[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
852 saat
-Ottomans
-Castille
-Bahmanis

http://steamcommunity.com/profiles/76561198176145337/
Ara
ingiltere polonya timur.

katılım olsun diye katılıyorum. heveslisi varsa küçük bir ülke ile de oynarım. ternate gibi.

3786 saat

http://steamcommunity.com/id/jax61/
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
http://steamcommunity.com/id/sxarios/

1332 Saat

-İngiltere
-Bohemya
-Papalık
Ara
http://steamcommunity.com/profiles/76561198348436774/

400 saat
-Portekiz
-Napoli
-İskoçya
Ara
http://steamcommunity.com/profiles/76561198028883399/
485 Saat
Jaunpur
Malwa
Kilwa
Ara
http://steamcommunity.com/id/lygrimonur

1800 saat

1.France
2.Milan
3.Papal State
Ara
http://steamcommunity.com/id/GuderianLR/home/

1967 saat

1.France
2.Austuria
3.Castile

Oyun ne zaman başlayacak bu arada ?
Ara
http://steamcommunity.com/id/VladimirSzecny/
463 Saat
Portekiz
Papa
İsveç
edit:Eğer Bu ülkelere benden tecrübeli oyuncular geçtiyse,lobide asyadan ya da avrupada boş bir ülke varsa geçebilirim.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
[+] 1 üye VladimirSzecny nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
http://steamcommunity.com/profiles/76561198038984899/

1500 saat
-venedik
-cenova
-milano
Ara
(18-08-2017, 15:34)iberkay : Müttefik için sınırlama yok mu?

Herhangi bir sınırlama yok, incelediğim yabancı etkinliklerde de bir sınırlama göremedim. Belki bu şekilde daha dinamik geçebilir oyun.

Bakalım oyun içerisinde tecrübe ettiğimiz havaya göre ilerideki etkinliklerde kurallar üzerinde oynamalar yapabiliriz.

(18-08-2017, 18:35)Voidian : Ai zorluğu ne olacak?

Mesele oyuncular arası etkileşim, dolayısıyla önceki oyunlarda hep normalde tutuyorduk ayarları. Açıkçası oyunun zorluğunu arttırmanın gerçek anlamda oyunu zorlaştırdığını da düşünmüyorum.

(18-08-2017, 18:41)PCOyun : Ming serbest mi? Serbest ise seçimlerim arasında mingin de bulunmasını isterim.

Serbest.

(18-08-2017, 16:35)altnkurt : Müttefiklik ve para gönderme gibi şeyler oyun içerisinde tartışma konusu olmaz umarım.

Ck2nin günleri belli olmadığı için katılımla ilgili bişey diyemiyorum.

Herhangi bir sebepten katılım gösteremeyeceğini belirtmiş oyuncular, kendi ülkelerine yedek oyuncu bulmakla mükelleftir.
Bu madde sıkıntılı geldi bana biraz. Normal oyuna katılacak oyuncu bulamazken yedeğini bulmak biraz lüks sanki.

Multiplayer CK2 etkinliği ile farklı günlerde yapılacak, o etkinlikte ben de oyuncuyum zaten. Şimdilik düşüncem bu etkinliğin Çarşamba ve Cuma günleri yapılması. CK2 etkinliğini Pazartesi Salı Perşembe şeklinde yapabiliriz. Duruma göre bir 'sadece haftasonu' etkinliği açılabilir.

Oyuna katıldığını beyan eden kişi, yokluğunda ülkesinin selametini önemsiyorsa -ki önemsemeli- kendi politikasını ve oynayışını devam ettirecek biri bulması gerekiyor. Aksi takdirde "işim çıktı bir gün gelmedim AI ülkemi mahvetmiş oyundan çıkıyorum" gibi durumlar yaşamaktan kaçınmamız gereken durumlardan biri.

