Anket Başlığı: Multiplayer saatleri kaç olsun ?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
21:00-24:00

3 23.08%
21:30-24:00

3 23.08%
21:00-23:30

7 53.85%
Katılımcı sayısı: 13 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Kasım 2016
12'den sonra bitmemiş mp, 12'de bitmiş.
Sgaming olayına açıklık getirmem gerekirse yaptıkları şey tamamen engel olmaya çalışmaktı.
Ortadaki sorunlara gelirsek;
İlk olarak multiplayer oyuna önceden kayıt olmak yerine son anda gelmelerine rağmen onları kabul ettik.O kadar boş alan olmasına rağmen en sıkışık alanlara üçer üçer yanyana kuruldular. Bazı oyuncuların bundan rahatsız olması çok doğal.
10 dakika kadar süre içerisinde ikazda bulunmamıza rağmen ne bize yanıt verdiler nede yerlerini değiştirdiler. Üstelik bunlar olurken bazı arkadaşları gerçekte olamayacak ikiye bölünmüş vaziyette komik olduğunu sandığı ülkeler oluşturuyordu. Hem ben hemde oradaki diğer 17 kişi bunları beklemek zorunda değil. Yaptıkları çok çocukçaydı ve atılmayı gerçekten hakettiler.
Ara
Klasik Sgaming.
Ara
Custom'da kolonici ülkeler için dezavantaj var gibi geldi bana. Koloni olması gereken birçok yerde ülke var, örneğin Sibirya tamamen kapalı, Endonezya'da da çoğu yer öyle.
Hocam amerikanın da ortasında üst mexico taraflarında kocaman bi ülke peyda olmuş benden sana gizli bilgi aman çaktırma kimseye
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
41Z5nG.png

Multiplayer'ın ilk günü içerisinde sınırımıza kattığımız topraklar yukarıda açık kırmızı renkle gösterilmiştir. Kısa süre içerisinde güzel toprakları sınırlarımıza kattık ve bunda müttefiklerimizin yardımı büyük. Halifelik devleti olarak bu yardımlarını unutmayacağız.  İskenderiye taşınan Papamız onları kutsuyor ve yardımları için şükranlarını sunuyor.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ataları hem Çinde hemde İtalyada hüküm sürmüştür. Şuanda İskandinavyada bulunan krallık. :D
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ülkem afrikada yozlaşmış isyancıların bagımsızlığıyla kurulmuş, amerikada kolonileşme amacına ulaşmak için çabalayan küçük bir Devlettir. :)

[img]file:///C:/Users/usus/Desktop/VPgdOR.jpg[/img]o0YvJk.jpg
Ara
r6ml3M.jpg

Düne damgasını vuran Sultan Süleyman Poyrazoğlu.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biliyorum, aynı Gaming'e mensup olunduğu ve olduğu için yakın yerlere geçildiğinde insanlar tedirgin oluyor. Ha artık şaşırıyor muyum? hayır.

Biz multilere geliyorsak topluca geliyoruz ve bizim kadar çok sayıda üyeyle bir anda giren başka bir grup görmedim. yani en az 6-7 kişi eski mplerde de 9-10 kişi olduğumuz oluyor. Böyle bir durumda doğal olarak haritanın ayrı yerlerine ne kadar dağılınsa da hem teknoloji vs önemleri bakımından Avrupaya en az 4-5 kişi geçmek istiyor, hadi yine biraz elesek en az 3 kişi avrupada oluyor. Hal böyle olunca ''SGaming yine avrupaya doldu'' çığlıkları arttığından asla ve asla büyük devletlere geçirilmiyor bu arkadaşlar. Endişeleri ben şahsen anlıyorum, ama üyeler böyle bir özel ilgiye maruz kalmaktan hoşnut değil. Sonuç olarak bir çıkmaza giriliyor.

Bu mp ile alakalı: (Ben poyraz adlı arkadaşımıza ''acaba geç mi kaldık, yoksa girebilir miyiz?'' ''biz geliyoruz da diğerlerini bekletmeye değer mi?'' gibi sorular da sordum, yani ''hadi geliyoruz açın yine'' gibi bir emrivaki yapmadım yanlış anlaşılmasın. Zaten artık üyelerin çoğu da gelmek istemiyor yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, topladığım kadarıyla geldim. E şimdi biz yine aynı problemlerle karşılaşınca, üzerinde üyelerden ikisi atılınca çıktık gittik.) 

(Ayrıca belirtmek isterim ki keşke bu arkadaşlara atılacaklarını steam'den ikaz etseydiniz. Ülke yaratılırken alttaki chat görünmüyor, ama neyse artık.)

