[MP] EU4 - Multiplayer : Şubat 2017
İngiltere benim ülkemdi, ilk oyun günü Normalde iskoçya'yı vassal yapacaktım irlandayı toparlamaya başlayacaktım. ki iskoçya ile ilgili mission da almıştım ama elektrikler gidince yarıda kaldı. O sırada benim yerime bir başkası atanmış ve o oyuna devam etmiş. Ülkenin durumunu bildiğim için o an yapılması gereken tek şey içine kapanıp bir koloni politikası izleyip, fransayla müt olmak veya bütün iberya devletleri ile fransa karşısında birleşmekti çünkü fransa, au ve otto daha oyun başından beri 3'lü ittifakmış gibi takılıyorlar. ki ingiltere kötü bir başlangıç yaptım ki bu benim oyun tarzımdan ziyade hayatımın en rezalet güller savaşını geçirmiş olmam oldu. yoksa ing'nin bu halde olmasının sebebi 100 yıl savaşları değildi. dün oyuna geldiğimde. Başka arkadaşa verdik dediler. GM böyle yaptı deyince aykırı davranmayıp, huzuru bozmayıp sağlık olsun GM gelince iade edilir deyip. başka devlet seçtim. Ama bugün görüyorum ki keşke mızıkcılık yapıp talep etseydim. İng bu hale gelmezdi. Bu benim hatam değil, asıl hata sonradan ülkeme bana danışılmadan baskasını atamakta. Dün ben geçseydim İng'ye bu durumda olmazdı.
Ara
(01-02-2017, 12:20)jax61 : dün ingilterede sen de olsaydın aynısı olaaktı ethem. zira fransa dün giren oyuncuya daha hamle şansı dahi tanımadan ülkeyi telef etti. yani bu ingiltereyi bu hale getiren dünki oyuncu değil.

Oyuncuyu suçlamıyorum sadece doğru hamleler yapmadığına inanıyorum mesela neden donanma ile engel olamadı da adaya çıkmasına izin verdi fransanın veya neden iberya ve aragon, au yada italyan devletleri ile ittifak sağlayıpta birlikte savaşmadılar. Hadi ingiltereyi geçtim peki fransanın akıbeti ne olacak. sıra iberya daha sonra italya kimse gıkını çıkarmıyor. au ve otto razı buna  :unhappy: :unhappy: :unhappy:
Ara
@EthemSisli İngiltere-Fransa ateşkes 1461 yılında bitiyordu ve ilk oyun 1460 yılında bitirildi. İkinci oyun başladığı gibi Fransa ordularını İskoçya'ya çıkardı ve İskoçya üzerinden savaş açtı. Bundada İngiltere'nin yapabileceği hiçbirşey yoktu. Çünkü ortada onu koruyacak ne Kastilya vardı ne de Avusturya vardı. Fransa anakarasını umursamadan rahatça savaş açabildi.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-02-2017, 16:46)Aeschyli : @EthemSisli İngiltere-Fransa ateşkes 1461 yılında bitiyordu ve ilk oyun 1460 yılında bitirildi. İkinci oyun başladığı gibi Fransa ordularını İskoçya'ya çıkardı ve İskoçya üzerinden savaş açtı. Bundada İngiltere'nin yapabileceği hiçbirşey yoktu. Çünkü ortada onu koruyacak ne Kastilya vardı ne de Avusturya vardı. Fransa anakarasını umursamadan rahatça savaş açabildi.

