[MP] EU4 - Multiplayer: Ağustos 2017
Oynanışı etkileyen tüm DLC'ler açık olacak, Papua Yeni Gine asker kıyafetleri tarzı DLC'ler kapalı olacak.
Ara
@TurkJedi Bugün gelemiyor musun?
Yaklaşık 1 saattir evdeki internette bir arıza var, telefonun internetiyle girdim. 

Telefonun interneti speedtest'te 1.50 mbps upload gösteriyor, eğer asıl internet gelmezse telefonla denememiz gerekecek akşam.
Gelmiş internet, 21.00 başlıyoruz.
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=0B5y07P...HdOTnRObzg

Oyuna 40dk kaldı.
Kuruldu.
Rehost, save dosyası: https://drive.google.com/open?id=0B5y07P...k05RjBwWGs
Oda kurulduktan 5 dk sonra başlamış olacağız, gecikmeyin.
güzel bir oyundu
[+] 10 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiplayer oyuncularının bir bilgisayar oyununda haritadaki bir iki bölgeyi daha kendi rengine boyayabilmek için girdiği şekilleri, tamamen kendi ülkesinin çıkarı üzerinden etkinliğin yapısını değerlendirmelerini, oyuncuların rasyonaliteden uzak abuk kararları meşru kılmak için ürettiği bahaneleri görmek etkinlikten soğumama sebep oldu.

Bu durumun daha önceleri değil de özellikle bugün ortaya çıkmasının sebebi, oyundaki birçok ülkenin artık gelişimini tamamlayarak farklı kıtalardaki savaşlara dahi fiili olarak müdahale etme şansının doğmasıdır. Bu herhangi bir oyuncunun zekasının veya aptallığının ürünü değil, tamamen oyunun doğal gidişatının oyuncu mentalitesiyle birleşiminin bir sonucu. 

Oyun içerisinde Fransa oyuncusu olarak politikamı, kimle neden müttefik olduğumu, İspanya ile bu zamana kadar neden savaşmadığımı bu konuda uzunca bir iletide anlatmıştım. Orada söylediğim şey denge politikasının dost veya düşman devletinin olmayışı, güçlü bir ülkeye karşı zayıf ülkenin savunulması sonrasında zayıf ülkenin hamleleriyle aşırı güçlenmesi durumunda şimdi zayıf düşen daha önceki güçlü ülkenin yanında olunmasının gerektiğinden bahsetmiştim.

İkinci paragrafta bahsettiğim, oyuncu mentalitesinin problemli oluşu ve ülkelerin gelişimlerini tamamlaması, benim Fransa olarak etrafımdaki ve genel olarak Avrupa'daki ülkeleri yıkma değil, koruma yanlısı olmamdan dolayı oyunu daha şiddetli etkiledi. Ben oyunun genel sağlığı açısından Avrupa'da Avrupa'nın kaderini etkileyebilecek daha çok oyuncu olmasını yerinde buldum ve bunun için Hollanda gibi, İtalya gibi, Macaristan gibi, Köln gibi, Lübeck gibi ülkelerin belli bir güce ulaşmasını, bundan da önemlisi diğer güçlerce yıkılmalarını engelledim, öngörmediğim şey bu ülkelerin oyuncularının kendi hareketleriyle oyun içerisinde pozitif veya negatif bir fark yaratabilecekleri konuma geldiklerinde, yani gelişimlerini büyük ölçüde tamamladıklarında oyunda pozitif değil negatif yönde bir unsur olacakları oldu.

Kısacası benim Fransa olarak politikam Avrupa'da daha fazla "etkili oyuncu" olmasıyla sonuçlandı, etkili oyuncu sayısının fazla olması da oyun içerisinde mantıksız, yanlış ve daha da önemlisi kendi ülkesinin o anlık çıkarına göre oyundaki gerçekleri eğip bükebilen daha çok oyuncu olmasıyla sonuçlandı. Diğer oyuncuları etki altına alarak oynayan kişilerin daha fazla kişiyi etki altına alabilmesini sağladı.

---------

Ben Fransa olarak yaklaşık 150 senedir oyunda toprak fethetmiyorum. Tam olarak yukarıda anlattığım yaklaşımımdan dolayı oyuna, düşen oyuncuya tekme atmak yerine onu düşüren oyuncuya tekme atmayı seçtim. Benim herhangi bir şekilde bu saatten sonra da toprak fethetmek gibi bir derdim yok, oyun içerisinde oyun tarzları itibariyle toprak fethemeden duramayan oyuncular zaten kendilerini belli ediyorlar ve biraz dikkatini veren her oyuncu benim bu tarz bir oyuncu olmadığımı az çok anlamıştır.

