[MP] EU4 - Multiplayer: Ocak 2019
#41
Katılmak isterdim ancak tüm multi günlerinde müsait olamıyacağım için ötürü katılamıycam.Umarım güzel bir oyun olur takip edebildiğim kadar etmeye çalışıcam.
Öneri olarak region kuralına bir şey önerebilirim.Bir ülke regionu tamamen tamamlamışsa ve belirli bir süre elinde bunu tutmuş ise (ortalama 10 20 yıl) tüm toprakları state yapıp core yapıp dinini çevirdi ise kültürünü benimsedi ise seperatism yok ise gibi oyuncuya yeni hedefler verilirse ve bu hedefler yerine getirilir ise bunun karşılığında o region elinde bulunan regionlardan sayılmayabilir.Regionlar arası eşitsizliğe de biraz engel olucağını düşünüyorum Fransa ve Arabistan'ın eşit olmadığını hepimiz biliyoruz ancak Fransa gibi yüksek dev li şehirlerin mi kültürünü değiştirmek kolay yoksa Arabistan'daki 3 devli toprağın mı?Farklı ve güzel oyunlar görebiliriz.Hem de oyunculara biraz kolaylık biraz da yeni amaçlar katacağını düşünüyorum.
[+] 1 üye Yano nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#42
https://steamcommunity.com/profiles/76561198125771287/
Moskova .Ajuuran.Bengal
793saat
Ara
Cevapla
#43
Ülke değiştirmek halen mümkün ise İsveçe geçmek istiyorum.
Ara
Cevapla
#44
(20-01-2019, 17:51)Spartan : Ülke değiştirmek halen mümkün ise İsveçe geçmek istiyorum.

Danimarka'da oyuncu olduğu için İsveç veremiyoruz.
hby6qc.gif
Ara
Cevapla
#45
Kongoya geçeyim o zaman
Ara
Cevapla
#46
bayadır bu forumu ve multilerini takip ediyorum eski multilerde millet hep kendi ülkesi hakkında o gün ne oynamışsa işte x ülkesi olarak y ülkesine daldık gözümüzü diktiğimiz toprakları aldık vs vs.tarzında bir metin yazardı rica etsem multi oyuncularından zamanı olan varsa böyle birşey yazabilir mi eskiden okuması zevkli idi izleyemediğim günler hakkında da bilgi sahibi oluyorum
[+] 3 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#47
Avusturya.
Ara
Cevapla
#48
Son multide region kuralının Osmanlı ve Rusya için ne kadar kötü olduğunu millet görmüş olmalı ki kimse seçmemiş. Kurallarla ilgili bazı fikir sunmalar oldu ben dahil bir kaç arkadaştan özellikle bu 2 ülke yi de hesaba katarak bir kural değişimi yapılması söz konusu mu ? Özellikle Konumu itibari ile ortada kalan Osmanlı late game de kuraldan dolayı çok zayif kaldığından yaşayamıyor ya kuzeyden ya doğudan ya batıdan yenik düşmeye mecbur kalıyor. Rusya ise 1710 senesine kadar diğer ülkelerle rekabetten çok uzak bir güce sahip oluyor son çağ sayesinde durumu düzeltebiliyor düzeltirse. En azından 1444te kolonileştirilebilir topraklarda eventle ülke çıkan yerler hariç region dışı sayılabilir Rusya sibiryada genişlemekte sıkıntı yaşıyor.
@Yano nun önerisi fena değil genel manada region kuralında bir esnetme bir çok oyuncu açısında olumlu olacaktır. Son multide ki Fransa örneğinden bakarak hareket edilmemeli çoğu oyuncu genel olarak region sınırına kadar genişleyip orada kitlendiğinden mid gamede Fransaya karşı güç dengesi kurabilen Osmanlı Rusya gibi güçlerin yoksunluğunun çok etkisi vardı. Region kuralı askeri güçlerini genişliklerinden alan devletleri askeri güçlerini national idealarından alan devletlerin karşısında çok zayıf yapıyor. Bu ise idea avantajı olan major ülkeleri genişletiyor istisnai ülkeler dışında bence bu nedenden dolayı sonraki multide bir çok kuralı gözden geçirmemiz gerekecek. Bu nedenle bazı noktaları önceden tekrardan tartışmalıyız.
[+] 2 üye fodunkiran nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#49
Özel görev ağacına sahip devletler varken bence claim ile fetih kuralı gözden geçirilmeli. Daha iyi alternatifler bulunabilir. Aksi takdirde oyunda bazı devletler premium statüde oluyor.

