[MP] EU4 - Multiplayer: Eylül 2017 [2]
@TurkJedi
İlk sorun şu ki kimse bu tiplerler oyun oynamak istemiyor. Avusturya oyunu bile sildi bilgisayarından sen düşün.
Ara
Dediğim gibi o senelerde oyunda olmadığım için bilemiyorum söylenenlerin ne kadar isabetli olduğunu, benim olduğum kısımda bırakmayı gerektirecek bir durum yoktu.
Ara
(02-10-2017, 19:15)TurkJedi : Dediğim gibi o senelerde oyunda olmadığım için bilemiyorum söylenenlerin ne kadar isabetli olduğunu, benim olduğum kısımda bırakmayı gerektirecek bir durum yoktu.

Savaş dengeli denmişti alakası bile yok otto ordusunun bir kısmı ve de ispanya ordusu iberya da kuşatma yapıyor arkada biz hala da prusyayı kuşatan ordulara tüm ordumuzla dalamıyorduk. O kadar fark vardı aramızda asya devletlerine de bir kez döndüler ordularını dövdüler peace ile toprak verip hepsine gönderdiler. Ve ben de belirtiyorum bu mantıkta ki oyuncularla oyun oynamak istemiyorum. İtalya yolunda küçük bir adım kala...
Ara
Kusura bakmayın da Fransa-İtalya-Britanya-Prusya-Avusturya beşlisi hiçbir ittifak karşısında çok güçsüz olamaz ki savaşın ortasında Kilwa Hindistan İran üçlüsü de Osmanlı'ya kafa attı. Siz gerçekten dengesiz savaş görmemişsiniz bence. Mesela bir multide ben 6-7 topraklık Floransa'yken Avusturya ile Fransa birleşip girmişti, dengesiz savaş odur.
Ara
Ki ayrıca savaşların dengeli olması da gerekmiyor. Hatırlarsan Prusya ve Avusturya İsveç'e girmişti bu dengeli miydi peki ?
Ara
(02-10-2017, 19:47)Warwars : Ki ayrıca savaşların dengeli olması da gerekmiyor. Hatırlarsan Prusya ve Avusturya İsveç'e girmişti bu dengeli miydi peki ?

Rusya'nın conditteri verdiği savaşa sonradan katılan Avusturya diyelim biz ona.
Ara
Ben multiden erken ayrıldım (1560 gibi)ve benim için Multi Tunus'un bana Osmanlı sana saldırcakmış toprak satmamı istiyor demesi ile bitti.Ondan sonra kendi kendime dedim tamam ben de toxiclik yaptım.Hatta Duman'a karşı olmak için Japonya ile Fransa'ya bile çıktım ama bu gerçekten fazlaydı.Ki adam bana Özelden hakaret etti.Ardından senin kadar nankör birini görmedim falan dedi.Ve ben hakaretleri sadece BU OYUNU MULTİ GİBİ OYNA ARTIK.ETRAFINDAKİ OYUNCULARI BİTİREREK BU OYUNDAN ZEVK ALAMAZSIN.HİÇ BİR YER STATE'İN BİLE DEĞİL.OYUNCULARI BİTİRMEKTEN ZEVK ALIYORSAN BU OYUNU OYNAMA dememden dolayı yedim.Ki ben bile Jax61'e hak verip,salakça bir savaş yaptığım için özür dileyip multiden çıkmaya karar vermiştim.O bana oyununa devam et sadece böyle hataları bir daha yapma demişti.Ben de o yüzden devam etmiştim.İyi ki o küfürleri duyacak kadar durmamışım oyunda diyorum artık.
Bence multi kuralı olarak bu multiyi bitiren bir şey yoktu.Ama daha sert kuralların gelmesi lazım.
Diğerine bir şey söyleyemem Bence de daha tecrübelilerin cevap vermeleri lazım
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
[+] 2 üye VladimirSzecny nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yalnız o savaşın Britanya ai ye düşünce açılması da çok büyük talihsizlikti.İstesem rehost da atardım da gerek yoktu.Oyunu iyi takip etmek lazım, o saydığın ülkeler arasında 70 k ordu 30k mp ile en güçlü 2. ülke bendim.Fransa bir tek güçlüydü bizim tarafta onu da İber e aynı miktarda ordu çıkarınca devre dışı bıraktınız.İsveç bana yakın asker basıyor zaten 2. savaş sonunda mp ler bitti bizdeki devletlerin full işgal yedim.Ha neyse güzel savaştı da eşit değildi rehost save ini atıp illa asker sayılarına vs mi göstermek gerekiyor anlamıyorum.Gerçi bak warwars bir konuda haklı, dengeli olmasına da pek gerek yok, oyunun başından itibaren denge yoktu zaten.
Diğer konu da benim İsveçle savaşım, onu zayıf yakalayıp tek başıma girmiştim, sonra asker basınca kılpayı alıyordum, baya eşittik denilebilir.Sonrasında Rusya İsveç'e asker kiralayınca işgal yemeye başladım ve savaşı kaybedecektim.Avusturya'ya yazdım bende oradan atmak için geldi savaşa sonradan ve sizi geri püskürttük.Savaşı da kılpayı aldık dengesiz değildi wp ile bitmesinden de anlayabilirsin.Ha Avusturya'nın işi neydi dersen evet o saçma Warwars ama sizin hareketlerden sonra zaten ben orada kimi bulduysam ally aldım bizimkiler de co op a dönmüştü oyunlar çünkü biliyorduk Dünya savaşı açacağınızı.Neyse pek konuşmaya gerek yok, herkes her şeyi gördü ve biliyor.O dünya savaşında da İsveç'i 8. stabhit sonunda çıkardım, o da baya çıkarlarına uygun hareketti onu da ekleyeyim.

