[MP] EU4 - Multiplayer : Aralık 2016
Müttefiklik durumları nedir? Kim kimle müt?
Sic Parvis Magna
Ara
İngiltere ile olası savaşında İngilizler savaşı kazanırsa Karayipleri ele geçirip iyi bir ticari bölge kazanabilir, oradan dünya kadar ticaret geliri elde eder. Ama İspanya kazansa İspanya fazla bir şey kazanamaz, İngilizlerin Fransa topraklarından üç beş şehir alır muhtemelen. Kazanacağı üç beş şehir İspanya'nın gelirini en fazla ne kadar arttırabilir ki? Sonuçta savaşta çok fazla ekonomik kayıp verecek.
Ara
Evet ama öteki türlü de ingiltere Avrupa'ya yayılıp daha da güçlenecek. Yılanın başını küçükken ezme muhabbetine geliyor. Belki bir kaç ülke serbest bıraktırabilir veya isyanlara sebep olarak güçten düşmesini sağlar. Tabi kimin kazanacağı da çok değişebilir şu manzarada.
Sic Parvis Magna
Ara
ingiltere şu haliyle ispanyadan güçsüz değil aksine dünyanın en büyük ordusu şuan ingilterededir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Savaş olursa İngiltere barış yapmayı reddedebilir dikkat.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
CW Yaşayabilseydi ''teknik sorunlar'' Büyük Britanya çoktan kazanmıştı.
Ara
Dünyanın en büyük ordusunun ingilterede olduğundan emin olmanı öneririm. Ayrıca CW olsaydı eminim benim tarafımada gelebilecek önemli defansif müttefikler olabilirdi. CW şuanda sadece denge işlevi görüyor. Diğer taraftan CW'nin İngiltereyi desteklemesini hiç anlayamadım. Nereden geliyor bu İspanya düşmanlığı sınırında İngiltere var.
Ara
son derece eminim :) son 30 yılda pltocratların ihaneti sebebiyle ordumuz bir dönem zayıf gibi görünse de uzun süreden beri istatistiklerde çıkış ekranına bakarsanız kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz ve ben hep largest army görüyordum. son günki çıkışta değildim doğrudur. fakat dediğim gibi 30 yıl boyunca plutokratların coupuyla uğraştım. ordu limitini %25 oranında düşürmüşlerdi. 2 ordumu terhis etmek zorunda kalmıştım. couptan kurtulduk hayırlısıyla. bu iş beni epey uğraştırdı ama couplardan da nasıl kurtlduğumuzu anlamak açısından tecrübe oldu..şuanda ordumuz yine eski gücüne kavuşmuş ve dünyanın en büyük ordusu olmaya devam etmektedir. yakında bitecek olan idea grubu ile ordumuz gücünü yarım milyonun üstüne çıkartacaktır.hedef 1 milyondur. bunu da belirteyim..

commonwealth ingiltere dostluğu yapıyor ispanya düşmanlıgı değil. commonwealth yutulmaya çalışıldığında bu işin karşısında duran ingiltere idi hatırlatırım. halen dahi ingiltere commonwealthi orada korumaktadır. bazıları heirinin ölmesini umup personal uniona almayı düşlese de ingiltere commonwealthi korumaya devam edecektir..

paşa devletinin başına geç..

@Duman barış öneren teslim alır. teslim alamadıysan barış öneremezsin..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Geçemem çünkü bilgisayar rahmetli ve diğer bilgisayar da oyunu kaldıramıyor. Hayırlısı olsun ama ben olsaydım Great Britainîn önde olduğuna emin olabilirdiniz.

Çünkü ordum Osmanlı ordusuyla denkti ve Osman ile bir husumetimiz yoktu. Osman da gayet rahat biliyordu ki Olası bir CW Dağılmasında sıra Osman'a gelecek.

Görüyoruz ki İspanya Bohemyayı vassal yaparak hedefini belli etmiş, Otto+Cw'yi alıp, GB'yi adasına sürmeyi planlıyor Hindistan ile birlikte.

Bu saatten sonra oyuna katılamam ama gözlemlerim bunlar. İspanya düşmanlığı yapmıyor, sadece zamanında GB'ye hakkı kadar yapmadığım dostluğu yapıyorum.
Ara
Almanya ile uğraşmamın tek sebebi uzun süredir korunmakta olan italyan devletleridir bunu defalarca belirttim. CW üzerinde hiçbir planım yoktur baştan beride olmadı zaten. Ordu konusunda ise Şuanda portekiz toprakların otonomisi yüksek olsa bile en büyük ordu bendedir ve hala basmaya devam ediyorum. İngilterenin gücünü küçümsemediğimden olası bir savaşı istemiyorum çünkü biliyorumki olası bir savaşta her iki devlette bu savaşı oyun sonuna kadar sürdürebilecek kapasiteye sahiptir. Ayrıca CW taraf tutsa bile eminim benim tarafıma geçecek birileri olurdu. Oyundaki dengesizlikler sebebiyle zaten bu aşamaya kadar büyük savaşlar yaşamadık. Osmanlı-CW-Rusya üzerindeki otorite boşlukları Songhai'nin bile uzun süredir taraf olmasını engelliyor. Bu saatten sonrada olası bir savaşın amacına ulaşacağını düşünmüyorum. İspanyanın gücünü küçümsemeyin. İlk savaşta yakaladığın hazırlıksız İspanya şuanda yok.
Ara
giphy.gif

An itibariyle Songhai Sultanı.

