[MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2017
Duman haklı olduğun konular var fakat ülkeler random alınmadıkça önceden anlaşmalar çıkabilir. Veya ülkelerin oyuncuları birbirini tanıdığı sürece.

Fakat gerçek hayata baktığımızda da Almanya WW2'de kesin kazanacak gibiydi. Fakat ABD müdahale etti ve savaşın sonucu değişti. Moskova da Danimarka'yı dağıtmış olabilir fakat Moskova'nın güçlenmesini istemeyen bir devlet Danimarka'ya yardım edebilir. Savaşın sonucu değişebilir. Osmanlı örneği verirsem, savaşa girmiş manpower kaybetmişken bir de ben vurayıp diyerek Osmanlı, Moskova'ya saldırabilir.

Benim tavsiye ettiğim gibi çıkar gözetme şartı aranmalı. Para yardımı, condottieri ve isyan bastırma için şart koyarız:
Rivalimizin savaşta olduğu ülkelere, rivalimizin rival eklediği ülkelere, rivalimizi rival ekleyen diğer ülkelere rivalimizin güçlenmemesi sebebiyle yardım edilebilir. Yani basitçe single playerda power projection kazandıracak durumlarda yardım edilebilir. Onun dışında edilemez şeklinde yapabiliriz. En gerçekçi ve çıkara dayalı yöntem bu olur.

Öbür türlü multide power projection mekaniğini yoksaymış oluyoruz.

Yani Moskova'yı rivallemeyen bir Osmanlı, Moskova'nın hiçbir işine karışmamalı. Sadece rivalinle ilgili durumlarda taraf tutmalısın. En az suistimal bu şekilde olur diye düşünüyorum.

Herkes herkesi istediği gibi rivalleyemeyeceği için herkesin savaşına da karışamaz böylelikle.
Sic Parvis Magna
Ara
Söylediğinde oldukça haklı olduğun kısımlar var. Hatta hepsinde haklısın bile diyebiliriz ama ben yinede tamamen kaldırılmasına karşıyım. Çünkü bu mp'de gözüktüki ekonomi ağırlıklı force limiti düşük ülkeler bulunma amacını yitiriyor. Örnek olarak @Redtay 'ın oynadığı Venediği örnek verebiliriz. İşlevini tam olarak yerine getirmedi. Benim önerim yıllara göre belirli limitlerin olması gerektiği. Örnek olarak 1450-1600 arasında bir oyuncu diğer bir oyuncuya sadece 200 gold ve +2 subsidies verebilir olsun. 1600-1700 arası 500 gold +5 subsidies 1700-1821 arasıda 1000 gold +10 subsidies sınırı olabilir. Condottieri ve intervention olayına ise tamamen karşıyım. Halihazırda savaşlara tek GP çağrılabiliyorken bu mekanikler dengeleri tamamen bozar.
Ara
Condottieri ücretini göremediğimiz için suistimal edilebilir. O kaldırılabilir eyvallah.

İntervention olayı da kaldırılabilir.

Subsidies kısmına çok güldüm. Sene 1700 olmuş aylık 100-150 dukat gelirim var. 10 dukat versen nolur vermesen nolur. Subsidies olayını alan kişinin dev miktarına göre ayarlayabiliriz. Ya da farklı bir şeyler yapabiliriz. Bilemedim. Ama 1700de 10 ducat versen el güler valla. AI Osmanlı 1500lerde bana 8 dukat veriyodu da ancak bir şeyleri etkileyebiliyordu. Her 100 dev için 1 dukat gönderilebilir mesela. O şekilde bir ayarlama getirebiliriz.

