[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2020
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
Elli yıl olmadı.
Ara
unknown.png?width=722&height=406
Kural ihlaline maruz kalarak 335 parçaya bölündük koloniler zamanla gitti fakat şanlı buganda cumhuriyeti bazı topraklarını geri aldı.
unknown.png?width=722&height=406
Son durum.
[+] 2 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
main-qimg-309b677d0c7bac1b2f2fa227640c4afb
            NETHERLANDS BOYUN EĞMEYECEK !

Tecrübesizlik yapıp Songhai devletine erkence açtığımız savaşın sonu hüsranla bitti , fakat daha güçlü dönmeye and içtik. Savaş esnasında zayıf anımızdan faydalanan Fransa'ya mazlumun dostu Osmanlı imparatoru Murat yetişti. Sağolsun varolsun Sultan Murat çok yaşa !

Kilwanın bizi 2 toprak için tehdit etmesi son nokta oldu. Bir önceki afrika mağlubiyetinin hıncıyla bir daha geri adım atmanın bizim afrika harekatımızın sonu olacağını bilerek kan gövdeyi götürsün dedik.
Sonradan keşfettiğimiz topraklarda Kilwa zulmünden destek isteyen Buganda Cumhuriyeti ile Etiyopyayı da yanımıza alarak bu zulmü bastıracak bir ittifak oluşturduk. Tam o sırada başdüşmanımız Songhai , ezeli dostumuz Britanyaya savaş açtı ve bitmek bilmeyen bir savaş başladı. 

Teslim olmayı inatla reddeden zulm imparatoru Kilwa biliyoruz ki gerek insangücü gerek para bakımından bitmiş durumda. Belini doğrultamayacak gafil Kilwa'ya işgal ettiğimiz başkentinden kahkaha atıyoruz !

Yine fırsatçı Fransa ve Köln'ün saldırıları baş gösterdi ve yine Osmanlı'nın araya girmesiyle ağlayarak evlerine döndüler. Bu namert düşünceyle bana dalmış ve dalmayı düşünen herkesi şimdiden KINIYORUM.

Şu bilinsin ki Britanya ile bu davadan son kale düşmeden , son flemenk ölmeden , son borcu tüketmeden dönmeyeceğiz!
[+] 2 üye canberka nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@canberka bayrağı unknown.png şu kısımdan ortalayabilirsin. Bayrağı seç ve yazıların ortada gözüktüğü tuşa tıkla.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-05-2020, 02:23)Yasin Ahmet : @canberka bayrağı unknown.png şu kısımdan ortalayabilirsin. Bayrağı seç ve yazıların ortada gözüktüğü tuşa tıkla.
Çok sağol
[+] 1 üye canberka nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
m4JuzB.png
Prusya Krallığı
Prusyalılar olarak Netherlands Devletinin yaptıklarını unutmayacağız ve unutturmayacağız. Savaş her daim kapıda.
Prusyalılar olarak sürekli savaş içerisindeyiz attığımız wipe lar gerçekten keyif veriyor.
Köln Devleti de kendi sonunu kendi isteyenlerden oldu.
Avrupada çok büyük savaşlar çıkacak kan gövdeyi götürecek gibi duruyor.
İsveç devleti yaptığı hataları fark edip taraf değiştirdi ve yanımızda olmak istediğini söyledi bizim kapılarımız af dileyenlere açıktır.
Yeni Hedeflerimiz