Bu arada evet Prusya toplanabilir, ben toprak kaybettim diye mp bırakmıyorum, ağustos mp sinde 100 ws vermiştim tüm danimarka dan atılırken öyle bırakan bir insan olsam ilk orada bırakırdım.Ben bu kadar emek harcadığım yerde gelip bir çocuğun bana küfür etmesini çekmek zorunda değilim, ayrıca güzel oyun çıkarıldığını da düşünmüyorum ve bırakıyorum.Save i atabilirim, kuracak kişi bulunursa devam edersiniz.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2k devli osmanlı ve 1.5 k devli rusya havadan inmedi.. osmanlı avrupanın yarısından koalisyon yediği dönemde arkasında fransa rusya fas vardı. defalarca koalisyon riski konusunda ve yavaş oynaması hususunda , oyuncuları yıldırmaması hususunda uyarmamıza ragmen söylediği şey benim arkam sağlam ne yapabilirler? ulan ben oyuna gelmişim , benle beraber 20 kişi seni eğlendirmeye mi geldik ! ayıptır ayıp..senin ne hakın var 20 kişilik bir grubun oyununu bozmaya..sen zayıf devlet aldığında içinden mi geçtiler de önüne gelene borderi çakıp saldırdın. hala bu konuda savunma yapıyorsunuz ya ne diyeyim. galibiyet için oynanıyor tabii ki de en çok dövüp diğerlerini tokatlayan kazanıyorsa evet herkes osmanlıdan dayak yedi ve kimse artık oyunda değil. istiyorsa kendisi save dosyasını atın ona. girsin oynamaya devam etsin.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 3 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu multi bu kadar olaydan sonra devam etmez zaten o yüzden savaş hakkında daha konuşmayacağım, sağlam kurallar konup yeni bir oyunda devam edilebilir. Ayrıca dediğin gibi sana küfür eden adamı çekmek zorunda değilsin, al karalisteye bir daha giremesin ciddili küfür eden adamlar. Sağlam kurallarla mis gibi oyun olur.
Ara
tüm mesele oyuncu zihniyeti. kesinlikle tasvip etmediğim şey küfür ve argodur. bir oyuncu küfür ediyorsa argo konuşuyorsa kesinlikle haksızdır benim gözümde. hiç bir izahi yok bu davranışların. fikir beyan etmek istediğim bazı konular ve senin sorularının bir kısmına cevap olabilecek yorumlarım var.

