[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Şubat 2018
MazzzM.png

Strategyturk'teki 4. custom multiplayer etkinliğine hoş geldiniz.
Etkinliğin işleyişine örnek olarak 1. etkinliğin konusunu incelemenizi öneririm.

Katılım Usülümüz
Oyuncuların katılım mesajlarının aşağıdaki unsurları içermesi gerekir.
  • Oluşturulan custom ülkenin bayrağının, renginin, isminin ve sınırlarının göründüğü görsel.
  • Oluşturulan custom ülkenin dini, kültürü, yönetim biçimi vb. bilgiler.
  • RP yapılabilmesini kolaylaştırmak amacıyla oluşturduğunuz ülkeye dair kısa hikaye, kimsiniz, necisiniz?
Ülke Oluştururken Dikkat Edilecekler
  • Oluşturulan ülkenin toplam puanı 200'ü geçemez.
  • Oluşturulan ülkeler birbirlerine benzer isimlere, benzer bayraklara ve aynı renge sahip olamaz.
  • Oluşturulan ülke daha kurulan diğer ülkelere fazla yakın olamaz.
  • Oluşturulan ülkelerin topraklarında bir bütünlük olmalıdır, bütünlük barındırmayan sınırlar kabul edilmez.
  • Oyuncular ülkelerini oluşturduktan sonra kaydetmeli, oyun kurulduğunda her şeyi baştan yapmak yerine kayıt dosyasını kullanmalıdır.
  • Oluşturduğunuz ülke oyunun ve etkinliğin doğasına aykırı unsurlar içeriyorsa sebep belirtmeksizin reddedilebilir.
  • Onaylanan ülkeler ve bu ülkelerin başvuru mesajlarına yönlendirmeler ilk mesajda yeralacaktır.
İşleyişimiz
Bu maddeler etkinliğin işleyişini belirler.
  1. Oyundaki karar mercisi GM'dir, kurallara uymamaları veya etkinliğe zarar vermeleri durumunda oyuncular uyarılabilir veya etkinlikten çıkarılabilir.
  2. Oyun Salı ve Perşembe günleri 21.00'da başlar, her gün oyun öncesi ulaşılacak bir tarih belirlenir ve bu tarihe kadar oynanır.
  3. Oyun Random Setupla, normal development değerleriyle RNW ve VC açık olarak oynanacaktır, oyuna sonradan custom ülke dahil edilebilir.
  4. Her oyun günü bu konu altından kayıt dosyası paylaşılır, oyunculardan bu kayıt dosyasını indirmiş bir şekilde lobiye girmeleri beklenir.
  5. Oyunculardan oyun günlerinde devamsızlık yapmamaları, yapmaları gerektiği zaman bunu önceden bildirmeleri ve yerlerine kendi politikalarını devam ettirecek yedek oyuncular bulmaları beklenir.
  6. Her oyun günü sonrası bu konu üzerinden multiplayer haritası vb. içerikler paylaşılacaktır, oyunculardan bu konuya ülkeleri olarak katılım yapmaları beklenir.
İstirhamımız
Bu maddeler kurallarla istesek de engelleyemeyeceğimiz, ancak dikkat edilmesinin ve uyulmasının etkinliğin sağlığı için önemli olan şeyler.
  1. Oyunda her zaman diplomasiye açık olun, diğer oyuncularla konuşun, önceki savaşta düşmanınız olan oyuncuyla bir sonraki savaşta çıkarlarınız kesiştiğinde dost olmasını bilin.
  2. Her zaman kendi ülkenizin çıkarı için oynayın, sizin ülkenizin çıkarına değilken başka bir ülkeyi oyuncusuyla aranız iyi olduğu için güçlendirmeyin.
  3. Yanınızdaki ülkelerle bir sınır belirleyip 300 sene o sınırlarda oynamayın, farklı bölgeler için değişken farklı politikalar kurun.
  4. Oyun içerisinde kendinize "daimi dost" ve "daimi düşman" belirlemeyin, dinamik bir diplomasi anlayışı edinin.
  5. Kolonici ülkelerle oynarken oyunun başında diğer kolonicilerle sınırları belirleyip 400 sene koloni savaşı yapmamazlık yapmayın.
  6. Farklı koşullara uyum sağlamayı bilin, bu oyunda yenilmek de var kazanmak da, yenildiğinizde hemen pes etmeyin, bu bir multiplayer, her şeyin sürekli lehinize olması mümkün değil.
  7. Oyun içerisinde absürt para transferleri yapmayın.
Kurallarımız
Bu maddeler uymadığınızda etkinlikten uçurulabileceğiniz şeyler.
  1. Oyun içerisinde oyunun doğasına aykırı oynanışlar sergilenemez, herhangi bir bug veya exploitten yararlanılamaz.
  2. Oyuncular herhangi bir sebepten oyun içerisinde ülkelerine kasti zarar veremez.
  3. Savaşta taraflardan biri teslim olduğunda teslim olunan taraf en kısa sürede barış göndermek zorundadır, %100 WS'lik ülke serbest bıraktırmaları seçilemez.
  4. Oyuncular herhangi bir savaş ilan edildikten sonra bu savaşa taraflardan birine müttefiklik atarak katılamaz, Enforce Peace veya Intervene War ile katılabilir.
  5. Oyuncular condottieri özelliğini kullanamaz.
  6. Oyuncu overlord'un oyuncu tributary devleti bulunamaz.
  7. Oyuncular sadece 1 great power ile müttefik olabilir, bir great power bir başka great power'a garantörlük atamaz.
  8. Oyuncular diğer oyuncuları ilhak edebilir veya savaş yoluyla vassal haline getirebilirler, savaş yoluyla vassallanan oyuncunun o oyun günü içerisinde bağımsızlığını edinmesi gerekir, edinemezse ülke değiştirmek zorunda kalır.
  9. Oyuncular koalisyon hedefi ülkeye yarar sağlaması amacıyla koalisyona girip erkenden savaş açamaz, aynı durum din savaşları için geçerlidir.
  10. AI'ın savaş lideri olduğu savaşlarda, oyuncu bunu onaylamadıkça AI ile yapılan anlaşma yoluyla oyuncudan toprak alınamaz.

