[MP] EU4 - Multiplayer: Kasım 2019
Orissa savaşı ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.
Orissayla oyun  başında ayyuthaya girmiştik birlikte savaşta timur-ayyuthaya-mewar(rajputana)-majapahit-orissa-ayyuthaya olmak üzere birçok oyuncu vardı ve orissa bizim savaş liderimizdi.Ayyuthaya bana wp attı kabul et yoksa tüm ordunu yok ederim dedi bende aşağıdaki kurala güvendiğimden wp yapmamıştım o gün.

Etkinlik Kuralları
10-Aynı tarafta 1+ oyuncunun yer aldığı savaşlarda lider diğer oyunculara danışmadan barış talep edemez, danıştıktan sonra barış talep etmesi durumunda tüm oyuncularla ayrı anlaşılabilir.

Sonraki oyun günü  ayyuthaya oynu bıraktı (mingin güç yüzdesine dahil edilmesini istemişti ve bence edilmeliydi çünkü orissa mingi ally alabiliyordu) bu ayyuthaya oyuncusu gidince savaşımız devam ediyordu ve ben 4 borç çekmiştim ve ai ayyuthaya tarafından tüm ülkem işgal uğramıştı o savaşta bu bizim lider orissa bana sormadan peace yapmıştı yaptığı kural ihlaliydi ama çok üstelemedim.Ve sonra ben ayyuthaya savaş açtığımda (40 ws almışız) hemen yanımdaki adaya asla çıkmamam gerektiğiyle  ordan asla toprak almamam gerektiğiyle ilgili orissadan mesaj aldım yani adam o kadar aç gözlüki benim 0.1 güçlenmeme bile tahammülü yok.

Neyse uzun yıllar geçti Kutaiyle savaşa gircem orissaya söyledim ally attı ve kutainin ana karadan adama çıkma ihtimali yoktu gemide baya öndeydim o zaman.Sonra kutaiyle savaştayken savaşın ortasında bir anda 60k kutai ve allylarının ordusunu gördüm  bu sefer bir kural ihlali yapmamıştı ama fena satılmıştım kutaiye avustralyadaki kolonimin tamamını ve  filipinlerdeki topraklarımın hatrı sayılır kısmını kaybetmenin yanında hatrı sayılır miktardada gold verdim.
Aynı orissa bu oyunda dalga geçer gibi 1k gold atıp isyanlarını bastırmamı söyledi bende 30k ordu bastım ve dediğini yapmaya çalıştım ama adamda öyle isyanlar var ki toplasan 200k eder.Ve ülkesindeki tüm isyanlara rağmen birde rajputanaya bir kere daha kazanamıycağını bile bile saldırdı beni çağırmamasını söyledim sonra yinede kaybetmeye başlayınca çağırdı.Ben toprak alamıycağım savaşta neden savaşayım orissa zaten kaybediyor savaşmak zorunda değilim  wp ile çıktım 1k golduda karşılıksız yolladım.

Akabinde bu orissa bana bilendi mi nedendir bilmiyorum rajputla allyım vardı birden rajputdan bir mesaj geldi kardeş kusura bakma ally bozmam lazım dedi ve bozdu sonra aniden iki dev ülkeden savaş aldım ve savaşları ayrı ayrı açtılar.Biri kilwaydı burdan ona hem teşekkür ediyorum hemde oyunculuğu için tebrik ediyorum,kilwa adaya çıkamıycağını anlayınca peace yaptı benimle ama orissa öyle hırs yaptı ki 40 kere geldi orissa adaya çıkmaya çalışmaktan ben gemi kovalamaktan vazgeçmedim ve sonrasında bu orissa rq attı.Ve işte arkadaşlar ben bu hareketsiz kalan oyun başından beridir  her fırsatta benim güçsüz kalmamı isteyen orissayı işgal etmeyi doğru bulmadım.İsteseydim başkentine bile işgal ederdim ve sonraki oyun günü gelen aiden istediğim tüm toprakları alırdım ama  hareketsiz bir orissayı işgal edip toprak alıcağıma gerekirse  savaşı kaybederim tek toprak kalırım bu benim için daha doğru ve zevkli olur.Rajputananın hareketsiz orissayı işgal ettiğini görünce keşke ben rajputanın sınırlarını işgal etseydimde ondan toprak alamasaydı dedim bir an ki bu oyundaki orissayı en çok sevmeyen benimdir sanırım:).Yinede orissa oyuncusunun bir sonraki oyun gününe gelmesini istiyorum bunu kendisi için yapmıyorsa bile en azından civar coğrafyadaki ülkeler için yapmalı ve kaçmamalı...