Oyunda kendi oyun tarzına veya oyundaki hedeflerine engel olarak Fransa'yı gören birkaç oyuncu, tamamen hayali şeyleri var gibi göstererek (Fransa - Commonwealth - İspanya Paktı gibi) ilk başta 150 senedir toprak almayan ve oyunun başından beri development arttırma odaklı idealar, poliçeler, genelgeler alarak kendi topraklarının developmentini yükseltmekle ilgilenen Fransa'ya karşı genel oyuncular arasında bir algı oluşturdu. Öyle ki bir yerden sonra ilk başta pakt üyem olduğu iddia edilen İspanya "millet koalisyon kurmakta haklı" gibisinden bir şeyler söyledi.

Benim oyunculardan GM olarak beklentim kendi ülkelerinin ve diğer ülkelerin genel politik durumlarını basit bir şekilde analiz edebilmesidir. Diğer ülkeleri analiz edemeyen oyuncu, oyundaki hiçbir diplomatik ve politik kararını doğru bir şekilde alamaz. Oyunda Avusturya Güney Almanya'yı toplarken, bizzat Fransa birçok ülkenin ayakta durmasına yardım ederken Fransa'nın yaptığı yegane şey dev basmak oldu.

Ben diğer oyuncular için de oyunda çoğu zaman hayalkırıklığı yaşıyorum, belki de umursamamam gerek ancak politik olarak topraklarının geri kalanını toplayabilmek için bana ihtiyacı olan İtalya'nın gidip de elektörlerle ilişki kasarak yegane doğal müttefiği, onun kurulmasına vesile olmuş Fransa'ya böyle bir hamle yapmasını aklım almıyor. Düşünüyorum İmparator olsa napacak? Nereyi savunabilecek? Ne bonusu alacak? diye, cevap veremiyorum ve üzülüyorum. İttifak bozuyorum bu sefer zekamla alay edilir gibi "noldu? kendime oy verdim diye ittifak mı bozuyosun?" diye cevap alıyorum ama ben orada İtalya'nın 2 tane ilişki geliştirdiğini görebiliyorum. Bu sefer oyuncunun bana dümdüz yalan söylediğini görüyorum ve yine hayalkırıklığı yaşıyorum.

Oyunda oyuncuların diplomatik ve politik kararları oyun içerisindeki gerçeklerden kopup oyundaki "oyuncuları" kendi agendası altında manipule etmek isteyen birkaç kişinin eline geçti büyük oranda, mesele kimin ne dediği değil, oyundaki hamlelerini neyi düşünerek yaptığı. Oyuncuların düşman dost belirlemesinde önem verdiği yegane şey kendi ülkelerinin o anlık gidişatlarına tehdit görüp görmemeleri, örneğin şu anda Fransa ile İspanya büyük oranda denk ülkeler, asker sayıları yakın ve hatta İspanya'nın daha fazla olabilir, yüksek ihtimalle Commonwealth'in de aynı şekilde, ancak oyun içerisinde Fransa'nın gördüğü tepkiyi reaksiyonu (dediğim gibi sözlerle değil, oyun içi hamlelerle) ne daha bu oyun bomboş Moskova'yı yenip toprak fetheden Commonwealth ne de İspanya, ne de Britanya görmüyor. Çünkü oyuncular hangi ülke gerçekten daha güçlü, hangi ülkenin ne kadar geliri var, hangi ülkenin askeri kapasitesi daha fazla gibi şeylerle karar almıyorlar, bulundukları sesli chat kanalında kimin aleyhine konuşuluyor, sevilmeyen adam kim, ona göre bir karar alıyorlar ve karar aldıktan sonra bu kararlarını meşru kılmak adına çeşitli şeyler uydurmak zorunda kalıyorlar.

Bunun size basit bir örneğini oyundaki yaklaşık 20 dakika içerisinde gerçekleşen şu olaylar silsilesiyle anlatacağım:

Alıntı:Daha önceki oyun kendi kendini yokeden Lübeck oyuncusuna, oyun öncesinde yardım edeceğimi ve o bölgede toparlamasını sağlayacağımı söyledim. Oyuncu bunu bilerek Lübeck'e geldi bugün (hatta yardım edeceksen geleyim gibisinden bir konuşma da geçti), geldikten sonra Lübeck oyuncusu HRE'deki oyunu Macaristan'a değiştirdi.

