[MP] EU4 - Multiplayer: Mayıs 2020
Pasai alabilirim ben zaten ilk tercihim Malacca idi. Floransa da neymiş ya resmen tecavüz etti Papa hazretleri
Ara
(10-05-2020, 22:19)Alte Fritz : Pasai alabilirim ben zaten ilk tercihim Malacca idi. Floransa da neymiş ya resmen tecavüz etti Papa hazretleri

Estağfiruljesus.
[+] 8 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-05-2020, 19:50)y1g1tKr4L : Merhabalar efendim bir dahaki sefere dagılım yaparken jianzhounun yanına koreden sonra son dakika oirat koyar iseniz oynamayı kabul etmeyecegimi duyururum. Resmen köşeye sıkıştırmak amaçlı adaletsiz bir dizilim degil de nedir? 30 developmentli ülkenin yanında kore ve super güç olan bi horde. Bir tane allya bile ihtiyac duymayan ve kore dışında olmayan bir ülkeden bahsediyoruz çünkü yakınında başka bir oyuncu bile yok.

Ayrıca oiratın mingin tributarysi olup tek yaptıgı manchu tarafına dalmak ve diger ülkeleri desteklemekken nasıl saglıklı bir oyun veya akıl saglıgı korunabilir?
İlk multiplayer deneyimimi kelime anlamıyla rüyama soktugunuz için teşekkür ederim iyi eglenceler

Hahahha nasıl yani sen şimdi Oirat'a diplomasi yapmasın mı diyorsun anlayamadım, tamam kabul ediyorum ne kadar göçebe, bilimden uzak, vahşi bir yaşantımız olsa da konuşmayı biliyoruz :d. Neyse ciddi bir şekilde ben sorununu anlayamadım senin manchu olduğunu ve ülkenden dolayı oradaki süper güç olup Qing kurma potansiyelinin olduğunu herkes biliyor ve bu yüzden seni oyunun başından ilhak etmiyip yaşamana fırsat vermek gibi bir hata etmiş olsam bile yine de bu hatamı düzeltmeyr çalışıyorum, bu yüzden de kore ile müttefiğiz ( bu da ittifak limiti vs. Her bir kurala uyuyor.). Oyunun başında senin sınır devletlerin ile müttefik olmam da gayet doğal bir hamledir, senin gelişmeni önlemek. Ancak bu oyun ilk multi-player deneyimim olduğundan onu da doğru dürüst yapamadım ve manchu yu kurdun. Burada itiraz edebilecek bir şeyin olmadığı kanaatindeyim. Hele discord'daki espriyi şikayet misali foruma atman da bir garip. Ayrıca Manchu bölgesine doğru genişlememi şikayet etmişsin, bir şey diyemiyorum çok özür dilerim bir daha olmayacak..
[+] 1 üye Joe Andy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
valla yigit sana iyilik yapmak istedim oyun bası oirata dedim gel bunu silelim haritadan gelmedi :D bosuna vakit kaybetmezdin. sana kötülük degil iyilik etmiş olucaktık

bu arada oirat sen yanlıs anlıon olayı olay kısısel degil 3umuzde de genisleme alanı hiç yok yanı onu demek ıstıyor adam.
Ara
Oirat.png