(o kürdistanı kurmaya çalışan arkadaşın yaptığı ayıptı ve benim veya üyelerin popüler desteği ile yapmadı, kendisini uyardık, ama tabi ki herkes bu problemi SGaming'in tamamına mâl etmiştir bile.)

Bizim sorunumuz zaten hep aynı. Demin yukarıda yorumları aramaya ''SGaming'' yazdım ve ne kadar göz yaşıyla dolu olduğunu gördüm konuların. Eskiden çok kişi olup sarıyor bazen diye geliyorduk, zaten o da kalmamış, biz de eskisinden daha kalabalığız.

Bütün bunlar göze alındığında, bu kadar zorluklarla, tartışmalarla ve sırf SGaming'e özel ayarlamalarla oynanılacaksa ne buranın SGaming'e ne de SGaming'in buraya ihtiyacı var demektir. 

Eu4 oynayabilmek için dışarıdan oyuncu gelmesine muhtaç olan biz değiliz.  

:ok:
Ara
(25-11-2016, 16:26)Anani : Biliyorum, aynı Gaming'e mensup olunduğu ve olduğu için yakın yerlere geçildiğinde insanlar tedirgin oluyor. Ha artık şaşırıyor muyum? hayır.

Biz multilere geliyorsak topluca geliyoruz ve bizim kadar çok sayıda üyeyle bir anda giren başka bir grup görmedim. yani en az 6-7 kişi eski mplerde de 9-10 kişi olduğumuz oluyor. Böyle bir durumda doğal olarak haritanın ayrı yerlerine ne kadar dağılınsa da hem teknoloji vs önemleri bakımından Avrupaya en az 4-5 kişi geçmek istiyor, hadi yine biraz elesek en az 3 kişi avrupada oluyor. Hal böyle olunca ''SGaming yine avrupaya doldu'' çığlıkları arttığından asla ve asla büyük devletlere geçirilmiyor bu arkadaşlar. Endişeleri ben şahsen anlıyorum, ama üyeler böyle bir özel ilgiye maruz kalmaktan hoşnut değil. Sonuç olarak bir çıkmaza giriliyor.

Bu mp ile alakalı: (Ben poyraz adlı arkadaşımıza ''acaba geç mi kaldık, yoksa girebilir miyiz?'' ''biz geliyoruz da diğerlerini bekletmeye değer mi?'' gibi sorular da sordum, yani ''hadi geliyoruz açın yine'' gibi bir emrivaki yapmadım yanlış anlaşılmasın. Zaten artık üyelerin çoğu da gelmek istemiyor yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı, topladığım kadarıyla geldim. E şimdi biz yine aynı problemlerle karşılaşınca, üzerinde üyelerden ikisi atılınca çıktık gittik.) 

(Ayrıca belirtmek isterim ki keşke bu arkadaşlara atılacaklarını steam'den ikaz etseydiniz. Ülke yaratılırken alttaki chat görünmüyor, ama neyse artık.)

(o kürdistanı kurmaya çalışan arkadaşın yaptığı ayıptı ve benim veya üyelerin popüler desteği ile yapmadı, kendisini uyardık, ama tabi ki herkes bu problemi SGaming'in tamamına mâl etmiştir bile.)

Bizim sorunumuz zaten hep aynı. Demin yukarıda yorumları aramaya ''SGaming'' yazdım ve ne kadar göz yaşıyla dolu olduğunu gördüm konuların. Eskiden çok kişi olup sarıyor bazen diye geliyorduk, zaten o da kalmamış, biz de eskisinden daha kalabalığız.

Bütün bunlar göze alındığında, bu kadar zorluklarla, tartışmalarla ve sırf SGaming'e özel ayarlamalarla oynanılacaksa ne buranın SGaming'e ne de SGaming'in buraya ihtiyacı var demektir. 

Eu4 oynayabilmek için dışarıdan oyuncu gelmesine muhtaç olan biz değiliz.  

:ok:

Arkadaşlar özet geçiyorum okumanıza gerek yok. Kısacası çok fazla adamız illa yanyana alıcaz teması verilmeye çalışılmış, ben başarılı buldum.

SGaming midir nedir size özel ayar falan yapılmıyor kardeşim dışarıya "biz önemli bir klanız" imajı vermeye çalışmayın, bu multiplayer organizasyonları sizsiz de döner. Multiplayer oyuncularının beklediği duruma göre müttefiklik, sgaming müttefikliği değil. Herhangi bir multiplayerda; örnek vermek gerekirse forumun ilk custom multiplayerında biriniz Bizans biriniz Mezopotamya'da alınca zaten niyetiniz ufaktan belli oldu.