Macaristan oyunda Lübeck için en tehditkar ülkelerden birisi, hali hazırda Berlin'le komşu, Brandenburg'u vassalı, bölgede sürekli olarak genişlemeye çalışan bir ülke. Şimdi ben bunu gördüğümde Lübeck ve Macaristan ülkeleri çok absürt buluyorum ama biliyorum ki Macaristan oyuncusu bir ton laf, hikaye, manipulasyon yalan dolanla o oyuncuyu zaten orada bağlıyor.

Şimdi burada 2 husus önemli:
  • Ben oyuncuların diğer oyuncuları oyun içerisindeki doğrular ve hamleleriyle manipule etmesine karşı değilim. Örneğin oyunda "bak kardeşim Fransa Kuzey İtalya'ya girmiş, sen de İtalyan devletisin Fransa'yla nasıl ittifak olursun" gibi şeylerle o kişinin olaya daha farklı yaklaşması sağlanabilir evet, benim doğru bulmadığım şey, oyuncuların kendi ülkelerinin çıkarına diğer oyuncuları "oyuncu olarak" manipule etmesi, çünkü bu manipulasyon çoğu zaman doğrulara dayanmıyor, bunun örneği de mp'de yaşadığımız "abi 150 senedir Fransa İspanya Commonwealth pakt oldular Avrupa'da terör estirdiler nasıl Fransa'yla birlik olursun?"
  • Ben Fransa oyuncusu olarak HRE elektörlerinden oy talep ederek İmparator seçildim, büyük oranda benzer bir husustu, ancak ben bu ülkelerden oy isterken Avusturya'nın mevcut güç seviyesiyle HRE'yi savunma kapasitesinin olmadığından ve İmparator olursam HRE'yi savunacağım ve bu ülkelerin gelişmesini sağlayacağım sözüyle aldım, zaten Lübeck oyuncusuna yardım ediyor olma sebebim de bundan ibaret.
Şimdi elimizde şunlar var:
  • Fransa Lübeck'e yardım vaadinde bulunuyor.
  • Lübeck bölgesindeki en agresif ve yayılmacı ülke Macaristan.
  • Lübeck oyunu Fransa'dan Macaristan'a çeviriyor.
Bir oyun düşünün bu gibi absürt işlerle sürekli karşılaşmaya başlıyorsunuz, Lübeck'i desteklemeye devam ediyorum onun ilk savaşta 2 core'unu geri almasını sağlıyorum, ardından 3. toprağı alırken Köln oyuncusu HRE içerisindeki bir free city'e saldırıyor ve savaşa ben giriyorum. Amatörlüktür diyorum, yazıyorum böyle şeyler yapmadan önce bana haber ver, napacağız şimdi vs diyor, diyorum gir al alacağın şehri wp atarız sorun değil. Bu esnada Lübeck 3. toprağı bana veriyor barış antlaşmasında, AE yiyorum, bunun ardından gerek Discordda gerekse özel konuşmalarda öyle bir hava oluşturuluyor ki Fransa'ya karşı oyunculardan tepki alıyorum "niye böyle yaptın" diye. Bu yetmezmiş gibi Köln'ün açtığı savaş esnasında Lübeck'ten spam alıyorum satsana o toprakları, satmıcak mısın diye. 

Oyunda savaşmadan en çok güçlenebilecek ülke benim, çünkü oyunun başından beri dediğim gibi sürekli development odaklı oynadım. Ancak hal böyleyken bütün oyunculardan düşmanlık görüyorum çünkü oyunda ülke olarak bana zıt olan birkaç kişi bu şekilde "Fransa oyunun kötü adamı, onu yıkmalıyız" tarzı bir hava oluşturuyor, diğer oyuncular da bundan etkileniyor. Birbirlerine hak veriyorlar birbirlerinin dediklerini onaylıyorlar ve dışarıdan, bu şekilde etkilenmemiş biriyle veya benle konuştuklarında "oyuncuların %80'i böyle düşünüyor" gibi şeyler yazıyorlar çünkü kendilerini çoğunluk olarak görüp çoğunluktan haklılık çıkarıyorlar.

Bu olayın kahramanı Lübeck sonrasında mesela HRE oyunu Avusturya'ya değiştiriyor. Bu olduğunda ben yine kontrollü bir mantık yapıyorum kendimce, "evet, Lübeck ülkesi oyunu Fransa'dan Avusturya'ya değiştirdi, bu durumda Fransa'nın olumsuz bir şey yapmış olması gerek Lübeck için, Fransa ne yaptı? Savaş mı açtı birine, toprak mı aldı? veya Avusturya'nın Fransa'nın teklif edemeyeceği bir şey teklif etmiş olması gerekiyor, bu ne olabilir?" bunları düşünüyorum ve cevap veremiyorum ama gerçek cevabı biliyorum, oyuncular oyunda arkadaşlarının ülkelerinin kendi konumları ve kendi ülkelerinin çıkarları için yazdığı şeylerden etkilenip diğer oyunculara bu yazılanlar doğrultusunda taraf oluyorlar.