Oyrat hanlığı olarak son 30 sene bizim için çok olaylı geçti. İşe ilk olarak güneyimizdeki minik hanlıkları toplamak ile başladık ancak Kore devletinin baskıları sonucu ile doğuya yönelmek zorunda kaldık ve bizim doğu hanlığımız olan Moğolistan hanlığının şüphesiz hakları olan toprakları Mançurya bölgesinden geri aldık. bu topraklarda hakimiyeti sağlamak ile uğraşırken fark ettik ki doğuda büyümekte olan bir güç var! O da kendilerini Mançurya'nın hakimi olarak tanıtan Mançu Hanlığı idi. Onlara karşı harekete geçmek zorundaydık, bunu hanlığın büyükleri ile paylaştığım vakit tüm generallerim ve kabile reislerim savaş istediklerini bildirdiler ancak ilk olarak diplomatik hamleler yapmalıydım ve yaptım da bu ülkenin önünü kesmeye çalıştım. Danışmanlarımın zayıflığı ve Mançu hanlığının türlü oyunları ile tüm planlarım yıkılmıştı ve geriye tek seçenek olarak savaş kalmıştı. 
Bu sırada müttefiğimiz olan Kore'den hayatımda duymadığımız yenilikleri hanlığımıza benimsetmek üzere teklif almıştım ve bu güzel teklifi seve seve kabul ettim. Bir sürü enteresan bilgiler öğrenmiştik, toplumsal sınıf farkından sanat ve insan hakları diye bir şeyin varlığına kadar. Biz bunlarla uğraşırken bir kaç doğu Moğol boyları Moğolistan'ı bize karşı kışkırtmışlardı, Mançu tarafından desteklenen bu kışkırtmaya oldukça sinirlenmiştik. Mançu devleti bize ani bir savaş açınca içimizdeki bazı hainler ve lojistik yanlış planlamalar sebebiyle savaşın ilk ayında tam 26 bin Oyrat yiğidi Mançu kılıçları altında can verdi.
Savaşın başlarında yeniliyormuşuz gibi hissetsekde Gök Tengri bizim tarafımızda imiş. Kore müttefiğimiz ile omuz omuza muharebelerden sonra Mançu askerlerini kuzeye kadar sürdük. Savaş devam ediyor iken isyan eden Moğol beyliklerini ve bu isyanda parmağı olan herkesi idam edip meydan da sergilettim ki bu olay bir daha yaşanmasın.
Bu sırada ulaklarım bana Uzak Batı'da çok kanlı savaşların olduğunu haber verdi, Gök Tengri onlara da bizim kılıçlarımızın altında barış getirsin.
Ara
Almanya ve çevresinden ülke almak isteyen arkadaşlara duyurulur:
Brunswick agresif bir devlet değildir, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun çıkarlarını düşündüğünüz ve dostça ilişkiler sürdürdüğünüz sürece, size savaş açan olmayacaktır.
Ara
Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye

Ottomans.png

Padişahımız, Fatih Sultan Mehmet Han'ın ağzından:

Ben ki, Kayzer-i Rûm Fatih Sultan Mehmet, tez vakitte kahpe Bizans'ın soyunu kuruttuk, Balkanları ele geçirdik, Kırım'a çıktık. Yıllar önce elçilerimizi kazığa oturtmuş olan Eflak Voyvodasını tekrar Devlet-i Aliyye'ye bağladık. Her kimdir ki Devlet-i Aliyye'ye yanlış yapmış, cezası kesilmiştir.

Otuz yıl içerisinde gücümün yettiğince her yere sefer düzenledim, Memlukları İçel'de denize döktüm, Kırım Hanını kendime bağladım tüm cümle aleme Mehmet kim gösterdim. En kısa vakitte Kıbrıs'ı Rumların elinden aldım, tekrar Türk hakimiyetine soktum. Balkanlara hükmetmeye çalışan zayıf Macar kralının düşüşünü sağladım.

Ben ki, Fatih Sultan Mehmet, Daha gencim fakat Allah'ın kaderine karışılmaz. Oğlum vali ahad Cem varisimdir. Şayet ki ben vefat edersem hiç bir karşılık görmeden Topkapı'daki tahtına oturacaktır. Allah yardımcımız, gazamız mübarek olsun.
WhaW8Am.gif
[+] 5 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-05-2020, 01:54)alemdarpasa : valla yigit sana iyilik yapmak istedim oyun bası  oirata dedim gel  bunu silelim haritadan gelmedi :D  bosuna vakit kaybetmezdin. sana kötülük degil iyilik etmiş olucaktık

bu arada oirat sen yanlıs anlıon olayı  olay kısısel degil  3umuzde  de genisleme alanı hiç yok yanı onu demek ıstıyor adam.

