[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
Vassal mıydı tributary mi?
(26-08-2017, 03:40)Duman : Vassal mıydı tributary mi?
vassal
Ara
Gözümden kaçmış o zaman.
Benim de Daimyolarımı göstermemişsin.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Hala boşsa isveç veya polonyaya geçebilirim.
Ara
Ekledim haritadaki eksikleri.
Osmanlı yakıyor.
G0kMNN.png
Ara
e0040579_454720.png
         Eski Slav Gezgin Vladimir Uesugi'nin El Yazmasından Uesugi Shogunluğu (1464-1500)

Buralara Eski bir gemi ile gelmiştim İspanyol Kralığının kolonistlerinden olarak.Fakat buralar beni içine çekti.Evet bunlar babam Andrey'in sözleri.Ben de onun çocuğu Vladimir.Evet bu yazdıklarım ne kadar önemsiz olsa da ben anlatıyım.Uesugi Klanı Olarak küçük bir klandık başlangıçta.Fakat büyük ilerlemeler kaydettik.Aslında Yüce Ashikaga Klanlığına  da İnancımız tamdı.Hatta büyüklerimiz bir evlilik ile bu ilişkiyi geliştirmeye çalışmışlardı.Fakat Yüce Uesuginin 1 yıllık bir hastalığı sonucunda(evet rpden çıkıyorum ama burada oyundan düştüm ve başıma bunlar geldi)ashikagalar dayanamayıp bize savaş ilan ettiler.Herkes şaşkındı.Ama Hasta Kral savaşı bizzat yöneteceğini söyledi.Çok kanlı bir savaş geçirdik.20000 askerimiz ölmüştü.Ama sonucunda Kyoto'yu Alarak Shogunluğumuzu ilan etmiş bulunduk.En büyük Düşmanımız Yamana Klanlığı bunu tabiki de kabul etmedi.Ve Yaklaşık 10 yıl sonra Yüce Kral Yamanaya savaş açtığını ilan etti.Yamanayı da yenmemiz ile birlikte Japonya Birliği tamamlanmaya başladı.Son yıllarımı Ouchi Klanlığı ile birleştiğimizi ilan ederek gördüm.Ve Yüce Kralımız Uesugi (1444-?)öldü.Yeni gelecek kralın benim çocuklarımdan en yeteneklisi olacağını söyleyince herkes şaşırdı.Ama ben o günleri göremeyeceğime eminim.Büyük bir hastalıkla boğuşuyorum.Sevgiler.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Benim koloni haritada yok :d
Ara
Ayın 2 sinden önce başka oyun olmayacaksa yıkılacak polonyaya talibim. (Oyun varsa da venedik alayım) ne editledim be
Ara
Dünkü oyuna düğün nedeni ile gelemedim buraya belirtmek için de fırsatım olmadı çarşamba günü görüşürüz..
Ara
(26-08-2017, 12:59)İlber Ortaylı : Ayın 2 sinden önce başka oyun olmayacaksa yıkılacak polonyaya talibim. (Oyun varsa da venedik alayım) ne editledim be

Polonya hayli iyi durumda, daha yeni Danimarka'yı yenerek Doğu Prusya'yı ele geçirdi. Kaldı ki asla büyük bir güçle savaşa dahi girmedi, buna Muscovy dahil.
Ara
(26-08-2017, 13:24)napolyon94 :
(26-08-2017, 12:59)İlber Ortaylı : Ayın 2 sinden önce başka oyun olmayacaksa yıkılacak polonyaya talibim. (Oyun varsa da venedik alayım) ne editledim be

Polonya hayli iyi durumda, daha yeni Danimarka'yı yenerek Doğu Prusya'yı ele geçirdi. Kaldı ki asla büyük bir güçle savaşa dahi girmedi, buna Muscovy dahil.

Bir oyun daha olursa çok geç kalmış hissederim olacaksa ondan sonra yazarım gelip gelmeyeceğimi
Ara
(26-08-2017, 13:24)napolyon94 :

sen sus oradan konuşma pis arap
Ara
Bayram dolayısıyla bu hafta yokum. Songhai'i oynamak isteyen varsa seve seve veririm tabii öbür hafta almak şartıyla :P.
Şu anda sıralamada 6. ve önü açık ben olsam alırdım.
Ara
(26-08-2017, 14:14)Warwars : Bayram dolayısıyla bu hafta yokum. Songhai'i oynamak isteyen varsa seve seve veririm tabii öbür hafta almak şartıyla :P.
Şu anda sıralamada 6. ve önü açık ben olsam alırdım.

Alırım ama geri vermemek şartı ile  :closedtongue:
Ara
330px-France.png

Fransa Krallığı olarak 1464 ila 1500 yılları arasındaki süreçte Fransızların yaşadığı çok sayıda bölgeyi yabancı işgalcilerin elinden kurtardık. Fransa'nın batı kıyısında kalan bölgeleri İngilizlerden kansız bir savaş sonrası devraldık. Yine bir Fransız kenti olan Avignon'u, dini politik emellerini gerçeğe dönüştürmek için kullanıp, politik rakiplerini din dışı bırakarak Katolikliğin itibarını Avrupa genelinde azaltan Papalığın elinden alarak Provence'e iade ettirdik. Burgonya'nın dağılması sonrasında çok sayıda Fransız bölgesini ele geçiren Avusturya'ya açtığımız savaş ilanı, Avrupa'da büyük ses getirdi. Fransa'ya karşı müttefiklerine güvenen ve hiçbir şekilde bu Fransız topraklarının haklı sahibine iadesine yanaşmayan Avusturya'yı, savaş açtığımızda 7 müttefiğinden 4'ü yanlız bıraktı. Bu savaş sonrasında Avusturya'nın toprak bütünlüğüne dokunmamakla birlikte, Macaristan'dan, Venedik'ten ve İsviçre'den alınan bazı toprakları asıl sahiplerine iade ettirdik. 

Fransa, Macaristan'ın, Bohemya'nın ve Polonya'nın toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının garantörüdür ve Avrupa'nın selameti için önem sarfeden bu ülkelerin her zaman arkasında olacaktır. Osmanlı'nın zayıfladığı bir Avrupa'da, bizleri doğudan gelen Rusya gibi, Arabistan gibi, Babürler gibi daha büyük tehlikeler beklemektedir ve Fransa'nın tüm Avrupa devletlerine çağrısı, dışarıdan gelen, yenilmesi 1'e 1'de neredeyse imkansız bu ülkelerin Avrupa'ya ilerlemelerini kolaylaştıracak hamlelerden kaçınmalarıdır. Basit genişlemeci bir tavırla büyük devletleri zayıflatarak bölgenin dengesini negatif etkileyip daha büyük olumsuz sonuçlara sebebiyet vermekten kaçınmalarıdır. 

Fransa tüm Avrupa devletlerini sağduyulu davranmaya davet eder.
Papa benden toprak almadı mı? Yoksa haritada o yok mu? Anlamadım.
Ara
Aldı sonra Floransa AI geri fethetti sanırım.
Birdahaki hafta oyuna malesef katılamayacağım, bir hafta boyunca Floransa'yı kontrol etmek isteyen olursa alabilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.