[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
İnternet bağlantımın stabil olmaması sebebiyle oyunu bırakıyorum. İsteyen ülkemi alabilir veya pers'leri serbest bırakarak onunla devam edebilir.
Ara
Oyuna katılmak istemediğim için oyunu bırakıyorum.Multiyle pek aram yok bir arkadaşın ricasıyla gelmiştim.
Ara
Güzel oyun oldu, 30 sene oynadık. Harita yolda.
Oyunun crash vermesi sebebiyle cok az oynayabildim bugun turkce yama yuzunden
Ara
Görsel

Önerilen ülkelerin ismi sarıyla yazılı.

Europa Universalis IV: Multiplayer - Ağustos 2017 (1553)
  1. 20px-Muscovy.png Moskova - @PCOyun - 1025 (-)
  2. 20px-France.png Fransa - @Duman - 977 (-)
  3. 18px-The_Mamluks.png Memlükler - @RecLosT - 845  (+1)
  4. 18px-Commonwealth.png Polonya-Litvanya - @Voidian - 785 (+8)
  5. 20px-Spain.png İspanya - @Justicar - 755 (+2)
  6. 20px-Japan.png Japonya - @VladimirSzecny - 727 (+3)
  7. 20px-Songhai.png Songhai - @Warwars - 590 (-1)
  8. 18px-Ottomans.png Osmanlı - @Alper412 - 584 (-)
  9. 20px-England.png İngiltere - @iberkay - 546 (-4)
  10. 20px-Kongo.png Kongo - @EnginA - 543 (+5)
  11. 20px-Ethiopia.png Etiyopya - @fodunkiran - 472 (-)
  12. 20px-Austria.png Avusturya - @Sxario - 466 (+1)
  13. 20px-Kilwa.png Kilwa - @GameTroll - 366 (+1)
  14. 20px-Morocco.png Fas - @napolyon94 - 352 (-4)
  15. 20px-Brandenburg.png Brandenburg - @'ilber ortaylı' - 207 (+2)
  16. 20px-Venice.png Venedik - @cozzich - 198 (-)
  17. 20px-Pasai.png Pasai - @OmegaBea - 194 
  18. 20px-Oirat.png Oirat - @erenekm - 174
  19. 20px-Florence.png Floransa - @yavuzkaan - 170 (+3)
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
6 Eylül çarşamba günü şehir dışına çıkmam gerektiği için oyuna katılamayacağım 8 eylül cuma günü ki oyuna katılabilirim.
Ara
330px-France.png

Fransa Krallığı, 1523 ila 1553 arasındaki 30 yıl içerisinde olabildiğince kansız bir biçimde politik birliğini sağlamıştır. İlk yazımızda da belirttiğimiz gibi, Fransa için her zaman savaşmak son seçenek olacaktır, ancak hiçbir zaman da adaleti sağlamak adına savaşmaktan çekinmeyeceğiz. Burgonya Dükü'nün ölümü üzerine Avusturya topraklarına katılan son Fransız şehri, Avusturya'dan savaş tehditi ile alınmıştır. Bu toprak edinimi sonrasında Fransa'ya tabi olmayan son Fransız şehri Brabant Dükalığından 200 altın gibi bir miktara satın alınmış, Fransa tüm Fransız şehirlerinde Fransız bayrağı dalgalanmasını sağlamıştır.

İngiltere'nin İskandinavya ve Kuzey Almanya'daki terörüne karşılık 50 büyük gemilik bir Fransız donanması kurulmuş ve İngiltere'ye savaş ilan edilmiştir. Savaşta İngiltere'nin donanması yenilgiye uğratılmış, büyük gemileri sıfırlatılmış, İngiltere'nin anakaradaki 45 bin askeri sayısız kere yenilip geri çekilmeye zorlanmış, 25 bin kadar askeri bu yenilgiler sonrasında kaçamayarak teslim olmak zorunda kalmıştır. İngiliz "ticaret gemileri" soğuk sularda harikalar yaratarak denizde tekrardan dengeyi sağlasa da, İngiliz ordusu Fransa'dan kurtulmak için Arhangelsk'ten Van topraklarına, Van topraklarından Doğu Frizya'ya kadar kaçmak zorunda kalmıştır. Tüm bu kovalamanın sonucunda çok sayıda İngiliz askeri teslim alınmıştır. Fransız Ordusu'nu düşman edindiğinizde, dünyada sizin için güvenli bir yer yoktur.

