[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2017
@İlber Ortaylı @Aytaç

Zorla sokulmak değil de daha çok ben istediğim için katıldı oyuna. Ben söylemesem haberi bile olacağını sanmıyorum böyle bir oyun olduğundan başlayacağı gün kendisine, "böyle bir oyun var katılsana sen de zevkli geçiyor. İtalya bölgesi de boşmuş" dedim. Ardından kendisi foruma başvuru yorumunu attı başlamasına 1-2 saat kala. Tam olarak bir zorlama söz konusu olmasa da sırf ben rica ettiğim için katıldığını söyleyebiliriz ve daha konunun ilk iletisinde yazan, "Oyun Çarşamba ve Cuma günleri 21.00 ila 00.00 saatleri arasında oynanacaktır" cümlesinden sonra oyunun bir dakika bile uzamasını normal karşılamayan birine karşı çıkılmasını tamamen yanlış buluyorum. Gerçekten o an oyunda bulunan ya da o oturum boyunca orada bulunmuş bütün oyunculardan olumlu bir cevap almadan devam edilmesini de doğru karşılamıyorum. Sabahın 5:30'unda kalkan biri olarak çarşamba günü her geçen dakika "artık bitmeyecek mi?" diye sormamın da bir sebebi var. Buraya katılan herkes konulmuş belli başlı kuralları gözden geçirip ona göre katılıyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@PCOyun süre konusunda katılıyorum haklısınız. Oy birliği olmadan devam edilmemeli bence de. Ama diğer konularda sözlerimin arkasındayım.
Ara
Arkadaşlar hepinize iyi oyunlar, başarılar. Eve geç gelmem sebebiyle katılamıyorum multilere bu aralar. İnşallah ilerleyen oyunlarda görüşürüz.
[+] 1 üye Republic nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun Çarşamba günü 30 dakika uzadı onu da 20 seneye bağlamak için yaptık, dediğim gibi her oyun günü 15 sene oynamamız durumunda etkinliğin ne zaman biteceğini hesaplayabilirsiniz, Şubat 2018'de hala bu multiplayera devam etmek isteyenler varsa benim için çok da problem değil her gün 12'de bitirir Şubat ayında da bu etkinliği kurarım, Ağustos etkinliği Ekim ayında bitti. Öte yandan Cuma günü (ertesi gün haftasonu ve birçok kişi için tatil olduğu üzere) 1500'e bağladık ve 1500 olduktan sonra da "bitirilmesini isteyen var mı?" diye sorduğumda kimse istemedi, ben de onun üzerine biri çıkana kadar devam edelim dedim ve 4 sene de bu şekilde oynadık.

Anket yapabiliriz, eğer "saat 12'yi 1 dakika bile geçse benim için problem, gerekirse Şubat 2018'e kadar oynayalım ancak 12'de oyunu bitirelim" diyorsanız ben her oyunu saat 12 olduğunda bitiririm, "hayır belli hedefler koyup zaten haftada 2 gün oynanan etkinliğe belli bir hız katmış olalım 12'yi geçmesi problem değil" diyorsa çoğunluk bu gibi tartışmalar anlamsız.