Bu anlattıklarımla birlikte benim için çok zevkli bir mp oluyor 1760 olmasına rağmen çoğu oyuncu ülkesi hayatta ve oldukça çekişmeli,bence mpleri keyifli yapan şey ülkelerimizin büyüklüğünden çok içinde bulundurduğu renk sayısı....
[+] 4 üye clnn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-12-2019, 00:54)clnn : Orissa savaşı ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.
Orissayla oyun  başında ayyuthaya girmiştik birlikte savaşta timur-ayyuthaya-mewar(rajputana)-majapahit-orissa-ayyuthaya olmak üzere birçok oyuncu vardı ve orissa bizim savaş liderimizdi.Ayyuthaya bana wp attı kabul et yoksa tüm ordunu yok ederim dedi bende aşağıdaki kurala güvendiğimden wp yapmamıştım o gün.

Etkinlik Kuralları
10-Aynı tarafta 1+ oyuncunun yer aldığı savaşlarda lider diğer oyunculara danışmadan barış talep edemez, danıştıktan sonra barış talep etmesi durumunda tüm oyuncularla ayrı anlaşılabilir.

Sonraki oyun günü  ayyuthaya oynu bıraktı (mingin güç yüzdesine dahil edilmesini istemişti ve bence edilmeliydi çünkü orissa mingi ally alabiliyordu) bu ayyuthaya oyuncusu gidince savaşımız devam ediyordu ve ben 4 borç çekmiştim ve ai ayyuthaya tarafından tüm ülkem işgal uğramıştı o savaşta bu bizim lider orissa bana sormadan peace yapmıştı yaptığı kural ihlaliydi ama çok üstelemedim.Ve sonra ben ayyuthaya savaş açtığımda (40 ws almışız) hemen yanımdaki adaya asla çıkmamam gerektiğiyle  ordan asla toprak almamam gerektiğiyle ilgili orissadan mesaj aldım yani adam o kadar aç gözlüki benim 0.1 güçlenmeme bile tahammülü yok.

Neyse uzun yıllar geçti Kutaiyle savaşa gircem orissaya söyledim ally attı ve kutainin ana karadan adama çıkma ihtimali yoktu gemide baya öndeydim o zaman.Sonra kutaiyle savaştayken savaşın ortasında bir anda 60k kutai ve allylarının ordusunu gördüm  bu sefer bir kural ihlali yapmamıştı ama fena satılmıştım kutaiye avustralyadaki kolonimin tamamını ve  filipinlerdeki topraklarımın hatrı sayılır kısmını kaybetmenin yanında hatrı sayılır miktardada gold verdim.
Aynı orissa bu oyunda dalga geçer gibi 1k gold atıp isyanlarını bastırmamı söyledi bende 30k ordu bastım ve dediğini yapmaya çalıştım ama adamda öyle isyanlar var ki toplasan 200k eder.Ve ülkesindeki tüm isyanlara rağmen birde rajputanaya bir kere daha kazanamıycağını bile bile saldırdı beni çağırmamasını söyledim sonra yinede kaybetmeye başlayınca çağırdı.Ben toprak alamıycağım savaşta neden savaşayım orissa zaten kaybediyor savaşmak zorunda değilim  wp ile çıktım 1k golduda karşılıksız yolladım.