@Duman

1. oyunun bitme sebebi oyuncuların GM ye hiç yardımcı olmamaları. bundan kastım sürekli hakaretler kavga küfür  dönmeye başladı haliyle sorumluk üstlenmiş kişiler çığırından çıkabiliyor. çok büyük stres altına giriyor. şimdi yazdıklarını okudum da keşke bu kadar fedakarlığının karşılığı bunlar olmasaymış @iberkay

2. her hangi bir ihlal olduğunu düşünmüyorum. ancak suistimaller var, her zaman olmuştur da. köklü reformların gelmesi gerekiyor bunlar da oynandıkça ortaya çıkabilen sorunlar olduğu  için sürekli kurallar güncellenebilir. Konsey kurulması fikri olumlu tek bir kişiye söz hakkı tanımak bazen olumsuz sonuçları da olabilir. ve ayrıca o kişiyi ağır bir sorumluluğun altına almak pek mantıklı değil. en az 20 kişinin olduğu bir ortamda düzeni sağlamak pek kolay bir iş değil. 

3. sü ise olması gereken oyun hakkında bu mp da yaşamış olduğum durumu anlatayım.

Fransa bana saldırdığında fas da savaş açtı yanına tunus u alarak. ve fransa ile çok ağır bir anlaşma imzalamak zorunda kaldım ingilterenin savasın ortasında WP atmasıyla birlikte. sonrasında fas ve tunus ilk savaşta yenilgiye uğradı. bunun üzerine tunus oyuncusuna wp attım kabul etmedi. 2. savaş oldu yine kazandım bunun üzerine Osmanli bana Fas a wp atmamı savaşa dahil olabileceğini söyleyen beyanatı oldu. gelirsen gel kaybedeceğim bir şey yok tarzında cevap verdim. nihayetinde savaşa girmedi. tunusa kaç defa wp attım kabul etmedi bu arkadaşım @ZenderX uzun yıllar tanıdıgım çok samimi olduğum bir arkadaşım. ve bana vermiş oldugu cevap sicilyayı istiyorum. başta vermedim ardından ise sardinyayı da ekleyerek verdim koalisyon yiyebilir belki diyerek. nihayetinde fransa bunu iyi değerlendirdi zaten benim kalıcı iddiamdan dolayı reconquest yapacaktım birazsa oakdar ae almayı göze alamazdı salacağını düşündüm ve öyle de yaptı. açtığım ortayı gol ile sonuçlandırdı.   okadar arkadaşım olmasına ragmen WP kabul etmemesi doğruydu . hepimiz oynuyoruz ve hepimiz rakibiz bir yerde. bu tarzdaki bir oyundan herkes zevk alır. ilk multiplayer olması nedeniyle kankacılık da yapabilirdi yapmadı. anlaşmanın ardından Fas a sürekli wp atmamı isteyen osmanlıya hiç cevap vermedim. ve sonrasında yapılan genel konusmalar sonucunda iş inada bindi ve istediğim anlaşmayı aldım. 

ve en son olarak  şu son malum büyük savaşlarda benimle ilgili kısımda konuşacağım. 

cumartesi günü öğlen fransa oyuncusu ile konusma fırsatım oldu. ben fas a saldıracagımı osmanlınn da buraya geleceğini düşündüğümü ilettim. rusya ile de planlarım da vardı osmanlıyı  rusya ile  zayıflatmayı ve fas cephesinde başarı sağlamayı dusundum.  yani ona kısaca daha zevkli bir oyun ve sağlam bir müttefiklik teklif ettim. bana vermiş oldugu cevap ney tahmin edin? sana muhtaçmıyım? tabi arkasında ipin ucunu çoktan kaçırılmıs devasa osmanlı ile müttefik ya, bir de dolaylı yoldan rusya müttefiki  rahat rahat konuşuyor tabi. ben bu cevabı aldıktan sonra ingiltereyle zorunlu ittifaka devam etmek durumunda kaldım.  akabinde zaten savaş açtı. ilk gün ai de kalmasi ülkenin gelişim açısından oldukça kötü oldu benim için.  ama ne oldu osmanlı gelen tepkilerden sonrasında fransa ile olan ittifakını bozdu ve rival ekledi. ilk bana o sana muhaçmıyım cevabını vermemiş olsaydın bu son büyük savaşlarda ben sizin tarafınızda olurdum. cephen açılmaz tek bir yerde bende destek olabilirdim 70k ve 2 güçlü generalimle birlikte. birisi 100 tradition 4 saldırı 6 şok diğeri 50 tradition . osmanlıya gidip teklifte bulunmadım kendisi oyun başlar başlamaz bana mesaj attı. ben de sana 2. bir teklif yapıp kendimi sana muhtaçmış! gibi hissetirmemek için teklifini kabul ettim. akabinde 2. cephe açıldı orduları buraya getirmekle hata yaptınız. oysaki diplomaside en önemli şey tatlı dildir. anlaşmayı begenmemiş  olsan dahi bunun bir uslubu vardır. ve yahut bana uymuyor arkadaş vaatlerin desen yine eyvallah. bu kadar kibrin sonucu ben sana o 2. teklifte bulunmadım. sonucunu gördük hep birlikte. bu bakımdan sana umarım güzel bir cevap olmuştur.
Ara
(02-10-2017, 16:17)Duman : Tatsız olayları daha fazla irdelemeye gerek yok ancak oyunculardan genel olarak multiplayerların gelişimini sağlamak için istediğim şey şu:

1. Sizce bu multiplayerın bitmesine sebep olan şey neydi?
2. Sizce bu multiplayerın bitmesine sebep olan şey herhangi bir multiplayer kuralını ihlal ediyor muydu?
3. Eğer ortada bir kural ihlali yoksa, bu multiplayerda yaşanan olayın gelecekteki multiplayerlarda yaşanmasını engellemek adına nasıl bir kural öneriyorsunuz?

1- multiplayerin bitmesine sebep olan şey kural eksikliği değil kişisel olarak oyuncunun ego tatmini yapmaya çalışması, diğer oyuncuları hiçe sayması .
2-hayır etmiyor, tamamen etik dışı buluyorum.eskisi gibi victory card olayı getirilirse bir benze düzelme yaşanabilir.
3-  kural önermiyorum . sadece oyuna giren herkesin hatırlaması gereken şeyin sadece ve sadece eğlence amaçlı etkinlik düzenlendiğini, bunun bir yarışma olmadığını , herkesin eğlenmeye hakkı olduğunu idrak etmesi gerekiyor.kimse kimseyle savaşmasın demiyoruz.sadece oyunun başından itibaren karşısına çıkan her oyuncuyu yıkma düşüncesi ile hareket eden kişiler kara listeye alınıp multiplayer etkinliklerine alınmamalı.

extradan rp zorunluluğu getirilebilir. belki bu şekilde denge sağlanabilir.bilemiyorum sadece fikir.rp derken her savaşın amaç dahilinde yapılması ,bir hikayesinin olması gibi bir oyun denenebilir.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(02-10-2017, 20:29)Raijin : tüm mesele oyuncu zihniyeti. kesinlikle tasvip etmediğim şey küfür ve argodur. bir oyuncu küfür ediyorsa argo konuşuyorsa kesinlikle haksızdır benim gözümde. hiç bir izahi yok bu davranışların. fikir beyan etmek istediğim bazı konular ve senin sorularının bir kısmına cevap olabilecek yorumlarım var.

@Duman

1. oyunun bitme sebebi oyuncuların GM ye hiç yardımcı olmamaları. bundan kastım sürekli hakaretler kavga küfür  dönmeye başladı haliyle sorumluk üstlenmiş kişiler çığırından çıkabiliyor. çok büyük stres altına giriyor. şimdi yazdıklarını okudum da keşke bu kadar fedakarlığının karşılığı bunlar olmasaymış @iberkay

2. her hangi bir ihlal olduğunu düşünmüyorum. ancak suistimaller var, her zaman olmuştur da. köklü reformların gelmesi gerekiyor bunlar da oynandıkça ortaya çıkabilen sorunlar olduğu  için sürekli kurallar güncellenebilir. Konsey kurulması fikri olumlu tek bir kişiye söz hakkı tanımak bazen olumsuz sonuçları da olabilir. ve ayrıca o kişiyi ağır bir sorumluluğun altına almak pek mantıklı değil. en az 20 kişinin olduğu bir ortamda düzeni sağlamak pek kolay bir iş değil. 