----------

Oyunda oyunun başından beri "bu oyunda elimden geldiğince zayıfın yanında olarak güçlüye karşı savaşacağım" diyen, Hollanda'ya genişlemeyip Hollanda kurduran, İtalya'ya genişlemeyip İtalya kurduran, Kuzey Almanya'ya Avusturya'nın genişlemesini engelleyip bu bölgede Köln ve Lübeck'in güçlenmesi için çaba sarfeden, İngiltere'nin İskandinavya'da genişlemesini durdurup Danimarka'yı İsveç'e kazandıran, Avusturya'nın Macaristan'ı PU etmesini engellemek için onla ittifak olan bir Fransa var ve bu Fransa uzun süredir bir toprak bile fethetmedi. Sıradan oyuncular basit kararlarını sağlıklı bir şekilde veremiyorken, benim yapabileceğim çok fazla bir şey yok. 

Buradaki sıkıntı oyunda veya kurallarda değil, oyun içerisinde hırs yapıp tarafsız karar verebilme yetisini kaybeden ve diğer oyuncuları etkisi altına alan kişilerdedir. Oyunda bir hata olursa bunun çözümüne bakarsın, gerekirse kural eklersin. Bu sorunun çözümüne oyunda diğer oyuncuları etki altına alarak oynamayı tarz edinmiş kişileri çıkararak ulaşılabilir, ancak asıl hayalkırıklığı diğer oyuncuların çok kolay etkilenebildikleri gerçeği, ben diğer oyuncuları gazlayan etki altına alan kişiler kadar, bu şekilde kendi kararını veremeyen ve gazlanan oyuncuları da gördüğümde hayalkırıklığına uğruyorum. 

En büyük hayalkırıklığı ise, multiplayerin daha eğlenceli, daha zevkli geçmesi için diğer oyuncuları yaşatma odaklı oyun anlayışımın oyunda rasyonel karar veremeyen oyuncu sayısının artmasıyla sonuçlanarak geri tepmiş ve oyuna zarar vermiş olmasıdır. Sene 1666'ü gösterdiğinde Avrupa'da 10 oyuncu yerine 4 oyuncu olsaydık şu anda kendisini tehdit altında hisseden her ülke 6 tane ülkeyle ittifak olamazdı. Ancak benim hayalkırıklığım 6 devletle ittifak olana değil, o devletle alakasız bir şekilde ittifak olan 6 devlete de.

Ben bugün düşündüğümde eğer oyun başından beri İtalya'ya Hollanda'ya İberya'ya veya bir başka bölgeye sürekli genişlemeci yaklaşsaydım, şu anda oyunda bu kadar bana zıt hareket edilmezdi diyebiliyorum ve bu büyük problem bu multiplayer etkinliği için. Sonuç olarak ben bu etkinliklerden soğudum, uzun bir süre fikrim değişmedikçe en azından herkese açık tarzda oyun kuracağımı sanmıyorum.
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Vic2 deki saçma olaylar Eu4de de oluyormuş .

[+] 1 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
*Avusturya Macaristan'ı pu alacak aldırırmıyım.
*Avusturya İtalya'yada çok girmiş o aldıklarınıda iade ettireyim.
*Moskova çok güçlendi çıkıp moskova'yı düşürelim.
*Memlük Osmanlı'yı yıkıyor hadi ona bir ultimatom gönderip Osmanlı toparlasın diye aylık 15 ducat gönderelim.
*İngiltere Norveç ve Danimarka'ya çıkmış haydi onlarıda çıkartalım ordan.
*İspanya'da Napoli var orasıda İtalya'da dursa güzel olur.
*Osmanlı-CW Macaristanı istiyor vermeyeyim oradada oyuncu olsun tatlı olur.
*Avusturya Kuzey Almanya'ya girmeye başlamış oradan çıkartalım. Hem orada küçük küçük güzel devletler kurdururum. Bu arada İmparator olsam çok hoş olabilir.
*Avusturya'ya bahane olsun diye bohemyaya girmesine izin verdiğim Macaristan'ı oradan çıkartayım. HRE içerisinde hoş durmuyor zaten. Hatta bana karşı çıktı diye sınırlarında client state border prenslikleri kurayım.
*Lübeck-Köln kendi sınırlarını belirlemek istiyor olurmu öyle şey benim dediğim haritaya göre genişleyecekler yapmazlarsa öyle genişletiriz.
*O kadar desteklediğim İtalya imparator olmak istiyor olurmu öyle şey hemen kellesine vurulmalı.
!!! 150 yıldır toprak almadım sadece dev basıyorum. Bir sürü oyuncuyu yıkılmaktan kurtardım ve bana karşı koalisyon kuruluyor. Çok saçma böyle birşey olamaz. Hemen müttefiklik kuralını değiştirmeliyim.
[+] 7 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ally kuralı olmayan Multiplayerlar Özet