1) Netherlands Devletine Yaptığı hatanın bedelini ödetmek.
2) Köln Devletinin yer yüzünden silinmesi.
3) Avusturya Devletini Norh Germany den atmak.
4) Ordu sayısını arttırmak.
[+] 2 üye HekamaTR nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beşinci oyun günü sonrasında:
  • Commonwealth oyuncusu @argoargoo, Region kuralını ihlal etmesi ve Bohemya savaşında oyuncu ülkesi bölmesi sebebiyle uyarı almıştır.
  • Kilwa oyuncusu @littleiskender, Buganda savaşında oyuncu ülkesi bölmesi sebebiyle uyarı almıştır.
  • Etiyopya oyuncusu @Redtay, Memlük savaşında oyuncu ülkesi bölmesi sebebiyle uyarı almıştır.
  • İspanya oyuncusu @Ayro, Aztek savaşında oyuncu ülkesi bölmesi sebebiyle uyarı almıştır.
  • Köln oyuncusu @SU4PRE4M4E, kural ihlali içeren savaşta oyuncu ilhak etmesi sebebiyle etkinlik dışı kalmıştır.
Bu fırsatla tüm oyunculara hatırlatmak isterim, etkinlik kurallarının birinci maddesinde tüm Forum Kurallarının etkinlikte geçerli olduğu belirtiliyor, bu kapsamda forumda ileti olarak yazamayacağınız hiçbir şeyi oyun içerisinde de yazamazsınız. Oyuncuların tıpkı forumda olduğu gibi oyunda ve Strategyturk Discord'unda oyunla alakalı sohbetlerde üslubuna dikkat etmesi gerekir, dikkat etmeyen oyuncular uyarı alabilir, etkinlik dışı kalabilirler.
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Oyun sırasında sinirlerime pek hakim olamayıp @HekamaTR ve @argoargoo'ya çıkıştığım için özür dilemek istiyorum.

Rus Çarlığı olarak oldukça üzücü bir gündü bu bizim için dost sandığımız her ülke bize düşman kesildi. Sınırlarımızın düşman kaynadığını öğrendik. Bugün yaşanan ilgin bir olay olarak doğuda su bulduk çok şaşırdık doğuya doğru dünyanın sonu yok sanırdık. Leh dükün bize karşı olan seferinde çok minnettar olduğumuz Fransa İmparatorluğu sayesinde çok zarar almadan kurtulmayı başardık. Duyduk ki bazı iddalar varmış biz yolsuzluk yapmışız Osmanlıya Great Horde'dan para transferi yapmışız tamamen iftira.

Rusya duyurur ki Rusya hayatta kalma savaşından asla vazgeçmeyecek kim olursa olsun Rusların bağımsızlığını elinden almaya çalışan herkese karşı direnecektir ama barışçıl olan herkese dost olacaktır.
[+] 3 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Inca.png

Bizim kıtamıza gelip yerleşen portekizliler...Artık bizim boyundurluğumuz altında bir VASSAL devlet olmuştur.
Bundan ibret almayan İspanya 'imparatorluğu'...Kim bilir belki de son onlar için de yakındır...

Yeni keşfettiğimiz akdeniz sularında bir çok devlet oldugunu öğrendik ve yeni bulduğumuz kıtalardaki ülkeler
ile elçilerimiz vasıtası ile ilişkilerimizi ilerletmeye devam ettik.Bizi en çok üzen şey ise bizim dinimizin diğer 
kııtalarda varlık göstermemesi oldu.EN büyük hayalimiz güneşimizi başka kıtalara da taşımaktır.

Burdan İSPANYA ülkesiine sesleniyorum:Bizim yegane hak sahibi oldugumuz güney amerikada bu kadar agresıf bi şekilde koloniciliğe devam ederse
"eski dünyalarına" onları hapsederiz..

