[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
İlber kontrolünü aldığın ülke gayet güçlü, Kuzey Almanya'da rakipsiz konumdaydı. Brabant oyuncusu Avusturya ile müttefik olup Avusturya'nın gazabını üstüne çekmeden genişlemeyi başarırken (ve hatta bu esnada işi abartıp Alsas'a kadar inerken) sen bunla ilgilenmedin ve Magdeburg'u ilhak ettin. Bunun üzerine Avusturya AI'sinden savaş ilanı yedin, güneydeki Bohemya oyuncusundan savaş ilanı alıp Polonya'nın önünü kesmek namına claimsiz toprakları verdin. Hatta bu saldırı üzerine "ben söyledim saldırıp toprak almasını" dedin.

Multiplayerdaki 2 yıl önce sana savaş açıp 2 toprağını almış ülkeye para atarak isyanını bastırtma denemen ve bu denemenin başarısız (ve daha vahimi kurallara aykırı) olması sonrasında yaklaşık 30 dakika boyunca oyunun genel chatinde yaptığın boştan bu konuda bahsetmeyeceğim. Çünkü bu yazında da olduğu gibi, sürekli haksız olduğun bir konuda rastgele alakasız şeylerden bahsederek kendince bir çıkarımlarda bulunuyorsun, bu yazıda bunun örneğini "Eğer Polonya Moskova AI'den toprak alıyorsa biz de Fransa oyuncusunu oyun-dışı bırakabiliriz"e bağlamandan görüyoruz.

Herkesin anlaması için tane tane anlatayım, multiplayerda "sebep belirterek" devamsızlık yapan oyuncuların ülkesini "saldırı almaya karşı" koruma altına alıyoruz, bu demek oluyor ki bu mpde Avusturya'ya, Moskova'ya ve Kilwa'ya saldırılmayacak. Ancak bu demek olmuyor ki Moskova veya Avusturya saldırdığında bu ülkeler yenilse dahi toprak alınamaz. Veraset savaşında teknik olarak savaşı ilan eden taraf Moskova'ydı, bu sebeple Moskova'dan toprak alınmasında herhangi bir sakınca yoktu.

Bu yaşananlardan yegane pozitif beklentim, umudum, yaptıklarınızın yanlışlığını görmenizdir. Ancak egonuz, psikolojiniz bu gibi bir ders çıkartmayı, yapılan hatayı görmeyi, kabullenmeyi engelliyorsa ne acıdır ki hiçbir şey geçmez elimize.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bu arada tüm oyuncular için belirteyim yanlış anlaşılma olmasın, multiplayer etkinliği bitmedi arkadaşlar. Sadece bugün oyuna katılan 2 oyuncu etkinlikten çıkarıldı (zaten ülkelerini oynanamaz hale getirdiler, çıkarılmasalar bile devam edeceklerini sanmıyorum). Bunların dışında herhangi bir oyuncu kaybımız yok. Haritayı bugün veya yarın paylaşacağım.
Hasan abinin savaş açmak üzere olduğunu sen söyledin. O an da hasan abi ben de geleyim mi dedi ben de gel hasan abi neden gelmeyesin sen de pastadan payını al dedim. O da daldı sonrasında ise benim ordumu yakalayıp yokettikten sonra peace attı ben de koşulsuz kabul ettim bakmadan o iki toprağı alıp geçmiş olayın benim açımdan polonyayı engellemekle alakası yoktu . Ve polonya ise ayrı barış atmak istemişti ona da vermedim ardından zaten au peace i attı onu da okumadan kabul ettim. Au nun allylıgını alamıyordum düşünmedim değil ve de sınırımda bulunan her devlet ya au ile müt ya da free city idi. Ben de sana dedim duman buraya da yardım getirsene devletin hali yaman diye sen de ne yardımı dedin konu orada kaldı. Ve evet isyanı bastırma adına kural ihlali yaptım kuralları bilmeme rağmen ancak tüm orta avrupanın müttefiklik kurup bana saldırmasını engelleyen bir kural yokken 6 monarch point kurtarmak için ordu kiralamak çok da aman kurallara aykırı diyeceğim bir durum değildi. Eğer müttefiğim olsaydı evet idare edebilecek bir devletti ancak müttefiğim olmadığı için şansım 0 idi. Ve magdeburg a ise hamburgtan para alıp borçlarımı ödemeye ve ordu kurmak için para edinmeye girdim. 

