[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2018
avusturya-great horde-floransa

800 saat

https://steamcommunity.com/profiles/76561198283575245/

belirli günlerde multi oynamak isteyenler de ekleyebilirler.
Ara
oynanabilir ülke varmı etiopya hariç balkanlarda doğuda vb
Ara
Şuan yok, 1700e gelince veya yaklaşınca Ming de verilebilir olacak.
Ara
Mughals oynarım dersen devredebiliirm.
Ara
Duyduğuma göre Britanya yıkıldıktan sonra Ming'e geçmeyi düşünüyormuşta zemin hazırlıyormuş. :P
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oda kuruldu, şifre: st

Save dosyası: https://cdn.discordapp.com/attachments/4..._01_10.eu4
Ara
bos olan ülkelerden birine geçiyorum sonradan geldim +740 saat
€20
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk/
Etkinliğin devamında Malaya'yı teslim almak isteyen varsa bırakmak istiyorum.

Ülke gayet iyi durumdadır. Son hali aşağıda ki resimde görülebilir;

20181225224818_1.jpg
Ara
eu4_map_GBR_1690_01_01_1.png

1690 Dünya Haritası

Önerilen Ülkeler: Malaya, Tunus, Ming
Ara
Ekran_Goruntusu_1225.png

Fransayı tutma diplomasisi.
Ara
Region kuralı ben çok yakti. Vassalarima söz geçiremiyorum artik. Böyle olacagini bilseydim rusya almazdim. Rusya'ya en azindan tarihsel gerçeksellik acisindan +1 region hakki taninmaliydi bence
Ara
Bir dahaki mp için Çarlık ve Osmanlı Hükümetine +1 region düşünülebilir. Rusya yanlış görmüyosam 4 regionda şuan 1 regiona daha girebiliyor.
Ara
Şu manzarada Osmanlı'nın millete maaş bağlamışken +1 regiona ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Rusya da değersiz İskandinav topraklarına sahip olsa çok bir şey değişmeyecek muhtemelen. Benim de bu region ve vassal kuralıyla ilgili eklemek istediklerim var.

Koloni ideası alanlara/tamamlayanlara +1 region hakkı tanınabilir. Fakat colonial nation oluşana kadar mevcut toprakları da regiondan sayarız.

Oyuncunun limit fazlası toprak varken kesinlikle savaş açamaması lazım o topraktan kurtulmadan. Şurayı da alayım, sonra oraya veririm vs. tarzı absürt durumlar ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca limit fazlası toprak alıp alıp vassal salmayı da ben olsam böyle uygulamazdım. Benim bu konudaki önerim oyuncunun limit fazlası toprağa hiçbir şekilde dokunmaması gerektiği. Vassallayabiliyorsa vassallar veya verebiliyorsa direkt barış anlaşmasında mevcut bi vassalına verir. Limit fazlası olcaksa o vassalı ve puyu annexleyemez. Ancak pu'nun inherit olduğu olgularda istisna olarak vassal salmaya izin verilebilir. Bu tarz limiti aşıp aşıp orada vassal oluşturmak sıkıntılı iş. Orada core olmuyor, vassal salamıyor, savaşta oluyor. Bir sürü bahane çıkabiliyor. Hiçbir şekilde kendine almasına izin verilmemeli. Bunun bu şekilde oyunu daha güzel hale getireceğine inanıyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İmparatorluklara +1 verilebilir.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Aytac sadece 1 oyun oirata gecerek benim tum dengemi bozdu. Tesekkurler aytac sibiryada onumu kapatmaya calisarak beni vassal feede zorlayarak. Yoksa ben iskandinavyaya ilerliyecektim. Finland meselesiyle ugrasmicaktim. 