Ekonomi ağırlıklı düşük force limitli ülkeler Mp'de gerçekten sıkıntı çekiyor. Singleda tamamen müttefikleri sayesinde ayakta kalan bu ülkeler MP'deki müttefik kısıtlamasından dolayı tamamen bitiyor. Zaten kısıtlı GP hakkım varken neden dandik bir Venedik veya Portekiz oyuncusuyla harcayayım diyebiliyorsunuz. Bunlar için de bir şey düşünülmeli. Multide zayıf devletlerin hiç ama hiç şansı olmuyor. 100 devin altındaki oyuncuları GP saymasak mı diyeceğim. Bilmiyorum o konuyla ilgili farklı bi düzenleme yapmak lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
487 saat

Qara Qoyunlu
Macaristan
Memlük
[+] 2 üye KaymakPürüzü nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ne yazikki arkadaslar burdaki guzel dusuncelerimiz sahaya yansımıyor. dumanın anlattıgı olayda bizzat brandenburg playeri olarak ben sahit oldum. jaxın yorumunda dedigi gibi isim duyurmaya veya ego tatmin etmeye gelen kisiler olabiliyor. burdaki dusuncenize bende katılıyorum cok haklı bi istek sizinkisi ama ne yazikki iberykayın dedigi gibi bu seferde onune gecemeyiz herkes kendine has bi mazeret bularak gondermeler yaparak oyunda kutuplasmalara yol acılır ve boylelikle oyun bi sure sonra kitlenir ve ya biter. dumanda gayet guzel anlatmıs her devletin alacagı altın bir olmayacagından gene adaletsizlik on plana cıkar. abi sunu goz ardı etmeyelim samimi 2 3 arkadasın yapabileceklerini kısıtlamazsak bu sefer diger baglanan arkadaslara haksızlık yapılacagından , bu denli onlem bence (ne yazikki) kaldırılmamalı. dumanın rusyasındaki olaydan kısaca bahsedeyim rusya buyumesin duman batsın da bana ve ya bize nolursa olsun mantıgı vardı bana gore. cunku diger devam edilen serilere katılmadı o danimarka arkadasımız 3 4 toprak kaybedince danimarkayla cekip cıktı. danimarkayla az cok oynadim ekonomisi o kadar iyi degildir ama ne hikmetse tonlarca asker basıyordu ve surekli. ve burda en cok vurgulamak istedigim 3-5 toprak kaybı icin swedendan vazgecti o player dusun. sweden savas bitimi sanırsam ondan ayrıldı yani adamın umrunda degil dumana verebilecegim kadar hasar veriyim isterse danimarka yok olsun mantıgında playerdi. bu tarz playerlari goz onunde bulundurmakta yarar var yoksa bende sizinle aynı fikirdeyim ama turk oyuncularımızda (herkesi dahil etmiyorum) mantık conquesttir sadece. reconquest savasını hic sevmezler. yanlarina 2 3 arkadas alıp birbirlerine asker destegi para destegi ve ya her turlu destegi vermekten cekinmezler.
[+] 1 üye chaos10ur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Olayların farkındayım. Yeri geldi ben de şahit oldum.

Alıntı:Benim tavsiye ettiğim gibi çıkar gözetme şartı aranmalı. Para yardımı ve isyan bastırma için şart koyarız:
Rivalimizin savaşta olduğu ülkelere, rivalimizin rival eklediği ülkelere, rivalimizi rival ekleyen diğer ülkelere rivalimizin güçlenmemesi sebebiyle yardım edilebilir. Yani basitçe single playerda power projection kazandıracak durumlarda yardım edilebilir. Onun dışında edilemez şeklinde yapabiliriz. En gerçekçi ve çıkara dayalı yöntem bu olur.

Bu çerçevede hareket edersek hem oyunu baltalamamış hem de mekaniği uygun şekilde uygulamış oluruz. Rival olmayan birisine sırf rakip gördüğü için böyle müdahaleler edilemez. Rival olan kişiye de bu şekilde müdahale etmesi çok haklı bir durum olur. Oyuncular ona göre rival seçer. Ona göre müttefik olurlar.

Rivallik çerçevesinde yapılırsa suistimal edilemeyeceği kanısındayım.

