Ben hamlenin etik olmaması için hiç bir sebep göremezken "bu bırak etik olmayı, terbiyesizlik" tarzı cümleler kuruldu. Ki Mısır'daki oyuncu da senden çok savundu olayı alakasız bir şekilde. Ne oyunun mekanigine aykırı, ne kurallara aykırı, ne çıkarlarımıza aykırı.  Yani kusura bakma 2 ülke aramızda çıkar anlaşması yaparken senin menfaatlerini düşünemediğimiz için. (!)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.