[MP] EU4 - Minor Multiplayer: Şubat 2019
1740 Güç Yüzdesi

Guc_Yuzdesi_1740.png

İttifak Limiti %17.6
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avrupada gene dengeler bozulacak anlaşılan :) İnkayı %145 disiplininden dolayı kınıyoruz !
Ara
Cumartesi savaşları eğlenceli olucak gibi :)
Ara
2pt15pc.png

200z5uu.png
fk7h21.png
[+] 7 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kurland'ın bu kadar güçlenmesinde payı olan Avrupa devletlerinin çekişmesidir. Geç olmadan bu gücü durdurun İsviçre'ye, Prusya ya yaptığınız koalisyonları Kurland'a yapma şansınız olmayacak.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hiç bir pürüz olmadıgı halde Antep Cumhuriyetinin sebebsiz yere meydan okumasını anlamamız mümkün değildir. Ne sebeble bu gerilimi tırmandırdı onu da çözemedik. Oysaki biz gerekçelerimiz ile birlikte onlara durumdan bahsettik fakat gerilimi yasatması bizi üzdü. Artık dönüşü olmayan bir yol olabilir diye düşünüyoruz. Antep Cumhuriyetinin gerekçelerini duymak istiyoruz.
Ara
Gürcistandan gürcistanı alıp sonrasında Antep'ten stratejik konumu da olan Anadolu Toprakları istiyorsunuz sonrada gerilimi artıran biz oluyoruz bu ne tutarsız söylemlerdir. Sonrası ne olacak Hürmüzden Hürmüzü Kıbrıstan Kıbrısı almak mı bu işin sonu nedir çakma Rusya bey. Sıcak denizlere inme politikanızı durduracağız.
Ara
antep hükümeti çok agresif
Ara
Antep Cumhuriyeti, Anadolu'nun gerçek yöneticisidir. Fodunkıran yüce Allah'ın izni ile işgalci Prusya'yı Anadolu'dan ve İstanbul'dan atacak, Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edecektir. Eğer fodunkıran bunu yapmaz ise, Heyet-i Temsiliye olarak işleri elimize almamız an meselesidir.

Düşmanın ülkesi viran olacak
Antep büyüyüp Türkiye olacak!
[+] 2 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bize karşı kurulan kirli zillet ittifakına sesleniyorum!
Prusya, Hollanda, İspanya, Kıbrıs TOPUNUZ GELİN!
Ara
Zannediyorum topu geldi :D :D (koalisyon savaşında 500k ları gördük :D
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gürcistan kralının geçerli sebepler üzerine Gürcistan´a bizi vekil atadı.Bu süreç zarfında ülkedeki halkın, kralın meşruluğunu sorguladıklarını hatta kralı indirmek için hareket yaptıklarını gözlemledim.Ortodoks halkın çoğunluğu Gürcistan bölgesinde yaşamasından dolayı ülkede din birliği sağlanamamış, diğer dinler ve diğer milletler özgürlüklerini talep ediyordu.İlk iş olarak bu sorunları ortadan kaldırmam gerekiyordu fakat krallık Hürmüz devleti ile savaştaydı.Savaşı Kurland´ın bize bir şey söylemeden terk etmesi üzerine bitirdik.Savaşın bitmesinden sonra ülkedeki meşruluğu düzeltmeye çalıştık fakat ne göreyim.Ülkenin prestiji yerler altında.Bu sebepten ötürü olacak ki Kurland bizi sebepsiz yere bıraktı.Bu kadar kötü bir prestije rağmen Kurland´ı yanına çeken krala şükranlarımızı sunarız.
Meşruluk ve prestij ülkenin en önemli sorunu hale geldiğinden ötürü düzeltmek için parlamentodan yardım istedik. Parlamentonun %80´inin yardımını alarak ilk meşruluk adımlarını ülkede uyguladık.Ardından prestiji düzeltmek için en iyi sanatkarları ülkemize getirmeye çalıştık.Bu sırada ülkenin içinde bulunan Osmanlı azınlıklarını ortadan kaldırdık.Ülkemiz çok hızlı büyüyordu ve Kurland´la anlaştığımızı düşünüyorduk.Fakat sebepsiz yere bize açtığı savaş üzerine ülkemizin başkentini kaybettik ve sarayı Van´a taşıdık.Bu dönemler Gürcistan için gayet zor geçmiştir.3000 dukata yakın bir borcumuz vardı.Fakat kısa süre içinde borçlarımızı ödedik.Avrupa´dan yardım istiyorduk.Bu sebeple Avrupa´yı yakın takibe aldık.Fakat Avrupa ülkelerinin bize pek yardım edeceği yok gibi gözüküyordu.Ayrıca Prusya devletinin rakip olarak tanıdığı Tunus ve Hürmüz gayet ilgimizi çekmişti.Nitekim Prusya´nın toprak olarak komşusu olan Kurland ile rakipliği olmadığı gibi biz sürede olduğumuz vakit süresince 2 tarafın hiç bir husumet yaşamadığını gördük.Bundan dolayıdır ki Kurland Asya´da cirit atıyordu.Tabi tek sorun Kurland değildi.Malaca,İnka ve Prusya da bu topraklara girmek istiyordu.Avrupa´nın sesini çıkarmaması, Amerikalı devletlerin sadece paralarını önemsediği bu devirde sadece kendimize ve komşularımıza güvenebiliriz.Temennim Avrupalı devletlerin sesini yükseltmesi ve coğrafyamızı korumasıdır.

