[MP] EU4 - Multiplayer : Ekim 2015
Kas ile ilişkin nasıl? Yoksa benim gibi Aragon'u komple alıp Kas'ı da dostun yapmayı başarabildin mi? :) :)
G0kMNN.png
Ara
Geç kalmışım beklemediniz :(
Ara
Halhas için rehost.
Kastilya İspanya'yı kurmak için Barcelona'ya ihtiyacı olduğunu farkedip müttefikliği bozdu.
2752014-25043088.jpg
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
jj1d5n.jpg
Ekim multiplayerının 3. gününde en fazla genişleyen ülke 193 developmentlik toprak ilhakıyla Fransa oldu. Fransa'yı 177 developmentlik genişleme ile Mutapa ve 156 developmentlik genişleme ile Osmanlı takip etti. Oransal olarak en çok genişleyen devlet topraklarını 2 katından fazlasına çıkaran Mutapa oldu. Mutapa'yı bu alanda %37'lik büyümeyle İsveç ve %26'lık büyümeyle Ayutthaya takip ediyor. Bugünkü oyunun kaybedeni toprakları yarı yarıya azalan Kastilya, tam 150 developmentlik toprak kaybetti. Aynı zamanda Moskova 62 developmentlik toprak kaybederek %18 küçülme yaşadı.
25Npgj.jpg
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Oyundan tek çekimlik bir görüntü hoş olurdu.
G0kMNN.png
Ara
Harita güncellendi.
Görsel

Oyuncu ülkeleri : Büyük Britanya, Fransa, Portekiz, Avusturya, İsveç, Polonya, Litvanya, Osmanlı, Bharat, Oyrat, Özbek, Mutapa, Ayutthaya, Tunus.

Moskovaya ve Çin/Japonya bölgesinde Ming harici bir ülkeye alım yapılıyor.
bilgisayar çok kötü oynamış etiyopyayı ondan toparlayamadım. Üstüne kaffa manyak gibi zar attı öldüm gittim. :(

bir sonraki yayına observer olarak gelip olayları gözlemlemek isterim :D
Ara
(19-10-2015, 00:12)i.m.celik : bilgisayar çok kötü oynamış etiyopyayı ondan toparlayamadım. Üstüne kaffa manyak gibi zar attı öldüm gittim. :(

bir sonraki yayına observer olarak gelip olayları gözlemlemek isterim :D

Onun yerine başka ülke olup başlayabilirsin oyuncu ihtiyacımız var :/
Ara
C77E669FE7443C437385E670829D18A2596584E8

6FDEAB9DE61DB9E083C5F90C46FECF3E50FDE09C

Tarihçe:
Hindu olan Vijayanagar devleti Hindistan otorite kurması ve müslümanları def etmesi gerektiğinin farkındaydı. İlk önce Bahmanis devletinin Savaş açması sonucunda ilk Müslüman X Hindu savaşı yaşandı. Savaştan galip çıkan Vijayanagar, ordusu olmasada fetihlere başladı ve önündeki güçlerin hızla azaldığını gördü. Askeri gücünün hepsine yetmeyeceğini anlayan Viyajanagar vassal sistemine başladı ve önce Balagana vassal alındı. Ardından Hadoti, Gondwana, Garjat ve Sind vassal devletler arasına katıldı. Batıda İran'a kadar Doğuda Bengal'e Kuzey'de yaklaşık Tibet'e kadar uzanan toprakları ile Asya'nın belkide en güçlü devleti oldu (Osmanlı hariç). Artık Bharat kurulmuştu ve gerekli reformlar yapılıp fetihlere geri dönüldü. Kadim dostu Ayutthaya gerek maddi gerek donanma gerek asker bakımından yardım etmeye çalıştı. Yeni hedef Himalayaları ve çevresini alıp bir Çin yolu açmaktı...

Bütün asker sayısını deşifre eden Hindistan üzülmüştü...
Ara
@Duman kabul ederse katılmak isterim.
Ara
oyun daha yeni bitti :D ne ara girdin yazdın :D
Ara
Kuruldu.
8Q1zPn.jpgB42zvM.jpg

Kendi haritamda paylaşıyorum oyunu . Paylaşmamı isteyenler olmuştu . Iyi oyundu .
Ara
Görsel

Oyunun 4. gününde en çok genişlemeyi 462 developmentlik toprak fethiyle Osmanlı yaparak tüm oyun günleri içerisinde bu konuda rekor kırdı. Onu 347 developmentlik toprak fethiyle Fransa takip ediyor - ki bu da bir oyunda yapılmış en yüksek 2. genişleme. Daha önceki rekor 270'lik genişleme ile Osmanlı'nın 1. oyun günündeki performansına aitti. Fransa'yı 210 developmentlik toprak fethiyle Bharat takip ediyor. Toplam development değeri bakıldığında en çok developmente sahip ülke 1401 development ile Fransa, bu esnada Osmanlı çok küçük bir farkla 1399 development ile ikinci en büyük oyuncu ülkesiyken üçüncü en büyük ülke Bharat 869'luk bir developmente sahip. Oransal olarak en çok genişlemiş ülke ise Ayutthaya. Ayutthaya bugünkü genişlemesiyle %39.7 oranında büyüme yaşadı, Ayutthaya'yı %33 ile Osmanlı, %26 ile Polonya takip ediyor. Oyunun şanssızı oyunun henüz başında oyundan çıkan Oyrat oldu. Oyrat ülkesi AI kontrolünde tam 96 developmentlik toprak kaybederek %55,2 küçülme yaşadı. Oyunda küçülme yaşamış bir başka devlet ise 11 developmentlik toprak kaybederek %3 oranında küçülen Britanya.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Harita güncellendi, açık yeşilden başlayıp koyu yeşile doğru ilerleteceğim. Ardından başka renk.
1 ADM li Kral, 2 ADM li varis var fetih yapamıyoruz.
Oğlum ben küçülmüyorum, aksine 3x genişliyorum, topraklarım kolonime gidiyor. Düzgün yazmiyon kalbimi kırıyon noob gözüküyoz dışardan..
Ara
Hahah ibretlik :Cry
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.