[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2018
(13-01-2018, 21:49)hystriax : bi sonraki mp ne zaman olur.

Tahmini şubatın 2. yarısı gibi olur. Custom mp'ye de katılabilirsin istersen.
Sic Parvis Magna
Ara
Ben yorumları okumaya geldim
[+] 1 üye Irony nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

1530
Hani Duman hep denge mpsinde ileri tarihte ne kadar çok oyuncu olduğuyla övünürdü ya, bunun her mpde devam edebilmesi için Fransa, Osmanlı gibi kontrolsüz güç potansiyeli olan ülkelere player slayer oyuncuları yerleştirmemek lazım.

Onun dışında bu savaşlara katılım ve diplomasi konusunda daha fazla kurala veya gm müdahalesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bugün eleştirilen Fas muhabbetinden daha beterini ben Britanya-Malaya savaşında tek bir ducat karı olmayan Hindistan'ın Lehistan'ı kuşatmasıyla yaşadım. Hani bunu oyuncular zaten kendi bi oturup düşünmesi lazım.

Kısaca herkesin kendi ülkesinin çıkarına göre oynama kuralı daha katı bir şekilde uygulanmalı.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben Fas'ın Osmanlı'yı korumasının neden bu kadar yadırgandığını anlayamadım açıkçası. Osmanlı İspanya'nın Afrika'da genişlemesini istemiyor ve bunun için Fas'ı koruyor, Fas da bu güvencesinin ortadan kalkmaması için Osmanlı'ya yardım ediyor. Bu bahsettiğim tehlike de Osmanlı güçsüz düştüğü an İspanya'nın Fas'a savaş açmasıyla ne kadar gerçek bir tehlike olduğunu gösterdi zaten. Umman da bölgesindeki iki süper güçten Osmanlı'yı tercih etmiş, bu yüzden de Persler savaşa girince Osmanlı'nın yanında savaşa girmiş. Burada bu kadar büyütülecek ne var ben anlamadım.
[+] 2 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
GM oyuncu olduğunda o müdahaleyi insanların gözünde meşru bir şekilde yapamıyorsun altn.

Bu multiplayer bugün biraz daha oyun felsefesi olarak Kasım etkinliğine benzer bir hal aldı, başlangıç olarak bayağı gelecek vadediyordu esasen ve yine özellikle Asya'daki ülkeler itibariyle güzel şeyler barındırıyor ancak bu saatten sonra Avrupa'yı Fransa Osmanlı ve Rusya'nın domine ettiği ve diğer oyuncuların bu ülkelerin ağızlarından çıkacak lafa baktığı bir etkinlik olacak gibi.

Merak edenler için özet, Fransa Britanya'da üstünlük kurdu, İskoçya PU, İberya'ya indi Kastilya'nın direnebilecek gücü yok, Fas ile Kırım İtalya'ya çıktı şehirler aldılar, Osmanlı Polonya'dan sonra Avusturya'ya girdi Avusturya iflas etmiş halde Polonya zaten büyük oranda bitik. Avusturya olarak benim tüm PU'larda %100 bağımsızlık isteği var. Avrupa'da yıkılmamış veya parçalanmamış ülkeler İsveç, Saksonya ve Hollanda ancak bu ülkelerin de gerek Fransa'ya gerek Osmanlı'ya karşı herhangi bir şansları bulunmuyor. Bu ülkelerden bazıları bu majorları müttefik alıp Kasım etkinliğindeki gibi belli bir süre AI'i paylaşıp sonra 50 senede bir savaş açarak 1820'i görebilir.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Önümüzdeki etkinliklerde şu tarz modlar deneyebiliriz: http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=964333136
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(14-01-2018, 04:03)TurkJedi : Ben Fas'ın Osmanlı'yı korumasının neden bu kadar yadırgandığını anlayamadım açıkçası. Osmanlı İspanya'nın Afrika'da genişlemesini istemiyor ve bunun için Fas'ı koruyor, Fas da bu güvencesinin ortadan kalkmaması için Osmanlı'ya yardım ediyor. Bu bahsettiğim tehlike de Osmanlı güçsüz düştüğü an İspanya'nın Fas'a savaş açmasıyla ne kadar gerçek bir tehlike olduğunu gösterdi zaten. Umman da bölgesindeki iki süper güçten Osmanlı'yı tercih etmiş, bu yüzden de Persler savaşa girince Osmanlı'nın yanında savaşa girmiş. Burada bu kadar büyütülecek ne var ben anlamadım.