Bahsetmediğin boş muhabbet ise tam da bu konu ile alakalıydı. Tüm orta Avrupa nın müttefik olmasını engelleyen bir kural yok ancak benim para karşılığı isyan bastırtmamı engelleyen bir kural var temasındaydı söylediklerim. Ve de oyuncusu olmayan bir devletten toprak alınmasının ise savaşı ai in başlatması ile savunulması yine benim açımdan etik değil. Engelleyen bir kural olmaya bilir ancak daha önce bize bahsedilen etik değildi sözcüğünün kullanılabileceği bir nokta yada yine bize karşı kullanılan 0 oyuncu ahlakı . Damara göre şerbet ...
[+] 2 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Justicar senin gibi düşünen bir grup insan var doğrudur belki de dedikleriniz. Ancak benim gibi düşünen oyuncu sayısının da az olmadığını rahatlıkla dile getirebilirim.
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Öncelikle yaptığım bir hataydı.Böyle bir şey planladıklarını duydum lakin söylemedim.Asıl benim söylememe nedenime gelirsek Fransanın PU ya düşmesini duydum.Daha Fransayı göremiyorum çünkü.Her neyse ardından ben kuralı yazdım: Vassal oyuncu olmaz, eğer bir oyuncu başka bir oyuncunun vassalı haline gelirse ve o oyun boyunca bağımsızlığını kazanamazsa, bir sonraki oyun günü ülkesini değiştirmesi gerekir.
Ve ben bu olaydan önce oyundan düşmüştüm.Ben düşünce Ai Ming'in tributary sinden çıkmış,45k asker disbandlemiş,ve 1 tane süreci yarısında olan koloniyi geri çekmişti.Ama önemli olan tributary den çıkınca,Ming ile 12 trust ım olmuştu.Böyle olunca da Japonya oyuncusu olarak Koreye ve Tributary olan yerlere genişleyemezdim.Ben bunları görünce sinirlendim ve yazdım chat e yok ai böyle yapmış falan diye.Neyse asıl konuya gelirsek ben,Duman pu ya düşünce bunu yazdım.Sonrasında Duman bana: Bir saattir Mingin tributary si olamadığın için yazıyorsun.Eğer böyle bir kural olsaydı,sen oyunun ikinci günü atılırdın gibi bir şey dedi.Fakat onun öncesinde bana Ai koloniyi geri mi çeker vb. şeyler söyledi inanmayarak.Oradan başkaları yok Tributary olmazsan ne olur dedi.Ben,bana böyle şeyler söylenince gerçekten çok kırıldım.Üzüldüm o an.Yani Kurallarda da AI BİR ÜLKEYE TRİBUTARY OLMAK YASAKTIR diye bir şey yazmıyordu.Aynı şekilde dedim Duman'a Duman yazıyo mu böyle bir şey kurallarda,Ben sana sormuştum öyle bir kural yok demiştin dedim.Fakat seninle sonra konuşucaz Vlad,gibi bir şey söyledi.Gidip Duman'a seni oyundan düşürmek istiyorlar diyebilirdim ama demedim.Pek demek de istemedim.Yanlış bir hareket veya Centilmenlik dışı bir hareket olabilir ama söylemedim.Yani benim yerimde olsaydınız Söyler miydiniz öyle de bir durum var.Evet bu StrategyTurk'te katıldığım ilk multiydi.Zevkli vakit geçirirken bunları yaşamak gerçekten üzücü.Bu arada hala benimle konuşulmadı Tributary konusunda.Eğer bir konuda yanlışım varsa,yanlış bir bilgim varsa söylenmesini isterim.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Gündemdeki konudan ayrı olarak bence bu oyunda Polonya'nın yaptıkları da bence hiç uygun değildi. Oyuncusu hasta olduğu için gelemeyen Moskova saçma bir şekilde union savaşına çekilince tekniken savaşı Moskova açtı diye en başlarda çok rahat white peace atabilecekken(çünkü yanında Avusturya ve bilimum müttefik vardı) zorlayıp yamulmuyorsam 100 ws'lik anlaşma yaptı, üstüne bir de bu kaybedileceği bariz olan din savaşını açtırıp o savaşta da Moskova'dan toprak aldı. Bu yaptıkları kurallara uygunsa bu yaptığının doğru olduğunu değil kuralların yanlış olduğunu gösteriyor.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Biz burada daha çok multiplayer yapacağız, bu etkinlik bitecek başkası açılacak (normalde bugün haftasonu etkinliği için konu açacaktım) EU4 olsun başka oyunlar olsun birlikte oynayacağız, önemli olan insanların birbirini kırmaması, bunun da yolu saygıdan geçiyor, böyle "kazanamayacağımız savaşı açıp oyunun hızını azalttıralım saat 12 olsun adam bağımsızlık savaşı açamayıp oyundışı kalsın"la oyun oynanmaz. Benim aklımın ucundan bile geçmeyecek bir şeydi bu ve PM'den bana haber verildiğinde emin olun inanamadım. Polonya barış imzaladıktan hemen sonra Bohemya din savaşını başlattığında içimden bir "vay be, ciddi ciddi yapıyo adamlar bunu" dedim.

