[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2018
Dai Viet'teki oyuncu ABD'ye geçti geçtiğimiz oyun ancak haritada halen boş ülkeler var gelmek istersen.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
@PCOyun Açık olduğumuz tek anlaşma Fransa'nın işgal ettiği İskandinav topraklarından derhal çekilmesidir. Eğer Fransa Kralı'nın niyeti de buysa diplomatlarını en yakın zamanda Stockholm'e bekleriz.
Ara
Save dosyası: https://drive.google.com/open?id=1xq5qo2...0rLimEEOUi

Oda kuruluyor.

1700
Oyun sonu Great Power listesi:

2b70e2afbdcbf84b41553f0dfff84693.png
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
PeşkeşGaming Chronicles Part 1

b10my4.jpg

l54teu.jpg

drtp8s.jpg
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
330px-Spain.png

İspanya Krallığı

Büyük İspanya Krallığının, Osmanlıya karşı savaşa girmesini değerlendiren Fransa ve müttefikleri, halihazırda var olan çatışmalardan yorulduğumuzu düşünüp bir gaflet ile İspanya Krallığına savaş ilan etmesi üzerine 5. Fransa-İspanya savaşı meydana geldi. Müttefiklerimiz Avusturya ve Hollanda bu tarihi savunmada bizi yalnız bırakmayarak savaşa dahil oldular. Afrika kabilelerinden, vikinglere kadar binbir millet İspanya ve müttefiklerine karşı bir oldular. Güney cephesindeki çatışmalarda 120k ordu stackwipe'ı ve bir o kadar da çatışmalardan kayıp yaşayan Songhai için savaş uzun bir süre boyunca bitmişti. Daha sonra şanlı İspanyol orduları kuzeydeki tehdit olan Fransız ordularına doğru rotayı çevirdi. Fransızlar Roussillon kalesini düşürmüş, Gerona kalesini kuşatma altına almışlardı. Kalenin düşmesine yakın bir zamanda varan İspanyol orduları Fransızları bozguna uğratarak, İberya'ya girişin kolay olmayacağını düşmanın aklına iyice kazıdı. Savaşın sonralarında Naples krallığı da savunma savaşımıza yanımızda katıldı. Son olarak Polonya bozması Prusya Krallığının, slav halklarına yaptığı baskıya dayanamayan Rusya, halkını özgürleştirmek için savaşa dahil olmak istemesiyle beraber Fransız tarafı geri adım atmış ve savaş white peace ile son bulmuştur.

Savaş son bulmuş fakat düşmanlık ve kin hala diridir. Vatan savunmasında can veren kahramanlarımızı gömdük. Yas zamanı bitti. Savaş davulları yeniden çalmaya başlıyor...
[+] 2 üye CeH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Prusya yikildiktan sonra Avusturya`nin dusmani Rusya olacagindan algilar baslamis. #algigaming
Ara
Fransa'ya oyuncu aranıyor.
bu peşkeş yapılmadan önce toprak alım satımının yasak olup olmadığını özellikle sordum. zira bahsedilen topraklar toplam devi bilmem ki 10 var mıdır .. sanırım yoktur. ve bu toprakların alım satımı konusunda oyunun asıl sahibi iberkay sorumludur. kendileri anlaştıklarını beyan ettiler ben de toprakalrı satın aldım. peşkeş ise evet peşkeş .. yassah mı var gardaş ..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
peşkeş güzelmiş. biz de isterük güney afrikayi
Ara
(29-01-2018, 12:33)Raijin : peşkeş güzelmiş. biz de isterük güney afrikayi

Haritayı hazırladım, anlaşırsak yapalım.