“Culture is nothing but a set of successful patterns of behaviour grounded in our struggle to survive.”
[+] 5 üye lekolaj nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1854021_oac41.jpg
Kilwa'daki Komutanlarımızdan Gelen Görüntüler
[+] 15 üye canberka nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Garip bir oturum oldu.Başlangıçta gelirimizi 80 den 120 ye çıkararak devrim yaptık.Bir müddet sonra kader müttefiğimiz Songhai'nin davetiyle avrupalı güçleri afrikadan kovmak için savaş açtık.Savaşta müttefiğimiz haritayı göremediği için bir müddet yalnız kalarak önemli swler yedik sonrasında ordularımızın birleşik gücüyle çeşitli zaferler alarak durumu dengeledik.Ancak ingilizlerin madagaskarı alıp beklemesiyle ekonomimimiz çöktü ve önemli kısmı paralı asker olan ordumuzu besleyemez duruma geldik.Şuan  büyük emekler vererek afrikada başat güç haline getirdiğim Kilwa imparatorluğunun en temelleri çatırdamakta,imparatorluk ölüm haline gelmekte ve çeşitli diplomasi denemeleri sonuç vermemiş haldeyken durum oldukça ümitsiz.Ancak bilinmesi gereken ölüm döşeğinde ki insanlara ölmeden önce son bir güç gelir.Kilwa'da bu şekilde ölürken son gücüyle düşmanlarının boğazına sarılacak,ölümü rezil bir yenilgiyle kararmayacak,parlak bir zaferle parıldayacaktır.
[+] 1 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-05-2020, 14:23)isocuk : Oyun sırasında sinirlerime pek hakim olamayıp @HekamaTR ve @argoargoo'ya çıkıştığım için özür dilemek istiyorum.

Rus Çarlığı olarak oldukça üzücü bir gündü bu bizim için dost sandığımız her ülke bize düşman kesildi. Sınırlarımızın düşman kaynadığını öğrendik. Bugün yaşanan ilgin bir olay olarak doğuda su bulduk çok şaşırdık doğuya doğru dünyanın sonu yok sanırdık. Leh dükün bize karşı olan seferinde çok minnettar olduğumuz Fransa İmparatorluğu sayesinde çok zarar almadan kurtulmayı başardık. Duyduk ki bazı iddalar varmış biz yolsuzluk yapmışız Osmanlıya Great Horde'dan para transferi yapmışız tamamen iftira.

Rusya duyurur ki Rusya hayatta kalma savaşından asla vazgeçmeyecek kim olursa olsun Rusların bağımsızlığını elinden almaya çalışan herkese karşı direnecektir ama barışçıl olan herkese dost olacaktır.

En ufak sıkıntı yaşamadım, oyununu ve tarzını çok başarılı bulduğumu ayrıca belirtmek isterim. Yolun açık olsun Rusya...
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Neden banlandığımı anlamadım oyun içinden yazdım sayılıyor mu diye söyleseydiniz claimsiz toprakları geri bırakırdım oyuncu rq atıp çıktığı için oyuncu ülkesi sayılmıyor diye düşündüm uyarı almadan direk etkinlik ten çıkarma sebebi mi bu yani ? veriyim toprakları

ayrıca kural ihlalli savaş ne onuda anlamadım claim atıp saldırdım

yayın açık değildi o sırada oyunda uyarı gelmed.i uyarı ya çevrilmesini talep ediyorum.

Ayrıca Madem oyuncu ülkesi sayılıyor fransa mainzi böldüğü için neden uyarı almadı
içinden palatinate çıkardı 3 ay sonra ben kendime aldım mainz ile aşağıdaki bir toprağı ayırmış bulundu toprak geçmişinden bakabilirsiniz.
Ara
(24-05-2020, 13:40)Duman : Etiyopya oyuncusu @Redtay, Memlük savaşında oyuncu ülkesi bölmesi sebebiyle uyarı almıştır.

(07-05-2020, 01:46)Duman : Oyuncularla yapılan antlaşmalarda; ülkeler bölünemez, işgal edilemeyen toprak alınamaz, %100'lük serbest bıraktırma yapılamaz.

AI ülkesi olan Memlük'ün bu kurala dahil olduğunu belirten bir madde göremedim, eğer varsa da ben görmediysem özür dilerim. Ancak benim bildiğim kadarıyla güç yüzdesinde bulunan bir ülke kurallara sadece bu kuralda dahil oluyor:

(07-05-2020, 01:46)Duman : Oyuncuların kendi Güç Yüzdeleriyle, müttefiklerinin Güç Yüzdesi toplamı mevcut İttifak Limitini geçemez.