Akabinde bu orissa bana bilendi mi nedendir bilmiyorum rajputla allyım vardı birden rajputdan bir mesaj geldi kardeş kusura bakma ally bozmam lazım dedi ve bozdu sonra aniden iki dev ülkeden savaş aldım ve savaşları ayrı ayrı açtılar.Biri kilwaydı burdan ona hem teşekkür ediyorum hemde oyunculuğu için tebrik ediyorum,kilwa adaya çıkamıycağını anlayınca peace yaptı benimle ama orissa öyle hırs yaptı ki 40 kere geldi orissa adaya çıkmaya çalışmaktan ben gemi kovalamaktan vazgeçmedim ve sonrasında bu orissa rq attı.Ve işte arkadaşlar ben bu hareketsiz kalan oyun başından beridir  her fırsatta benim güçsüz kalmamı isteyen orissayı işgal etmeyi doğru bulmadım.İsteseydim başkentine bile işgal ederdim ve sonraki oyun günü gelen aiden istediğim tüm toprakları alırdım ama  hareketsiz bir orissayı işgal edip toprak alıcağıma gerekirse  savaşı kaybederim tek toprak kalırım bu benim için daha doğru ve zevkli olur.Rajputananın hareketsiz orissayı işgal ettiğini görünce keşke ben rajputanın sınırlarını işgal etseydimde ondan toprak alamasaydı dedim bir an ki bu oyundaki orissayı en çok sevmeyen benimdir sanırım:).Yinede orissa oyuncusunun bir sonraki oyun gününe gelmesini istiyorum bunu kendisi için yapmıyorsa bile en azından civar coğrafyadaki ülkeler için yapmalı ve kaçmamalı...

Bu anlattıklarımla birlikte benim için çok zevkli bir mp oluyor 1760 olmasına rağmen çoğu oyuncu ülkesi hayatta ve oldukça çekişmeli,bence mpleri keyifli yapan şey ülkelerimizin büyüklüğünden çok içinde bulundurduğu renk sayısı....

Tekrardan gerçekten tebrik ederim tek bir şey düzelteceğim hak yenmemesi açısından Rajputana'ya müttefikliğinizi ben bozdurdum, Rajputana seni Oirassa'ya karşı korumayı planlıyordu. Benim amacım da seni oradan silmek değildi ama daha önce de belirttiğim gibi Afrika tehlikeli olmaya başlamıştı, göç arıyordum gözüme seni kestirmiştim. Zaten doğru bir adım değilmiş, oyun sonuna dek uğraşsam adaya çıkamazdım. Tekrar belirtiyorum muazzam savunma yaptın. İnatlaşmanın bir anlamı yoktu, kazanmıştın. Majapahit devletine takdirlerimizi sunar, bundan sonrası için başarılar dileriz, okyanuslar gariban Afrika halkına göre değilmiş...
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yukarıda bahsedilen kuralı yanlış anlamışsınız. Oradaki barış talep etme tabiri kurallarda "surrender" verme yerine kullanılan teslim olmayı kastediyor. Savaş liderinin birlikte savaştığı diğer oyunculara danışmadan teslim olup yanında savaşan ülkeleri mağdur edememesi hedefiyle konulmuş bir kural. Bahsedilen durumda Ayutthaya ile ayrı anlaşma yapabilirdiniz.

@clnn
Ara
(19-12-2019, 21:16)Ferreke : Sınırı düzelticeğimi söyledim düzelttim bence burada yalan yok hem enforce atsan ne olurdu inkayı istila edebileceğini mi sandın

1vs1'de İnka'nın benim orduma karşı şansı yok.
Ara
1760 Güç Yüzdesi

1760_Guc_yuzdesi.png

İttifak Limiti %13.6
Ara
1760 Oyuncu Haritası

1760_Oyuncu_Haritas.png
Ara
Boşta ülke varsa geçebilirim
Ara
1760 Önerilen Ülkeler

1760_Onerilen_Ulkeler.png

Ara
Şimdi majapit oyuncusu olan arkadaş oyun başında ayutaya oyuncusuna karşı koruma talep etti benden hem timur hem ayutaya oyuncuları müttefikliğinden güç alarak malakkaya girence majapit oyuncusu bana yazdıklarını yazsın buraya. Kore savaşlarda bana 70 80 k ordu getirdi İngiltere fırsattan istifade savaş ilan etti. Ben bunları az bir oyunculuğumla yendim. 200 k isyan demiş; köylü isyanlarını kastediyor özgürlük isyancıları yoktu. Kazanamayacağı bir savaşa girdi demiş bu benim kararım beni ilgilendirir sonuçta timur ve ayutaya oyuncusunun ittifaklarınıda yenemezdim öyle söylenmişti...