evet usta bi alan yok ve devlet eşitsizligi de mevcut biri 30 developmentla başlıyo biri 200 developmentla ve köşeye sıkıştık resmen. E bi de sonradan ming tributarysi olmaz diye kural da yok ben olsam ben de onun yaptıgını yaparım durumdan şikayetçiyim. kendimi yırttım oraları alıcam diye ve oiratta bir tane ally bile yoktu hiç bişey yapmasına gerek yok anlatabiliyo muyum. oraları birleştirdim ve öyle oturmaya başladık canım sıkıldı daldım bitti. mesela biri scotland ya da irish oynayacakken son anda biri england oynayarak oyuna başlıyor. bunun gibi bir şey yani bu.
[+] 1 üye y1g1tKr4L nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-05-2020, 04:45)y1g1tKr4L :
(11-05-2020, 01:54)alemdarpasa : valla yigit sana iyilik yapmak istedim oyun bası  oirata dedim gel  bunu silelim haritadan gelmedi :D  bosuna vakit kaybetmezdin. sana kötülük degil iyilik etmiş olucaktık

bu arada oirat sen yanlıs anlıon olayı  olay kısısel degil  3umuzde  de genisleme alanı hiç yok yanı onu demek ıstıyor adam.

evet usta bi alan yok ve devlet eşitsizligi de mevcut biri 30 developmentla başlıyo biri 200 developmentla ve köşeye sıkıştık resmen. E bi de sonradan ming tributarysi olmaz diye kural da yok ben olsam ben de onun yaptıgını yaparım durumdan şikayetçiyim. kendimi yırttım oraları alıcam diye ve oiratta bir tane ally bile yoktu hiç bişey yapmasına gerek yok anlatabiliyo muyum. oraları birleştirdim ve öyle oturmaya başladık canım sıkıldı daldım bitti. mesela biri scotland ya da irish oynayacakken son anda biri england oynayarak oyuna başlıyor. bunun gibi bir şey yani bu.

Geç malezya tarafına keyfıne bak boşver iyi savasdın gene.
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-05-2020, 05:05)alemdarpasa :
(11-05-2020, 04:45)y1g1tKr4L :

Geç malezya tarafına keyfıne bak boşver iyi savasdın gene.
olabilir pasaiden düşen arkadaş yerine müsaitse
Ara
(10-05-2020, 13:33)isocuk :
(10-05-2020, 10:56)Aiakos : Avrupa'nın ''İsyancısını Bastıramayan'' Avusturya'ya değil Yüce Fransa'ya boyun eğmelerini istiyorum.
Avrupa ne Avusturya'nın malıdır ne de Fransa'nın Avruplalı ülkeler başka ülkelere boyun eğmemeliler. Ne Fransa ne de Avusturya Avrupa'nın efendisi haline gelmemelidir.
dislayk atamıyoz mu hojam buna
€20
Ara
Etkinlikten ayrılıyorum.
Ara
Commonwealth.png

POLONYA

Dört bir yanı düşmanlarla çevrili bir hanedanlık... Topraklarımızda gözü olan birçok "devletçik". 

1444 senesinde Macarları kendimize dost olarak görmekteydik ancak tek gayemiz dünyaya huzur ve barış getirmektir. Macarlar bunun aksine Balkanları kanla suladığında artık bizim müttefikimiz olmayacaklarını acı kayıplarla öğrenmiştir. Bu zaferin birçok devlet tarafından halklarına kendi zaferleriymiş gibi anlatıldığını duyduk, özellikle müslümanlar kendi halklarına hıristiyanları kılıçtan geçirdik şeklinde "hikayeler" anlatmaktalar. Gerçekler tarih kitaplarında yerini çoktan almıştır. Prusya topraklarından Kırıma hakkımız olanı ele geçirdik. Moldova şanlı ulusumuza bağlanmayı reddettiğinde kendilerini tarih sahnesinden sildik. Hakkımız olanı almaktan öte gayemiz yoktur. İmparator ile ve dinimizin gerçek savunucusu olan Papa ile güçlü, sağlam temelli dostluğumuz olduğu gibi tüm hıristiyanların hakları sonuna dek savunulacaktır. 