Danimarka olayına hiç girmiyorum. Öyle oyuncuların tespit edildiği gibi müsabakadan uzaklaştırılması gerek. Berbat bi multi oynamaktansa yarı multi yarı single oynamak daha iyidir.
Sic Parvis Magna
Ara
(22-01-2017, 15:36)KaymakPürüzü : Macaristan

:))))))))))))
[+] 1 üye katilemre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
asırı rival yeme potansiyeline sahip ulkelere cok fazla haksızlık olmazmı ? fransa avusturya osmanlı gibi devletler ozellikle asırı derecede herkes tarafından rival yeme potansiyeline sahip. bu denli olursa da bu devletlerin cokmesi muhtemel olmazmı sizce ? cunku rivalimizin rivali dediginiz an bu devletler hayatta rivallerine saldirmaya yeltenemezler. ornegin fransa ingiltereye daldıgı an avusturya ispanya danimarka felan bi ton devlet var rivale atabilecek fransayı bunların hepsinin ingiltere hem nakit hem sub. verdigini dusunsenize. ben ama su dusunceyi desteklerim belli bi tarihten sonra bu sınırlama kalkabilir ornek 1650 den sonra kaldırıp diger yarısını para ve sub. vererek devam ettirebiliriz ama oyun bası yapılırsa her turlu sorun olacagını dusunuyorum.
Ara
Kurallar bu şekilde olmasa da oyun başı Fransa ve Osmanlı focus yiyerek başlamıyor mu zaten? Çoğu insanın "Remove Kebab" mottosuyla oyuna girdiğini hatırlatırım. Veya tüm oyuncular İspanya-İngiltere ittifağı kurup Fransa'ya saldırmayı düşünmüyor mu? Yani bu kurallar yokken de bu ülkeler focus yiyecektir. Fransayı da destekleyebilecek bir Polonya ve Osmanlı oyuncusu da olacaktır muhtemelen.

Yani şikayet ettiğin durum zaten var olan bir durum. Fransa'nın genişleme alanını garantiye alan ve sağlam ittifaklar kuran rivalleri zaten mevcut. Bu kurallar o durumu değiştirmese de Duman'ın verdiği örnekteki gibi bir Danimarka-Moskova savaşındaki olayları engelleyebilir.

Gönderilen para, sub miktarında kısıtlamaya gidilebilir. Ülkenin her 100 devi için 1 dukat gibi. İngiltere'nin destekçisi mutlaka Fransa'dan çok olacaktır. O kadar da olsun yani. Sonuçta Big Blue Blob.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar söylediğim kısıtlamalı miktarlar zaten oldukça küçük miktarlar. Savaş seyrini ya %5 olmadı %10 anca değiştirebilcek etmenler. Ben gayet uygun buluyorum. Tamamen kısıtlamakta bir çözüm tabi ama ben daha fazla arttırılmasına karşıyım. Çünkü zaten ofansif savaşa giren ülkeler tek GP çağırmakla kısıtlanmış durumda. Bu durumu dahada karmaşıklaştırmaya gerek yok. Tabi bu yardımları ofansif tarafta alabilir. Açıkcası 1600 yılına kadar atılan 200 gold ve +2 subsidies miktarının seyiri çok değiştireceğini düşünmüyorum ama yıkılacak kadar kötü durumda olan ülkeleri toparlamak için yeterli olur. Bende zaten bu sebeple getirmek istiyorum bu durumu.