El Dorado eklentisine sahip olamadığınız için başvuru yaparken ülke oluşturamıyorsanız bana veya forumdan DLC sahibi herhangi birine ulaşabilirsiniz.
Ambrosian republic yasak mı? Special tabında değil.
Ara
5DrV6D.jpg

Aeschyli Imperium
Katolik
Burgundian
Despotik Monarşi

RP daha sonra gelecek.

Sınırları güncelliyorum. Şu şekilde olacak :

oOnjPR.jpg
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Voidian exploitlik veya dengesiz bir yönü yoksa sakıncası yok.

5Dr9GM.jpg

Milattan önce 39 yılında Ubii kabilesi Romalı general Marcus Vipsanius Agrippa ile yaptıkları antlaşma doğrultusunda Ren nehrinin doğusuna yerleşmiştir, milattan sonra 50 yılında İmparator Claudius'un karısı Agrippina İmparatordan geldiği kasabanın Roma yasalarınca şehir statüsüne geçirilmesini ister, bunun üzerine bu yerleşim birimi Colonia Agrippina (Agrippina'nın Şehri) olarak anılmaya başlanır. Bölgenin başarılı yerleşim birimlerinden biri haline gelen Colonia Agrippina, özellikle başarılı tüccarlarıyla meşhur olmuştur. Agrippina şehrinin sakinleri Kavimler Göçü esnasında doğudan gelen tehditler sebebiyle Ren nehrini geçerek kıyıya yerleşmiş, zaman içerisinde yeni gelenekler edinseler de, tüccar geçmişlerini ve geldikleri toprakları unutmamışlardır.

1444 senesinde bu şehirden gelen Agrippina'lılar Hollanda kıyısına hükmetmekte, ticaretle ilgilenmektedir. Agrippina Düklüğünü soyunun anne tarafından Agrippina'ya dayandığı söylenen van Agrippina hanesi yönetir, düklük Roma Kilisesini takip eder, Flemenktirler.
5f8f4fdaa33e3decef8bfd8bf2eea79f.jpg

Hun imparatorluğunun dağılmasından sonra İtalyan tüccarlardan etkilenin bir boy tek doğru din olan katolikliği benimsedi ve Constantinople ve çevresini fethederek büyük bir akdeniz ülkesi olan Constantinopea Krallığını kurdu. Zaman içinde sayısız varis ve taht kavgasından zayıf düşen ve topraklarının büyük bir kısmını kaybeden krallık çözümü yine İtalyanlardan gördükleri cumhuriyet sistemine geçmekte buldu. Şimdilerde kabuğuna çekilmiş bu küçük ülke gözünü tekrar akdenize dikti ve eski gücüne kavuşmak hatta aşmak için varını yoğunu koyuyor.

Ad: Constantinopea
Din: Katolik
Kültür: Turkish
Yönetim: Ambrosian republic
Ara
Katılmıyorum.
Ara
QVE1bg.jpg
Doğu Roma İmparatorluğu döneminde soylu bir aile olan Fiducia ailesi imparatorluk yıkıldıktan sonra bu topraklarda ki saygınlığı sayesinde destek toplayarak 1444 yılında bağımsızlığını ilan etti ülke dini ortodoks kültürü ise Romendir.

