[MP] EU4 - Multiplayer : Şubat 2017
(31-01-2017, 05:18)Ayro : Eğer alımlar açıksa Aragon-Bohemya-Bavyera devletlerine talibim.

Steam Ayro Babo

288 Saat çevrim içi 120 kadar da çevrimdışı.

Oyuna alındım mı? Açık başka bir devlet varsa oraya da gelebilirim.
Ara
buyur gel dostum uygun devlet varsa elbette veririz...

bu arada oda kuruldu :

şifre : st
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Biri steamden ekleyebilir mi acaba? Bulamıyorum (nick aynı)
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
inanılmaz lag ve kasma olduğu için ben bugün girmiyorum. :/
Ara
Etiyopya ülkesine talibim (:

Yarın oyuna dahil olacağım herkeze iyi oyunlar.
Ara
Oyun saatleri dışında oyun oynama kararına karşı çıkmama rağmen oyunun devam etmesi üzerine, oyundan ayrılıyorum, Au'ya istediğiniz adamı yerleştirebilirsiniz size iyi oyunlar.
A leader is a dealer in hope

Ara
yani bu kararını gözden geçirmeni dileriz fakat gerekçen buysa itiraz etmiyoruz. yine de oyuna devam edebilecek olduğunu düşünmekteyiz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Yaklaşık 30 dk oyunda olmadığın vakitte bu soru herkese soruldu ve danışıldı. Açıkcası bu durumu bahane ettiğini düşünüyorum. @Nogrod
Ara
Yüce İsveç olaraktan, emellerimizin tümünü feshettiğimizi lakin bunun tümden geri çekilme olarak anlaşılmamasını dile getiririk. Unutmayın, ateşte kavrulup yanan, döküldüğü nehre karaya bulamasını da bilir.
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
X953z5.jpg

vXqN1m.jpg

r67NlV.jpg

VPbzjB.jpg

LZLRra.jpg
Ara
Ben Kilwayi yemistim, AI napmis lan

Tüm oyun zevkim bitti wallahi, gelmem muhtemelen gelecek rehost  :grinn:
Ara
Sayfayı yenile @sisisi :D
Ara
yok sıkıntı yok bi hatadır oldu :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Fransa'nın reisi konuşuyor. Bu sefer PC'den. Malum tekno akıyor.

Kutal Roma İmparator'um geldi dedi "Dile benden ne dilersen" ama Osmanlı'yı Macar'ı Aragon'u yen dedim tm.

Hollanda kaşınıyor.

Venedik'le bu sefer hiç konuşmadık. Seviyeli bir ilişkimiz var.

Ferrera benden çocuk istedi verdim çocuğu

Papa'm canum benum Katolik forever

İngiltere ye saniye veremeden blitzkrieg yaptık. şanlı savunması anısına yorkshire a anıt diktik.

kastilya kralı artık bana pozitif bakmaya başladı şaşırdım. bana 1 adım gelsin ben ona 10 adım geleyim

İsveç prensi çok çılgın. kendini jiletleyebilir diye Hasan Rurikovich e endişelerimi ilettim.

Polonya prensi benim İngiltere me müttefiklik attı. Allah ın sopası yok şuan etkisi yok.

Hollanda kaşınıyor olabilir.

"Form Great France" decision ı geldi. fransa kralı peçetelerin hazırlanma emrini verdi.

Burgundy prensinin giydiği elbise bile fransız malı. Sonunda dayanamadı ve intihar etti. Giderayak Burgundynin Fransız kısımları kaldı bize. miss. beleşşşşş.

Low Countries bölgesi Avusturya ya kaldı. Uy yerim ben onu.

Hollanda akıllı adam Fransızlar bunu değerlendirecek.

İsveç prensine karı yolladık adam danimarkaya daldı. De Valois hanedanı böyle güç verir. Tabi İsveç ordusunun hepsine garı yollayamayız. yarı annex yedi.

hedefim finlandiya

meksika da çok garı gız var diyolar. 2bin asker yolladım bi bahın ne var ne yok garı varsa biz de gidek emri verdim.

doğu afrikada klozetler altındanmış. ben de istiyom

hollanda nın yaptığı kavga da yapılmaz

hre imparatorluğuna brandenburg prensi adaylığını koydu. dünyanın yarısı benim arkamda olsa çinin başbakanı olurum

hollanda benden londrayı istedi. evet bunu yaptı.

ingiltere benden calaisi istedi.