@VladimirSzecny Tributarylik konusunda kuralda bir anlam bozukluğu var, kural "vassal oyuncu olmaz" ifadesiyle başlıyor, ondan sonrasında eğer bir oyuncu başka bir oyuncunun vassalı olursa ülke değiştirmesi gerekir diyor. Ancak daha ileride ayrı bir kural var "oyuncular overlord-tributary ilişkisine sahip olamaz" şeklinde. Dolayısıyla AI'ın tributary'si olmanda bir sakınca yok gibi görünüyor.
(07-09-2017, 02:24)TurkJedi : üstüne bir de bu kaybedileceği bariz olan din savaşını açtırıp o savaşta da Moskova'dan toprak aldı. Bu yaptıkları kurallara uygunsa bu yaptığının doğru olduğunu değil kuralların yanlış olduğunu gösteriyor.

Din savaşının açılmasında Polonya'nın ne gibi bir rolü var ki?
(07-09-2017, 02:24)TurkJedi : Gündemdeki konudan ayrı olarak bence bu oyunda Polonya'nın yaptıkları da bence hiç uygun değildi. Oyuncusu hasta olduğu için gelemeyen Moskova saçma bir şekilde union savaşına çekilince tekniken savaşı Moskova açtı diye en başlarda çok rahat white peace atabilecekken(çünkü yanında Avusturya ve bilimum müttefik vardı) zorlayıp yamulmuyorsam 100 ws'lik anlaşma yaptı, üstüne bir de bu kaybedileceği bariz olan din savaşını açtırıp o savaşta da Moskova'dan toprak aldı. Bu yaptıkları kurallara uygunsa bu yaptığının doğru olduğunu değil kuralların yanlış olduğunu gösteriyor.

Savaşın içine çekilen Moskova değil bendim,mp ve para kaybettikten sonra hiç bi şey almayıp çıkmam da doğru olmazdı ki orda 100wslik olmasını bırak 100 ws hiç olmadı da.20-30 arası wsluk toprak+para alıp çıkmıştım.