Sorun surda,Fas`in Osmanli`nin ofansif savasina gelmesi. Yoksa defansifte savunabilir.Ulkelerin kendi cikarlarina gore oynamasini bekliyoruz.Eger Fas,bu savas sonucunda Roma`nin(ironi) kendisine verilecegini falan dusunmuyorsa o savasa gelip Otto`ya Macar`i almasi icin Italya`ya asker cikarmayacak.Herseyden once Ottonun eger direk cikari yoksa bunlari davet bile etmemesi gerekirdi.Mesela ornek olarak gecen oyun Danimarka`ya savas acinca sana yardim etmem de yanlis bir hamle idi.Sonuc olarak Danimarka`dan toprak alacak halim yoktu.Ama Danimarka veya baska bir guc sana savas acsa orda seni korumam mantikli bir hamle idi.

(14-01-2018, 04:04)Duman : GM oyuncu olduğunda o müdahaleyi insanların gözünde meşru bir şekilde yapamıyorsun altn.

Bu multiplayer bugün biraz daha oyun felsefesi olarak Kasım etkinliğine benzer bir hal aldı, başlangıç olarak bayağı gelecek vadediyordu esasen ve yine özellikle Asya'daki ülkeler itibariyle güzel şeyler barındırıyor ancak bu saatten sonra Avrupa'yı Fransa Osmanlı ve Rusya'nın domine ettiği ve diğer oyuncuların bu ülkelerin ağızlarından çıkacak lafa baktığı bir etkinlik olacak gibi.

Merak edenler için özet, Fransa Britanya'da üstünlük kurdu, İskoçya PU, İberya'ya indi Kastilya'nın direnebilecek gücü yok, Fas ile Kırım İtalya'ya çıktı şehirler aldılar, Osmanlı Polonya'dan sonra Avusturya'ya girdi Avusturya iflas etmiş halde Polonya zaten büyük oranda bitik. Avusturya olarak benim tüm PU'larda %100 bağımsızlık isteği var. Avrupa'da yıkılmamış veya parçalanmamış ülkeler İsveç, Saksonya ve Hollanda ancak bu ülkelerin de gerek Fransa'ya gerek Osmanlı'ya karşı herhangi bir şansları bulunmuyor. Bu ülkelerden bazıları bu majorları müttefik alıp Kasım etkinliğindeki gibi belli bir süre AI'i paylaşıp sonra 50 senede bir savaş açarak 1820'i görebilir.

Bu mp su son oturuma kadar gercekten cok kaliteli gidiyordu. Aus`un denge icin hem Fransa`ya hem Rusya`ya yaptigi hamleler guzel hamleler olup cogu mp de goremeyeceginiz turdendi.Osmanli`nin ha keza hem beni Polonya`da frenlemesi hem de Fransa`yi Ispanya karsisinda dizginlemek istemesi guzel hamlelerdi.