Moldova ve Macaristanın başına gelenleri unutmamanız dileğiyle, adınızın tarihten silinmemesi için "barış" pusulanız olsun... 
Ara
(10-05-2020, 13:33)isocuk :
(10-05-2020, 10:56)Aiakos : Avrupa'nın ''İsyancısını Bastıramayan'' Avusturya'ya değil Yüce Fransa'ya boyun eğmelerini istiyorum.
Avrupa ne Avusturya'nın malıdır ne de Fransa'nın Avruplalı ülkeler başka ülkelere boyun eğmemeliler. Ne Fransa ne de Avusturya Avrupa'nın efendisi haline gelmemelidir.
Rusya'da Avrupa'nın bir parçası değil şuanda git türklerle uğraş :d
€20
Ara
495px-The_Mamluks.png

Sultan Mehmed, kafirlerden devşirme askerlerin ile müslüman topraklarına tecavüz edip kendine gazacı der olmuşsun.
İçel'de aldığın küçük zafer sonrası gençliğinin heyecanına kapılıp topraklarımıza girme cüretinde bulundun, bunun bedelini ise Halep meydanlarında vezirlerim karşısında ödedin.
Ben ki Mekke ve Medinenin bekçisi, Kudüsün kalkanı ve Suriyenin hakimi olarak sana nasihatim şudur; Derhal anadolu beylerine topraklarını ve beyliklerini iade edesin ve Kırımı serbest bırakasın.Bundan sonrada müslüman topraklarına kılıç zoruyla girmeyesin.Bundan gayrı da kudurmuşluk yapar isen vezirlerim ile değil bizzat kendim çıkarım karşına

Vesselam
[+] 10 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Maveraünnehir lan xang veya hollanda 1200 saat https://steamcommunity.com/profiles/76561198356916750/
[+] 1 üye SU4PRE4M4E nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Memlukların köle sultanı gelmiş de bize hesap sorar olmuş. Çerkezyadan toplattığınız köleleriniz ile Müslüman topraklara tecavüz eden sizsiniz. Biz ise hakkımız olan Anadoluyu birleştirmiş, Konstantiniyye'yi fethetmiş ve Balkanlardaki gayri müslimlere cihad ilan etmişizdir.

Buradan tüm cihana duyrula, hak hükümdar, Kayzer-i Rûm Fatih Sultan Mehmet, herkese şefkatlidir. Onun hakimiyeti altında her millet mutludur, sıhhatlidir. Devlet-i Aliyye'ye kalkan her kılıç indirilmiş, her bilek kesilmiştir.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
wCaAD6.png
Brandenburg Devleti:
Etrafımızda bir sürü düşman devlet var bunlardan biri olan Lübeck Devleti en büyük düşmanımızdır.
Devletimiz sürekli ve düzenli olarak büyümekte ve düşmanlarına korku salmaktadır.
Lübeckten sonra İsveç Devletide bize düşmanca tavırlar sergilemişlerdir.
Lübeck devleti yıkıldığında 2. iş olarak İsveç Devletinide yıkacağız.
Diğer hedeflerimizden biride Prusya kurmaktır.
Ara
İlk oyun günü Strategyturk Extra'da:

Etkinliğin playlisti: https://www.youtube.com/watch?v=98zAtRZn...tR2khBLUjJ
[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Hiçbir etkinliğin olmadığı bı gün varsa eu4 3 güne cikarilsa güzel olabilir tabi herkesin onayı lazım
€20
[+] 3 üye Aiakos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.