Alıntı:üstüne bir de bu kaybedileceği bariz olan din savaşını açtırıp

Din savaşını benim açtırdığımı belirtmen ayrı garip, ai avusturya bana toprak verdiği için benim suçlu olduğumu söylemen ayrı garip.
Ara
Gerçekten Moskova ya yapılan bu olaya karşı çıkmaman büyük bir hataydı Duman. Ben PCOyun yerinde olsam devam etmem bu etkinliğe adam bi gelecek ülkeden 10 toprak gitmiş hemde bir suçu yokken. Denge Anadolu topraklarından önce Commonwealthe gelmeli. O Fransayı oyundan düşürme olayına gelir isek öyle bir olay gerçekleşse bile Duman Fransayı bırakmazdı. Bizim bu tip birşeyi yapmamızın nedeni Fransa'yı oyundan düşürmekden ziyade Fransa'nında çökülebilir olmasını göstermek için yaptık. Çünkü Fransa o kadar rahat ki bu etkinlikte Fransa'yı tehdit olarak gösterebileceğimiz kimse yoktu. Bu yüzden Fransa'ya bu durumu yaşatmak istedik. Yaptığımız saygısızlık olarak görülebilir ama ben buna katılmıyorum. Oyundan atılmak , sonra görücez gibi söylemlerde bana göre saygısızlık. Bir oyunun gmsi bu tip laflardan hep kaçınmalıdır.
Ara
Fransa'nın ai kontrolüne geçmesi herkesten çok Polonya'ya yarayacağından onun da dahil olduğunu düşünmüştüm, değilse bu konuda ondan özür diliyorum ama diğer dediklerim aynen geçerli, oyuncusu orada olsa dokunamayacağı Moskova'yı saçma sapan savaşlarla zayıflattı, Moskova'yı bile aldı adam.

@Voidian Ben en son baktığımda ws 88'di ve yanılmıyorsam savaş biraz daha devam da etti. Ayrıca 25-30 ws'lik yer değil bir ton şehir aldın Moskova dahil. Ayrıca duyan borca girip tüm manpowerını kaybettin sanacak, Avusturya'nın gelmesiyle 1-2 ayda wp'lik duruma geldi zaten savaş, sonrasını toprak almak için sürdürdün.
Ara
(07-09-2017, 02:42)TurkJedi : Fransa'nın ai kontrolüne geçmesi herkesten çok Polonya'ya yarayacağından onun da dahil olduğunu düşünmüştüm, değilse bu konuda ondan özür diliyorum ama diğer dediklerim aynen geçerli, oyuncusu orada olsa dokunamayacağı Moskova'yı saçma sapan savaşlarla zayıflattı, Moskova'yı bile aldı adam.

@Voidian Ben en son baktığımda ws 88'di ve yanılmıyorsam savaş biraz daha devam da etti. Ayrıca 25-30 ws'lik yer değil bir ton şehir aldın Moskova dahil.

Savaş devam ederken ws artmadı azaldı,çünkü ben ordularımı geri çekmiştim muscovy tek bulduğu diğer aiları tokatlıyodu.Orda ben sadece 5 toprak aldım 3 ü direk çöp.Moskvanın olduğu areayı aldığım savaş çok eski polonyaya ilk geçtiğim gün almıştım.Sonra avusturya ai din savaşında claimim olduğu için 2 toprak toprak daha verdi ki bu 2 toprağı cuma günü oyun başladığında 0 ducata muscovye geri satmayı düşünüyorum.
Ara
Teknik olarak savaşı açan taraf Moskova AI'ı olduğu için toprak alınmasında herhangi bir sakınca yoktu, bunun yanı sıra Discord'da tartışırken İlber Polonya'nın Moskova'dan Moskova'yı almasına Fransa olarak ses çıkarmamam yanlış olduğu için bu şekilde bir yanlışta bulunmakta kendilerini haklı gördüklerini dile getirdi, o hususla ilgili de bir şeyler yazayım.