Bende onu diyorum işte Fransa oyun başından itibaren nasıl bu kadar rahat oynayabiliyor, gelecek oyun komple batı avrupayı alacak ama yine kimse ses çıkarmayacak mı?
Ara
(01-02-2017, 16:11)EthemSisli :  au ve otto razı buna  :unhappy: :unhappy: :unhappy:

Au yu bilemem de ben neye razı oldum acaba.1445 de Fransa adaya çıkıyorsa ben napayım.Oyun başı bana müttefiklik göndermek yerine Aragon Kastilya Avusturya İsveç gibi devletlere müttefiklik teklif etmen lazım.Ben 1445 de Britanya adalarını koruyacak konumda değilim.Daha iyi diplomasi yapmanız lazımdı.Sadece müttefik görünüyoruz diye razı olma durumu yok.Fakat İberya ve Ada sıfır diplomasi yapıp 20 yılda işgal yerlerse ben napayım.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ethem. oyun başında iskoçya ile müttefik olan bir fransaya karşı dismonda ve leinster gibi devletlere ittifak atmak yerine aragona , savoya, papaya , isvicreye gitmeyi deneseydin, fransa iskoçya ile sana saldırmadan önce great power gücünü kullanıp iskoçyayı fransadan koparmayı deneseydin ? sen erken davranıp iskoçyaya dalsaydın? osmanlı hayallerine kapılmak yerine kastilya ile görüşseydin ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
yaw bu fransa size nee etti
Ara
Fransa koalisyon yerse hala bir umut var :) fransiz ordulari adadayken biri savas acsa hasilat cikar savastan :)
Ara
Oyun başlarken, GM'nin ülke seçimine oldukça dikkat etmesi ve GP'leri oyun saati fazla olan belirli seviyenin üstündekilere vermesine rağmen 2 gün sonunda İngiltere'nin dağılmasını ve Kastilya'nın ana karadaki çoğu toprağını Aragon'a kaybetmesine oldukça ilginç. Neyse ki Aragon için PU olayı gelmiş Fransa oyuncusunun iyi olması yanında İngiltere'nin oyun başı Fransa'ya karşı müttefik bulamamasının etkili olmuştur.
Herkes ülkelerle ilgili yorum yazmış, çoğu ülkeyi haritada göremediğimden, ben de genel kurallar ile ilgili düşüncelerimi paylaşayım
- Oyuncuların başlangıç saatine özen göstermesi ve oyunun sonraki günlerde vaktinde başlamasını temenni ederim. Örneğin dün ilk 6 ay sayılmazsa oyun 21:40'ta başladı. Sonuçta vaktinde gelen herkes işinden, gücünden fedakarlık yaparak geliyor. 1-2 kişi için 15 kişinin yarım saat lobide beklemek durumunda kalması pek adil olmuyor.
- İlk gün, neredeyse her oyuncu düştüğünde rehost yapıldı ve 3 saatte ancak 15 yıl oynayabildik. Her bir rehost yaklaşık 20dk sürdüğünden, bunları kritik durum yoksa en azından belli aralıklarla yapılırsa, oyunda geçireceğimiz vakit de artar. Oyunu da vaktinde bitirebileceğmizden kimseyi ertesi sabahki işinden alıkoymayız.
- Ayarlarda yanlış görmediysem şanslı ülkeler "Historical" idi. Zaten GP'ler oyuna diğer ülkelere göre daha iyi hükümdarlar çıktığından, kapalı olması durumunda daha dengeli olur diye düşünüyorum. GM ve host da GP olmadığından, bu durumda en büyük zorluk kendilerine oluyor. Bir sonraki multide belki değiştirilebilir.
Ara
Dehshetus sözlerine kesinlikle katılıyorum özellikle rehostlar konusunda sıkıntı çektiğimiz çok açıktı ama oyundada farkettiysen pek çok kişinin internetinin sıkıntı çıkarttığını farketmişsindir. Ben bunu ayın son günlerine bağladığım için herkesin kotası yenilenesiye kadar biraz yumuşak bir başlangıç yapmaya çalıştım bu saatten sonra biraz daha acımasız davranmaya çalışacağım.

