[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2018
bu hafta şehir dışına çıkmam gerektiği için etkinliğe katılamayacağım  yerime ülkeme 1 haftalık bakabilecek yedek bir oyuncu arıyorum
Ara
Eleştirisi nedeniyle benim etkinliklerimden çıkarılan olmadı bu zamana kadar ancak mesele bu etkinlikte oynayanları, bu etkinliğe emek sarfedenleri vs. görmezden gelerek etkinliğin geneline hakaret seviyesinde ifadeler kullanmak olunca bunun savunulacak bir yanı kalmıyor.

Fransa oyuncusu memlekete gittiğini o sebeple katılım gösteremeyeceğini belirtmiş, Hollanda oyuncusu ise ligler başladığı için etkinliğe daha fazla katılım gösteremeyeceğini.
Русcкое царство (Rusya Çarlığı)

latest?cb=20150524023507

1560-1632

1600`lerden itibaren Time of Troubles bitmis ve Rusya,Sibirya collerinden yuzunu Batiya donmustur. Tsar Deli Ivan , Fas`in cagrisi uzerine baslayan Anti-Osmanli Paktini kurmustur. Pakt uyelerine; Rusya liderliginde Avusturya,Polonya-Litvanya Birligi,Iran,Fas ve Ispanya katilmistir.Savas baslamasindan kisa sure sonra Balkanlara dogru inen Rus Ordusu, Silistire `de buyuk bir yenilgi alir. 

3Ea014.jpg

RnVMbj.jpg

Bu agir yenilgiden sonra Rus ordusu,Viyana`ya dogru cekilir ve Avusturya ordusu ile beraber hareket etme karari alinir.Bu sirada Iran ve Fas,Anadolu ve Misir`i isgal etmektedir.

Temesvar`da Osmanli ordusunu yakalayan muttefik kuvvetleri zafer alirlar.

kOgo1m.jpg

Temesvar Zaferi`nden sonra galibiyet icin umutlari artan, muttefik kuvvetleri solugu Vidin`de alsa da 2.kez Osmanli tarafindan agir bir yenilgiden kacinilamaz.

azDWyO.jpg

Yenilgiden sonra Viyana`ya cekilip toparlanan muttefik kuvvetleri tekrar Balkanlara inince tekrardan agir bir maglubiyet alir.

Z9V4dV.jpg

Yenilgilere doymasa da pes etmek bilmeyen muttefik kuvvetleri ,Osmanli kuvvetleri Anadolu`ya cekildikten sonra Istanbul`a dogru harekete gecer. Rusya`nin bitmek tukenmeyen insan gucu karsisinda Osmanli`nin insan kaynaklari bitmistir yine de az sayida olsa bile kalabalik ordumuza karsi uzun sure mucadele etmeyi basarir.

NZ4P4O.jpg

80 bin yigit asker, 200bin i asgin muttefik kuvvetlerine dayanamaz ve maglup olarak Anadolu`ya doner.

azDWDz.jpg

Istanbul Savasi`ndan sonra tam teslimiyet ilan eden Osmanli, Ruslarin berbat diplomatik yetenekleri nedeniyle fazla bir toprak kaybina ugramamistir.
Bu buyuk savastan sonra yuzunu Cin`e donen Deli Ivan,Vietnamlilar ile muttefik olarak Ming`e savas ilan eder.

8YbBba.jpg

Ming Imparatorlugu`nu agir bir yenilgiye ugratan Tsar , Cin`in zenginliklerini Avrupa`ya getirme yonundeki calismalarina baslar.

nOgnmV.jpg

Zengin Ming topraklarini, fakir Rusya ekonomisini canlandirmak icin ilhak etmek Rusya`nin oncelikli amaci haline getirilir.

vjL98z.jpg

Bati`da ise 80 yillik muttefikimiz Polonya-Litvanya Birligi ,Rusya`nin ultimatomuna ragmen asil slav koklerini reddetmis ve asagilik bir Prusyali olmaya karar vermistir. Slav kardeslerini bugune kadar koruyan Rusya,bu kimliksizlere haddini bildirecek ve cebren onlari hem slav hemde Ortodoks yapacaktir. Kendini Alman ozentiligine kaptirip Osmanli sarigina siginan, kokenlerini reddetmis Prusya`nin Osmanli ile birlikte Avusturya`ya savas planlari yaptigini ogrenen Tsar,birliklerini Prusya sinirina yigmis durumdadir. Lakin Prusya-Osmanli muttefikliginin bu plandan caymasi uzerine aktif savas tehditi yerini Soguk savasa birakmistir.