Ben oyundaki bu "denge" politikasını GM olarak değil, Fransa olarak yapıyorum. Oyundaki hiçbir hamlemde GM olmamın etkisi yok. İlk başta bir şey söyledim "Fransız kültüründen ötesine geçmeyeceğim" diye. Bu hem benim kendime koyduğum, oyunu daha eğlenceli kılacağını düşündüğüm bir kısıtlama, hem de diğer oyuncuların bana daha kolay güvenmesini sağlayacağını düşündüğüm bir özellik oldu, çünkü bu zamana kadar çok kere ya Hollanda bölgesine, ya İtalya bölgesine, ya İsviçre'ye, ya da başka bir yere genişleyebilirdim. Bunu yapacak gücüm var. Ancak yapmamayı tercih ettim. Hem Fransa oyuncusu olarak hem de GM olarak İtalya ve Hollanda ülkelerini oyunda görmemizin oyunun eğlencesini arttıracağını düşünüyorum ve bu sebeple bu coğrafyalarda kim ön plana çıktıysa onların destekçisi oldum.

Bu oyunda sürekli olarak eleştirilen "denge politikası", "Fransa'nın" denge politikasıdır, her şeyden önce bir Fransa politikasıdır ve evet bu açıdan "Fransa'nın çıkarlarını takip eder". Bu politikayı kimi zaman anlamayabilirsiniz, bu benim sizin düşündüğünüzden başka bir stratejim olduğunu gösterir sadece. Başka bir ülke kendince denge siyaseti izleyip çeşitli müdahalelerde bulunabilir, bu denge politikası üzerinden Avrupa'da yaşanan her şeyi Fransa'ya vurmak mantıklı bir iş değil. 

Ben oyun içerisinde dostum veya düşmanım olmadığını belirttim, bu şu anlama geliyor, nasıl çok büyük bir tehdit oluşturduğu için Polonya'yı Moskova'ya karşı desteklediysem, Polonya'nın bir tehdite dönüşmesi durumunda Polonya'nın düşmanını ona karşı destekleyebilirim. İngiltere'ye savaş açıp İsveç'in yararına bir şekilde Danimarka topraklarından İngiltere'yi çıkarttım, ancak bu İsveç'in benim dostum anlamına gelmiyor ve İsveç yarın öbür gün çıkıp Kuzey Almanya topraklarına ilerlerse veya zayıflamış Moskova'ya genişlerse bu sefer İsveç bir tehdit haline gelir.

GM olarak Polonya'nın veraset savaşında Moskova'dan toprak almasından rahatsız değilim çünkü herhangi bir kural ihlali sözkonusu değil, ancak Fransa oyuncusu olarak Polonya'yı Moskova topraklarına genişlemesine sıcak bakmadığım hususunda bilgilendirmiştim, dolayısıyla Polonya'nın bir tehdite dönüşmesi durumunda Polonya'nın karşısında olacağım, Fransa'nın denge politikası tamamen bundan ibaret ve çok fazla düşmanlık yapılmasını pek mantıklı bulmuyorum, gün gelir Fransa'nın sizin yanınızda olması gerekir.
Görsel

Önerilen ülkelerin ismi sarıyla yazılı.