Savaş sonrasında hiçbir şekilde İngiltere'nin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına müdahale edilmemiş, İngiltere'nin Danimarka bölgesinde fethettiği topraklar gerçek sahiplerine iade ettirilmiştir. İngiltere'ye bundan sonra önerimiz Avrupa'da genişlemeci tavır sergilememesi ve tüm ilgisini kolonizasyona, Amerika'ya, Afrika'ya ve diğer kıtalara yönlendirmesidir. Aksi takdirde Avrupa'da yaşanacak nice savaşlar, İngiltere'nin kolonide diğer güçlerden geride kalmasıyla sonuçlanacaktır.

Avrupa'nın kolonici güçlerini Afrika'nın, Asya'nın yayılmacı kolonici güçlerine karşı destekliyoruz ve hiçbir şekilde komşumuz olan, tanıdığımız ve bildiğimiz bu ülkelere karşı dışarıdan güçlerle işbirliği yapmayı düşünmüyoruz, ancak bu ülkeler bir yandan Amerika'ya, Afrika'ya koloniler kurarken, diğer yandan Avrupa'da genişlemeyi derhal durdurmalıdır. Avrupa'da yayılmacı politika izleyen her ülke, elbet karşısında Fransa'yı bulur. Fransa her zaman zayıfın, ezilenin yanındadır.
Timur neden boş?
G0kMNN.png
Ara
(01-09-2017, 23:26)Aeschyli : İnternet bağlantımın stabil olmaması sebebiyle oyunu bırakıyorum. İsteyen ülkemi alabilir veya pers'leri serbest bırakarak onunla devam edebilir.
Bir sonraki oyuna kesinlikle şu ülkelere oyuncuya ihtiyacımız var:
  • İsveç
  • Brabant
  • Timur
  • Dai Viet
  • Bohemya
Bu ülkelerin yanı sıra artık İtalya oyuncularından devamlılık bekliyoruz. Floransa da Venedik de çok etkinlik kaçırdılar.
Oyun gününe kadar her gün 1 harita paylaşacağız.

Görsel

1553 Din Haritası
Kayıt dosyası var mı acaba? AI ben yokken ne yaptı merak ediyorum.
Ara
Oyun öncesi paylaşacağız, yoksa gelen yeni yorumlardan vs gömülüyor oyun öncesi çoğu kişi bulamayabiliyor.
Şuan tarlası yanmış köylü gibi oturdum kaybettiğim topraklara bakıyorum.
[+] 1 üye cozzich nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İtalyada AI devletler arasında sürekli bir çatışma, savaş var. Artık herhangi bir oyuncunun İtalya'ya düzen getirip İtalya kurmasını bekliyoruz.
Görsel

1553 Gelişmişlik Haritası - Ülkelerin Şehir Başı Development Ortalaması
  1. 20px-France.png Fransa - @Duman - 19.15
  2. 20px-Florence.png Floransa - @yavuzkaan - 17
  3. 20px-Venice.png Venedik - @cozzich - 14.14
  4. 20px-Austria.png Avusturya - @Sxario - 13.31
  5. 20px-Pasai.png Pasai - @OmegaBea - 12.37
  6. 20px-Spain.png İspanya - @Justicar - 11.43
  7. 18px-Ottomans.png Osmanlı - @Alper412 - 10.61
  8. 18px-Commonwealth.png Polonya-Litvanya - @Voidian - 10.60
  9. 20px-Brandenburg.png Brandenburg - @'ilber ortaylı' - 10.35
  10. 20px-Japan.png Japonya - @VladimirSzecny - 9.82
  11. 20px-England.png İngiltere - @iberkay - 9.76
  12. 20px-Kongo.png Kongo - @EnginA - 9.05
  13. 20px-Muscovy.png Moskova - @PCOyun - 8.13
  14. 18px-The_Mamluks.png Memlükler - @RecLosT - 7.54 
  15. 20px-Kilwa.png Kilwa - @GameTroll - 7.32
  16. 20px-Songhai.png Songhai - @Warwars - 7.10
  17. 20px-Morocco.png Fas - @napolyon94 - 6.76
  18. 20px-Ethiopia.png Etiyopya - @fodunkiran - 5.82
  19. 20px-Oirat.png Oirat - @erenekm - 5.61
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
@Duman kaç eventtir Floransa'nın oyuncusu gelmiyor. Floransa geçip İtalya kurabilirim aslında.
Ara
Belirtmişti oyuna gelemeyeceğini.

(26-08-2017, 15:25)yavuzkaan : Birdahaki hafta oyuna malesef katılamayacağım, bir hafta boyunca Floransa'yı kontrol etmek isteyen olursa alabilir.
Fas olarak henüz yerleşik hayata geçememişiz belli ki..
Ara
@Duman eğer gelmezse veya İsveç'e falan geçmek isterse ben bundan sonra Floransa oynayabilirim dediğim gibi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.