Bak güzel kardeşim madem çok fazla oyuncusunuz yer bulamıyoruz diyorsanız sizi ben bölgelere ayırayım yer nasıl bulunur öğrenirsin. 6 kişi olduğunuzu varsayarak, biriniz Avusturya civarı, biriniz Moskova ve çevresi, biriniz Çinhindi bölgesi, biriniz Kilva-Zanzibar bölgesi, biriniz Timbuktu ve çevresi, diğeriniz de İskandinavya bölgesi. Bak bunu bu mesajı yazarken düşündüm, sizin aklınıza gelmemesi imkansız, burada bize masal anlatma.

Birdiğer konu ise bizim sizle alakalı gözyaşı döküp mızmızlanmamız iddiası. Artık bu sgamer cıların ülkelerini yanyana almasının sebebi olarak diplomasi yapma, manipülasyon uygulama ve oyunu okuma yeteneklerinden yoksun olduğunuzu düşünüyorum. Ve bu düşüncemi 1-2 kişi girdiğiniz multiplayerlara hiçbir zaman ağırlığınızı koyamamanız direk olarak destekliyor.

İlk multiplayerda bilen bilir, benim Vladimir devletini yönettiğim oyunda Gargia-Carpathia ikilisi yaklaşık 10-15 toprak boyunca sınırdaş olmalarına rağmen müttefikliklerini korudular ve sonucu bütün multiplayer oyuncuları gördü. Yaklaşık 150 dev ve elektör olarak başlayan Lotharingia Devleti HRE'yi kurup 1 milyon forcelimit elde etti, adam oyunu "İmparatorluklarınız" konusuna atsa multiyi bilmeyen insanlar single diye yiyecek.

Her ne kadar 6-7 kişi olsanız da multiplayerda sizden olmayan 17-18 oyuncu var, ve bu oyuncuların beklentileri aptal diplomasi yapan veya oyunu multiplayerda öğrenen tiplerle oynamak değil. Oyun üzerinde kafa patlatmak, işten gelen iş stresi dersinden çıkan ders stresini eğlenceli ve zihin kullandıran bir şekilde atmak. Bu oyun 200-250 sene oynandıktan sonra sizin devletleriniz sınırdaş hale geldiğinde savaşmayacağınızı herkes biliyor. Ve bu adamlar o 250 sene geçtikten sonra (Yaklaşık 3-4 hafta) Sgamercılar tarafından oyunun sabote edildiğini görünce sizlere ana avrat düz gitmekten çekinmeyecekler ve ben de çekinmeyeceğim. Kimsenin multiplayer eğlencesini elinden almaya hakkınız yok.

Oyuna iyi oyuncular girebilir demiyoruz, bölgenizde yalnız oynayın, oyuna kafa patlatın, özelden sgamer grubuna "kanqi şu adam büyüdü 6 kişi dalaq mı" yazıp oyun dengelerini bozmayın. İnsanların sizden beklentileri fazla değil. Ve bunun bilincinde oynadığınız taktirde zaten kimsenin sizi multiplayerlardan kovacağı yok. O zaman gelir ben bile arkanızda dururum.
[+] 3 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
üstte fraude her ne kadar gerekeni yazmış olsa da özellikle dünki sgaming baskınından aşırı rahatsız olan birisi olarak cevap vermek istiyorum.bakınız biz bu mp yi kurarken özellikle random value kurmamızın sebebi dünyanın çeşitli yerlerine yayılarak oyunu dünya geneline yaymaktı. hatı zatında koskoca asya , sibirya afrikanın batısı doğusu boş iken gelip avrupa ve mezopotomya civarına 5 adet sgamingli oyuncunun yerleşmesini bana oyunculukla mı açıklarsınız , yoksa açıkça oyunu manipule edeceğinizin göstergesi değil midir bu? benim üstümde pashazade solumda justicar ingilterede hiç tanımadığım birisi marsilyada redtay , diğer yandan italyada bir oyuncu balkanlarda bir oyuncu ,moldovya ukrayna civarında bir oyuncu var zaten ve hiçbirisine itirazım yok. zira aramızda gelişebilecek ve geliştikten sonra asıl hamlelerimizi yapabileceğimiz bir alan varken gelip orta avrupaya benim dibime sadece aralarında birer toprak kalacak şekilde 2 sgamingli yerleşiyor ve ısrarla birisi ordan gitsin diğeri kalabilir demiş olmamıza rağmen hiç bir şekilde cevap alamıyoruz. böyle oynayacaksanız oynamayın. oyunu adam gibi oynayan herkese kapımız açık.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bizim multiplayer etkinliklerimizde klan tagı olsun olmasın kurallara uyan herkese yer var. Bu sebeple multiplayer konusu açıldığında multiplayerın linkini attığım kişilerden biri de yukarıdaki mesajı atan kişiydi. Ancak ben multiplayer linkini attığımda önceden bakıp başvurmaya gerek görmediler.