Bilendiğim yok. Bilensem rajputa bilenirim ben eğlenmek için oyun oynadım. Bana destek bile vermeyen oyuncuya neden ben destek vereyim?

Savaşa çağırmaktaki amaç war skoru düşürüp alacağı barışı azaltmak yoksa 5 k dan dayak yiyen 20k majapit askerlerine ihtiyacım yok.

Deniz savaşlarını merak etmişimdir. Tecrübem yok kendimi denemek istedim. Yoksa anlaşıp savaş ilanı meselesi yok oyunda anlaşmak için sadece osman oyuncusuna timura karşı hareket edelim dedim kusura bakma dedi.

Ben herkese bütün oyuncululara ve gmlere oyun boyunca saygım var. Katılmadığım yerlerde eleştirdim. Tabi ki nezaket kurallarınca...

Rage atmadım elektriğim gitti. Yoksa bu forumda benim yüzümden belirtilen saatlerden 1 dk bile geç geldiğim görülmemiştir. Sadece Eu4 oynamıyorum. Diğer mplerdede katılımım var.

Düşen oyuncuyu işgal etme zaten etik değildir. Etmeye kalksanda eminim ai bile savaşı kazanır. Kara savaşları deniz savaşlarına benzemiyor sonuçta.

Bu arada kimseden taktir görülme veya sevilme gibi amacım yok.
Ara
Düşen oyuncuyu işgal etme zaten etik değildir. Etmeye kalksanda eminim ai bile savaşı kazanır. Kara savaşları deniz savaşlarına benzemiyor sonuçta.
Sen oyundan çıkınca malesef ülkene ai geçmedi hareketsiz kaldın yoksa tabiki ai'nin beni yenebilceğini biliyorum bu yazdığına parantez açmak istedim.Bunun dışında yazdıkların bakış açısıdır herkese göre değişebilir o yüzden birşey söyleyemem.
@kscub
Ara
Dediğim gibi benim senle problemim yok sevmem gibi bi kaç şeyden bahsetmişsin bu bir oyun kinlenecek şu yapılacak ortada mesele yok sonuçta ayutaya yıkıldı. İstersen girip alabilirdin. sonrasında kapışırdık orası ayrı @clnn
Ara
(21-12-2019, 19:30)kscub : Dediğim gibi benim senle problemim yok sevmem gibi bi kaç şeyden bahsetmişsin bu bir oyun kinlenecek şu yapılacak ortada mesele yok sonuçta ayutaya yıkıldı. İstersen girip alabilirdin. sonrasında kapışırdık orası ayrı @clnn
Sevmem derken orissa devletini sevmeyen senin adını bile bilmiyorum , sen orayı çok yanlış anlamışsın.Ben sadece oyuncu ülkelerine mesaj bile atmadan savaşa çağırmanı ve savaştırdıktan sonra yanındaki oyunculara zırnık bile koklatmamanı ve dost ülkenin savaşta olduğu ülkeye geçiş verip ezdirtmeni yadırgadım ama bu yaptığınında sonuçta bir diplomasi olduğunun farkındayım bu kadar dahada konuşmam bu konu hakkında
Ara
yedek nere varsa geçerim
€20
Ara

1. Halihazırda bir oyuncuyla savaşta olan oyuncu ülkesine saldırıldığında, barış antlaşmasında Warscore limiti savaşı açan bir önceki oyuncunun yarısı seviyesindedir. (1. %100 -> 2. %50 -> 3. %25)

Bu kural toprak alma konusunda mı geçerli yoksa direk warscore mu
Ara
direk warscore
Ara
mp var demi bugün
€20
Ara
Strategyturk Grand MP Etkinliği
şifre st
90131342397410304
Sic Parvis Magna
Ara
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Arkadaşlar orissana isteyen geçebilir bugunlük yokum
Ara
(21-12-2019, 21:06)kscub : Arkadaşlar orissana isteyen geçebilir bugunlük yokum
bu gün son gün basgan :/
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.