polonya ile iliskiler normalleşme sürecine girmeli. ama garı şart

doğan 8 çocuğun 9 u kız anlamadım bu nasıl hanedan

3 2 2 veliaht doğdu sünnet ettirmedim direk kendi kafasını kestirecem boşa masraf a.g

Dobrah almah ben de istemiyorum ama bu almayacağım anlamına gelmiyo

Fransa veliahtı ingiltereyi kurup kıta avrupasında kalan toprakları pu ya alcam dedi. amacım zaten buydu dedi. kellesini koltuğuna verdik ya da koltuk arasına. bilmiyorum

ispanyol garıları hoşuma girmeye başladı

papaya garı attım -50 ilişki yedim nerede hata yaptım

aragon çok agresif. castile borcuyla dövdü en sonunda

castile ile aramdaki ilişkiyi ben de çözemedim

oyun sonu sınırlarımı kazıp ada ülkesi olacam. kaiserin çılgın projesi.

bu isveç prensi diğerlerine benzemiyor. gerçi diğerleri de diğerlerine benzemiyordu

hollanda bekar mı bilmiyorum ama evlenmeli. çoğalmaya ihtiyacı var.

suriyedeki savaştan kaçanlara normandiya da kucak açtık. normandiya arabic oldu. unrest +10

hollanda referanduma gitti halk özgürlük dedi

irlanda garip yer yanında dünya savaşı var. hala mezopotamyaya geldik mi diyorlar

hollanda ally istedi düşünülebilir
Ara
Ingiliz ve ispanya oyunculari cok deneyimsiz belli ki. Fransa'nin sansina her sey. Franca wc yapar belki :)

Aragon toparlamis biraz durumu. Aragonda player varsa denge siyaseti izleyerek bir seyler yapabilir belki
[+] 1 üye gardyans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aragon player değil castilya player ve pu ya aldı onları bu arada ingiltere oyuncusu çöp edip çıkmış castilyanında diplomasi olarak eksikleri var diye düşünüyorum o yüzden bu durumdalar

Ara
Yaşadığımız olaylar:
Memlük Savaşı:Dünden kalan Memlük savaşıyla oyuna başladık.Bu arada Yeniçeri eventinin de gelmesi ile Memlük karşımızda hiçbir direnç gösteremedi.Kuşatma şeklinde basit bir savaş sürdürürken birden batıdan haber geldi.Viyana da oturmakta olan Habsburg Dükü Macar Krallığının tahtında hak iddia etmişti.Biz de bu durum karşısında Macar Krallığına kol kanat gererek koruma altına aldık.Kahire nin kapısına dayanmışken bir haberci daha ulaştı ve Dük ün Macarlara karşı saldırıya geçtiğini haber verdi.Biz de doğu cephesini hızla kapatma kararı aldık.Bazı isteklerimizden vazgeçmek zorunda kalarak Memlük Sultanlığıyla bir anlaşma yapıldı.

Macar Koruma Savaşı:Ordularımız hızlıca Macar topraklarına giderken, Avusturya nın müttefikleri Brandenburg ve Fransa nın savaşa katılmadığı haberi ulaştı.İşimiz oldukça kolaylaşmıştı ki kuşatma yapan Dük ün ordusunun üçte birini öncü kuvvetlerimiz tek savaş sonunda anında yoketti.Avusturya bunu görünce kalan ordularını Almanya içlerine kaçırdı ve beyaz bayrak çekti.Avusturya bu savaş sonunda Macaristan a Krain bölgesini bırakmak zorunda kaldı, vassalı İsviçre ise serbest kaldı.

Kırım Savaşı:Ordularımız Macaristan a doğru giderken tam Konstantiniyye ye geçmişlerdi ki Kırım da taht kavgalarının olduğu ve bir kısmın bize bağlanmak istediği haberi geldi.Hızlı biten Avusturya savaşı sonrası filomuz hazırlandı ve yorgun olan Kırım birlikleri imha edilerek Kırım korumamız altına alındı.

2. Memlük Savaşı:Ateşkes sonrası Memlük Sultanlığına savaş ilan edildi, ilk savaş gibi bu savaşta kuşatmalarla geçti.Kahire kuşatması yapılırken Leh lerin çok zor durumda olduğu haberi bize ulaştı.Kahire nin düşmesinin ardından Memlük le barış imzalandı ve Gazze hariç Mısır a kadar sürüldü.