Bu kuralda da açıkça oyuncu ülkeleri yerine "müttefiklerinin güç yüzdesi" dendiği için buradan listede yer alan ülkenin bir oyuncu ülkesi sayılmadığı anlaşılıyor.

Buna göre ya kuralların yazımında bir eksiklik var ya da benim yaptığım kural ihlali, ihlal değil.
Ara
(16-05-2020, 14:56)Duman : Bir kez daha hatırlatmak isterim ki bir ülkede anlık olarak oyuncu bulunsun ya da bulunmasın, paylaştığımız Oyuncu Haritasında gösteriliyorsa ve Güç Yüzdesinde yüzdesi belirtilmişse, kurallar dahilinde Oyuncu Ülkesi sayılıyor. Bunu bir bakıma o ülkeyi "oyuncu alımı yapılmak üzere işaretlenmiş" gibi düşünebilirsiniz. Bir ülkede oyuncunun o gün gelmemiş olması veya önersek de henüz oyuncu bulamamış olmamız, oyuncu ülkesi sayılmadığı anlamına gelmiyor.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
O uyarının ilk iletide olmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Sonuçta kurallara bakarken sadece oraya bakıyoruz.
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bana neden Cevap verilmedi acaba ? Adamdan mı saymıyorsunuz

2 kuralı birden ihlal eden adam uyarı alıyor ben direk banlanıyorum okumamışsınızdır bile yazdıklarımı gerçi.

Neden banlandığımı anlamadım oyun içinden yazdım sayılıyor mu diye söyleseydiniz claimsiz toprakları geri bırakırdım oyuncu rq atıp çıktığı için oyuncu ülkesi sayılmıyor diye düşündüm uyarı almadan direk etkinlik ten çıkarma sebebi mi bu yani ? veriyim toprakları
yayın açık değildi o sırada oyunda uyarı gelmed.i uyarı ya çevrilmesini talep ediyorum.
Ayrıca Madem oyuncu ülkesi sayılıyor fransa mainzi böldüğü için neden uyarı almadı
içinden palatinate çıkardı 3 ay sonra ben kendime aldım mainz ile aşağıdaki bir toprağı ayırmış bulundu toprak geçmişinden bakabilirsiniz.

BEN BÖYLE ÇİFTESTANDART GÖRMEDİM YA

RQ Atıp giden adamın 2 toprağını fazla aldım diye oyundan atılıyorum 2 kuralı birden çiğneyen adam sadece uyarı alıyor uzunca bi yazı yazmama rağmen bakmadan geçiliyor.

Düzgün diplomasi yapıp oynadığım oyundan haksız yere atılıyorum.
Ara
(24-05-2020, 20:24)SU4PRE4M4E : Bana neden Cevap verilmedi acaba ? Adamdan mı saymıyorsunuz

2 kuralı birden ihlal eden adam uyarı alıyor ben direk banlanıyorum okumamışsınızdır bile yazdıklarımı gerçi.

BEN BÖYLE ÇİFTESTANDART GÖRMEDİM YA

RQ Atıp giden adamın 2 toprağını fazla aldım diye oyundan atılıyorum 2 kuralı birden çiğneyen adam sadece uyarı alıyor uzunca bi yazı yazmama rağmen bakmadan geçiliyor.

Düzgün diplomasi yapıp oynadığım oyundan haksız yere atılıyorum.
ben içinden toprak çıkardığım zaman mainz tek toprak kalmıştı
€20
Ara
unknown.png

Köln'ün düzgün diplomasisi. Ayrıca oyun da 38 kere uyardım kural ihlali olacağını. Dinlemedi annex attı.
[+] 4 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.