1Jk5Dj.jpg

Lb4rgo.jpg

gOAa8O.jpg

Buyuk Rusya Carligi olarak, artik yuzumuzu Bati`ya donmus durumdayiz. 150 yil once bir kenara koydugumuz Litvanya uzerindeki iddiamizi tekrardan ortaya cikariyoruz. Ayni zamanda Kirim`in tamaminda ve Kafkasya`da da hak iddiamiz mevcuttur. Dogu Avrupa`yi sahte Almanlardan temizlemek ve Turkleri Anadolu`ya Kafkas Daglari`nin asagisina surmek oncelikli hedeflerimiz arasindadir.Ayrica Ipek Yolu`nu da tekrardan canlandirmak ekonomik hedeflerimizdendir.

-----------------------------

EU4 Yilin Kamuflaj Basari`sini kazanan Osmanli`yi tebrik ederiz.

VrLd6Z.jpg
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-01-2018, 06:06)Sezar :
EU4 Yilin Kamuflaj Basari`sini kazanan Osmanli`yi tebrik ederiz.

VrLd6Z.jpg

Hakkaten bende tebrik ettim.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa, Hollanda, ABD alımlar sürüyor.
Cumartesi %90 yokum, yerime biri geçmezse planlarınızı AI İsveç üzerinden yapmanızı öneririm. Bundan kastım İsveç AI'sini manipüle etmemeniz, ülkeyi müttefik olarak savaşa falan çağırmayın lütfen.
Ara
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hala boştaysa Fransa için başvuruyorum.
WhaW8Am.gif
[+] 3 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1ynqOFE...55Cnk6CZUO
Kuruldu.

1670
Oyundan bazı ilginç bulduğum kareler:

2 Overlordu olan Japon Daimyo
vj82XR.jpg

Prusya iken Lehistan isyancısının çıkması
1JDWVD.jpg

...
LbgzZ1.jpg
Ara
D76bd6.jpg

Yakismadi.  :sob:

Ayrica @TurkJedi , gelirse yarin Fransa`nin iskandinavya`dan atilmasi icin her turlu destek verilecektir.
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
polonya ile prusya kurmak , aynı brandenburg gibi degil. polonya eventleri gelmeye devam ediyor.. bu sebeple gereksiz bir uğraş oluyor..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
O savaşın amacı neydi acaba?
Ara
Saksonya AI'si 2 kere savaş açıp Prusya Avusturya ve Hollanda'yı çağırdı. Ben ordu göndermedim Hollanda ise Saksonya'nın toprak almasını engellemek/kendisine toprak verilmesini sağlamak için işgal etmeye çalıştı. Fransa ayrı savaş açıp Norveç'i aldı. Prusya da girip toprak almış.

Avusturya olarak Fransa ve Prusya'nın İskandinavya'dan atılması için İsveç'e her türlü desteği vermeye hazırız.
İsveç'e bizde destek vermeye gönüllüyüz. İşgalci Fransayı İsveçten atmak için ordularımız hazırdır.
Ara
İsveç olarak işgalci güçleri vatanımızdan atmak için önerilen her türlü desteği minnettarlıkla kabul ediyoruz. Fakat Fransa haricinde de İsveç'in sahipsiz olmasından faydalanan devletler görüyoruz. Prusya ve Hollanda ya bizden aldığı toprakları efendi efendi geri verir ve ağır bir tazminat öder, ya da daha önce yaptığımız gibi ordularını doğrar, ülkelerini işgal eder halklarını da esir ederiz.
[+] 5 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@TurkJedi Fransa kralı olarak anlaşmalara açık olduğumu belirtmek isterim diplomatlarınızı yollarsanız bir uzlaşmaya varabiliriz.

Bunun dışında bu günden sonra MP'ye devam edemeyeceğimi belirtmek isterim oyun benim için fazla geç bitiyor ve ilerleyen tarihlerde benim için sıkıntı yaratacaktır o yüzden bu gün son oyunumu oynayacağım Fransa ile.
WhaW8Am.gif
Ara
(25-01-2018, 16:50)Duman : Fransa, Hollanda, ABD alımlar sürüyor.

ABD hala boş ise alabilirim
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.