Alternatif olarak çok fazla düşünmedim ancak fetihte devolopment sınırı veya area sınırı kullanılabilir.
Ara
Cevapla
#50
Rusya ve Osmanlı için +1 region hakkı ekledik. Development kuralı eklersek saymak için çok uğraşmamız gerekebilir. Aklıma gelen alternatif bir kural her çağda artacak şekilde alınabilecek claimli toprak sayısını sınırlandırmak.
hby6qc.gif
Ara
Cevapla
#51
Bence ülke bazlı kurallar pek iyi olmuyor çünkü misal memlükte oyuncu var 1444te 1 provinceden dolayı adam 4 regionda başlıyor başta sıkıntı zaten karşısında ki osmanlı 4 region hakkı ile başlıyor her ne kadar region sınırı aralarında savaşın kaderini belirleyen şey değil ama memlük oyunda 60-70 yıl tutunmayı başarırsa bunun sıkıntısını çekecek rakibi kendinden daha rahat gelişlerken kendisi ethiopia bölgesine genişleyemeyecek uzun süre benzeri benim geçtiğim timur içinde geçerli 1510 a kadar başka regiona giremeyeceğim mevcutta 3 regionda olduğum için o süre zarfında osmanlı 4 regionda dominant güç olabilir ve yeniçeri ve anatoila tech grup askeri birimleri avantajı olacak bana karşı sadece ülke bazlı çözümdense geneli etkileyecek ülkeleri sıkıntıda bırakmayacak bir çözüm şart mesela adm idea ve expantion idea alanlara +1 regiona giriş vermek gibi bu idealar 5 state veren idealar oyunda hali hazırda state mekaniği oyuncuların aşırı genişleyip aşırı güçlenmesini engelleyen bir mekanik olduğundan bana sorarsanız bu kural bu kadar kısıtlayıcı olmamalı.

Claim kuralı ile ilgili olarak ben tamamen kaldırılması taraftarıyım nedenine gelecek olursak oyuncuların birbirine genişlemesini engellemek oyuncuların yaşaması anlamında güzel olsada bazı yerlerde diğer oyuncuyu madur ediyor çünkü bu tip kurallar çevresi oyuncu kaynayan oyuncularla çevresinde az oyuncu bulunan ülkeler arasında eşitsizlik yaratıyor çünkü memlükte oyuncu olması ve olmaması osmanlının oraya genişleme hızını değiştiriyor şimdi diyeceksiniz görevden gelen claimleri var fakat görev ağacında sanıyorum öncesinde anadoluyu birleştirmesini gerektiriyor sadece memlük değil başka oyuncularda osmanlı o claimleri alamasın diye bir province e erkenden girerek osmanlıyı kilitlemeye oynayabilir. Bu tip hamleler hep yavaşlatacaktır.tamam ai dan daha akıllı oyuncu normal bu denilebilir fakat bu oyunun yapısına uygun bir durum değil. Bu açıdan bakacak olursak başkent taşıma kültür değiştirme isyancıya bilerek yenilme yasaklanmamalı. Görev ağacını bilmiyorum memlüğün fakat bildiğim kadarıyla memlüğün anadoluya claim aldığı bir görevde yok burada eşit şartlar söz konusu olmuyor görev ağacı olduğundan bufflanmış bir osmanlı oluyor. Karşılıklı problemler var. Oyunun akışını bozmaması gerekiyor kuralların bana kalırsa. Bu biraz haksız bir durum.
Ama gördüğüm kadarıyla claim kuralı tamamiyle kalkacak bir durumda değil en azından state bazlı bir formül yapılıp bir şeyler uygulanabilir. Claime sahip olduğun state i tamamiyle alma hakkı ama alırken böyle bir alım yapıyorsan öncelikli karşı ülkenin o statetinden province almaya öncelik tanımalısın gibi. karşı casusluk yapıyorsan karşı tarafa espionage idean yoksa 3 province ten sonrası normal claim atmayla çok zor oluyor. 1710'a kadarda bu durum geçerli. Geçen oyun vija ile oynarken jaunpura claim atmak için ve sonrasında babüre claim atmak için 2 şer vassalım vardı onlarda claim atarda daha fazla province alabilirim diye.
Ara
Cevapla
#52
Ülke formlamak yasak olmamalı .Oyun belli bş seviyeden sonra askeri kalite bazlı gidiyor ki region sınırı da var .Yani düşman oyuncular arasında fazla bi force limit olmaması söz konusu.Oyunda askeri olarak iyi ideaları olan ve büyük ilkeler dominant olucak oyuna doğal olarak
[+] 1 üye Judasss1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#53
Osmanlıya talibim. Osmanlı verilmişse Moskova ,o da verilmişse Malacca 4500 saat
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil,  psikolojik bir hastalıktır...
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#54
Nacizane tek tavsiyem kurallarin ayni zamanda takip edilebilir sekilde olmasi. Yukaridaki bazi arkadaslar oyle kurallar onermis ki bunlarin takibini yapabilecek GM yok. Gecen oyunda bile bircok seyin takibi zor yapildi, GM`in gozunden kacan bircok sey olabildi.
Ara
Cevapla
#55
Region kuralına itiraz sebebi ile oyuna geçen katilmamistim. Hala da kolonistlere avantaj sağlandığı görüşündeyim. Geçen mpde de Rusya ve osmanlinin ezilmesi bunun en büyük kanıtı oldu. Rusyaya kolonilerinden dolayı +1, Osmanlıya ise stratejik konumundan dolayı +1 makbuldür.fazladan diğer devletlere verilmesini doğru bulmuyorum .suânki haliyle exploration veya expansiona +1 region denmis . Her ikisini bitiren +2 mi alacak ..ifade net değil .ve kanımca bu uygulama da makbuldür.her ikinci sırada için ayrı ayrı +1 olmasını ayrıca destekliyorum.rusya ve ottoya verilen ayrıcalık bu iki idea sayesinde diğer birçok devletçe tolere edilebilir.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil,  psikolojik bir hastalıktır...
Ara
Cevapla
#56
(21-01-2019, 11:22)qreis1313 : Ülke formlamak yasak olmamalı .Oyun belli bş seviyeden sonra askeri kalite bazlı gidiyor ki region sınırı da var .Yani düşman oyuncular arasında fazla bi force limit olmaması söz konusu.Oyunda askeri olarak iyi ideaları olan ve büyük ilkeler dominant olucak oyuna doğal olarak