Forum üzerinden anketlere tüm üyeler katılabildiği için mesajla belirtebilirsiniz oyunuzu.
@Aeschyli, @Raijin, @Aytaç, @VladimirSzecny, @Irony, @PCOyun, @Sxario, @kilical12333, @ceh1907, @ainzerous, @altnkurt, @Voidian, @'ilber ortaylı', @iberkay, @LakeVanMonster
a. Her zaman saat 12'de biten, ancak genel itibariyle daha uzun süren bir multiplayer. (tahmini bitiş zamanı: Şubat ayının 3. haftası)
b. Her oyun günü belli hedefler koyup 12'den sonrasına sarkabilen, ancak genel itibariyle daha kısa süren bir multiplayer. (tahmini bitiş zamanı: Ocak ayının 2. haftası)
Benim vakit sorunum yok oyun 12 den sonraya sarkabilir, u durumda katılım gösterebilirim oyunun erken bitmesi için.
Ara
b hatta mümkünse c) bir gün daha eklenmesi
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mp lerin zaman olarak uzadıkça tadının kaçtığını düşünüyorum.Erken bitmesi için 'b' seçeneği bana daha uygun olur.Hedef olarak 25 yıl çok uzatacak abartılı bir rakam değil, 9-12 arası 3 saat aktif olarak oyunda geçse zaten rahat rahat 25 yıl geçilir diye düşünüyorum.Oyuncu kaynaklı sıkıntıları bir şekilde minimuma indirmek gerekiyor.12 sonrası çok acil işi çıkanlar ai yi öldürme seçeneğiyle o yarım saati pas geçebilir diye düşünüyorum.Oynayan 15 kişiden 1-2 kişinin çıkması gerekiyorsa bu durum geçerli tabi.Daha fazla kişi ayrılacaksa zaten bitirilir.Şu '12 den sonra 1 kişi bile çıkmam lazım derse bitirmeliyiz' görüşüne kısacası katılmıyorum.Dediğim gibi ai yi beyin ölümüne ayarlayınca çok sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.
Ara
Çarşamba günü geç bitirilmesini pek istemiyorum ama cuma günü biraz uzatılabilir. Ben yine de kural kuraldır diyip A demek istiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Bende @altnkurt a katılıp Çarşamba günleri oyunun uzamasını istemiyorum.Cumaları uzayabilir.A şıkkı.
Bir Japon Atasözü der ki:
Davranışlarınızı yönetin yoksa onlar sizi yönetir.
Ara
Benim için bu zamanlarda sıkıntı yok istenildiği kadar uzatılabilir. B şıkkı.
Ara
b. Her oyun günü belli hedefler koyup 12'den sonrasına sarkabilen, ancak genel itibariyle daha kısa süren bir multiplayer. (tahmini bitiş zamanı: Ocak ayının 2. haftası)
Ara
Ben şahsen a şıkkı taraftarıyım sonuçta belli bir kural konulmuş ve buna uymak çok daha mantıklı olur. Tahmini süreler üzerinden düşünürsek 1 ay daha uzun sürmesi oyunun şahsen çok bir şey değiştireceğini düşünmüyorum.
WhaW8Am.gif
Ara
@PCOyun Kuralların başında "Kurallar" yazıyor.

Bu gece oylama sonlanacak, ona göre yarınki oyunu kuracağız.
Bende b şıkkından taraftarım. Finaller zamanıda 2 haftalık ara verilebilme durumu var. Şahsen oyun olursa ben katılmam. Onun dışında ek uzatma verilmesi durumu olmalı ancak çıkacak oyuncuların ülkelerinin kritik durumlarda olmamaları şartıyla. Yani çıkması gereken oyuncunun ülkesinde ciddi oyuncu gerektiren durumlar varsa uzatılmamalı onun dışında oy çokluğuna bakılmalı.
Ara
(15-11-2017, 22:19)Duman :  Bunu sağlamak amacıyla oyunun işleyişinde önceki multiplayerlara nazaran bazı farklılıklarımız olacak, katılımcılardan isteğim aşağıda listelenmiş işleyiş ve kurallar maddelerini okumadan başvuru yapmamaları. Oyun Çarşamba ve Cuma günleri 21.00 ila 00.00 saatleri arasında oynanacaktır, katılımcıların oyunda 3. hızda devam edecek internet hızı yeterliliğini sağlayabilmesi beklenir.

@Duman

Yani cidden "Kurallar" başlığının altında yazmıyor diye katılırken herkesin gördüğü ve tahminimce ilk dikkat ettiği saat aralığını "kural" olarak kabul etmiyorsan bence asıl bu konuda bir sıkıntı var.
WhaW8Am.gif
Ara
Bir şeyin kural olup olmaması önem sarfeder, konunun ilk mesajında yazıyor diye her şeye kural dememek gerekir. Neyin kural maddesi olduğu neyin işleyiş maddesi olduğu ilk mesajda açık bir şekilde belirtilmiş, farklı şeyleri alıntılayıp "kural konulmuş" demek doğru değil.
(28-11-2017, 17:05)Duman : Bir şeyin kural olup olmaması önem sarfeder, konunun ilk mesajında yazıyor diye her şeye kural dememek gerekir. Neyin kural maddesi olduğu neyin işleyiş maddesi olduğu ilk mesajda açık bir şekilde belirtilmiş, farklı şeyleri alıntılayıp "kural konulmuş" demek doğru değil.

GM sensin. Neyin kural olup olmayacağına da sen karar verirsin. Bu yüzden bir şey diyemeyeceğim, fakat oyunun saatlerinde bana uygun olmayan bir değişim olursa bu hafta da oyuna devam ettikten sonra ayrılmak durumunda kalacağımı da belirtmek isterim.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
B şıkkından yanayım, her ay multiplayer etkinliklerinin fazla uzaması başka bir mp nin önünü kapatıyor bu sebeple multiplayer etkinlikliğinin fazla uzamaması benim açımdan daha iyi olur.
Ara
B olabilir ama 12de bitirmeye çalışmak için bir şeyler yapılmalı
Ara
3 saatte 25 sene oynanır normal şartlarda, sıkıntı yavaşlamalar.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.