Leh Savaşı:Memlüklerle anlaşmanın akabinde hızlıca yine askerlerimiz batıya atlarını sürdü.Leh Krallığı Kutsal Roma diye bahsi geçen İmparatorluğa saldırmıştı ve o savaşı kaybetmişlerdi.Sonrasında Brandenburg ve Moskova nın Lehistan a savaş ilanını görünce Fatih in Leh lerin paylaşımına yapacak bir hamlesi kalmamıştı ve pastadan pay almak için Lehistan a savaş ilan edildi.Moldova kuşatması bitmek üzereyken Lehistan elçisi göndereceğimiz makul bir anlaşmanın taraflarınca kabul olacağını söyledi.Biz de asker kaybetmemek amacıyla savaştan çıktık.Bu savaşın sonunda Kırım ın hakkı olan Zaporozya bölgesi Kırım a iade edildi, Moldova halkı özgürlüğüne kavuşturuldu ayrıca Karadeniz e kıyısı olan şehirler Osmanlı hakimiyetine verildi.Bu savaşın ardından Karadeniz 'Türk Gölü' haline gelmiştir.

Küçük çarpışmalar denilebilecek savaşlar ile Gazikumukh Devleti Kırım a devredildi.Sırbistan ın kalan toprakları ilhak edildi.
Macar savaşı sonrası Avusturya Dükü nün göz kestirdiği Brandenburg Düklüğü koruma altına alındı.İstanbul ticaretini baltalayan Venediğe ültimatom verildi ve adaları serbest bırakması istendi.Avusturya Dükü, Venedik ve Holland denilen köy kabilesi agresiflik göstermemeleri için uyarıldı.
Ara
Moskova açısından bugüne kadar olan olayların değerlendirmesi..

Moskova knezliği şu zamana dek hakkı olan novgorod topraklarını 1 toprak dışında tamamlamıştır. Yıllardır sürmekte olan horde saldırıları , moğol imparatorluğunun son ardılı olan great hordanın moskova knezliğine bağlılığını bildiren anlaşmayı imzalamasıyla sona erdi. Artık rus sınırları hordaların baskınlarına uğramayacaktır. Bu gelişmeler sürerken moskova knezliği dünya siyasetini ve gelişmelerini de dikaktle izlemiş ve yıkılma tehlikesi ile yüzleşen osmanlı ile ittifak kurmuştur.Bu ittifak doğrultusunda hak iddia ettiği kırım toprakları kendisine bırakılmıştır. Şimdiki durumda osmanlıya karşı bir düşmanlık beslenmemesine karşın tutumumuz tamamen dünyadaki gelişmelere göre değişebilir. Bu bağlamda polonya -litvanya birliğinin ülkemizdeki planlarını haber aldıktan sonra düşmanımın düşmanı dostumdur düsturu ile hareket ederek brandenburg düklüğü ile ittifak olunmuş , polonya -litvanya birliğinin kutsal roma imparatorluğu ile olan anlaşmazlıkları fırsat bilinerek polonya-litvanya birliğine gereken ders verilmiştir.Şu anda moskova knezliğini tehdit edecek devlet yakın gelecekte görülmemektedir. Fakat bunun uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz..Dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Forumdaki tum multileri takip ederim suana kadar en basarisiz ingiltere oyuncusu o oldu malesef. Ingiltere ai olsaydi daha guclu olurdu en azindan fransizlar adaya cikamazdi.
Ara
Cin Imparatorlugu acisindan olaylarin gelisimi:

1)Kuzeyde Horde lara ve Korea`ye buyuk darbeler vuruldu.
2)Avrupa`daki cogu devletten daha hizli Ronesans benimsendi.(Rusya`ya selamlar)
3)Hosokawa`nin Japonya`nin %70`ni birlestirmis olmasi endise ile karsilandi.Durumu endise ile izliyor erken donemde potansiyel tek dusman gozu ile bakiyoruz.
4)Bahmanis ve Bengal,Hindistan`da bayagi ilerlediler.Hindistan konusunda tutumumuz soruldugunda victory cardim o bolgede cikmadigi surece,tarafsiz kalacagimi acikladim.Bir anda Bengal ile kendimi komsu olarak bulmam beni sasirtti.Kendisi Bengal trade nodu bolgesinde ilerleyip,Cin Hindi`ye gelmeyecegini soyledi.En azindan biz oyle anladik.
5)Bati`nin asil hukumdari Fransa ile yaptigimiz verimli gorusmelerde,Yeni Dunya`da Ming`in nufuz alani konusunda antlastik.Kendisi de zaten bahsi gecen bolgelerin kendisine uzak oldugunu belirtti.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.