Bu kural ilk çıktığı konuda da tartışılmıştı, o oyunun GM'snin mesajını kopyalıyorum buraya:

"Khmerden Malaya formlamanın oyuncuya kültür puanı harcatmaya değen bir katkısı yok. Multiplayerda ülke formlamak oyuncuya ya haksız ve oyunun ambiyansı dışında bir kazanç sağlıyor(Prussia-Nepal formlamak gibi) ya da harcadığı monark puana değmeyecek bir renk değişimi sağlıyor. Multiplayerda ülke formlamanın stratejik bir yaklaşımı yok."
hby6qc.gif
Ara
Cevapla
#57
explorationa +1 region bence uygun değil onun yerine administrative ideasına verilse daha uygun olur
Ara
Cevapla
#58
Üstat ben bengal yazdım başkasına vermişsiniz. Malaya verin bari girmek istiyorum bu mpye. Portekiz boşsa portekix değilse Malakka alabilir miyim
Edit Yuksel: Ben uvey evlat mıyım aga nedir yani niye yarım saattir görmezden geliniyorum @Ayro @Voidian
Ara
Cevapla
#59
GM'ye uygunsa Avrupa dışından bir ülke tercihimdir. Ayutthaya ya da Khmer olabilir GM'nin daha uygun gördüğü bir bölge varsa oradan da oynayabilirim. Teşekkürler.
Ara
Cevapla
#60
Alıntı:16. Oyuncuların Keşif çağında sadece 3 Regionda toprağı olabilir, her çağ başına bu sayı +1 artar. Son çağda herhangi bir region sınırı yoktur. Vassal ve PU ülkeler bu kurala tabi değildir. Horde devletler ve tüccar cumhuriyetleri için bu kural geçerli değildir. Osmanlı ve Rusya(Moskova değil) devletlerinin region limiti +1 fazladır. Exploration ya da Expansion ideas grubunu bitiren devletler +1 region hakkına sahip olur.
17. Eğer region limitindeyseniz sonradan vassal bırakma koşuluyla başka bir regiondan toprak alamazsınız.

Anladığım kadarıyla herhangi bir ülke region hakkını doldurduğunda yeni regiondan toprak alamaz.Ancak yeni regiondaki devletlerden birini diplo-vassal alarak onu savaşla büyütebilir.Sonra da Region sınırı arttığında vasalını yiyebilir.

Eğer bu yapılabiliyorsa Osmanlı'ya +1 region hakkı vermenin bir anlamı olmaz.Çünkü büyüyebileceği her yönde vasal alabileceği ülkeler var.

Koloniciler için direk +1 region hakkı vermek yerine 'ilk çağda afrikada 1 ve amerika'da 1 olmak üzere +2 region hakkı alır' gibi bir kural ayarlanabilir.Çünkü koloni yapmak için idea alan oyuncuya Ana kıtasında büyüme hakkı vermek mantıklı değil.
n3.png
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 2 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.