[MP] EU4 - Multiplayer : Ekim 2015
Kuruldu.
Tekrar aynı lobby üzerindeyiz ancak hasta olduğum için kötü olursam oyuna devam edemeyeceğimi şimdiden belirteyim.
Ara
Rehost yapıldı.
a0MJ3B.jpg
Ekim multiplayerında ikinci oyun gününde en çok genişlemeyi 262 developmentlik toprak fethiyle Fransa yaparken Fransa'yı 218 ile Osmanlı, 152 ile Oyrat takip etti. Oyunda 1 sessionda en fazla genişlemeyi Osmanlı, ilk oyun gününde 270 development değerinde toprak fethederek yapmıştı. Oransal olarak en çok büyüyen devlet, topraklarını 2 katından daha fazla genişleten Oyrat. Oyrat'ı bu klasmanda Mutapa takip ediyor, Mutapa da oyun boyunca topraklarını 2 katına çıkarmayı başardı. Mutapa'yı %36 oranında büyüme yaşayan İsveç takip ediyor. Oyunun talihsizi şüphesiz Polonya, Polonya Krallığı 44 developmentlik toprak kaybederek %14 oranında küçülme yaşadı. Küçülme yaşamış bir başka ülke ise %8 oranında küçülen Ayutthaya.
Şunuda ekleyelim ki osmanlı sahip olduğu vassallarla dep de 1. onuda ekleyelim yani şuraya biyere :D
Hatta rahat 1500 vardır annexlese
Biri osmanlıyı durdursun diye ağlıyordu rusya yalnız başına köşede biyerde.
Ara
Öncelikle sizlere Songhai nin tarihinden bahsedelim.
Songhai askerleri

Kıdemli Soghi
Görsel

(Tovlet molası veren Soghani Soghiileri)

Kıdemli İahgnos (Kıdemli Sopalılar)
Görsel

Songhai Savaş taktiği(onsghi taktiği)
Görsel

Tanıdık geldi değilmi. Bu taktik m.ö 2000 yıllarda Songhaililer tarafından kullanılmaktaydı. 
Türk casusları bu taktiği kesf etti ve adını Hilal taktiği koydu.

M.S 25 yılı büyük Kongo çapışması
Atalarımız bu savaşta 4 kat ı kadar kişiyi Onsghi Taktiği ile yendi ve orta afrikanın kapıları bize açıldı. Cennet gibi topraklar artık bizim elimizdeydi...
hilal-takti%C4%9Fi_56754.png
Büyük Kongo Savaşı

Görsel

Songhai Sınırları

Görsel

Görsel

Görsel

İç savaş

Görsel

Düşman ordusu

iklim-cesitleri-col-iklimi.jpg
Songhai ordusu
(YOK!)
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
[+] 3 üye necmi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Haritalar sürekli olarak güncel tutulacaktır.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
İngiltere ise Fransa krizindeki ekonomik krizden boğulmak üzereydi....
Ara
İSVEÇ KRALIĞI

İsveç Karlmar liğinin ne kadar aç gözlü ve danimarkaya odaklanan bir yapı olduğu görüldü bu yüzden bagımsızlığını kazanma vakti geldi ama bu zalim hükümde bu iş zor olucaktı insanlar konuşuyor istiyorlardı ancak bu yetmezdi Engelbrekt isyanı neticesinde bagımsızlık ateşi yanmış İsveç bağımsızlık yoluna girmişti ne varki bilmedilleri birşey vardı moskova grand düklüğü  danimarka'nın yanındaydı İngilizlerin yardımı ile bağımsızlık kazanıldı ancak sıkıntılar bununla bitmiyecekti.

Savaşın resmedilişi

Bağımsızlıktan sonra büyük güçlerin katılması yüzünden isveç tam olarak topraklarını alamamıştı ancak polonyadan gelen savaş ilanı ile ülke sarsıldı rusya ve polonya litvanyanın dağ gibi orduları vardı savaşta destansı zaferler oldu 16bin litvanya ordusu yok edildi 10 bin civarı rus kaybı bardı ama isveç bunu kaldıramazdı insan gücü yoktu 2 savaş geçirmişti bu yüzden şartları yumuşatıldıktan sonra 1 2 bölgeden vaz geçildi

İsveç Askeri Taktikleri 

Ancak bunlara rağmen isveç iskandinav birliği için bütün gücüyle çalışıyordu
Ara
songhaiyi batırmayı nasıl başardın :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Muhteşem bir imparatorluk.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bende katılmak istiyorum öyle bir imkan var mı?
Ara
Var.
Brandenburg olarak katılmak istiyorum
Steam:Niggas Gonna Nig
1542 saat
Ara
En son vassaldi, verilmeden önce bir kontrol edilsin
Ara
selam. Ben de katılmak istiyorum ama ülke seçmedim. Haritaya bakıp seçmem lazım. Bir sonraki oyun ne zaman?

Daha önce buradaki oyunlara katıldım. Canlı yayında da yayınladım hatta, bazılarınız beni tanıyor kahramangiller kanalımdan. Buraya kaydolup isim yazdırmam lazımmış bu oyun için galiba :)
Ara
Bugün 19.30 da kurulacak.
Bu haritada beyaz yerler nasıl yapılabiliyor? Hangi programda açıyorsunuz yani?
Ara
Microsoft paint.
ID : 90097686574644225
Kuruldu.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.