Şu anda sanıyorum 27 başvuru var konuda, benle birlikte 28. Henüz başvurular sonlanmadı. Yarın akşam ülkeler belirlenecek, bu ülkeler belirlenmesi sonrasında haritayı oluşturup nerede boşluklar var, kimler ülke alamamış bunu gözden geçireceğiz ve buna göre boşluklar doldurulacak.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
861 saat

-austria

-brandenburg

-bohemia

http://steamcommunity.com/id/mrtclp/
Ara
Belki sonradan ayrılan olursa onlardan birini alırım fakat başlarda katılmayı düşünmüyorum çünkü devamlılık sorunum olacak gibi.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Delhi
Shimazu
İsveç

http://steamcommunity.com/id/ahmetkasif/

2136 saat
-----------------------------

GÜNCELLEME

Gelemiyorum :( iyi eğlenceler
Open Up Tech, Build Up Economy, Let Mercenaries Swarm Through
[+] 1 üye WesternFront nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Müttefiklik için açıkçası Paradox dev clash veya yabancı mp leri izlerken, katılırken özendiğimi söyleyebilirim.Müttefiklik için hiç kural olmasa da gayet güzel bir şekilde kavgasız ilerliyordu oyunlar.Bizim oyunlarda da uygulanması hoş olabilir.Tabi bu ilk bakışta hoş gözükse de olası kanka gaming oyunlar görülmesi halinde herkes bu kuralın konulmamasına tepki gösterebilir.Bu açıdan da alınması cesur bir karar.Gm'ye büyük iş düşüyor, oynadığı oyunun yanısıra bu devlet ilişkilerini ve olası önceki arkadaşları, birlikte oynayanları denetlemesi gerekiyor.Zor bir iş, kolay gelsin.Umarım bol entrika ve diplomasinin döndüğü zevkli, kavgasız bir oyun olur.

Ayrıca suistimal edilebilecek belli konularda ayrı kural maddeleri göremedim.Mesela önceden olan 'bir savaş başladıktan sonra savunan veya saldıran ülkeye savaş sırasında müttefiklik atılıp savaşa dahil olunamaz' tarzı kurallar da mevcuttu.Bu tarz durumlar için ayrı kural olmaması da suistimal edilebilir kılabilir.Bunlar için tek tek kural yazmak da herhangi birinin eksik kalması veya mevcut kuralların aşırı fazla olmasıyla sonuçlanabilir.Bu yüzden önerim 'oyuncu etiği ve fair oynayışa aykırı durumlarda gm konu hakkında bir karar verip uygulayabilir' tarzı bir kural eklenmesi.Böylece üstteki gibi bir olay çıkması durumunda kurallar içinde bir madde bulunmuş olup suistimal önlenebilir hem de ayrı suistimal edilebilecek bütün durumları da kapsayabilir.

Genel olarak diğer kurallar için hem fikir olsam da katılmadığım bir konu var o da Ming'in serbest olması.Mandate dlc'si sonrası oynayan arkadaşlar zaten bu ülkenin gücünün ve potansiyelinin farkındadır.Paradox geliştirici mp lerinde, Mandate çıkınca Asya da yapılan oyunda da zaten Ming oyuncusuz başlamıştı.Aslında müttefiklik için sınırlama olmayan oyunda herhangi bir ülke için sınırlama olması hoş olmayabilir.Fakat tercihlere de bakarsak Ming hariç Asya da 4-5 oyuncu olacak gibi duruyor.Bu sistem altında Ming bu 4-5 oyuncuyu kolay bir şekilde ezebilir ve 150 yıl içinde İsveç'le sınır olarak Avrupa'ya dayanabilir ki bu hoş bir durum oluşturmaz kanaatimce.

Bu durumu bir örnekle de açıklayabilirim.Tercihler arasında Jaunpur'u da gördüm.Jaunpur oyuncusunu Ming hemen bitirmek isterse yapacağı olay, Jaunpur'un alabileceği küçük devletlere Tributary atmak.Jaunpur'u bu Delhi ve Bengal arasında kilitleyecektir.O bölgede oynayan oyuncular bilir ki bu iki devlet de neredeyse Jaunpurla eşit güçteler.Jaunpur oyuncusu bu devletlerden birini veya ikisini savaş sonucu yenmesinin ardından uzun bir toparlanma sürecine girmesi gerecektir.Bu süreçte ben Ming oyuncusu olsam hızlıca Nepal üzerinden sınır çizip savaş ilanı yaparak zaten yorulmuş olan Jaunpur'u 1000 developmentlik gücümle birlikte ezer geçerdim.Ayrıca Bengal de genel olarak haraç vermeyi kabul eden bir devlet.Yani Jaunpur için tek genişleme alanına dahi kısıtlayabilirim oyunu ona rush atmasam bile.Bu sadece Jaunpur için değil, Malacca, Vijanagar, Japonya seçen bütün devletler için geçerli.
Ming illa ki serbest olacaksa da etrafına avrupadaki gibi 7-8 ülke yerleştirilmeli belki de daha fazla.Bu sayede çekişmeli bir asya izlenebilir ama tercihlerden de görüleceği üzere pek popüler bir coğrafya değil.O yüzden Ming'in oyun dışı bırakılmasını öneriyorum.