Burada hem Osmanli`ya hemde Avusturya`ya elestirilerim olacak.Osmanli`nin Avusturya`nin Fransa ile mesgul olmasini firsat bilerek Macar seferi mantikli ve anlasilir bir seferdi.Lakin skor kaybetmeye baslayinca ki burada en basindan beri cagirsa da sikinti,  hicbir cikari olmamasina ragmen yenildigi icin hem Fas`i hem Umman`i cagirmasi bence yanlistir. Hadi diyelim ki Umman`a da Iran`da toprak vadetti,Fas ne alaka?Viyana`yi verecek hali yok herhalde.Bu Avusturya`nin Osmanli`dan Bosnayi veya Balkanlardaki bir topragi almak icin Hollanda`yi cagirmasina benziyor. Buna da Hollanda`nin imparatorugun gucten dusmesini istememesi sekline kilif uydurabiliriz o zaman.

Avusturya`ya gelince, sanirim onun da Otto`nun boyle yapmasindan dolayi hakli olarak kafasi atti. Hepimizin bildigi uzere Otto early de op oldugu gibi Avusturya`nin zayif olmasi (dip rep maalesef mp lerde is yapmiyor). En azindan iflasa gidip prestij kaybedip Bohemya ve Macari`in Ld lerini yukselmemesini saglayabilirdi gerekirse ottoya %100 skor versin. Kaldi ki Otto istese bile 100 sene de macari anca alir cunku macarin hepsini ilhak etmek yaklasik yuzde 300 skor eder.Truce bitiminde hemen savas acip artarta almaya kalksa bile deli gibi o topraklar AE verdiginden dolayi alamaz . Ilk trucedan sonra bana yanasabilir,Macari veya Bohemi integrate etmeye kalkabilir veya Osmanli dusmani diger ulkelere yanasabilirdi.Polonya`da gplikten dusmusken yanina Avrupa`dan bir gp bulabilirdi Osmana karsi.Yukarida yazdigim mantiksizliga kizip boyle davrandigini dusunuyorum.

Sonuc olarak gecmis olsun,bu savasin kaybedeni bu mp de oynayan herkestir.
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-01-2018, 04:50)Duman : Önümüzdeki etkinliklerde şu tarz modlar deneyebiliriz: http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=964333136

Hashinshin ultra eu4 modu ilede oynayabiliriz.
Ara
Ofansif savaşa basta kimseyi çağırmadım ben. İstemezdim de çağırmak. Benim niyetim beni çağıran, hemen dal mesajları atan Fransa ile birlikte çalışmaktı. Ama Fransa ben dalar dalmaz anlaştı. Sonra persia ve rusyanın savaşa girmesiyle doğal olarak bir arayışa girdim ben. Yok ofansif savaşa çağırdı Viyana mı istiyordu falan demeyin. Ofansif savaş olmaktan çıkmıştı çünkü topraklarım doğuda işgal yiyordu ve ben batıyı bıraktığım anda İstanbul düşeceğinden dönüp gidemiyordum. Ofansif savaşa çağırıp sanki Umman'a, Fas'a Macaristan'da toprak işgal ettirdim de absürt oldu olay.