Ayrıca Fransa Commonwealth ilede müttefikti uzun bir zaman ama bozmuşlar.
[+] 2 üye Warwars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dikkatimi çeken tek şey, gariban Avusturya'nın kimse ile müttefik olmayışı oldu. Öyle ki kural hiçbir şekilde ona yaramamış.

:feelsbadman:
Ara
Her ileti bir algı. Bu sebepten soğuyorum bu etkinliklerden. Resim alıp Commonwealth İspanya Fransa ayıplıyorsun göya ama aynı multiplayerda Songhai oyuncusu olarak Avusturya oyuncusuyla ittifak olmandan iz yok. Evet, Songhai tam da olması gerektiği gibi.

Bu zamana kadar multiplayerdaki ittifaklar hep olması gerektiği gibi, ortaklıktan olabildiğine uzak, pakt anlayışından olabildiğine uzak, ya bir devletin herhangi bir X devletin o bölgede genişlemesini engelleme amaçlı bir girişimi üzerine (bu özellikle Fransa'nın ittifaklarında görülebilir) ya da anlık ortak bir düşman edinme üzerineydi, bugün bazı toxic oyuncuların etkisiyle bu algı bozuldu, çünkü oyuncular gazlanmaya 'kafalanmaya' çok müsait davranış sergiliyorlar, çoğu kendi politikasını ve diplomasisini, kendi bulunduğu konum itibariyle oluşturmayı beceremiyor. En girişimcileri mevcut diplomasiye doğru bir şekilde uyum sağlamak ve kâr edeceği sonuçlar üretmek yerine diğer oyuncuları etki altına alarak ülkelerin duruşlarını rasyonaliteden uzak yönlere çekmeye çalışıyor ve bunu başarıyor.

Bu multiplayer güzel bir multiplayerdı, iki sorun yaşadık sadece bunlardan birincisi ilk İlber/Jax ikincisi Aeschyli. Bu iki durumda da aynı oyuncular, bu oyuncular tarafından etkilenip oyun içerisinde absürt sonuçların çıkmasına sebebiyet verecek işlere imza atıldı ve oyun negatif etkilendi. Kazanamayacağımız din savaşı açıp Fransa'yı oyun dışı bırakalım dendiğinde bunu yapılabilir ve doğru bulan kişilerle Aeschyli'nin Fransa karşıtı tüm dünyayı örgütleme çabasında abuk sabuk hareketler yapan kişiler aynı kişiler.

Tüm bunun sebebi oyuncuların oyun politika derinliğinin çok sığ olması, belki de hiç yok.

Şu konuda mesela Aeschyli'nin yazdıklarına cevap bile yazmak istemiyorum çünkü duyduğum muhatap edildiğim şeyler o kadar saçma ki.

Avusturya'ya PU aldırmamışım Fransa'yla bu suçmuş, Avusturya'nın İtalya'ya girmesine müsaade etmemişim. Fransa'nın bunları yaptırmaması baskı veya kötülük değil oyun içi o Fransa oyuncusu için başarıdır. Avusturya'nın oyunda 200 sene sonraki politikasını "bu Fransa benim Macaristan'ı almama müsaade etmemişti" diye kurması doğal değil, bu algıyı oluşturan zaten Aeschyli. Oyunda Avusturya oyuncusu olması gerektiği gibi o anki çıkarına yararına göre hareket ediyordu.

Oyunda 1666'a kadar bir tane önemli Avrupa major ülkesi yıkılmadı, oyunda Hollanda kuruldu, İtalya kuruldu. Kuzey Almanya'daki devletlerin genişleyebileceği güçlü bir alan vardı. Commonwealth güçlü ama Moskova da güçlüydü. Toxic oyuncular oyunun gidişatını, diğer oyuncuların rasyonel kararlarını kendi ülke agendaları altına aldığında zaten Avrupa içerisinde de problemler belirdi Commonwealth'in Moskova'ya doğru daha çok genişlemesi gibi. Commonwealth Moskova'ya savaş açtığında kimse son toprağı heralde 1540'ta İngiltere'den almış Fransa'ya gösterdiği tepkinin yarısını göstermedi. Çünkü etki altına alınan oyuncuların yönlendirildiği, düşman edildiği ülke Fransa, Commonwealth değil.