Gürcistan Naibi Menars
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Prusya olayına gelirsek ; arkadaslar gerçekten baydınız ciddi anlamda soyluyorum bunu. 1 gün yedek gelip , oynanmıs 300 küsür yılı tek seferde çözdüğünüzü sanmayın. Açıkla açıkla cidden yoruldum ve oyunu takip etmediginizi düşünüyorum. Bu açıklamam son olacak ve daha yanıt vermeyecegim. Prusya güç ve ekonomik anlamda toparlanmakta ve ben bu devletin orda olmasının Kurland devletine daha cok yara sagladıgını dusunuyorum. Düştüğü zaman devasa devletler oluşabilitesinden dolayı bu devleti savundum. Fakat insanlar gazla ülkesinin stratejilerini belirlemiyor biliniz. Sürekli Prusya neden Kurlanda saldırmıyor ve ya Kurland neden Prusyaya saldırmıyor gibi sorular soracagınıza , o devletlerle irtibata gecip diplomasi yapmaya calısmak ve ya bu durumun gerekcelerini o kişiden duymak daha yararlı olur. Prusya bana neden saldırmıyor onu @iberkay açıklar. Ben kendi açımdan çok kısa bahsetttim. Not olarak biz söyle bi anlasma yapmadık. Ben seni koruyum sen bana saldırma ve biz burda mutlu mesut gecinelim gibisinden. Yani insanlar burda çok yanlıs bi yanılgıya dusuyor diye dusunuyorum. Bu devletlere teklif goturen kisi en ufak bi olumsuz cevap alınca hemen 'kankagaming' , 'bunlar neden rival degil' gibi ithamlarda bulunmaktan ziyade bu devletleri nasıl ikna edebilirim yolları arasalar bence başarılı olurlar. Sadece kendi isteklerinin gerçeklesmesini istiyor çogu oyuncu.

(04-04-2019, 11:58)Aytaç : Bize karşı kurulan kirli zillet ittifakına sesleniyorum!
Prusya, Hollanda, İspanya, Kıbrıs TOPUNUZ GELİN!