İlk kırıma gittim eğer gelirsen kırımdaki toprakları veririm dedim gelmedi, görmedi mesajı sanırım. Ardından Rusya daldı zaten. Burada 2 seçeneğim var ya işgal yiyeceğim ya yardım bulacağım. Bahmanis, Kırım, Fas, Umman dışında yardım isteyebileceğim kimse yoktu. Fas ve Umman geldi. Neden geldiler? Onun da cevabını TurkJedi vermiş zaten.
Ara
Açıkcası benim savaşa girme sebebim batıda osmanlıya karşı bana yardımcı olacak bir gücün erken safhada yok olmaması idi buna sebeple savaşa girdim ki ben savaş girdiğimde viyana düşmüş osmanlı ilerlemeye devam ediyordu doğudan ekonomisi zayıflasın diye işgallere başladığımda hiç aldırış etmeden batıda savaşa devam etti benim amacım en baştan savaşı wp ile bitirmekti söylediğine göre osmanlı bunu denemiş ama benim bundan haberim dahi yok bana herhangi bir iletişim denemesi yapılmadı yapılsa amacımın bu defansif savaşta toprak almak olmadığını söylerdim ki zaten anadolu işgali en yüksek halindeyken skor -20 deydi daha sonra oman ve fasın savaşa katıldığını gördüm mardinde 30 bin faslı ile çarpıştım oman osmanlının arap yarımadasında ki işgal yemiş topraklarını kurtardı sonuç olarak savaştan wp ile çıktım sözde bana karşı gelen oman hiçbirşey alamadı bu savaştan açıkcası sadece 20 k mp 200 dinar kadar para kaybettim ama avusturya yıkıldı peki sizce haritaya baktığınızda oman'a Osmanlımı daha tehlikeli yoksa Persia mı oman'ın 100 yıl sonra hayatta kalma ihtimali kaç ?
Ara
Mesele bir tarafın oyunu oynanması gerektiği gibi oynayıp diğer tarafın "daha farklı" oynaması. Ben İskoçya'yı ve Kastilya'yı Fransa'nın elinden kurtarmaya çalışıyorken Osmanlı'dan savaş ilanı aldım. Fransa'nın ordu morali 6.2 idi, benim ordularım batıda Fransa'ya da yenildi. Ama gittim bu sefer doğuda Osmanlıya karşı direndim ve gördüm ki hem moral hem disiplinde daha iyi olmama rağmen Yeniçerilerden dolayı Osmanlıyı da yenemiyorum 1:1'de. Ama burada yapabileceğim yegane şey savaşı uzatıp, Osmanlı'yı yıpratmak çünkü sadece ben 3 devletim, Polonya 2 devlet bu demek oluyor ki Osmanlı'da 1 hazine 1 manpower kapasitesi varken bizde 5 hazine 5 manpower kapasitesi var.

Mantık doğru işledi ve zaten savaş başladıktan bir süre sonra İran'dan mesaj aldım enforce atabilirim ilişkiyi 100 yapabilirsem diye, iyi güzel, mplerde olması gereken şeyler aynen bu tarz şeyler. İran savaşa girdikten sonra Osmanlı doğu cephesini tutamadı ve İran Mısır'a kadar indi, Anadolu'nun yarısına kadar geldi ve Osmanlı aylık 50 altın kaybetmeye başladı. Biz doğuda Osmanlıyı 90k'ya karşı 120k asker koysak da yenemiyorduk ancak ekonomik olarak politik olarak Osmanlı'yı yıpratıyorduk.

Ta ki Fas İran'da kale kuşatmaya gelene kadar. Burada benim Kastilya gibi bazı müttefiklerimin Fransa tarafından işgal yedikleri için Osmanlı'nın savaşına zaten gelmediklerini hatırlatayım, ancak Osmanlı'nın müttefikleri alakasız yere Osmanlı'nın açtığı savaşta onun yardımına geldi. İran Osmanlı'ya savaş açmadı İran Osmanlı'ya enforce attı. Osmanlı'ya ayrı savaş açan ülke Rusya. Ancak önümüzde öyle bir oyun var ki Fas Oman'la da ally, Kırım'la da ally, çünkü adamlar ağ kurmuşlar aralarında ve bu ağ doğrultusunda sırtı biraz da Osmanlı'ya dayayıp Genoa'dan Lucca'dan topraklar bile almışlar mafya gibi birbirlerini koruyorlar. En başta dediğim gibi sıkıntı tarafların oyun mentalitesinin farklılığı, benim de yanımda savaşta "gel kardeşim Osmanlı'ya karşı savaşıyoruz" diyeceğim kanka Saksonyam Hollandam Fransam Floransam İsveçim olsa durum çok farklı olurdu ancak biz oyunu oynanması gerektiği gibi oynadık, Fransa'yla da savaştık Hollanda'yla da "ortak çıkarımız yok" diye müttefik olmadık. Öte yandan diğer taraf birbirinin borcunu ödedi.
Oyun başında denge unsurunu bozabilecek çok büyük bir hata yapıldığı düşüncesindeyim. Çoğu zaman bu denge unsuru gözetilirken, Britanya'da bu denge pek düşünülmedi ve İskoçya adaya ikinci oyuncu olarak yerleşti. Bu iki oyuncunun dar genişleme alanında birbirlerini yok etmek dışında başka tercihleri genelde olmaz. Sonuç olarak, belki Fransa'ya karşı denge unsuru olabilecek İngiltere, İskoçya tarafından işgal edildi. Daha sonra da ilginç bir şekilde oyuncular, İskoç ideaları ile Fransa'ya karşı konulmasını beklediler (Asıl ilginç olanı ise İskoçya'nın, Fransa adaya çıkmasına rağmen hala müttefikliği sürdürmesidir).