Oyun içi rasyonel ve mantıklı cevap verilemeyecek çok şey var ancak biliyorum bu oyuncular hepsine kendince garip bahaneler üretebilir psikolojide. O sebeple gerek görmüyorum zaten, dediğim gibi yanlışlarını söylediğimde anlayacaklarını zannetsem anlatırdım. Ancak öyle şeyler gördüm ki multiplayerda, biz o anlatma kısmını çoktan geçmişiz :))

(16-09-2017, 05:47)PashaZade : Dikkatimi çeken tek şey, gariban Avusturya'nın kimse ile müttefik olmayışı oldu. Öyle ki kural hiçbir şekilde ona yaramamış.

Avusturyanın sınırının yanından asker geçirince adam Commonwealth Songhai ve İspanya ile ally oldu.

Bunlar hep algı Pasha. Bahsetmek istediklerinden bahsederler, gerisi boş.

Bunun için bir bilgisayar oyunundaki haritada 2 toprağı daha kendi renginize boyamak için bu tür işlere girişmeyin diye başladım.

Hayalkırıklığı bol.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(16-09-2017, 05:47)Duman :
(16-09-2017, 05:47)PashaZade : Dikkatimi çeken tek şey, gariban Avusturya'nın kimse ile müttefik olmayışı oldu. Öyle ki kural hiçbir şekilde ona yaramamış.

Avusturyanın sınırının yanından asker geçirince adam Commonwealth Songhai ve İspanya ile ally oldu.

Bunun için bir bilgisayar oyunundaki haritada 2 toprağı daha kendi renginize boyamak için bu tür işlere girişmeyin diye başladım.

Hayalkırıklığı bol.

giphy.gif

wow dedim.
Ara
Duman milleti etkilediğim konusunda iddaa'ların o kadar asılsız ki kendini sadece buna inandırmaya çalışıyorsun. İngiltere-İspanya uzun zamandır zaten seninle bir savaş düşünüyordu. Avusturya'yı ise yerin dibine sokmandan 50 sene bile geçmedi. İtalya'yı geldin kendin attın içimize. Commonwealth kendisi yazdı bana. Hatta bana attığı mesaj şuydu ;

Alıntı:Bir devlet düşünün ki Paristen TÜM ALMANLARI kontrol edecek kadar açgözlü.Bir ülke düşünün ki Paristen Stockholmu etkisi alacak kadar açgözlü.Bir ülke düşünün ki Paristen Kahireyi kontrol etmek isteyecek kadar açgözlü.Bir devlet düşünün ki Paristen İsfahana kadar olan dünyayı nüfuzuyla kontrol edecek kadar açgözlü.

Commonwealthin refah içinde yaşayan halkarı olarak dünya huzuruna karşı en büyük tehdit olan Fransa tiranına karşı her türlü mücadeleyi vereceğimizi ve Anti-Franco Koalisyonunu kurduğumu açıklıyorum.

Şimdi söyle bana bu saydıklarım içinden kimi manipule etmiş olabilirim. Oyunun başından beri Norveç ve İtalya üzerinden tehtit ettiğin İngiltere ve İspanya mı ?
Yerin dibine sokman üzerinden 50 sene bile geçmemiş Avusturya mı ? İtalya'ya yazı bile yazmadım Fransa'dan kurtarın beni diye ittifak isteyip durdu o yüzden ittifak olduk. Commonwealth ise bizzat sana karşı birleşmek isteyen birisi kendisi grup kurmaya çağırdı beni. Kendimi de tabi bu grubun içine alıcam. Benim Bohemya'ya girmeme vesile olup oraya neredeyse 1500 ADM bayıldıktan sonra bana oradan çıkmazsan seni çıkartmasını bilirim aes tarzında bir mesaj attıktan sonra nasıl bir cevap bekledin bilmiyorum. Bu saydıklarımın hiçbirini ben toplamadım duman hatta halihazırda toplanmış gruba itilen üye bendim. Beni tehtit etmesen seninle düşman olmamı gerektirecek herhangi bir hususta yoktu. Hatta seninle kaç defa anlaşmaya çalıştım bilmiyorum. Ben orada CW ve Osmanlıyı birbirine düşürüp yararlanmaya çalışacak bir Macaristan olacaktım ama bunun farkında olmandan kaynaklı orada hep benimle bir uğraş içerisindeydin. Sırf forum multisi başarılı gözüksün diye oyunda fazla oyuncu tutmaya çalışmandan başka birşey görmüyorum. Bunu denemeye çalışmanda halihazırda oyunu oynayan oyuncuların sana karşı tepkili olmasını sağladı. Hayır bu multiplayer şu güne kadar güzel giden bir multiplayer değildi. Bunada forumu oyuna taşımaya çalışman sebep oldu.
Ara
(16-09-2017, 05:47)Duman : Her ileti bir algı. Bu sebepten soğuyorum bu etkinliklerden. Resim alıp Commonwealth İspanya Fransa ayıplıyorsun göya ama aynı multiplayerda Songhai oyuncusu olarak Avusturya oyuncusuyla ittifak olmandan iz yok. Evet, Songhai tam da olması gerektiği gibi.