@Duman

Son olarak iyi bir oyun olsun, herkese başarılar.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir sorum olacak, Reddit'ten görüp katıldığım bir multiplayer oyununda, ben Ethiopya iken müttefiğim Irak ile Mısır'ı ele geçirmiş olan Toskana'ya saldırmıştık, yanında Milan vardı ve bu adamlar bilmediğimiz bir bugu kullanarak, orduğumuzu birleştirdiğimiz anda Irak'ın ordularının kayıp olmasını sağlamıştı. Bu Toskanya oyuncusu bunu kullanarak savaşı yendi, kendisi bunun oyunun bir "özelliği" olduğunu öne sürdü, fakat bizim gözümüzde nedensiz yere kayıp olan bir Irak ordusu vardı ve bu yüzden savaşı kaybettik, tabi daha sonra genişlememe engel olacak bir sürü devlet geldi ve geri kalan topraklarımın bir kısmını aldı. Ben de tabi o oyunda izin verildiği için çıktım. Size sormak istediğim, bu MP oyununda böyle bir "özelliğe" izin verilecek mi?
Ara
@iberkay

Bu baktığımız yabancı etkinliklerde, geliştirici etkinliklerde bu gibi kurallara ihtiyaç olmuyor, çünkü adamlar hali hazırda birbirlerine saygı duyuyorlar ve katıldıkları etkinliğe sorumlulukla yaklaşıyorlar. Bizim daha şu an bile oynanmakta olan CK2 etkinliğinde gayet de tanıdığımız, daha önceden oyunlar oynadığımız oyuncu geldi, arkadaşını çağırdı. Arkadaşı da foruma üye diye alındı (mesajı yok) sonra bu arkadaşının başka bir oyuncuyla olan savaşında, paralıasker alması sebebiyle aylık -30 altın geliri varken, 100 altını olmasına rağmen bir türlü adam eksiye düşmedi, çünkü arkadaşı alakasız devletten ona gift yağdırıyordu. Diğer oyuncu tepki gösterdiğinde gift yollayan oyuncu önce bilmemezlikten geldi sonra tekrar baktık aynı karakterde bir anda 900 altın birikmiş, yine bu sohbet dönmeye başlayınca gift yolladığından şüphelenilen oyuncu cümleye 'kim gift yolluyorsa' diye başlayıp bazı kötü sözler sarfetti. Sonra opinion mapmode'dan anlaşıldı ki gifti de o yolluyormuş, şimdi etkinliklerde göremiyoruz kendilerini, tahminimce utandılar çünkü. Ancak bu bile, oyuncuların bu gibi etkinliğe ne kadar laubali yaklaştığının, diğer oyuncuları hiç sallamadan, birkaç arkadaşıyla eğlenmek için girebildiğinin bir örneği. Umuyorum bu etkinlikte bu şekilde hareketler olmaz, etkinlikte kimse 'öbür kıtadan para yollayacak arkadaşı yok diye' yenilmemeli. Para göndererek veya isteyerek bu şekilde bir duruma sebep oluyorsanız emin olun hem bir şey başarmış olmuyorsunuz hem de elinize bir şey geçmiyor.

Sadece bu bölümde açın bakın 2015 yazından bu yana 30 tane etkinlik konusu var, bazılarında organizatörlüğü ben yaptım, bazılarında başka arkadaşlar yaptı. Daha öncesinde de etkinlikler kurduk oynadık, bu oyunu oyun çıktığından beri oynuyoruz. Ben açıkçası son 2 senede sadece multiplayer oynuyorum EU4'ü. Dolayısıyla elimizde bir tecrübe var ve artık multiplayer kurmadan az çok nelerin yaşanabileceğini öngörüyoruz. O sebeple konunun girişine saygıyla ilgili bir paragraf koydum. Oyundan sebepsiz yere çıkanlar olmayacak mı? Elbette olacak kaç kişi başvurmuş. Savaş sebebiyle tartışmalar çıkmayacak mı? Elbet çıkacak. Ancak burada önemli olan aramıza yeni, 'kalıcı' arkadaşlar edinerek 5 kişilik değil, 10 kişilik değil, sürekli bir biçimde misal veriyorum 30 kişilik oyunlar oynayabilmek. Eğer birbirimizle kavga edersek, "ülke battı benim" diyip çıkıp gidersek, bunu başaramayız. Eğer bu amaçladığımız şeyi siz de ilgi çekici buluyorsanız ricam oyun içerisinde sağduyulu davranmanız.