Hollanda olarak çoğu zaman oyunculara defansif anlamda yardımcı olmaya çalıştım. Her savaşta müttefiklerime, ''bu savaşı kazanabileceğini düşünüyor musun?'' diye sordum. Genelde cevap hayırdı. Eğer yenebileceğimiz bir savaş olduğunu düşünseydik sınırı aşmaktan hiç çekinmezdim ancak bu fırsat bir türlü elimize geçmedi.

Bir diğer sorun da oyuncuların kendilerini yenilmez sanmaları ve buna göre hareket etmeleridir. Ayrıca Avrupa'da GP eksikliği kendisini büyük ölçüde hissettiriyor.

Sonuç olarak, evet Hollanda, Saksonya vb. ülkeler, belki büyük güçlere karşı tek başına bir şey yapamayabilir ancak kendi güçleri de küçümsenmemelidir. Doğru tercihler yapmalıyız.
[+] 1 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bir kaç player yüzünden save'in sıkıcı bir duruma gitmesi üzücü avusturya emperor iken playerler playerlara saldırmak için düşünüyorlardı avusturya güçsüzleşince boşluk oluştu avrupada otorite diye birşey kalmadı güçlü playerlar güçsüz playerleri yok etti o save ne kadar devam eder bilmiyorum ama benim oynayacak ülkem kalmadı ben bu akşamki save de portekiz yerine oynayacağım (umarım bir dahaki ay daha güzel bir MP olur)
Ara
50 sene önce ödediğim borcun algısını yapıp tanışmadığım adamlarla kanka yaptınız yahu. Fasla ve Ummanla karşılıklı birbirimizi korumamız onların benim topraklarımı işgalden kurtarması için yeterli bi sebep bence. Gelip benle macar topraklarını işgal edin demedim ben.

Bu savaştan fasın ve ummanın çıkarı yok demek komik. Düz mantıkla Persin de bu savaşta bi çıkarı yok çünkü toprak almayacam diye kendi söylüyor. Persia benim wp atmam için girmiş. Neden çünkü rakibinin güçlenmesini istemiyor ve potansiyel düşmanının düşmanı Aus'un güçsüzleşmesini istemiyor. Aynı şey Umman için de geçerli. Persi rakibi olarak gördüğünü bana söyledi savaştan önce, demek ki rakibinin güçlenip müttefikinin işgal yemesini istemedi. Fas'ın da orda tutunmak için bir müttefiğe ihtiyacı var mütteğini kaybetmek istemediği için gelmiş olabilir. Olabilir diyorum, kesin konuşmak için arkadaşlara sormak lazım asıl sebebini onlar kendince açıklamasını yapacaklardır heralde.
Ara
Umman gibi bir ülkenin liderinin kahkahalar içinde İran ve Osmanlı'nın birbirini parçalamasını izlemesi gerekiyordu. Çünkü iki devlet için de Umman bir genişleme bölgesi ancak Osmanlı'nın kara bağlantısı kurabileceğinden ve gücünden dolayı en büyük tehdit. Daha uzakta olan İran'ın Osmanlıyı pasif duruma düşürmesini izlemek daha mantıklı bir hareket bana göre.