3. sü ise olması gereken oyun hakkında bu mp da yaşamış olduğum durumu anlatayım.

Fransa bana saldırdığında fas da savaş açtı yanına tunus u alarak. ve fransa ile çok ağır bir anlaşma imzalamak zorunda kaldım ingilterenin savasın ortasında WP atmasıyla birlikte. sonrasında fas ve tunus ilk savaşta yenilgiye uğradı. bunun üzerine tunus oyuncusuna wp attım kabul etmedi. 2. savaş oldu yine kazandım bunun üzerine Osmanli bana Fas a wp atmamı savaşa dahil olabileceğini söyleyen beyanatı oldu. gelirsen gel kaybedeceğim bir şey yok tarzında cevap verdim. nihayetinde savaşa girmedi. tunusa kaç defa wp attım kabul etmedi bu arkadaşım @ZenderX uzun yıllar tanıdıgım çok samimi olduğum bir arkadaşım. ve bana vermiş oldugu cevap sicilyayı istiyorum. başta vermedim ardından ise sardinyayı da ekleyerek verdim koalisyon yiyebilir belki diyerek. nihayetinde fransa bunu iyi değerlendirdi zaten benim kalıcı iddiamdan dolayı reconquest yapacaktım birazsa oakdar ae almayı göze alamazdı salacağını düşündüm ve öyle de yaptı. açtığım ortayı gol ile sonuçlandırdı.   okadar arkadaşım olmasına ragmen WP kabul etmemesi doğruydu . hepimiz oynuyoruz ve hepimiz rakibiz bir yerde. bu tarzdaki bir oyundan herkes zevk alır. ilk multiplayer olması nedeniyle kankacılık da yapabilirdi yapmadı. anlaşmanın ardından Fas a sürekli wp atmamı isteyen osmanlıya hiç cevap vermedim. ve sonrasında yapılan genel konusmalar sonucunda iş inada bindi ve istediğim anlaşmayı aldım. 

ve en son olarak  şu son malum büyük savaşlarda benimle ilgili kısımda konuşacağım. 

cumartesi günü öğlen fransa oyuncusu ile konusma fırsatım oldu. ben fas a saldıracagımı osmanlınn da buraya geleceğini düşündüğümü ilettim. rusya ile de planlarım da vardı osmanlıyı  rusya ile  zayıflatmayı ve fas cephesinde başarı sağlamayı dusundum.  yani ona kısaca daha zevkli bir oyun ve sağlam bir müttefiklik teklif ettim. bana vermiş oldugu cevap ney tahmin edin? sana muhtaçmıyım? tabi arkasında ipin ucunu çoktan kaçırılmıs devasa osmanlı ile müttefik ya, bir de dolaylı yoldan rusya müttefiki  rahat rahat konuşuyor tabi. ben bu cevabı aldıktan sonra ingiltereyle zorunlu ittifaka devam etmek durumunda kaldım.  akabinde zaten savaş açtı. ilk gün ai de kalmasi ülkenin gelişim açısından oldukça kötü oldu benim için.  ama ne oldu osmanlı gelen tepkilerden sonrasında fransa ile olan ittifakını bozdu ve rival ekledi. ilk bana o sana muhaçmıyım cevabını vermemiş olsaydın bu son büyük savaşlarda ben sizin tarafınızda olurdum. cephen açılmaz tek bir yerde bende destek olabilirdim 70k ve 2 güçlü generalimle birlikte. birisi 100 tradition 4 saldırı 6 şok diğeri 50 tradition . osmanlıya gidip teklifte bulunmadım kendisi oyun başlar başlamaz bana mesaj attı. ben de sana 2. bir teklif yapıp kendimi sana muhtaçmış! gibi hissetirmemek için teklifini kabul ettim. akabinde 2. cephe açıldı orduları buraya getirmekle hata yaptınız. oysaki diplomaside en önemli şey tatlı dildir. anlaşmayı begenmemiş  olsan dahi bunun bir uslubu vardır. ve yahut bana uymuyor arkadaş vaatlerin desen yine eyvallah. bu kadar kibrin sonucu ben sana o 2. teklifte bulunmadım. sonucunu gördük hep birlikte. bu bakımdan sana umarım güzel bir cevap olmuştur.