Dogulu imparatorluklar olsa daha iyi olur. Zaten avrupada region limitine cok takilan devlet olmadi. Siberian frontiersi kullanmakta bayagi zorlandim ben
Ara
Tamamını aldığın region ile sınır olan (deniz sınırıda dahil) regionlarda province sayısının %40'ını(bu sayı düşünülebilir) geçmeyecek şekilde alımlara izin verilmesi makul gibi ben kendimden örnek vereceksem maldivler malaya regionunda diye yüzyıllardır orayı almak için son çağı bekliyorum. Bu kuralda sınır üzerinden giderek alma şansın olmalı yani tutup bu kuralı kullanıp yine bu örnek üzerinden malaya regionunda ki diğer toprakları alamamalıyım alırsam region hakkımı kullanırım maldivden sınır diye öyle bir şey için önce burmada tüm regionu kendime almış olmam lazım böyle bir kural aşırı gereksiz vassaları kullanmak durumundan kurtarır.

Birde claim kuralını ile ilgili bir esnetme yapmak gerektiğini düşünüyorum oyuncuyu çok kısıtlayan bir kural belki başka kurallar olmasaydı biraz daha makul değerlendirilebilirdi ama hem ülke bölmeme hem region olunca işin tadını kaçırıyor. Özellikle ülke formlayınca ya da güzel görev ağacına sahip ülke isen bu durum seni bufflıyor böyle bir kural varken oyun dengelerini bozan bir durum. Yüksek dev bölgelerde mesela İtalya da claim kuralı çok sorun yaratmayabilir fakat Osmanlı mesela Rusyadan toprak almak isterse o kadar claim atamıyor sürekli spy oluştursa bile o ülkede en en fazla 30 dev'e claim atabilir.Vassal'a claim attırmak başka bir işkence bu gibi düşük devli bölgelerde. Bunun nasıl düzenleneceği hakkında fikirler ortaya koyalım.
[+] 1 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
En basit örnek olarak benim claim atamadığım Bharat'ın tüm Malaya bölgesinde perma claim'i var. Rival meselesinden dost bulamıyorum. Hala senin bana neden keyfi savaş açmadığını anlamıyorum. Çok çok düşük ihtimal dahilinde olduğunu varsayıp kaybedersen senden alabileceğim hiçbirşey yok. Senden saldırabileceğim hiçbir devlet yok. Devleti salsam ne olacak 15 sene sonra tekrar alırsın. Buna rağmen sen benim ana topraklarımın neredeyse hepsinde claim sahibisin. Durumu bence gayet güzel özetliyor.

Vijayanagar'ın muhtemelen Malaya üzerinde 400-500 deve yakın perma claim'i varken ben GBR'nin 15 devlik 4 toprağına claim atabilmek için kendimi yırtıyorum ve o toprakları elde etmek için GBR+Bharat ile savaşmam bekleniyor.
Ara
(26-12-2018, 02:36)Duman : İmparatorluklara +1 verilebilir.

İmparatorluk-krallık ve Rusya-Ottoya özel region limitleri tanınabilir.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Ülke bazlı kurallar bana yanlış geliyor, Osmanlı yıkılır da yerine örneğin Memlük geçerse ne olacak? Rusya'nın yerinde devasa bir Commonwealth varsa?

Claim meselesinde görevlerle elde edilen claimler dengelenmek isteniyorsa "komşu olunan/1 deniz parçası dahilinde kalan claimli topraklar alınabilir" şeklinde değiştirilmesi düşünülebilir. Ancak istenen şey herkesin bu şekilde claim alarak nispeten yavaş ilerlemesi mi yoksa herkesin görevlerden gelen claimler boyutunda rahatlıkla toprak alabilmesi mi bunun kararlaştırılması gerekiyor.

Sınır şartı konulduktan sonra Hindistan'ın Malaya'daki claimleri gibi "oyuncunun sınırının olmadığı bölgelerde" de kullanılabilecek bir İstila özelliği konulabilir, o da "oyuncunun daha önce dahil olmadığı bir Region'da açtığı savaşta alınan claimli topraklarda sınır şartının aranmaması" şeklinde tanımlanabilir.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.