Fas konusunda yorum yapmak istemiyorum. Nasıl bir lider Fas'tan ta Anadolu'ya ana ordusunu gönderir düşünemiyorum.

İnternet sorunlarım olmasa katılmayı çok isterim multilere, uzaktan canım çeke çeke izlemek zorunda kalıyorum :/
Ara
Mp'de Fas'ın sergilediği davranış yanlıştı, İngiltere'nin yıkılmasından dolayı bozuldu aslında Avrupa'daki denge. Aynı zamanda Castile'e Iberian Wedding gelmeyince tek ciddi güç Avusturya kaldı, o da bu Mp de yıkıldı gibi. Rusya'nın bana hamle yapmayıp Osmanlı'ya savaş açması hoştu, bence şu an uygunsa Duman'ın attığı mod -veya buna benzer modları- mp ye atıp bugünkü oyunu öyle oynamalıyız, öbür türlü sadece Osmanlı ve Fransa'nın bizi yoketmesiyle sonuçlanacak gibi görünüyor bu oyun.
Ara
Benim yaptığım hareketler neden yanlış oluyor bir türlü anlamıyorum. Ne yani Osmanlı'nın yıkılmasını öyle bakıp izleyecek değildim. Eğer ben dün savaşa girmemiş olsaydım aynı gün Osmanlı topraklarının çoğunu kaybedecek ve ben ise Kastilya ile 1v1 kalıp mağlup edilecektim. Osmanlı kurtulduğu için şuan ben Kastilya tarafından işgal edilmiyorum. Ayrıca benim ordularımın İran üzerinde ne işi varmış gibi şeyler yazılmış. En son katıldığım multide (tarihini hatırlamıyorum Portekiz ile oynuyordum ve Fransa'da Duman vardı) Memlük'ün Osmanlı ile savaşında Etiyopya ve Fas, Memlük tarafında savaştaydı. İstanbul yakınlarında Afrikalı dolaşıyordu ve kimse bu duruma bir şey dememişti niye şimdi dert oluyor? TurkJedi arkadaşımız durumu güzel özetlemiş.
Ara
(14-01-2018, 16:20)Berk : Benim yaptığım hareketler neden yanlış oluyor bir türlü anlamıyorum. Ne yani Osmanlı'nın yıkılmasını öyle  bakıp izleyecek değildim.  Eğer ben dün savaşa girmemiş olsaydım aynı gün Osmanlı topraklarının çoğunu kaybedecek ve ben ise Kastilya ile 1v1 kalıp mağlup edilecektim. Osmanlı  kurtulduğu için şuan ben Kastilya tarafından işgal edilmiyorum.  Ayrıca benim ordularımın İran üzerinde ne işi varmış gibi şeyler yazılmış. En son katıldığım multide (tarihini hatırlamıyorum Portekiz ile oynuyordum ve Fransa'da Duman vardı)  Memlük'ün Osmanlı ile savaşında Etiyopya ve Fas, Memlük tarafında savaştaydı.  İstanbul yakınlarında Afrikalı dolaşıyordu ve kimse bu duruma bir şey dememişti niye şimdi dert oluyor?  TurkJedi arkadaşımız durumu güzel özetlemiş.

Ordu gücümüz neredeyse eşitti zaten dostum. Aramızda olan 5-6klık ordu farkını da coğrafi savunmanla rahat bir şekilde kapatabilirdin. Sürekli olan savaşlardan kafamı kaldıracak gücüm bile yoktu. Sana saldırırken de 4 tane borç mevcutken saldırdım. Gel gelelim sana yapacağım bir sefer sırasında Fransaya "gel dostum kastil genişliyor" yazsaydın bile rahatça bir müttefik bulabileceğinin farkındasındır. Bence işin içinde işgal yeme korkusundan ziyade Osmanlıyla beraber İtalya ve Orta Avrupayı paylaşma hayaliniz vardı. Ama bu durum geçen mpdeki gibi iki kutuplu dünya oluşturacak. Bir taraf Fransa ve ittifaklarıyken diğer taraf Osmanlı ve ittifakları olacak. Geçen oyundan tecrübeyle söylüyorum pek eğlenceli olmuyor. Bol diplomasi dinamikleri olan bir mp daha iyi olabilir.