G9onmy.png
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzelmiş hemen yapalım
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Açıklama yapmak gerekirse, Bengal tarafındaki 3 dev'li Amerika'nın toprağına karşılık, Güney Amerikadaki 3 dev'li Malaya toprağı verilmiştir.
2000 devli iki ülke arasında 3 devli toprak değişimini peşkeş olarak değerlendirmek yanlış olur diye düşünüyorum.
Geçen oyunda yukarıda belirtilenlerden başka tek taraflı toprak alışverişleri de olmuştur.
Örneğin Oman, Songhai'ye tek taraflı 5 adet toprak vermiştir. Kurallara uygun olduğundan Duman'a bildirmeye gerek bile görmedim.
Ama en azından peşkeş chronicles'da liste başı olması gerekirdi.
[+] 1 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya burda sorun şey değil. Karşılıklı veya karşılıksız toprak alınıp verilmesi değil. Bu toprak alışverişi sonrasında sözlü bir saldırmazlık anlaşması olması sorun. Eğer böyle bişey olacaksa zaten oyun saldırmazlık anlaşması diye bir şey eklerdi.
Sic Parvis Magna
Ara
Bu hafta için Songhai ye oyuncu lazim yedek. Hafta sonu sehir dısında eğitimde olacağım bilgisayarim yanımda olmayacak. @Duman
Ara
(29-01-2018, 21:36)Dehshetus : Açıklama yapmak gerekirse, Bengal tarafındaki 3 dev'li Amerika'nın toprağına karşılık, Güney Amerikadaki 3 dev'li Malaya toprağı verilmiştir.
2000 devli iki ülke arasında 3 devli toprak değişimini peşkeş olarak değerlendirmek yanlış olur diye düşünüyorum.
Geçen oyunda yukarıda belirtilenlerden başka tek taraflı toprak alışverişleri de olmuştur.
Örneğin Oman, Songhai'ye tek taraflı 5 adet toprak vermiştir. Kurallara uygun olduğundan Duman'a bildirmeye gerek bile görmedim.
Ama en azından peşkeş chronicles'da liste başı olması gerekirdi.

Açıklamak gerekirse Songhai beni tehdit etti 0 mp ve 50 k askerle hiç şansım yoktu bende 1k para ve etiyopya da ilerlemek şartıyla toprakları verdim
Ara
(29-01-2018, 21:49)altnkurt : Ya burda sorun şey değil. Karşılıklı veya karşılıksız toprak alınıp verilmesi değil. Bu toprak alışverişi sonrasında sözlü bir saldırmazlık anlaşması olması sorun. Eğer böyle bişey olacaksa zaten oyun saldırmazlık anlaşması diye bir şey eklerdi.

Kendi adima konusuyorum, herhangi bir saldirmazlik anlasmasi soz konusu degil, Ming konusunda bolge ulkeleriyle bir toprak paylasimi soz konusu ama bu birbirimize saldirmayacagimiz anlamina gelmiyor. Ozellikle Hindistan, Bati`da zora dustugum anda arkadan bicaklayacaktir beni. Ki boyle bir hamle gayet mantikli olurdu. Ayrica, bir oyuncuyu degerlendirken tek bir session`a gore degil de 1821`e kadar nasil oynadigi baz alinirsa, yapilan elestiriler daha isabetli olacaktir diye dusunuyorum. Oyunun bitmesine 100 yildan fazla var ve bu son yillar eminim oyuncu savaslariyla cok yogun gececektir.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Haftaya Cumartesi de yokum muhtemelen. Ülkeyi bu kadar boş bırakmak hoşuma gitmiyor ama hafta sonları ne olacağı belli olmuyor bazen. Pazar gününden itibaren ülkemin kalanıyla oynayacağım :D
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oman'ın Songhai'e toprak satışıyla ilgili pop-up çıkmadı bende (muhtemelen gp olmadıkları için) yoksa Peşkeş Chronicles'a eklerdim. Aynı şekilde ABD'nin İspanya'ya yaptığı, Prusya'nın Osmanlı'ya yaptığı peşkeşin resimleri eksik. Merak etmeyin yayınlanan şey sadece Part 1'di, önümüzdeki bölümlerde daha çok peşkeşle karşınızda olacağız.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.