Bu zamana kadar multiplayerdaki ittifaklar hep olması gerektiği gibi, ortaklıktan olabildiğine uzak, pakt anlayışından olabildiğine uzak, ya bir devletin herhangi bir X devletin o bölgede genişlemesini engelleme amaçlı bir girişimi üzerine (bu özellikle Fransa'nın ittifaklarında görülebilir) ya da anlık ortak bir düşman edinme üzerineydi, bugün bazı toxic oyuncuların etkisiyle bu algı bozuldu, çünkü oyuncular gazlanmaya 'kafalanmaya' çok müsait davranış sergiliyorlar, çoğu kendi politikasını ve diplomasisini, kendi bulunduğu konum itibariyle oluşturmayı beceremiyor. En girişimcileri mevcut diplomasiye doğru bir şekilde uyum sağlamak ve kâr edeceği sonuçlar üretmek yerine diğer oyuncuları etki altına alarak ülkelerin duruşlarını rasyonaliteden uzak yönlere çekmeye çalışıyor ve bunu başarıyor.

Bu multiplayer güzel bir multiplayerdı, iki sorun yaşadık sadece bunlardan birincisi ilk İlber/Jax ikincisi Aeschyli. Bu iki durumda da aynı oyuncular, bu oyuncular tarafından etkilenip oyun içerisinde absürt sonuçların çıkmasına sebebiyet verecek işlere imza atıldı ve oyun negatif etkilendi. Kazanamayacağımız din savaşı açıp Fransa'yı oyun dışı bırakalım dendiğinde bunu yapılabilir ve doğru bulan kişilerle Aeschyli'nin Fransa karşıtı tüm dünyayı örgütleme çabasında abuk sabuk hareketler yapan kişiler aynı kişiler.

Tüm bunun sebebi oyuncuların oyun politika derinliğinin çok sığ olması, belki de hiç yok.

Şu konuda mesela Aeschyli'nin yazdıklarına cevap bile yazmak istemiyorum çünkü duyduğum muhatap edildiğim şeyler o kadar saçma ki.

Avusturya'ya PU aldırmamışım Fransa'yla bu suçmuş,  Avusturya'nın İtalya'ya girmesine müsaade etmemişim. Fransa'nın bunları yaptırmaması baskı veya kötülük değil oyun içi o Fransa oyuncusu için başarıdır. Avusturya'nın oyunda 200 sene sonraki politikasını "bu Fransa benim Macaristan'ı almama müsaade etmemişti" diye kurması doğal değil, bu algıyı oluşturan zaten Aeschyli. Oyunda Avusturya oyuncusu olması gerektiği gibi o anki çıkarına yararına göre hareket ediyordu.

Oyunda 1666'a kadar bir tane önemli Avrupa major ülkesi yıkılmadı, oyunda Hollanda kuruldu, İtalya kuruldu. Kuzey Almanya'daki devletlerin genişleyebileceği güçlü bir alan vardı. Commonwealth güçlü ama Moskova da güçlüydü. Toxic oyuncular oyunun gidişatını, diğer oyuncuların rasyonel kararlarını kendi ülke agendaları altına aldığında zaten Avrupa içerisinde de problemler belirdi Commonwealth'in Moskova'ya doğru daha çok genişlemesi gibi. Commonwealth Moskova'ya savaş açtığında kimse son toprağı heralde 1540'ta İngiltere'den almış Fransa'ya gösterdiği tepkinin yarısını göstermedi. Çünkü etki altına alınan oyuncuların yönlendirildiği, düşman edildiği ülke Fransa, Commonwealth değil.