Europa Universalis IV: Multiplayer - Ağustos 2017 (1577)
  1. 20px-France.png Fransa - @Duman - 1089 (+1)
  2. 20px-Muscovy.png Moskova - @PCOyun - 1048 (-1)
  3. 18px-Commonwealth.png Polonya-Litvanya - @Voidian - 881 (+1)
  4. 18px-The_Mamluks.png Memlükler - @RecLosT - 857  (-1)
  5. 20px-Spain.png İspanya - @Justicar - 786 (-)
  6. 20px-Japan.png Japonya - @VladimirSzecny - 774 (-)
  7. 18px-Ottomans.png Osmanlı - @Alper412 - 677 (+1)
  8. 20px-Kongo.png Kongo - @EnginA - 614 (+2)
  9. 20px-Songhai.png Songhai - @Warwars - 590 (-2)
  10. 20px-England.png İngiltere - @iberkay - 579 (-1)
  11. 20px-Ethiopia.png Etiyopya - @fodunkiran - 495 (-)
  12. 20px-Austria.png Avusturya - @Sxario - 475 (-)
  13. 20px-Kilwa.png Kilwa - @GameTroll - 374 (-)
  14. 20px-Morocco.png Fas - @napolyon94 - 327 (-)
  15. 20px-Sweden.png İsveç - @cemal - 297 
  16. 20px-Tuscany.png Toskana - @yavuzkaan - 225 (+3)
  17. 20px-Pasai.png Pasai - @OmegaBea - 203 (-)
  18. 20px-Brabant.png Brabant - @TurkJedi - 172
  19. 20px-Venice.png Venedik - @cozzich - 153 (-3)
  20. 20px-Oirat.png Oirat - @erenekm - 148 (-2)
alçak saldırı garip. sadece eğlence ve seni sıkıştırmak için , aslında zaten kazanılacak katolik zaferini gerçekleştirmek için, (zira kimse protestan safına girmedi ne hikmetse) ve senin ne yapacağını görmek için açılmış bir savaş.bu kadar uzun yazmana gerek yok duman. anladık kızdın ama oyunda da yazdığım gibi malesef kurallar kaideler işinize geldiği gibi yontuluyor. gözümüzün önünde ai avusturyayı ve macaristanı çatır çatır kullanana bir commonwealth vardı.ha bu yanlış demiyorum ama oyun ilk kurulduğunda bu yapılanı ben yapsam ilk sen zıplardın duman.mütefik kuralını kaldırdın eyvallah bence de güzel bir girişim ama bizim oyuncu topluluğu için oldukça sakıncalı bir durum şekil 1 a memlük..senin pu ya girmen ile hem senin müttefikliğini kaybettim. üstüne ai moskovayı da kaybettim ve bu saçma olayda hem bohemya hem moskova kaderine terkedilmiş oldu. aman sen niye savaşı açtın. yahu zaten brandenburgu parçalayan au bana girmeyecke mi sandın? daha senin pu ya girmenle peşpeşe claim aldım.ha dediğim gibi savaşı açma amacım tamamen eğlence idi hainlik alçaklık değil. ilberden aldığım2 toprak da polonyanın önünü kesmek için değil statenin devamı ve birisi de claimli idi.polonyanın önünü kesecek olsam yukarıdaki pomeranya sahil topragını alır hem polonyayı keser hem de denize çıkardım..yani dumancım bana oyunda da söylediğinin aynısını sana iade ediyorum. sandığın kadar zeki değilsin.o devletinin polonya tarafından çatır çatır salındığını dünya alem biliyor.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şuan pu olayı tartışılıyor ancak etiklik veya ahklaki olarak yargılamamız ve tartışmamız gereken birisi varsa oda Commonwealth oyuncusudur. Adam utanmadan ai ile otomatik girdiği pu savaşında 100 ws yapıp toprak aldı. Bu olayda çoğu oyuncu toprak alma, wp at dedi, hatta hakaret bile edildi adama ama adam üstüne üstüne gidip toprak aldı. Açgözlüsündür gidersin moskovayı alırsın tamam, ai oto savaş açar pu savaşında da toprak alırsın :D neyse bu da tamam. Din savaşında bile MOSKOVA'dan toprak aldı şaka gibi. Ben de toprak aldım ama ai'dan ve HASTA OLDUĞU İÇİN GELEMEYEN birisinden değil. Az biraz fairplay olsa, empati kursa ya da kendine saygısı olsa din savaşında en azından moskovadan değil de bohemyadan falan toprak alırdı. Cidden ayıp
Ara
Öncelikle burada oyun kuralları eksik değildir ve oyun kurallari ciddi manada oyunun oynanabilirligini arttirmistir demekteyim. Herkesin burada soyledigi sey Polonya oyuncusunun ahlaksiz bir tavirla Moskovaya saldirip toprak almasi. E kardesim, sizin planlariniz var ya da bir sonraki oyunun oturumunda Moskovaya savas ilan etmek icin hazirlik yapmissiniz, ki burada kullandigim ulkeler temsilidir, simdi oyuncusu hasta oldugundan ya da daha da buyuk bir sebeple gelmediginden siz o ulkeye savas acmayacakmisiniz? Dogru konusalim simdi bakin discordda hem ozel hem de acik bir sekilde konustugum her yerde Polonyanin toprak almasini sert bir sekilde elestirdim. Ama daha sert bir sekilde baskalarini da elestirdim, elestiririm de. Simdi obur konuya, magdur olan (aslinda herkesten cok kazancli olan) ve sadece onun konustugu konuya. Herkes elestirebilir bunda bir sakinca tabiki yok, herkes kendince bir tarafa yada kisiye kapora kesmek isteyebilir. Ama bunu "damara gore serbet" yontemiyle yapmak yakisiksizdir. Ustune bunu sucsuz bir adama yuklemek etik disidir. Bir de mpnin duzenini bozmak ve oyunu guzel bir sekilde etkileyebilecek olan mekanigi kullanarak yapmak cok vahim bir durumdur, yine etik disidir. Ki burada siz eu4un veraset savasi mekanigini elestirmek yerde sucu garip bir sekilde etik disi bir kumpas hazirlayarak, hem gmyi eliminate etmeye calistiniz hem de polonyaya adalet getirmeye. ( tabii ben burada cogul konusuyorum ama bu cogul bilinmeyen coguldur, sucu olmayan alinmasin ) Evet Polonya, ai Moskova ordularini hakkiyla yendi ve toprak aldi veraset savasinda. Zaten buradaki toprak alimindan hosnut degilseniz bunun ne gmyle ne forumla ne polonyayla ne de fransanin eventle olen heirle alakasi yok. Burada oyunun veraset mekanigine kizacaksiniz. E dogal olarak veraset savasi sonuclarina birsey diyemiyoruz. O zaman ne kaldi, otuz yil savaslari. E burada yenilecegini bile bile savas acan Bohemya bunu soyluyor zaten. Yenilecektik diyor ne farkedecekti. Ki dikkatinizi cekeyim, bunun kisisel birsey olmadigini bohemya oyuncusu jax'i en kadar sevdigimi o da bilir diger birlikte mp yaptigimiz arkadaslar da. Polonya kazanmis oldugu Din savasindan toprak aldi diye nedir bu hal tavir. Vallahi kazandiginda suclu kaybedip Fransaya bagimsizligini verdiginde suclu, tarihsel ve hatta bir cok oyunda ainin yaptigi fransa-ispanya muttefikligi kankagaming oh. 