Ek olarak sonuçta gönderilen paralar havadan yağmıyor. Çok rahat durumda olmayan bir ülkenin bunu sık sık yapmayı düşüneceğini sanmıyorum. Ama dediğim gibi küçük ve ekonomisi güçlü olan ülkeler daha etkili olma imkanı bulabilirler.
Ara
Oyun yarın başlar mı ?
Ara
Ramazan- Dulkadir- Akkoyunlu
700 saat
Ara
beyler söyle acıklayım burda bahsedilenlerin hepsi öngörü tam tersinin olmayacagının kesinligini kim verebilir bana. ingiltereyi kimse desteklemeyip fransayı destekleyenler olunca ingiliz ne yapacak size soruyorum. her dusuncemizi her player dusuncek ve uygulayacak diye dusunmeyelim. bu olur su olur mantıgı ile hareket etmememiz gerek. tam tersini size soyleyim fransaya osmanlının polonyanın danimarkanın felan para ve sub verdigini dusunun. advisor almayıp gemi basıp ana karaya cıkarsa ingilizi kim korucak beyler bunlarıda hesap etmek gerek. ve burada sadece 3 5 ulkeden konusuyoruz diger bolgeleri ve diger devletleride dusunun beyler. oyunda sadece avrupa olmayacak ve ya ingiltere fransa ispanya 3 lusu oynamayacak. afrikada bu yapıldıgı an cok asırı farklılıklar gosterir avrupada denge tutturalım derken diger taraflarda dengeler bozulabilir. ayrıca bu bahsedilen paralar kimisine ordu bastırır kimisine yarabandı bile olmaz herkeste aynı etki olmayacagından bu denli uygulamanın hos olmayacagı kanaatindeyim. yani afrikada 2 ulke sadece birini desteklemek istedi rakibinide kimse desteklemedi size soruyorum nasıl hos olurmu sizce ? duman gerekli acıklamayı yapmıs tam benim demek istedigimi soylemis bi onceki yazısında demiski ' savası dıs etkenler belirler ' ve cok dogru demis. arkadaslar tekrar soylemek istiyorum tek bolgede olayları dusunmemekte yarar var , oralarda denge yapalım derken diger taraflarda dengeler bozulabilir.
genede buyuk cogunluk olsun derseniz karara saygı duyarım benim gorusurum olacaksada ileri donemde olması kanaatindeyim baslangıcta bazı bolgelerde dengeler kurulabilir fakat diger bolgelerde bozulabilir ve herkesi bizim dusuncelerimiz taktiklerimiz ile oynayacak olarak dusunmeyelim. burda teoriler uretiriz o onu destekler bu bunu destekler gibisinden ama oyundaki o devletin playeri onu yapmadıgı an burdaki teorimiz oyunda buyuk sorunlara yol acabilir. altnkurtn dedigi gibi fransa otto guclu devlet ve bunlara akacak para daha cok canlar yakabilirde bunlarıda hesap etmek lazım.
belki soyle olabilir bu denli yardımı develop sınırı koyarak o sınırın altında olan devletlere getirerek kucuk devletlerinde hemen yok olmasına mani oluruz(genede iyi dusunun belki benim kacırdıgım bi kotu durum olabilir). buyuk devletlere yani develop sınırını asmıs devletlere bu denli yardımların yapılması durumları dengeleyebilirde , tek taraflı guc halinede getirebilir.
Ara
Siz istiyorsunuz ki herkes eşit şartlarda başlasın. Ama böyle bir dünya yok. Osmanlı alan adamla dulkadir alan adamı eşitlemek için elinizden geleni yapıyosunuz. Oyunun birçok mekaniğini de bu uğurda baltalamayı göze almışsınız. Oyunu kendi dengelerinizle oynatamazsınız. Eninde sonunda dengeler bozulur.

Afrika'da birkaç ülke örneğine gelirsek, Afrikada 4 human olup 3ü müt biri solo kalmış olabilir. İllaki 2v2 olacak diye düşünemeyiz. Mevcut olan hiçbir kural da o tek kalan adamı kurtarmaya yetmez.

Ters Fransa örneğine gelirsek; İskoçya olsam Fransa vs İngiltere savaşında Fransa'nın kazanması için gerekirse borca bile girerdim. Bunun kısıtlanması için "Aylık yardımlar hedef ülkenin DEV puanının %1'ini geçemez." (Her 100 DEV'e 1 ducat.) önermesi sunmuştum. Buna ek olarak bir de şunu ekleyebilirim. "Oyun içerisinde "Great Powers" statüsüne girmiş devletler para yardımı alamaz." Bu da oyun içerisinde Overpower olan devletlerin ilahlaşmasını önleyecektir.