Oyunun arkaplanını takip etmediğin buradan belli Osmanlı ile oyunun başından beri benim şahsi ülkem olarak ters giden hiçbirşeyim olmadı ben Osmanlı ve Rusya gibi kankagaming yapacak bir oyuncu olsaydım şu an Osmanlı ile dost olurdum   Osmanlı ile dostluğumuzun bozulmasının sebebi ise tamamen benim,daha öncede osmanlı koalisyon yiyince ilişkiden bozuldu diyerek allyı kendim bozmuştum koalisyon yerse yesin diyerek ama daha sonra koalisyon yemediğini görünce tekrar ally oldum ki daha fevri hareketler sergilerse koalisyon yer ve ben onu ortada bırakırım diye ama gene koalisyon yemeyince en son olarak dostluğumuzu BEN bozdum o değil ona artık ortak bir çıkarımız olmadığını söylerek Osmanlı Rusya oyununu bozmak amacı ile bunlardan çeken devletlere yardım etmeye başladım  bunun en büyük örneği prusyaya varım yoğum ile yardım etmemden anlaşılabilir  sonuç olarak ben Osmanlı rusya ispanya savaşının arasında kaldıysam tamamen bu blob devletleri durdurmak amacıydı toxic bir oyuncu olsaydım osmanlı fas ile iberyayı paylaşmıştık ayrıca bana özelden yazdığın anlaşmada sana kuzey afrikaya yardım edersem benim ne çıkarım olacak diye sormuştum sende en büyük çıkarın benle ally olman demiştin sonucu olarak sana muhtaçmıyım diye sormuştum bunu sert anladıysan orası senin sorunun  ayrıca bir başarı kazanmış gibi davranman bir komik   7 devlik navarra şehrini alıp 2k borç yaptın tebrikler mükemmel kazandınız  :down_face:
Ara
hala olayın vehametini anlayamamışsın. bakım fullken aylık gelirim pozitif 30  civarıydı 6 7 şer koloni atıyordum bu sayede 0da dengedeydim. . otto rus ittifakı bozulmadıgına göre oyunun patlayacagını en son ww tarzı bi savaş olacağını öngördüm zaten. plan yapmadığınız belli zaten senin ardından o savas actı eminim hiç konuşmamışsınızdır :)) fas savaş açmasaydı ben o savasa devam ederdim, ekonominin cok uzun bir savası kaldırabileceğini düşünmüyordum. ingiltere savaşın ortasında wp kabul edeceğini beni satacağını düşünemedim. benim asıl rakibim fas portekiz ingiltere sen değildin. sen bunu anlamamakta kendini büyük görmeye devam ettin. sana dostluk teklif ettim sen böbürlenerek ben sana muhtaçmıyım dedin.  paralı basmak ıcın okadar kredi çektim akabinde osmanlı 3k para attı zaten. ufak bi şehir içinmiydi o savaş :))  gerekirse 10k dahi harcarım oyun bitmiş zaten sen hala 2k paranın derdindesin. burnun sürttü mü sürttü dayağı yedin mi yedin. benim kazancım bu oldu . ben amacıma ulaştım otto rusya beni kullandıysa bende kendim için onları kullandım.  tek amacım sen kalmıştın. ittifaksız korumasız  fas a tunus a bile saldirmadim neyin kafasını yaşıyorsun cidden merak ediyorum
Ara
Avusturya olarak ve tum mp oyunlarimda temel prensibim devletimin bizzat cikari icin oynamak olmustur.Ben oyunun basindan beri Prusya ile zaten dusman olacagimizi bilerek oynuyordum.Normalde din savaslari ciktiginda kanli bicakli olmamiz gerekirdi.Son oturum haric ulkemin cikarlarini gozetmeden tek bir is yapmadim.Fakat son oturum da da Rusya-Osmanli ikilisi co-op oynamaya devam edince iberkay`in da siniri atti ha keza diger oyuncularinda.Normal sartlar altinda ben Isvec-Prusya savasindan , Prusya`yi savunmam degil aksine Isvec ile birlik olup Prusya ya karsi cephe almam lazim.Lakin isler oyle bir noktaya vardi ki ki 2 oyunu bozan arkadas yuzunden herkes ona gore oynamak zorunda kaldi.