Edit: bir de sunu soyleyeyim, bu fransaya karsi yapilan olayi bilen ve soylemeyen herkes "oyun etigi" geregince victoria2 mpsi olsaydi ya karalisteye alinirdi ya da oyun icinden ceza verilirdi

Umarim, hersey yoluna girer. Keyifli oyunlar.
Ara
(07-09-2017, 09:44)cozzich : Din savaşında bile MOSKOVA'dan toprak aldı şaka gibi. Ben de toprak aldım ama ai'dan ve HASTA OLDUĞU İÇİN GELEMEYEN birisinden değil. Az biraz fairplay olsa, empati kursa ya da kendine saygısı olsa din savaşında en azından moskovadan değil de bohemyadan falan toprak alırdı. Cidden ayıp

Savaşlarda yan kuvvetler birbirleri arasında anlaşma yapıp toprak alıp verebiliyomuş demek, garip.
Ara
Fas mp den cekilmistir. Herkese basarilar.
Ara
Alıntı:Vassal oyuncu olmaz, eğer bir oyuncu başka bir oyuncunun vassalı haline gelirse ve o oyun boyunca bağımsızlığını kazanamazsa, bir sonraki oyun günü ülkesini değiştirmesi gerekir.
Şimdi adam 11.55te PUya düşse trucedan önce oyun bittiği için ülkesini bırakmak zorunda mı?
Hani oyunun arkasından dolanmak ayrı konu da bu yaptığınız çok komik bi şey. Yorum bile yapamıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.