YIKILDI
Ara
Oyuna ani bir karar değişikliği ile katılmayacağımı belirtmek isterim.
WhaW8Am.gif
Ara
Vr5g1R.jpg
Ahameniş İmparatorluğunun çöküşünden sonra hayatta kalmayı başarabilmiş aile fertleri Avrupa,Anadolu ve İran coğrafyasında hayatta kalmayı başarabilmiştir.Fakat aile üyeleri başka ülkelerin boyundurlukları altında bulunduğu ülkenin değerlerini benimsemiş ve kendi fikirleriyle harmanlamıştır.Bunlardan biri de İran´ın kuzeyine hükmeden Kambises´tir.Kültürü ve Dini bulunduğu coğrafyadaki ülkeler ve alimlerin etkisiyle farklı olsada fikri Ahameniş,Medyan,Part ve daha nicelerinin düşüncesi gibi İranda yaşayan halkları yönetip buralara zenginlik getirmektir.
Salı günü gelme ihtimalim düşük fakat perşembe günü inşallah katılıcam.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Md5Xv6.png

Aztec Mitolojisi'nde ki Atzlan'in Afrika'da olması rolpleyi.
Ara
z0v53Y.jpg

Norveçli Vikingler bir gemiyle Akdeniz kıyılarındaki Malta adasına kadar geldiler. Burada İtalyalıların yönetim biçimiyle tanışıp kendi dinlerine uyacak bir şekilde kendi yönetim biçimlerini geliştirdiler. Klanı yönetecek kişiyi seçimle belirleyen Vikingler'de son seçimi kazanan kişi Beorn Rosenheim oldu. Beorn önceki liderlerden farklı olarak eski adetlere bağlıydı. Bir an önce İtalyan adetlerini bırakıp dedeleri gibi karşı kıyıları yağmala arzusundaydı. İlk iş doğu akdenizdeki Rodos ve Girit adalarını ele geçirdi. Girit'i başkent ilan etti. Oradan çevre adaları ve Afrikanın kuzeyini hakimiyet alanına kattı. Malta adasındaki Vikinglerin akdeniz kıyılarını yağmalamaya başladığını gören insanlar artık onlara farklı bir isimle hitap etmeye başlamıştı.

GİRİDİK VİKİNGS
(Venice>>Venedik = Girit>>Giridik)
Din Norse
Kültür Norwegian
Yönetim Biçimi Oligarşik Cumhuriyet

İPTAL
Sic Parvis Magna
Ara
İşe başlayacağım için katılamayacağım ama takipteyim.
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geraus Düklüğü
Ben Heinrich von Habsburg oğlu Etzel von Habsburg
Babamız öldüğünde abim Friedrich'i varisi ilan ettiğinde beynimden vurulmuşa dönmüştüm.Friedrich tatli dilli ancak askeri ve yönetimi zayif biriydi.Babam ölmeden soylulara konuştum ve tahtın benim hakkım olduğuna ikna etmiştim.
Babam Münih kentini bana bırakmış diğer avusturya topraklarini ve tahtı abim Friedriche bırakmıştı.Yıl 1435 i gösterdiğinde babam gözlerini yumdu.Bende ordumu alarak Viyana'ya doğru hakkımı almaya yola çıktım.Tirol dükü taht savaşında beni destekleyeceği sözünü aldıktan sonra tahtı almak için sabırsızlanıyordum.
Tarih 1438 i gösterdiğinde Lienz ve Karten kontrolümüz altına girdi.
Osmark yakınlarında Geraus ve Avusturya orduları karşılaştı.İki tarafta üstünlük sağlanamayacağında barış görüşmelerine başlandı.
-Tirol,Lienz,Südtirtol,Karten ve Görz Geraus Düklüğüne bırakılacak.
-Geraus Düklüğü Avusturya tahtında hak idda etmeyecek.
-İki taraf arasında 10 yıl saldırmazlık anlaşması imzanalacak.

Ve Geraus Düklüğü kurulmuş oldu.Etzel von Habsburg Avusturya tahtından daha fazlasını istiyor.
z0vAP7.png

Din:Katolik
Kültür:Avusturya
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
W7A9z8.jpg

Babür Şah
Timurun en küçük çocuğu Babür Şah, 10bin kişilik Gulamlarıyla birlikte Hindistana bir göç başlatmış ve orta Hindistana yerleşmişti. Kısa süre içinde yerlilerin dini olan Hinduizmi benimsemiş ve yerli halka gösterdiği sevgi sayesinde küçük isyancı gruplar dışında herhangi bir sorunla karşılaşmamış ve bir refah krallığı kurmuştu...
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
JQrAAo.jpg
Azore Adalarında tekrardan doğan Atlantisliler atalarından kalma efsanevi bilgilerle kısa zaman içinde Portekiz kültürü ve halkı ile birlik olup değişen dünyada tekrardan süper güç olmayı amaçlıyor.
Katolik 
Feudal Monarchy
edit: resimde tam çıkmamış, ilk resimde vardı. Portekiz ve kastilin adaları benim.
Ara
ODİNØS JORD

6J7jX3.png

HEPSİ BİRER HAİNDİ!