Ah be aytac ! abi sizi desteklemek için ne kadar can attıysak siz bi o kadar bizi itelediniz :( Şimdi o koalisyona Kurland bile girebiliyor. Gercek anlamda bu agresiflik neden ? :) Yani saxondan aldıgınız 8-10 sehrin Kurlandın desteginden daha mı karlı onu anlamıs degilim :(
Ara
Trabzon Anadolu'nun kapıları denecek kadar stratejik yerdir. Bugün Trabzonu vermek Gürcista'nın yaşadığı dost görünüp arkadan vuran Kurland'ın yarın benzer şekilde bize yapacağından başka bir anlam çıkartılacak bir yer değildir. Bundan sonra Kurland ne Gürcistan'dan ne de bizden bir karış toprak almasına müsamaha gösteremeyiz. Bu bizim beka meselemizdir. Kimse bu durumu normalleştirmeye kalkmasın.
Ara
Arabistan coğrafyasının barışçıl ülkesi Hürmüz olarak çevremizdeki ülkelerin toprak bütünlüğünü koruma taraftarıyız. Ancak Avrupa'nın Baltık kıyısındaki bir devletin neden kendi dini ve kültürü olmayan Anadolu'da bulunma isteğini anlamıyoruz. Aynı şekilde Din kardeşimiz olan Malaya'nın Hürmüz'ün zor durumdan yararlanıp Kutsal şehrimizi alıp yüzyıllar önce ortadan kalmış olan bir devleti diriltmesini ve önemli limanımıza göz diktiğine anlam veremiyorum. Kurland'ın kışkırtması ile Gürcü krallığını üstümüze salınması, Hindistan'daki eski dostumuzun savaş çağrısı üzerine yardım ederken barış antlaşmasında en önemli ticaret merkezimizi bizden habersiz neden Babür devletine terk ettiğini anlam verememekteyiz. Barışçıl ülkemizi neden büyük güçler tarafından Rival belirlendiği de anlamsız bir meseledir. Hürmüz Krallığı olarak bu duruma tepkisiz kalmayacağımızı ve bize karşı bundan sonra yapılacak hamlelerde karşı ülkeye bütün gücümüz ve imanımız ile karşı koyacağımızı deklare ederiz.
[+] 2 üye GameTroll nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kurland'a niye rival atmıyorsun diyorsan basit.Dün oyun gününün başında İsviçre de 10 tane rc toprağım varken, İsviçre benden güçlüyken Kurland ı açıktan karşıma almamak için.Kurland atsa karşılık verirdim belki ama İsviçre baskısı varken ikisiyle de zıt gitmek istemedim.Eski günlerindeki Prusya yok daha bu oyun günü 8 corrupiton a inebildik, inebildik diyorum 40 corruption dan buralara geldik.Güçlü olduğumuz zamanlarda Kurland a gerektiğinde Litvanya dan önünü keserek gerektiğinde Gürcü yü savunarak karşılık veriyorduk, hatta devasa Kırım march ı bile oluşturmuştuk sonradan batı cephesi bizden onu saldı ve Kurland ele geçirdi.Açık şekilde avantajı kaybettik orada.Şu haldeyken Kurland rahat olacak tabi ki 2 cepheyi de tutacak gücüm yoktu.

Bu durum tabi ki Kurland girsin oradaki bütün oyuncuları yutsun ses çıkarmayacağım anlamına gelmiyor.Bana yazman lazım 'Kurland bana saldıracak, Kurland saldırdı' vb gibi mesajları ki pozisyon alabilelim.Bakıyorum oyun başından sonuna bana bir tane mesaj atmamışsın ben seni nasıl savunayım.Yazdıysan da görmediysem özür dilerim.O ihtimal olsa bile cevap vermediğimde tekrar yazman lazım çünkü Kurland'dan seni orada kurtarabilecek tek devlet benim.Bir şey yazmadan nereden bileceğim Kurland sana saldıracak, kaldı ki Kurland'ın senden toprak aldığını sonra yayında farkettim o derece batıya odaklıydım ben.Diplomasi dediğimiz bir olay var hatta diplomasiye de çok gerek yok basit 2-3 mesaj atsan bile iyiydi.Şimdi bunları yapmadan 'bunlar neden rival değil' olayı pek doğru gelmiyor bana.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İspanya İmparatorluğu olarak İsviçre üzerinde olan haklı topraklarımızdan vazgeçmediğimizi duyurmak isteriz. İsviçre haksız fethettiği bu topraklardan çıkmadığı sürece kesinlikle aramızda ki düşmanlık bitmeyecektir.
Ara
Cumartesi için yedek arıyorum.

Görüyoruz ki İspanyanın arkasına abilerini alınca kendisine olan güveni artmış. Her zaman abilerinin yanında olamayacağını söylemek isteriz.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-04-2019, 17:22)Aytaç : Cumartesi için yedek arıyorum.

Görüyoruz ki İspanyanın arkasına abilerini alınca kendisine olan güveni artmış. Her zaman abilerinin yanında olamayacağını söylemek isteriz.

abileri yeri geldimmi o kişiye tokat atmaktan çekinmez merak etmeyin isvicre :)
Ara
Desteksiz iddaalarınız ile abilerimiz olduğunu söylediğiniz devletler ile eşit güçteyiz. Diplomasi fakiri İsviçre'nin bu devletlerin hepsini kendisine düşman etmesi bizzat kendi suçudur. Haksız aldığınız topraklardan çekilmediğiniz sürece bir o kadar devleti yine kendinize düşman edeceğiniz açıktır. Devletiniz üzerinde yaptığınız kötü yönetim anlaşılacak ki sizi yıkıma götürecektir. Bu noktadan sonra söylenecek fazla söz kalmamıştır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.