Daha önceki etkinliklerden bir analiz, forumda aktif olmayan üyelerin, etkinlikte birlikte oyun oynadığı kişilerle herhangi bir muhatap olduğu alan olmadığı için sorumluluk duygusu hissetmeyip daha "kafasına göre" oynayabilmesiydi. Çünkü etkinlik sonrası o etkinlikteki kişilerle bir daha etkileşimi hiç olmayabiliyor. Yine bakın başvurularda 2 mesajı 3 mesajı olup tüm mesajları farklı etkinliklere "katılıyorum"dan ibaret kişiler görürsünüz. Elbetteki foruma etkinlik için gelenler olacak ancak bu durumu minimuma indirmemiz lazım, hepimiz EU4 oynuyoruz burada ve eminim konulara katılım gösterip buradaki kişilerle tanışarak, paylaşımlar yaparak daha farklı bir durum oluşmasını sağlayabilirsiniz. Oyunculardan beklentimiz konuda katılım göstererek, ülkesinden, oyunundan paylaşımlar yaparak multiplayerı daha zevkli hale getirmesi.

Son olarak GM inisiyatifi maddesini ekledim. Ming'e oyuncu vermeyebiliriz.

@yavuzkaan

İşin doğasından haberdar değilim ancak herhangi bir exploit kullanımı yasak.

----

Ülke belirlemeleri bu akşam yapılacak.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
720 saat
http://steamcommunity.com/id/bentclaw
Ülke farketmez, ne kalırsa artık
Ara
http://steamcommunity.com/profiles/76561198206109475/

313 saat

Vijayanagar
Bahmanis
Orissa
Ara
Ağustos 2017 Etkinliği - Ülkeler ve Oyuncuları
  1. 18px-Ottomans.png Osmanlı - @Alper412
  2. 20px-France.png Fransa - @Reoberg
  3. 20px-England.png İngiltere - @iberkay
  4. 20px-Castile.png Kastilya - @Justicar
  5. 20px-Austria.png Avusturya
  6. 20px-Poland.png Polonya - @jax61
  7. 20px-Muscovy.png Moskova
  8. 20px-Timurids.png Timur - @Aeschyli
  9. 20px-Vijayanagar.png Vijayanagar - @Wineleof
  10. 20px-Malacca.png Malacca - @PCOyun
  11. 20px-Kongo.png Kongo - @EnginA
  12. 20px-Songhai.png Songhai - @Warwars
  13. 20px-Brandenburg.png Brandenburg - @Ayro
  14. 20px-Korea.png Kore - @Anaksimander
  15. 20px-Hamburg.png Hamburg - @CooLCoaL
  16. 20px-Florence.png Floransa - @yavuzkaan
  17. 20px-Tunis.png Tunus - @Doruck Merlyn
  18. 20px-Denmark.png Danimarka - @Reis54
  19. 20px-The_Papal_State.png Papalık - @Voidian
  20. 20px-Morocco.png Fas - @napolyon94
  21. 18px-The_Mamluks.png Memlükler - @RecLosT
  22. 20px-Bohemia.png Bohemya - @Sxario
  23. 20px-Portugal.png Portekiz - @berk
  24. 20px-Kilwa.png Kilwa - @GameTroll
  25. 20px-Venice.png Venedik - @Alexander Blake
  26. 20px-Orissa.png Orissa - @YunusEmre
----
İlk şablon bu şekilde.

@vvsslm, @Lygrim, @Guderian, @VladimirSzecny, @Alouette, @Bentclaw bu oyuncuların haritanın müsait bir bölgesinde farklı bir minor seçmesi gerekiyor.
Majorlardan görüldüğü gibi Avusturya, Moskova ve Timur boş. Bu ülkelerden özellikle Avusturya ve Moskova'ya deneyimli ve stabil bir oyuncu ihtiyacımız var.
@PCOyun, @Voidian, @Ayro, @Sxario veya @napolyon94 dilemesi takdirde bu 3 majordan birine geçebilir.

İlk oyun günümüz 23 Ağustos Çarşamba akşamı saat 21.00'da olacak. O zamana kadar oyuncu listesini tamamlamış olacağız.
[+] 5 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Doluluk haritanın her bölgesine güzel dağılmış, katılım az olmazsa zevkli bi multiplayer olacak gibi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.