Bir mekaniği kaldırıp atmaktansa onu kurallara uydurmaya çalışmak daha mantıklı yaklaşım olsa gerek.

Rival muhabbetini de şöyle düzenleyebiliriz. "Yalnızca ortak Rivalin olan ülkeler için subvansiyon ve isyan bastırma kabul edilebilir."

Bu fikirlerimi nasıl buluyorsunuz? Yine küçük devletler büyüklerden para alcak şöyle olcak böyle olcak diyeceksiniz tahminimce. Dulkadir ve Osmanlı'yı eşit şartlarda oynatmaya çalışan sizsiniz sonuçta.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
817 saat

Holland
Switzerland
Teutonic Order
Ara
Arkadaşlar host ile iyice tartıştık bir karara vardık. 1500 yılına kadar arkadaşların birbirlerini kollamaları ihtimaline karşın subsidies ve send gift olayı yasak olarak kalıcak. 1500 yılından sonra her devlet dev miktarının %1'i kadarı subsidies yardımı alabilir. Bu sınır kesinlikle geçilemez. Ama belirli koşulları var. 2 ekonomisi güçlü devlet birbirlerine sebepsiz yere subsidies atamazlar. Yani güçlü olan Fransa'nın güçlü olan Osmanlı'yı dahada güçlü yapmak için subsidies atması yasak. Bu durum tamamen arkadaş kollama olarak algılanıp ciddi yaptırımlarla karşılanır. %1'i kadarı derken düzgün açıklamak gerekirse 800 devi olan bir devlet aylık 8 ducat yardım alabilir. Bu 3 ayrı devletin 8 ducat göndererek aylık 24 ducat gönderebileceği anlamına gelmiyor. Kaç devlet yardım yaparsa yapsın 8 ducatı geçemez miktar. Ayrıca yukarda belirttiğim gibi bu yardımların temel sebepleri olmalı. Yani yardım yapılan devlet ya sizi koruyor statüsünde olmalıdır yada zor bir durumda olmalıdır.

Send gift olayı ise gerek takip etmek zor olduğundan gerekse amacından sıkça sapacağından dolayı 1600 yılına kadar yasak olarak kalıcak. 1600 yılından sonra 5 yıl arayla 1000 gold gönderilebilir durumda olucak.

Toprak satımı ise pek çok açıdan oyunun zevkini kaçırdığı için tamamen yasaklanmıştır.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-01-2017, 19:37)altnkurt : Siz istiyorsunuz ki herkes eşit şartlarda başlasın. Ama böyle bir dünya yok. Osmanlı alan adamla dulkadir alan adamı eşitlemek için elinizden geleni yapıyosunuz. Oyunun birçok mekaniğini de bu uğurda baltalamayı göze almışsınız. Oyunu kendi dengelerinizle oynatamazsınız. Eninde sonunda dengeler bozulur.

Afrika'da birkaç ülke örneğine gelirsek, Afrikada 4 human olup 3ü müt biri solo kalmış olabilir. İllaki 2v2 olacak diye düşünemeyiz. Mevcut olan hiçbir kural da o tek kalan adamı kurtarmaya yetmez.

Ters Fransa örneğine gelirsek; İskoçya olsam Fransa vs İngiltere savaşında Fransa'nın kazanması için gerekirse borca bile girerdim. Bunun kısıtlanması için "Aylık yardımlar hedef ülkenin DEV puanının %1'ini geçemez." (Her 100 DEV'e 1 ducat.) önermesi sunmuştum. Buna ek olarak bir de şunu ekleyebilirim. "Oyun içerisinde "Great Powers" statüsüne girmiş devletler para yardımı alamaz." Bu da oyun içerisinde Overpower olan devletlerin ilahlaşmasını önleyecektir.