Hepimizin Babası ODİN'i bırakıp giden hainler!

Danimarka'da hala Hepimizin Babası ODİN'i hala terk etmeyenler vardı.Hristiyanların uyguladığı baskı yüzünden hepsi saklanmak zorunda kalmış adeta bir Hristiyan olarak yaşıyorlardı.Hristiyanların uyguladığı bu zulümden bıkan Uthred artık bu durumdan kurtulmak istiyordu.Uthred kendisi soylu ve Hristiyan bir aileden gelmesine rağmen eski geleneklerini unutmamıştı.
      Danimarka Kralının düzenlediği bir ziyafette Kralın bütün Paganların öleceklerini söylediği anda Uthred'in etrafını onlarca asker sarmıştı.Ne yapacağı hakkında hiçbir fikri olmayan Uthred o anda bu durumdan kurtulmayı başarırsa Odin'in adını tekrar yaşatacağına dair kendine söz verdi.Askerlerin saldıracağı anda nöbetçilerden biri aniden ziyafet salonuna girip saldırı altında olduklarını söyleyince Kral askerlere Uthred'i ellerini bağlamalarını ve savunmaya gitmelerini emretti.
      Uthred hızlıca zindanlara gidiyordu.2 askeri aslında tek başına alabilirdi ama tek sorun ikisinin silahlı kendisinin silahsız olmasıydı.Uthred'i zindana attılar ve kapıyı kapattılar.Uthred çaresizce idamını beklerken birşeyi farketti.Yerde bir anahtar vardı.Anahtar askerlerden düşmüştü.Uthred hemen oradan kurtulup verdiği sözü tutmak üzere Slesvig'e doğru yola çıktı.Burası çoğu kişinin eski geleneklerini unutmadığı ve nüfusu çok olan bir yerdi.Uthred herkes tarafından sevilip sayılan biri olduğundan hemen bir ordu toplaması 1 ayı buldu.Bir anca kralın üstüne yürüyen Uthred savaş alanında bizzat kendisi kralı öldürdü.Uthred hemen çevredeki lordlara onun için bağımlılık yemini etmelerini istedi.Normal biri olsa bu isteği kimse kabul etmezdi.Fakat Uthred kralın 100.000 kişilik ordusunu sadece 10.000 kişilik bir orduyla yendiği için lordlar onun savaşçılık özelliğini beğenmişti.Danimarka'da otoriteyi sağlayan Uthred artık verdiği söz için mücadele edecekti.

DİN: NORSE

YÖNETİM BİÇİMİ: DESPOTİK MONARŞİ

KÜLTÜR: DAN
Ara
Onaylanan ülkelerin listesi Pazartesi günü ilk mesajda olacak, aynı zamanda onaylanmayanların neden onaylanmadığına dair kısa sebepler belirteceğim. Daha fazla katılım bekliyoruz.
Rny1mj.jpg

Giritli Vikingler'in bir kısmı Malta krizinden sonra bölgedeki baskıya dayanıp büyük bir filoyla bilinmeze doğru yelken açtı. Bu yolculukları onları Madagaskar kıyılarına kadar getirdi. Burada yerlilerin kültürüyle tanışıp kendi biraz asimile olsalar da dinlerinden kopmadılar. Hatta dinlerine o kadar bağlıydılar ki klanı yönetecek kişiyi Girit'te kullandıkları İtalyan usulüne göre değil dini kurallara göre seçip ülkeyi dini kurallarla yönetiyorlardı. Vikingler'de son aksaçlının ölmesi üzerine eski naib Beorn Von Toxic aksaçlı ilan edildi.

Vikings Of Madagaskar
Din Norse
Kültür Malagasy
Yönetim Biçimi Teokrasi

Toprak bütünlüğü checked
Komşuluk ilişkisi checked
Sic Parvis Magna
Ara
@Duman onaylananlari söyleyecektin.Bir de custom rağbet görmedi galiba
Ara
Custom herkesin oynayabileceği bir mod değil ne yazık ki. 1-2 saate ekleyeceğim ülkeleri ilk listeye.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.