[MP] EU4 - Multiplayer : Aralık 2016
(16-01-2017, 00:13)iberkay : Mezhep Savaşları29E36106948808B70A8D9713C9D9B4B9CA15275D
Ve 1 milyon kayıp olan savaşın ardından muhteşem ganimetimiz :D
6A08D6DEA7DD43C92B34FF3EDC8C0EE0A0813BAC
Venedik denen İtalik kafirler son teknoloji ordusunu getirmese idi kutsal şehirler ve emanetler şii kontrolü altındaydı.
4C00533D99D621B7ED606790316C71227EA40702
Oyun sonu asya

cin imparatoru hic hosnut degil bilesiniz :):):)
Ara
500k ölü gören savas yaptık ama birtek ss almadık :P venedik denen italik kafirler :D ben otto ordusunu da yenmeni ummuyordum ama janissaryi kaybetmesi ottoyu epey hırpalamış..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
1V0REj.jpg

Birinci İspanyol-İngiliz Savaşı bizim açımızdan büyük bir hezimetle sonlandı. Arkadan gelen bu saldırıyı beklemeyen ordularımız almanyadan dönesiye kadar birçok kalemiz çoktan düşmüştü. İyi donanımlı ve pekçok paralı asker bulunduran İngiliz ordusu bizi İberya girişine kadar püskürttüler. Yapılan birkaç kritik hata sonucunda savaş direncimiz kalmayınca istenilen anlaşmayı kabul etmek durumunda kaldık. Commonwealth ittifakımızında bizi korumadığını anlayınca Avrupa'da çektiğimiz siyasi yanlızlık kesinlikle kesinleşmiş oldu.

Not : Yarın 21:00 da oyun kurulur.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-01-2017, 00:18)chaos10ur : cin imparatoru hic hosnut degil bilesiniz :):):)
Er meydanına bekliyoruz o zaman.Mücahidlerimiz gönlünüzü epey hoş edecektir.  :smiling:
(16-01-2017, 00:20)jax61 : 500k ölü gören savas yaptık ama birtek ss almadık :P venedik denen italik kafirler :D  ben otto ordusunu da yenmeni ummuyordum ama janissaryi kaybetmesi ottoyu epey hırpalamış..
Normal de yenemezdim zaten ama Avusturya Cw savaşından epey yıpranmıştı ve açıkçası pers ordusunun otto dan 2 tech önde olmasına da güvenerek girdim.Ai çok akıllıca hamle yaparak tech arttırıp doğuya geldi ama başlarında dövdüm o sırada pers kuşatma yapıyordu sonra Venedik 60k yı üzerinde ordu getirdi benden tech i üstün ve otto da yüklenince dengelendi.Aslında güzel toprak alıyorduk tam pers le alacağımız toprakları konuşurken pers in kuşatma yapan ordusunu dövdüler savaş da dini sebepten açıldığı için otto gaza geldi kabul etmedi, böyle böyle tek toprakla çıktık koca savaştan. :D
Ara
malesef ispanya hanedanının Britanya imparatorluğu ana karasında hedeflediği topraklar ve bilimum Alman halkları üzerindeki hak iddiaları , yayılmacı politikaları, kuzey afrikada uygulamış olduğu zulüm yalnız kalmasına sebep oldu.. İspanya tüm dünyayı ele geçiremez.. gereken yapılarak ispanyanın yayılmacı politikalarına bir nebze olsun dur denildi.Bundan sonra ispanya savaş açarken iki kez düşünmelidir. İngiltere rahatsız mı bu savaştan? bu toprağı almalı mıyım :P

İşin rp si ve şakası iyi savaş idi. benim açımdan iyi geçti.ispanyanın ekonomisine nazaran daaha sağlam olan ingiliz ekonomisi sayesinde desteklediği paralı ordu ile savaşı lkazanmasını bildi. tabi bunda halen hindistanın osmanlı venedik ittifakının savaşıyla ilgilenip yardım getirememesinin de etkisi mevcut. her ne kadar oyun başından beridir fransaya karşı kurduğumuz birliği bırakmamak için direndiysek de belli noktadan sonra oyun bizi malesef çatıştırdı. bu savaş da kaçınılmaz hale geldi..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Paralı askerler değilde savaşın %80 inde geri kalan askeri teknolojim savaşı bitirdi. Diğer eksi ise askeri idealarıda çok fazla almamış olmam. Yeni yeni yatırım yaptığımdan askeri teknolojide geri kaldım zaten. Yoksa ekonomik durumum kötü değildi. Ana ordum yenilmese bende paralı askerler ile tam destek verebilecek ekonomiye sahiptim.
Ara
Biz ki Melik-i Afrikan, Emir-i Songhayız, biz ki Songhai oğlu Songhai'yiz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Songhai'nin başbuğuyuz! Kaffa'nın Negusa Nagast'ı, Ajuraan'ın İmami, Maravi'nin ve Madagaskar'ın Sultanıyız. Allah'tan aldığımız güçle Afrika'yı yönetiyor, dinini kafirlerine yayıyoruz.

njoBq5.jpg
(Bu da Assad shitpost'um)
Ara
0lA9ML.jpg

WgRmMQ.jpg
Ara
Hocam sen daha iyi bilirsin tabii de ama Hindistan olarak senin Endonezya'yi ele gecirmen daha iyi olmaz mi oncelikli olarak? Feci ticaret geliri yapiyor cunku Endonezyadaki ticareti aktarmak.