Bir mekaniği kaldırıp atmaktansa onu kurallara uydurmaya çalışmak daha mantıklı yaklaşım olsa gerek.

Rival muhabbetini de şöyle düzenleyebiliriz. "Yalnızca ortak Rivalin olan ülkeler için subvansiyon ve isyan bastırma kabul edilebilir."

Bu fikirlerimi nasıl buluyorsunuz? Yine küçük devletler büyüklerden para alcak şöyle olcak böyle olcak diyeceksiniz tahminimce. Dulkadir ve Osmanlı'yı eşit şartlarda oynatmaya çalışan sizsiniz sonuçta.

Mükemmel bi tespit. Bu multi ortamlarında herkesin memur kafası var. Gelirim gelsin, stabilityim düşmesin, corruption artmasın gerisi önemli değil diye düşünüyorlar. Bunu engelleyecek şeyler için kural koyuyorlar. Savaş oyunu savaş yapmadan bitiyor. Veya birkaç zeki oyuncu varsa 50 yıl içinde sınırlar olgunlaştığında bir savaş oluyor falan, yenilenler oyuna küsünce oyun yine bitiyor. Diplomasiler zaten kankalık ilişkileriyle yapılıyor. Rezalet bir community var.
Ara
(22-01-2017, 20:59)Aeschyli : Arkadaşlar host ile iyice tartıştık bir karara vardık. 1500 yılına kadar arkadaşların birbirlerini kollamaları ihtimaline karşın subsidies ve send gift olayı yasak olarak kalıcak. 1500 yılından sonra her devlet dev miktarının %1'i kadarı subsidies yardımı alabilir. Bu sınır kesinlikle geçilemez. Ama  belirli koşulları var. 2 ekonomisi güçlü devlet birbirlerine sebepsiz yere subsidies atamazlar. Yani güçlü olan Fransa'nın güçlü olan Osmanlı'yı dahada güçlü yapmak için subsidies atması yasak. Bu durum tamamen arkadaş kollama olarak algılanıp ciddi yaptırımlarla karşılanır. %1'i kadarı derken düzgün açıklamak gerekirse 800 devi olan bir devlet aylık 8 ducat yardım alabilir. Bu 3 ayrı devletin 8 ducat göndererek aylık 24 ducat gönderebileceği anlamına gelmiyor. Kaç devlet yardım yaparsa yapsın 8 ducatı geçemez miktar. Ayrıca yukarda belirttiğim gibi bu yardımların temel sebepleri olmalı. Yani yardım yapılan devlet ya sizi koruyor statüsünde olmalıdır yada zor bir durumda olmalıdır.

Send gift olayı ise gerek takip etmek zor olduğundan gerekse amacından sıkça sapacağından dolayı 1600 yılına kadar yasak olarak kalıcak. 1600 yılından sonra 5 yıl arayla 1000 gold gönderilebilir durumda olucak.

Toprak satımı ise pek çok açıdan oyunun zevkini kaçırdığı için tamamen yasaklanmıştır.

aynen gayet icime sinen bir durum oldu herkesin yorumunu bekliyoruz arkadaslar belki bizlerin goremedigi durumlarda olabilir. olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyoruz oyuna dahil olacak arkadasların
[+] 1 üye chaos10ur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Carib
Butua

Evet beyler, mazoşist olabilirim, çılgınlık seviyorum beni böyle kabullenin. Normal ülkeler zerre zevk vermiyor yemin ediyorum.
[+] 2 üye sisisi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@chaos10ur @Aeschyli Fikirlerime değer verildiğini görmek mutlu ediyor. O kadar şeyi boşa yazmamışım. Bu yöntemi en azından bu mpde deneyip artılarıyla eksileriyle görmüş oluruz. Beğenilmez veya suistimal edilirse yine farklı alternatifler düşünürüz.
Ben teknik ve ailevi sorunlardan dolayı 15 tatilde mpye katılamayacağım. 15 tatil bittiğinde hala katılınabilecek bir ülke olursa girer keyfime bakarım.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.