Ayarlar konusundada her nekadar küçük bir ülkede olsam historical olması taraftarıyım. Yani ben bu küçük ülkeyi seçerken zorlanacağım taraftarıyım ve ayrıca zaten seçilen genel ülkeler güçlü ülkeler. Yani bana göre benim Fransa ile eşit olmam aynı zamanda Moskova ve Üzbek'inde eşit olması anlamına gelecekse hoş bir durum değil bence. Bazı devletlerin belli bölgelerde kendilerini göstermeleri oyun açısındanda iyi olacaktır.
Ara
(01-02-2017, 17:34)jax61 : ethem. oyun başında iskoçya ile müttefik olan bir fransaya karşı dismonda ve leinster gibi devletlere ittifak atmak yerine aragona , savoya, papaya , isvicreye gitmeyi deneseydin, fransa iskoçya ile sana saldırmadan önce great power gücünü kullanıp iskoçyayı fransadan koparmayı deneseydin ? sen erken davranıp iskoçyaya dalsaydın? osmanlı hayallerine kapılmak yerine kastilya ile görüşseydin ?

Ben kötü diplomasi yaptım farkındayım ve hatamı biliyorum.. Eğer iskoçya'ya oyun başı savaş açıp fransa'nın gemilerinin bulunduğu limanı bloke etseydim iş bitmişti ama aptal kafam Maine Eventine takıldı..  Aragon ile denedim olmadı. Kastılya'ya direk mesaj attım fransayı paylaşalım diye bana event gelince. Bana verdiği cevap aynen şu '' sınırım yok'' .. Benim hatam var ama benim diplomatik yalnızlığa düşmem tamamen benim hatam değil onu anlatmak istiyorum..
Ara
yaw bu fransa size ne etti.
Ara
(01-02-2017, 19:12)Kaiser-i Rum : yaw bu fransa size ne etti.

X95Ab0.png

Nl7PLQ.jpg
Ara
ben ingiltere ile oynadığım aralık mpsinde ilk yaptığım şey fransanın saldırısını beklemeden direk garanti altındaki iskoçyaya savaş açmaktı..pekala sen de bunu yapabilirdin. fransayı adaya çıkarmadıkça da skor avantajı lehine olurdu. çok çok corelarını verip anakaradan çekilir fakat bununla beraber tüm adayı kontrol altına alabilirdin. bunu tek başına dayapabilirdin. sen fransayı bekledin. bu büyük bir hata idi ve bedeli ağır oldu malesef..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eğer historical ülkelerde oyuncu varsa lucky zaten lucky sayılmaz ki
Ara
Tespitim çalnmş tuh yaziklar olsun :P
Ara
(01-02-2017, 19:24)Aeschyli :
(01-02-2017, 19:12)Kaiser-i Rum : yaw bu fransa size ne etti.

X95Ab0.png

Nl7PLQ.jpg

Adam beni Rivallamış. Adam bana hasım. Adam düşmanım olmayı tercih etmiş. Adama o fransız topraklarını ne yapacaksın diyorum cevap yok.  Bana ilk mesajını beni anakarasında gördüğünde attı. Haketti hepsini. Londrada ki herkes yakılacak. Yerlerine Fransızlar yerleştirilecek.
Ara
(01-02-2017, 22:34)Kaiser-i Rum :  Adama o fransız topraklarını ne yapacaksın diyorum cevap yok.  .

Kardeş o topraklarda fransız bile yaşamazken ne ara fransız toprağı oldu. Oranın yerli halkı normanlardır ve ataları Düke rollo ve vikinglerdir. Orası ilk başkentimiz.. İngilterenin kurucusu William ingiltereyi kurmak için oradan yola çıktı.. o topraklar bizimdir. siz ise zorla aldınız.
Ara
Ingilizlerin donanma duruyorsa hala adayi geri alabilme sansi var  bence. Bu fransa orduyu  paso adada mi tutacak ya da ordusu adadayken ispanya ve avusturya dalmayacak mi hic?
Ara
@gardyans,sen oyuna cok Fransiz kalmissin.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.