Normalde din savaslarina girip Protestan tarafin liderligini yapmasi gereken Prusya bu ise yaklasamadi bile neden gozunu topraklara dikmis co-op oynayan koca bir Osmanli ve Rusya vardi komsusu olarak.

(02-10-2017, 16:17)Duman : Tatsız olayları daha fazla irdelemeye gerek yok ancak oyunculardan genel olarak multiplayerların gelişimini sağlamak için istediğim şey şu:

1. Sizce bu multiplayerın bitmesine sebep olan şey neydi?
2. Sizce bu multiplayerın bitmesine sebep olan şey herhangi bir multiplayer kuralını ihlal ediyor muydu?
3. Eğer ortada bir kural ihlali yoksa, bu multiplayerda yaşanan olayın gelecekteki multiplayerlarda yaşanmasını engellemek adına nasıl bir kural öneriyorsunuz?

1)Multiplayerin bitiren sey Rusya ile Osmanli`nin co-op oynamasi ve Osmanli`nin olgun ve oyun etigine sahip bir oyuncu tarafindan oynanmamasi idi.
2)Hayir kural ihlalinden cok, bu iki oyuncunun kurallarda yazili olmayan fakat duzgun insanlarla mp oynadikca ogrenilen oyun etigine uygun hareket etmemesi idi.Ama yine de bence bir iki kural eklenmeye ihtiyac var.Ama bu her detayi kapsayan kurallar yigini bir mp olsa da bu iki oyuncu yine de mp yi bu hale getirmeyi becerebilirlerdi.
3)Gelecek mp lerde bu olayin tekrar yasanmamasi icin bence Osmanli`ya ozel 1550 ye yada 1600`e kadar hristiyan ittifak yasaklanmasi lazim cunku Osmanli-Rusya-Fransa ittifaki mp yi kitleyen onemli bir etmen oluyor.Ama en onemlisi Gp lerin cok dikkatli secilmesi lazim ozellikle Osmanli soz konusu oldugunda . Her kotu oyuncunun gp ulkesini batirmasi oyunu olumsuz etkiliyor ama hicbiri Osmanli`ya kotu bir oyuncu verilmesi gibi buyuk bir etki yapmiyor.
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle yazılanların hepsini okudum. Oyuna floransa olarak başlayacaktım ancak devam eden başka bir mpmizden dolayı katılamadım.
Kesinlikle 2 kural onerim var bunları uygularsak daha zevkli mpler göreceğimize eminim.
Ottoyu kim oynarsa oynasın o gücü bir şekilde kullanacak iyi bir oyuncu gücü doğru şekilde kullanabilir kötü oyuncu veya kötü oyuncu demeyelim de egolu oyuncu bu durumu tamamen dengesizliğe cevirebilir.
Bunu önlemek için din savaşı ligi kurulana kadar osmanlının başka dinler ile ittifak kurması yasaklanmalidir. Ki biz zaten kendi aramizda ki mpleri bu kural ile oynuyoruz.

Diğer bir kural onerim de vc leri birbirine çıkan ülkelerin ally olmamaları dır. Yine bu da bizim uyguladığımız bir kuraldir . Oyuncular kendisi düşünsün veya etik davransın demek ile.olmuyor çünkü kim neyi oynayacak bilemiyorsunuz. O yüzden kurala bağlanması oyunun sağlığı açısından çok daha iyi olacaktir.

Otto rusya veya otto fransa ittifakı ni yıkmanın early game de mümkünü yok bunu zaten sizde son mode görmüş oldunuz. Bir de küfür konusuna gelmek istiyorum ben forumda okumadım ama herhalde oyun içinde küfürleşme oldu çok ayip ermiş kimse o öküz. Iberkayi çok tanımam bir kaç oyun oynadık ama son derece düzgün ve iyi niyetli bir oyuncu ona yapılan bu terbiyesizliği de çok kuvvetli bir şekilde kınıyorum.
[+] 6 üye Guderian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.