[MP] EU4 - Multiplayer: Nisan 2023
eve az önce girdim,multiye bugün de katılamadım:( düzenli multi işleri bizden geçmiş artık. evlilik stratejiyi köreltiyor beyler..
[+] 4 üye raskol nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
330px-The_Mamluks.png

Osmanlı ile yapılan savaşların daha kolay geçmesini bekliyordum neyse ki istediğimizi aldık. Osmanlı; 6-5 komutanı , Fatih'in hala yaşıyor olması sebepleriyle hala gücü yerindeydi. Savaş sonucunda Osmanlı'yı anadoludan kovduk sayılır ayrıca bizde 10 kat daha güçlendik. Hem ekonomik hem askeri açıdan oyunun en güçlü ülkesiyiz.

Bence Osmanlı benimle bu kadar uğraşmak yerine gücünü avrupa da harcasa daha iyi durumda olabilirdi.
Ara
(13-05-2023, 22:38)raskol : eve az önce girdim,multiye bugün de katılamadım:( düzenli multi işleri bizden geçmiş artık. evlilik stratejiyi köreltiyor beyler..

Çocuk olduktan 1.5 sene sonra falan hayatın düzene girmeye başlıyor merak etme. Tam da o dönemdeyim.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1500 Oyuncu Haritası
Görsel

1500 Önerilen Ülkeler Haritası
Görsel

Önerilen Ülkeler: Bahmaniler, Bengal, Japonya, Mançu, Kilwa, Moğolistan, Kongo, Sunda, Malakka, Timbuktu
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
moskov etkinlik kuralı 15'i çiğnemiş. gm göreve
[+] 1 üye Enesyavuz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kuralı ihlal eden bir unsur yok. Halihazırda bağımsız olan devletleri Vasal ya da PU almak, başka oyuncu genişleyemesin diye sınırında olan tüm toprakları, arkasını doldurmadan, çizgi şeklinde almaktan çok daha farklı. Moskova'nın yaptığı kural ihlali olsaydı, Fransa'nın Napoli'yi, Avusturya'nın Milan'ı, Kastilya'nın Burgonya'yı alması gibi hareketler de "kural ihlali" olurdu zira yine aynı şekilde genişlemeyi engelleyebilecek şekilde toprak alma var fakat fark edilebileceği üzere burada kasıtlı bir şekilde yapılmış "çizgi şeklinde toprak alma" yok, aynı Moskova örneğinde de olmadığı gibi.
WhaW8Am.gif
Ara
"başka oyuncu genişleyemesin diye sınırında olan tüm toprakları, arkasını doldurmadan, çizgi şeklinde almak" değil diyorsan değildir gm sensin
Ara
Uzatmaya gerek yok fakat bunun kural dahilindeki kastedilen şey olmadığı aşikar.
WhaW8Am.gif
Ara
FnL5YaCWYBk-hOm.jpg

Fatih(?) Sultan Mehmet'in İkinci Memlük Savaşı Sırasında Resmedilen Bir Görseli

بن بنا که، سلطان لر سلطانی، خاقان لر خاقانی، حکم دادانلارا تاچ ویرن الله'ن یریزندکی گؤلگه‌سی، قیصر روم، آکدنیز'نن و قرم'نن و روم ایلی و آناضولو'نن  قرامان'نن و دولکاد ولاجتی'نن و دیاربکر'نن و آذربایجان'نن و عجم'نن و شام'نن و حلب'نن و مصر'نن و مکه'نن و مدینه'نن و قدس'نن و بوتون عرب دیار'نن و یمن'نن و داغه نیجه‌لر'نن، حقلی و تک حکمداری محمد خان'ن نونوسو، مراد خان'ن آغزی سلطان محمد خان عمم.

وصيتي هي أن يتم محو دولة المماليك، التي تحتجز خليفة العالم الإسلامي كأسير، وهم أنفسهم من أصل عبيد وأسرى، من وجه الأرض. ويجب أن يتم إلقاء عبيد المماليك تحت الأرض وتقييدهم بسلاسل، بدلاً من الخليفة.

Ben ki, Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah'ın yeryüzündeki gölgesi, Kâyser-i Rûm, Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Karaman'ın ve Dulkadir Vilayeti'nin ve Diyarbakır'ın ve ve Azerbaycan'ın Acem'in ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke'nin ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen'in ve daha nice memleketlerin, haklı ve tek hükümdarı Mehmed Han'ın torunu, Murad Han'ın oğlu Sultan Mehmed Hân'ım..

Vasiyetim şudur ki ellerinde İslam Aleminin büyük halifesini tutsak olarak bulunduran, kendileri tutsak ve köle kökenli olan Memlük Devleti yeryüzünden silinmelidir. Halife yerine Memlük köleleri yerin binbir kat altına atılmalı ve kitlenmelidir.

Memlük Zülmüne karşı seyirci kalıp, korkudan Fars Vilayetinden batıya adım atmayan Babür Hükümdarına tüm hakkım, helalim haram olsun. Allah kendisinin canını,  sarayının duvarlarına Memlük Ordusu dayanana kadar almasın.

Anadolu düşerse, Konstantiniyye düşer. Konstantiniyye düşerse Rum düşer. Rum düşerse tüm Avrupa düşer. Tüm devletlerden Cihan Padişahı olarak isteğim bu tehdite göz yummamalarıdır. Şehzadem tahta geçince eğer vasiyetim yerine gelmez ise şüphesiz Allah'ın gazabı tüm bu devletlerin üzerine olacaktır. Konstantiniyye bu zülum ordusuna karşı, tüm İsa ve Muhammed Oğullarının son kalesidir!
[+] 8 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugün yarım saat gecikebilirim duruma göre haber edeceğim

1 saati bulabilir gecikmem geçmek isteyen varsa geçsin geçen kişi de benle iletişime geçsin
€20
Ara
Oda kuruldu.

ID: 90172623021358094
Şifre: st
WhaW8Am.gif
Ara
Katılıyorum.

Kilwa
Ara
peşkeş rezaleti için teşekkürler
Ara
(18-05-2023, 22:03)Enesyavuz : peşkeş rezaleti için teşekkürler

Easy Win.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-05-2023, 22:03)Enesyavuz : peşkeş rezaleti için teşekkürler

çevrendeki oyuncuların birbirini vurdugu görülmemiştir :D  bunu bildigin halde kendini savaşlarda yordun
Ara
1531 Güç Yüzdesi

1531yuzde.png

İttifak Limiti %13.0
WhaW8Am.gif
Ara
isocuk calaisi hangi mantıkla fransaya verdin :D su hosta kanka ayagına 1 son verin 500 sene savasas alamaz
Ara
(18-05-2023, 23:01)alemdarpasa : isocuk  calaisi hangi mantıkla fransaya verdin  :D  su hosta kanka  ayagına 1 son verin 500 sene savasas alamaz

Calais'i Fransa'ya vermedim, yapay zeka burgonya savaş açtı, kaybettim.

Calais'i Fransa'ya savaşsız veren @Aiakos idi.
Ara
1531 Oyuncu Haritası
Görsel

1531 Önerilen Ülkeler Haritası
Görsel

Önerilen Ülkeler: Sunda, Kongo, Ning, Kilwa, Bengal, Japonya, Bahmaniler
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
Ara
pcoyun ülke bölünmüş kural ihlali
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.