İşin özü kastil olarak büyük bir hasar almamdan ziyade, oyunun diplomasi faktörünün geçen oturumda neredeyse bitmiş olmasına üzüldüm. Yine ittifaklar kurulup 1m vs 1m savaşları dönecek.
Ara
(14-01-2018, 17:22)ceh1907 :
(14-01-2018, 16:20)Berk : Benim yaptığım hareketler neden yanlış oluyor bir türlü anlamıyorum. Ne yani Osmanlı'nın yıkılmasını öyle  bakıp izleyecek değildim.  Eğer ben dün savaşa girmemiş olsaydım aynı gün Osmanlı topraklarının çoğunu kaybedecek ve ben ise Kastilya ile 1v1 kalıp mağlup edilecektim. Osmanlı  kurtulduğu için şuan ben Kastilya tarafından işgal edilmiyorum.  Ayrıca benim ordularımın İran üzerinde ne işi varmış gibi şeyler yazılmış. En son katıldığım multide (tarihini hatırlamıyorum Portekiz ile oynuyordum ve Fransa'da Duman vardı)  Memlük'ün Osmanlı ile savaşında Etiyopya ve Fas, Memlük tarafında savaştaydı.  İstanbul yakınlarında Afrikalı dolaşıyordu ve kimse bu duruma bir şey dememişti niye şimdi dert oluyor?  TurkJedi arkadaşımız durumu güzel özetlemiş.

Ordu gücümüz neredeyse eşitti zaten dostum. Aramızda olan 5-6klık ordu farkını da coğrafi savunmanla rahat bir şekilde kapatabilirdin. Sürekli olan savaşlardan kafamı kaldıracak gücüm bile yoktu. Sana saldırırken de 4 tane borç mevcutken saldırdım. Gel gelelim sana yapacağım bir sefer sırasında Fransaya "gel dostum kastil genişliyor" yazsaydın bile rahatça bir müttefik bulabileceğinin farkındasındır. Bence işin içinde işgal yeme korkusundan ziyade Osmanlıyla beraber İtalya ve Orta Avrupayı paylaşma hayaliniz vardı. Ama bu durum geçen mpdeki gibi iki kutuplu dünya oluşturacak. Bir taraf Fransa ve ittifaklarıyken diğer taraf Osmanlı ve ittifakları olacak. Geçen oyundan tecrübeyle söylüyorum pek eğlenceli olmuyor. Bol diplomasi dinamikleri olan bir mp daha iyi olabilir.

İşin özü kastil olarak büyük bir hasar almamdan ziyade, oyunun diplomasi faktörünün geçen oturumda neredeyse bitmiş olmasına üzüldüm. Yine ittifaklar kurulup 1m vs 1m savaşları dönecek.

Senin kendi idealarında moralin ve disiplinin hali hazırda var. üstün defansif idea gitmişsin. Benim manpower yok denecek kadar az. Bunun yanında generalimin fire yeteneği yok gibi. Senin generaller çok iyiydi. Sen öyle bende zor durumdaydım ama saldırdım diyemezsin çünkü sen bunları göz önüne alarak saldırmışsın. Eşit değiliz arkadaşım.Doğru Fransa'ya söyleyebilirdim gel saldır diye ama yapmadım çünkü zaten yarım saat boyunca ''fas yaptığın anlamsız'' gibisinden yazılardan zaten bunalmıştım. Birde Fransa ile anlaşsam heralde kicklerler beni.

Ne dert ettiniz ağam, çok dertliseniz akşam Umman, Osmanlı ve Fas olarak ally bozarız sizde rahat rahat işgal edersiniz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.