[MP] EU4 - Multiplayer: Mart 2018
1789

GC3yMT.jpg
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20180508225157_1.jpg

20180508230015_1.jpg

20180509004818_1.jpg
Ara
ne kadar kara ordulu bir erkek :)) ııh donanma yok ..beğenmedim :))
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Rusyanın quantity bitmedi mi daha ? 6 da kaldı mı ben mi yanlış görüyorum. Doğruysa eğer quantity biterse 3 milyon ordusu mu olarak rusyanın :)
Ara
@Aeschyli kullandığın modlar nelerdir?
Ara
Kilwa fransayı savunarak ne çıkarı vardı veya niye savundu? 350 sene SP gibi oynayıp gelip 5 senelik savaşa interwe atması ne kadar etik?
Ara
Ulu direnişimizden enstantaneler

QA7nF4.jpg

İlk çatışma ve ardından 70klık sw geldi fakat resmini almayı unuttum

eafYD3.jpg

ikinci çatışma ve ardından gelen swler

DUPnri.jpg

yOb9qy.jpg

İngilterenin de savaşa dahil olmasıyla 3vs1 kalarak geri çekilmeye başladık. Bu geri çekilme süreci ilk önce Paris'in arkasına daha sonra Paris'inde düşmesiyle beraber Hollanda bölgesine doğru sürdü.

tbdhCR.jpg

Kilwa'nın savaşa intervene atarak yanımızda dahil olmasıyla beraber hızlı bir şekilde gemilerle Hollanda bölgesine çıktı. Koalisyon güçleri bu yardıma rağmen sayı üstünlüğünü koruyordu. Uzun süren geri çekiliş sürecimizde son kale olan hollanda bölgesine kadar çekilmiş Fransız orduları bir daha yaşanacak olan çatışmanın kendileri için yenilgi olması durumunda savaşın da yenilgiyle biteceğinin bilincindeydi. Toplam kuvvetimizden emin olmayan fakat zaferlerin art arda gelmesiyle gevşeyen koalisyon güçleri savaşı bitirecek olan çatışma için hollandaya doğru ilerlemeye başladı. Bunu gören Kilwa-Fransız birleşik orduları Koalisyon güçlerini ansızın vurdu. Neye uğradıklarını anlayamayan koalisyon güçleri yenilgiye uğratıldı. Savaş buradan sonra Fransız-Kilwa ofansif hareketiyle devam etti. (talihsiz bir pop-up fırlaması oldu :D)

UFwAxn.jpg

Hollanda bölgesinde aldıkları yenilgi sonrası ilerleyen Fransız-Kilwa ordularını durdurmak adına koalisyon güçleri yeniden toparlandı ve bir meydan savaşı yaşandı. Burada da zafer kazanan Fransız-Kilwa orduları bu çatışmanın kazanılmasıyla beraber zafere giden yolu açmış bulunmaktaydı. Fransada düşen tüm kaleler geri alınınca koalisyon güçleri ile white peace imzalanarak savaşa son verildi. Büyük kayıplar verilerek şanlı bir direniş sergilendi. Dostumuz Kilwanın da yardımıyla koalisyon kırılarak white peace'e mecbur bırakıldı.
Ara
şimdi raijinin sorusunu cevaplayabiliriz. bir sürü sebep sayabilirim. kısaca özet geçeceğim.

1- oyunda intervine serbest
2- papalık sınır ve rivalde
3-daha önce sınırımdaki fas ve ispanya papalık tarafından yok edildi.
4- fransanın ölmesi demek benim papalık tehdidiyle tamamen yüzyüze kalmam demek
5- papalıgın afrikadaki topraklarına göz koymuş olabilirim en basitinden. kaldı ki fransa devam edip toprak almak istedi ben istemedim. zira osmanlı papalığa saldırdı. eğer intervine açılırsa bu sefer papalıgın yanında savaşa girerim.
6-papalığın arkasındaki fransız tehdidi ve osmanlının ardındanki rus veya papalık tehdidi her daim işime gelir
7- 1 kişi 3 savaşla çok da adil değildi
8- intervine halen açıktı rusyayı sokup savaştırabilirdiniz yapmadınız
9- benim keyfim öyle istedi
10- tamamen eğlence amaçlı

tartışmak istemiyorum. bi sürü sebep saydım. hangisi işinize gelirse kabul edebilirsiniz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
interwe atmak için 5 sene neyi bekledin diye sormazlarmı sana :joy:  anca mı aklın basına geldi 5 senede ? 300 sene sp oynayıpta senin keyfin istedi diye o 5 yılda güç bela işgal edebildiğimiz fransa savasını hiç etmen kimsede oyun zevki bırakmadı. rusyayı sokmadık sen bi halt ettin diye tasvip etmediğimiz bişeyi biz yapmadık. 2v1 de bile alamdıgımız fransa var karşıda. ki benim yediğim koalisyonda katlarca güç ve sayı farkı vardı 3v1 demişsin an ca eşit olabiliyorduk. Fransa istese o kadar işgal yemezdi çekilmeyi tercih etti genel olarak.
Ara
Sormazlar .en azından sen soramazsın. Bır itirazın varsa gm ye git. İntervine yasakla de.ne mantıksız bir savaşa girdim.ne de kuraldışı. 300 sene nasıl oyandığımı da sana soracak değilim. sp oynadığımı düşünüyorsan ordularını sürüp geleydin afrikaya veya dostlarını üzerime sürreydin. en azından bo boş burda laf yetiştirme yarışına girmezdin. zevk alamıyorsan yapacağın şey basit. alt f4 çekersin benim de sinirlerimi zıplatmazsın.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
aman ha sakın sinirlenmeyin siz :) kıyamam
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1G5IfYj...n0Ig8b0VTt

Oyun 20:45 gibi kurulur.
Ara
Oda kuruldu.

Oda ismi: Strategyturk Mart Mp

Şifre: st

Aksilik olmazsa bugün bitiriyoruz.
Ara
Moskova belgeleri yayınlacaktım gerçekleri ortaya dökecektim ama zaman yetmedi şu resimle yetinelim şimdilik belki mp bitince gelir  :joy:

p6yBzq.jpg
[+] 4 üye Heliaca nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oOGE57.jpg
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
7 oyuncu danaya girmece :)

20180512010555_1.jpg
[+] 4 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
y0YVZM.jpg

Yapamazsın edemezsin diyenlere inat 1821 yılına kadar kendi topraklarımızda savaştan uzak mutlu mesut bir şekilde kendimizi teknolojiye adayarak yaşadık en sonunda stockholmde nuckleer santrali bulduk, gücünü merak edenlere bu teknolojinin gücünü göstermek isterdik ama dünyaya inan parodox grubu dünyayı yok etti. Artık bir sonraki oyunda daha nuckleer santrali keşfedersek tüm dünyaya gücünü göstereceğiz :))
[+] 3 üye Snne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1822

Tc8ARy.jpg

Oynayan herkesin eline sağlık, bu sınırlar ile mp yi bitirmiş bulunuyoruz.
[+] 7 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
JQRqrJ.jpg
 Osmanlıya üzerinde güneş batmayan İMPARATORLUĞUN borçları için ufak bir hediyesi.
[+] 2 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkese tebrikler, güzel oyun olmuş.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.