(Tek siyahi popcorn gif'i buydu, daha iyisi varsa atın)
[+] 4 üye sisisi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sanki İngiltere ortada tek kalmış baya zayıfmış gibi bir algı var ama bahsetmek lazım İngiltere skor birincisi ve kolay kolay kaybetmeyecek gibi.Ayrıca İspanya Hindistan ın bir olup İngiltere yi Avrupa dan atacağı falan çok yersiz söylem benim İspanya Fransa yı alsın diye Avrupa ya tee Afrika lardan asker geçirterek İngiltere ye 2vs1 yapalım gibi bir düşüncem hiç olmadı yapmam da.Defansif savaşı olur İspanya nın desteğe geliriz o farklı bir boyut ama sırf İngiltere vc sini kaybetsin de birinciliği alayım diye Avrupa ya asker çıkartmam.Zaten haritayı incelerseniz bunun istesem de mümkün olamayacağını görürdünüz.Hindistan ın yanında devasa bir Ming aynı şekilde Ming in yanında devasa bir Hindistan var ve rivaller.Muhtemelen de son vc leri birbirine gelecek bu Asya ülkelerinin.Ming de İngiltere ye yardım için Avrupa ya gidemez Hindistan da.Yani olası bir savaş iki ayaklı gibi olacak Ming vs Hindistan, Gb vs İspanya.2vs1 lik bir dengesizlik yok.
Ara
Bv1QqQ.jpg

Paris Barış Konferansı (1748)

Büyük Britanya ve İspanya İmparatorluğu temsilcileri Paris'te bir araya gelmiş ve uzun süren tartışmaların sonunda bir anlaşmaya varabilmişlerdir. Anlaşmaya göre iki taraf çeşitli bölgelerdeki hak iddaa'larından vazgeçecek ve birbirlerinin toprak bütünlüklerine saygı duyacaktır. Bu anlaşma saldırmazlık anlaşmasıdır ve iki ülke temsilcileri tarafından garanti altına alınmaktadır.

Anlaşma Koşulları :
1-) Büyük Britanya Bretonya topraklarından çekilecek
2-) İspanya İmparatorluğu Barrios sınır olmak koşuluyla Hollanda ve Belçika sınırlarından çekilecek
3-) Büyük Britanya İspanya İmparatorluğu'nun Bohemya üzerindeki hakimiyetini tanıyacaktır.
4-) Büyük Britanya İspanya İmparatorluğu'nun İtalya üzerindeki haklarını tanıyacaktır.
5-) İspanya İmparatorluğu Büyük Britanya'nın Kuzey Almanya ve Baltık bölgesi üzerindeki haklarını tanıyacaktır
6-) Her iki taraf savaş anlaşmalarında birbirine danışarak hareket edecek
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hmmm
latest?cb=20150917111841

ffh.jpg

Afrika'nın Sultanı ve Altınların Efendisi dostlarını(aslında tek dostu altınları) selamlıyor.
[+] 1 üye sisisi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Songhai'yi Hristiyan Avrupa kıtasını haklı fetihinde destekliyoruz.
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ingiltere ve Ispanya savas yapsa savas sirasinda Ingiltere'ye kimse ikinci bir cepheden savas acamaz. Ancak ispanya'ya Afrika topraklari icin Songhai, Italya topraklari icin Osmanli-Venedik ittifaki savas acabilir. Lehistan da Bohemye icin savas acabilir. Dolayisiyla Ingiltere cok cok daha avantajli gozukuyor.
Ara
öyle gözükse de malesef ne ispanyanın , ne de ingilterenin müttefikleri şu saatten sonra büyük bir savaşı maalesef pek de göze alacak gibi durmuyorlar.. haliyle oyunumuzda tetikt bekleyen 2 devlet vardı bu devletler de ispanya ve ingiltere idi.. şimdi son tahlilde biz de bu mp fazlasıyla uzadığı için artık bir an önce 1821 i görüp bitirmek adına stresten uzak hızlı biçimde bitirebilecek bu formulu geliştirmeyi uygun bulduk. gelecek bölümlerde kalan 70 yılı seri şekilde bitirip oyunu 1821 e taşıyacağız inşallah..songhai evet malesef sadece altınlarını sevdiği ve 400 yıldır hiçkimsenin politikalarına karışmadığı için şuan en rahat ve en tehlike yaratmayan ülke olarak devasa şehrini turistik gezi amaçlı ziyaret ediyoruz. başka bir durum yok yani :D adam toprağı değil altını seviyor :D

bu arada denemesini yaptık .. ordu olarak şuan ispanya daha büyük bir gücü besleyebilse de denizden ingiltere ticaret gmeileriyle dahi ispanyaya geçit vermiyor. kafa kafaya çarpışacak askeri bir olayda yine ingiltere üstünlük sağlamaya yakın olsa da sayısal olarak ispanya bu konuda ağırlık yaratabiliyor. fakat gardyansın dediği gibi bir durum da söz konusu ki ai yönetimindeki songhai direk ingiltereye müttefklik yolluyor hatta favo olmadan savaşa da direk geliyor. üstelik songhai aisi ispanyayı yenmekle kalmayıp üstüne hindistan aisini de katladı :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Öhömm. Yanlış anlaşılma olmasın. Ordumun 5 te 1 ini aynen şu şekilde yolladım

Gerisi zaten yok olan ordularımız oldu. Maşallah songhai ordusu tankları üretmiş onlarla saldırıyor. Ayrıca en son gördüğümde bidarı kuşatıyolardı. :D
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-01-2017, 00:46)Duman : Songhai'yi Hristiyan Avrupa kıtasını haklı fetihinde destekliyoruz.

maxresdefault.jpg
;)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Müsterih olunuz efendim, Afrika bizim rightful clayimizdir. 1444'te, tech 2'ye, 30 developmenta ve feodalizm'e dahi sahip olmayan bir devletken hedeflerimizi koymuştuk, süpheniz olmasın.
Ara
gönlünce saldırabilirsin de songhai :D şu cebelitarıkı nasıl geçecen onu bilemiyorum :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.