Once pegu, ardindan Ayutha sonra Brunei kisa surede ele gecirilebilir
Ara
Malacca ticaret ağını almak için almıştım zaten kolonisti ama fırsat olmadı.Ülke ai de kaldığında mil tech i yakalamak için 4 fark açılmış adm tech arasında ben de o aralar savaşa girince fark 5-6 ya kadar çıktı öyle ki bir ara sadece corruption artmasın diye aylık 40 ducat gömüyordum.Teknoloji de geri olunca ve üstüne de doğu da insan olmayınca hep sonraya kaldı o iş, şimdi Ming geldi neler olacak göreceğiz.Şu anda ama Endonezya çok elzem değil gayet güzel gelir var.Otto ya girme işiyse bütün kutsal şehirler Otto da olunca Şii lerin de Mekke Medine yi alması üzerine kuruluydu, İran la girmemiz de rp ye uygun oldu ama sonuç istediğimiz gibi olmadı.
Ara
Oda kuruldu.

Katılacaklar varsa boşta kalan ülkeler var.

şifre : st
Ara
Arkadaşlar gelmeyecekseniz yada gelemeyecekseniz durumu bildirin ona göre yerinize başka birilerini ayarlayalım. Mazeretini bildiren sadece cw oyuncusu oldu.
Ara
gelip observe izleyebiliyoz mu?
Sic Parvis Magna
Ara
TÜM DÜNYA SİYASİ

NldAmN.jpg

TÜM DÜNYA DİNİ

1V3v5D.jpg

AVRUPA

g2D8EL.jpg

ASYA

5L37bM.jpg

AFRİKA

6rEPdN.jpg

KUZEY AMERİKA

l38jml.jpg

GÜNEY AMERİKA

r6aMrB.jpg

GREAT POWER LİSTESİ

g2D8a2.jpg

Bir sonraki oyun 18.01.2017 tarihinde 21:00 saatinde başlayacaktır. 
Ara
İngiltere Hükümetini daha mantıklı anlaşmalar önermeye davet ediyorum. Bu şekilde kalmak çözüm değildir.
Ara
Son derece adil kalıcı barış şartları sunduk ama hep daa fazlasıni istiyorsunuz. Görüldüğü üzere imparatorluğunuz doymak bilmeyen aç kurtlar gibi . Biz sunduğumuz anlaşma şartları son derece makul ve kırmızı çizgilerimız bellidir son karar yine size ait.. aksi durumda bu düşmanlığın süreceği asikar
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Adil kalıcı barış şartlarını dediğiniz anlaşma şartları tek taraflı toprak tehtitinden başka bir şey değişdi.Öyle bir anlaşlamayı kabul etmek milletimize yüzyıllarca utanç kaynağı olur. Ayrıca aç bir kurt olduğumuz doğrudur zira yüzyıllardır almak istediğimiz kısımlar kapalı tutuluyor. İtalya bölümü kapalı Osmanlı ise yeni yeni güçten düşmeye başladı. Bize Kuzey Almanya dışında genişleme alanı bırakmayan sizlersiniz ve hala buna devam ediyorsunuz.
Ara
Siz İtalya'ya genişleme isteseydiniz sunduğumuz anlaşmayı kabul ederdiniz bizden saldirmamazlik anlaşması alarak heryerde bir kapı yaratmanın yayılmanın pesindesiniz , bohemyayı vassallamanız hollandaya çıkmanız bunun göstergesidir. kabul edin ki büyük başın sıkıntısı da büyük olur makul olan anlaşma bizim yukarı kısımları sizin aşağıyı kontrol etmeniz . Buna yanaşmiyorsaniz tetikte olmaya devam edin. anlasmayı siz istediniz .. biz de şu sartlar altında ingiltere barışa razı gelecektir demiştik.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Tetikte bulunduğum falan yok. Olası bir savaşı hem cw tarafından engellenmiş olup düzgün şartlarda bile olsa 30-40 yıl uzayacağı için oldukça gereksiz buluyorum. Anlaşmaya varmadığımız taktirde o kısımda dahada fazla gereksiz genişlemede bulunacağım için bu durum iki taraf içinde dahada imkansız bir hale gelecektir. Bedavadan toprak istemek yerine birazcık fedakarlıkta bulunabilseniz durum çözülürdü ama bu kadar tok görünmeniz konusunda yapabileceğim birşey yok.
Ara
Devletler doğal sınırlarına ulaşmış. Dünya Savaşı filan olsa bayağı zevkli olur izlemesi. Afrika'nın, Hindistan'ın, Rusya'nın, Osmanlı'nın, İran'ın genişleyebileceği küçük bir devlet yok. Anca büyük bir devlete savaş ilan edecek öyle genişleyebilecek. Çin bu gidişle Avrupa'ya ulaşır Lehistan ve Osmanlı'ya komşu olur.

İngiltere oyuncusunun planı daha mantıklı değil mi? İspanya Güney Avrupa'yı çok rahat şekilde hızlıca ele geçirebilir, kuzeye saldırsan İngilizler kendi çıkarı zedeleneceği için karşı çıkacak mecburen. Sonra da uzayacak savaşlar. Savaşların uzamasını fırsat bilip başka devletler de saldırabilir işin zorlaşır.
[+] 1 üye gardyans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.