Oyun içi rasyonel ve mantıklı cevap verilemeyecek çok şey var ancak biliyorum bu oyuncular hepsine kendince garip bahaneler üretebilir psikolojide. O sebeple gerek görmüyorum zaten, dediğim gibi yanlışlarını söylediğimde anlayacaklarını zannetsem anlatırdım. Ancak öyle şeyler gördüm ki multiplayerda, biz o anlatma kısmını çoktan geçmişiz :))

Hayalkırıklığı bol.

Diyeceğim tek bir şey var o da benimle ilgili olduğu için. Oyun genelinde sadece tek 1 müttefiğim oldu o da Kongo, Osmanli ile de AI bana atınca müttefik oldum ve hiç bir şekilde konuşmadık neden müttefik olduğumu bile bilmiyordum bir işbirlik yoktu amacıda yoktu ama Kongo ile olan müttefikliğim ikimizinde işine yaradı. Dağınık ve Koloniciler tarafından toparlanılmaya müsait bir Kongo yerine tüm Güney Afrika'yı birleştirmiş bir müttefik edinmek ve oyuncunun enstitü çıkarıp bana komşu olması sebebiyle benimde development basmadan enstitü almam işime geldi.

Amma velakin attığım resimlerde ki müttefiklerde ne Fransa'da, ne İspanya'da,ne de Commonwealth'de böyle bir ilişki yok. Herkes istediği gibi müttefik kuralı olmadığı için kafasına göre müttefik alıp duruyor. Amacım algı değil seninle bir sıkıntım da yok herkes oyunda birbiriyle kavga ederken ben alt-tab açmış Age of Empires oynuyordum arada bir girip eventlere falan bakıyordum. Yani bu konuda laf edebileceğin en son kişi benim herhalde. Avusturya'nın sınıra koyduğun 280k askeride Avusturya'nın sınırının yanından geçirdiğim askerler olarak tasvir etmende garibime gitti. Müttefik olmasaydım yada olmasaydık eminim savaş açıcaktın.

Bir daha ki Multiplayer'a bir müttefik kuralı getirsen bunların hiç biri başımıza gelmez ve kimse de büyük hugboxlara karşı savaşmak zorunda kalmaz
Avusturya vs Fransa Commonwealth İsveç ???
Ara
Global oyun anlayışını getiren, ve bunu rp ile birlikte kuralları ihlal etmeden yapan Fransa anti-Franco koalisyonu hak ediyor mu ?
Eğer böyle bir oyun anlayışından oyuncular hoşlanmıyorsa bence de sadece Avrupa-Asya-Afrika mpleri yapılması daha doğru olur. Yoksa topluluk kendisini tam anlamda ifade edemiyor gibi gözüküyor.

Kaldı ki global bir dünyada bölgesel bir oyun anlayışı hüküm sürüyorsa, kaldı ki sürüyor, müthiş bir problem var ortada önce bunu çözün derim :up:
Ara
280k degil 400kdir o Songhai :))) Tebrikler iyi kapmissin algi olayini.

Telefondayim zaten daha fazla bir seyler yazmaya gerek gormuyorum cunku anlayacaginizi sanmiyorum, evet herkes Fransaya karsi birlesmeli, Songhainin dogal dusmanlarindan birisi Fransa.

Fransa cok genisledigi icin Songhainin olaya el atmasi gayet dogru ayrica bildiginiz gibi 1450de Fransa Songhainin dogudaki bir kabileyi almasina engel olmustu o acidan problem yok.
Alıntı:- Herkes sadece ama sadece kendi ülkesinin çıkarı için oynar.

Eskiden boyle bir kuralimiz vardi. Bu kural gercekten bir mp nin cop mu yoksa kaliteli mi ayriminda olmazsa olmazdir arkadaslar. Kulagima gelen muttefiklere bakiyorum oyleleri varki sadece muttefik olmak icin olmuslar baska bir neden yok.Ne bir ortak cikar ne bir ortak dusman.Yani sirf savas yiyip yenilmemek icin muttefiklikler kurulmus.Yenilmekten korkmayin arkadaslar ben cogu zaman yenildigim savaslardan da cok zevk aldim.Onceki mplerde ki iletilerime bakin yenildigim savaslarin ss ni atip karsi tarafa bana zevkli bir savas verdigi icin tesekkur etmisimdir.Yeter ki savaslar Rp havasinda cikarlara yonelik acilsin.Taraflar cikarlarina gore yer alsinlar.Atiyorum oyun basi Fas, Osmanli`ya karsi niye savasir? Istanbul`u mu alacak?Yada Songhai niye Avusturya ile muttefik olur? Eger cikarlara gore oynanmayip ittifaklarda bu sekilde kurulmazsa ittifak siniri kurali koymamizin da bir anlami yok.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.