Ardından multiplayer günü 2. rehostumuzda odaya geldiler, sıkıntı burada başlıyor. İlk baştan kayıt olunmuyor ve sonradan hep birlikte gelip hep birlikte hareket ediyorlar. Eğer siz birlik şeklinde hareket ederseniz birlik şeklinde muamele görürsünüz ve atıldığınızda birlikte atılmanız kaçınılmaz olur.

SGaming oyuncuları geldiğinde ilk olarak Morfo'ya ardından da onun yönlendirmesiyle burada mesaj atan "keşke Steamden ikaz etseydiniz" diyen arkadaşa şunları Steam'den yazmıştım ancak yine cevap alamadım:

Alıntı:Duman: amerikada ülke yapmak yok
Duman: başka oyuncuyla aynı renkte ülke yapmak yok
Duman: müttefiklik kuralı var
Duman: her oyuncunun konuda ülkesini paylaşması gerekiyo
Duman: ve katılım göstermesi gerekiyo
Duman: furkan'a söyle kendi ülkesini kurması gerekiyo öyle ülkeye geçemez
Duman: orta avrupadakilerden bir tanesi de rusyaya geçsin aranızda kararlaştırın
Duman: insanlar tedirgin oluyor

İlk başta da dediğim gibi bizim Strategyturk'te kapımız strateji oyunlarına ilgi duyan herkese açık ve burada düzenlenen etkinlikler kişiler üstü etkinliklerdir. Sizin kendi klanınızda olan adam daha 2 gün öncesine kadar "bu zamana kadar 1600'ü görmedik mplerde, eu4 mp kuruyorlar aralarından biri age of girelim diyor odanın yarısı çıkıp age of'a giriyor" diyordu. O sebeple burada böbürlenmenizin pek bir anlamı yok.

Dolayısıyla kendinizi içerisinde bulunduğunuz garip arkadaş topluluğuyla temsil etmeye çalışmanız ancak ve ancak Strateji topluluğunda marjinalize olmanızla sonuçlanır. Burada olan olay da tam olarak bu. Yabancıların düzenlediği, paradoxplaza'da düzenlenen hiçbir mpde bir anda organize multiplayer etkinliğine XGaming nickli 6 tane adam girmiyor.

Strategyturk kapsayıcı bir topluluktur, nickine aynı tagı yerleştirmiş kişilerin üye olduğu bir oluşum değil. Dolayısıyla bizim için "içeriden/dışarıdan" diye bir kavram yok. Hiçbir şeye de muhtaç değiliz. Sadece multiplayer etkinliklerinin ne kadar çok sayıda etkinlik adabını bilen ve diğer oyunculara saygı gösteren oyuncu varsa o kadar eğlenceli olacağı kanaatindeyiz ve bunun için herkesi dahil etmeye çalışıyoruz. Ancak sizin arkadaş grubunuzun yaptıkları kabul edilebilir değil ve diğer oyuncuları rahatsız ediyor.

Bugün Türk strateji topluluklarında aynı anda 1'den fazla organize multiplayer etkinliği düzenlenemiyorsa bu sizin gibi arkadaş gruplarının topluluğa yabancılaşmasından ötürüdür.
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(25-11-2016, 12:36)Aeschyli : Ataları hem Çinde hemde İtalyada hüküm sürmüştür. Şuanda İskandinavyada bulunan krallık. :D

Göç etmeyi seven bir milletiz :P
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Siz de Papa'mı Patrik mi olduğu belli değil ? Bu arada biz Ortodoxlar ile aranız nasıldır ?
Ara
Bugün multi var mı 21.00 da?
Ara
Var. 20:30 da lobi kurulur.
Ara
kuruldu
Ara
sunucu sifresi ne beyler bende katılmak istiyorum
Ara
(25-11-2016, 20:44)mahmutuncer31 : sunucu sifresi ne beyler bende katılmak istiyorum

st
p8RNv0.png
[+] 1 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.