[MP] Stellaris - Multiplayer: Haziran 2017
Bu hafta sonu cumartesi saat 22.00 -02.00 (duruma gore uzatabiliriz) da soyle duzenli bir oyuna baslayalim.

Katilimci sayisina gore harita boyutu belirlenecek (oyunculara genisleme alani birakan ama single player gibi oynamasina da cok izin bermeyen boyut olacak. Biraz savasin dimi) .

fallen harici AI olmayacak (onceki tecrubelerimize goresorun cikiyor)

onceden basaramamistik ama yine deneme amaciyla kural teklifi yapayim. Birbirine zit ethic ulkeler savunma anlasmasi yada federasyon yapamasin gibi. savasla vassal tribute serbest tabiki. kabul gormezse onemli degil.

ayrica bir hafta gelmeyen oyuncu o hafta korumali olacak, ai kontrolundeyken baskasina savas acarsa toprak alinmayacak.
ustuste iki hafta gelmezse catir catir yemek caizdir.

herkesin esit mesafede baslamasi icin mod kullaniyoruz

http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=687226658

katilimcilar: 
yafeshan
SatanistKesenKedi
Duman
Adm
Jax61
Aeschyli
Gaius Octavius
[+] 1 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Katılıyorum.
Ara
Katılıyorum.
Onerdigim zit ethic kuralina dair de biseyler deyiverin. Duman ozellikle sever kurallari

Ayrica savas yapip kaybeden ve tribute olan arkadaslarin birakip cikmamasi icin de onlem almayi dusunuyorum.

Son oyunda satanistkesenkedi cok iyi bir oyun ortaya koydu bu konuda.
Ara
Bence bir deneyebiliriz. Tutmazsa kuralı gelecek oyunlarda kullanmayız.
Ara
Heyo sevdicekli kelebeklerle geri dönüyorum. Kural konusuna gelirsek her oyuncu işin içine biraz role play katıp daha oyun başlamadan ethicleriyle uyumlu prensipler edinse zaten tartıştığımız hiç bir sorun varlığını sürdüremeyecek. En kısa zamanda en büyük kazancı sağlamak adına abuk diplamatik ilişkilere girmek ne bileyim bence oyunla olan etkileşimi zedeliyor.
Ara
Açıkçası sınırlandırma getirilmesi gereken yegane anlaşma bana kalırsa bilim ile alakalı araştırmaların paylaşımı. Alakalı alakasız bütün oyuncular birbiri ile anlaşmalar yapıyor. Mantıken uzaylı ırkların çoğu teknolojilerini kendilerine saklaması gerekir.
Ara
Kuralları belirleyin ben her türlü uyarım.
Bilim anlasmasini sadece faction istedigi icin yapiyordum ben. Yoksa influence vermicek adamlar

Uzaylisever adamda mesela komsulariyla baris istio yada egalitarian ille federasyon yap diye tutturuyo. Faction aslinda bi nevi ethike gore oynamayi zorluyor.
Ara
Katılıyorum.
Ara
Oda kurulu, gelmek isteyen varsa bekleriz.
Oyuncular arasında belirli bir seviye centilmenlik kültürü sağlanana kadar veya oyunun oyuncular için adaleti kurallarla enforse edilene kadar katılmayı düşünmüyorum etkinliklere. Böyle bir oynanışla da çok kalabalık etkinlikler düzenlenmesini beklemeyin.
Bundan sonra az kisili secici oyunlar yaparim artik, biktim bu tip oyunlardan. Rezil oldu tum mac
Ara
@Aeschyli ve @Gaius Octavius teknik sebeplerden çıkmak zorunda kaldı (internet bağlantısı), @jax61'in çıkmasına sebep olan olay konuşarak çözülebilirdi acele iş yapılması doğru olmadı. Ben etik bulmadığım hareketler sonrası oyunda bir şansım kalmadığı için çıktım.

Her şeyden önce oyunun oyundaki koşullara göre oynanmasını sağlamak gerekiyor, oyuncular arası ilişkiler veya geçmişteki başka etkinlikte yaşanan olaylara göre değil. Benim bugün Adm'e saldırma planım yoktu, uzun bir süre donanmam da onun donanmasına oranla güçsüzdü, bende Superior görünüyordu. Discord'da birlikte bana nasıl saldırabileceklerini tartışmaya başladıkları zaman donanma basmaya başladım, çünkü beklesem anlamsız bir federasyon kurup 2v1 bana saldıracaklardı ve benim diğer tarafımda Militarist AI var, müttefiğim yok normal bir oyunda olmasına gerek de yok ancak oynadığımız oyun normal değil. İleride 2v1 olacağını bildiğim için Equivalent'i gördüğüm an Adm'e saldırdım, saldırdığımda 1.5k gemi gücüm vardı, muharebeye girdiğimde ise benim 1.7k, düşmanın 2k. Düşmanın donanmasını sıfırladım. Bir süre sonra SatanistKesenKedi'den savaş ilanı alınca benim oynamamın bir anlamı kalmadı. Çünkü ne yaparsam yapayım benim o anda 2 oyuncu birden yenmeme imkan yok, o an değil 50 sene sonra savaşalım desek yine imkan yok.

Tehdit altında olmadığınız bir güce karşı birlik olup üstüne bir de agresif bir tavırla birlikte nasıl savaş açarız diye düşünüyorsanız bunun açıklaması yoktur.
Olay tehdit altında olmak değil ki duman fanatik pasifik birinin sınırına o kişinin hem teknolojik hem de savaş gücü üstünlüğü varken nasıl olsa bana savaş açamaz diyerek 3 tane frontier atarsan o oyuncuda ister istemez çözüm üretmeye çalışır. Üstelik planlama aynen şu şekilde başladı

adm: yav bu duman sınırımı komple kapadı savaşta açamıyorum off
Satanist: Bilim karşılığı frontier yıkılır
Adm: Olur valla sen yık verecem bilimini hem biz ilerde müttefik oluruz
Yafes: Sizin zıt ettiğiniz var mı bakem minvalde bir kaç soru
Duman: Cede planet war declaration

Kaldıki Satanist biz birbirimizi yok ettikten sonra savaş açtı ve sadece frontier yıktı ortada ne gezegen alma ne tribute var. Ee centilmenlik dışı olan ne burada peki etiğimin dezavantajından istediğin gibi yararlanamamış olman mı?
[+] 1 üye Adm nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu tür problemlerde bence oyuncunun hatası yok. Oyun yapısı gereği bu tür sorunlar yaşanıyor. EU4 tede aynı şekilde bir sistem var. (Hindistandaki adam parise savaşmaya hiçbir sıkıntı çekmeden gidebiliyor.) Bu durum problemin ana kaynağı. Normalde askeri güçler ülkelerini terketmek konusunda biraz çekinceli olurlar. Hem güvenlik açısından hemde lojistik açısından. Ama paradox oyunlarında bu durum hissedilmiyor.
Ara
Planlamanın nasıl başladığı hiçbir şey ifade etmiyor. Senin yanında senle eşit güçte bir komşu devlet var ve sen pasifist oyuncusu olarak bu komşu devlete ittifak kurup girmek istiyorsun. Bu oyunda bir kere daha anladım ki oyuncular, oyun içerisindeki meseleleri kendi kurdukları yapay mantık kuralları çerçevesinde meşrulaştırabiliyorlar. Mesela ben galaksinin en kuzeyindeyim, adam galaksinin en güneyinde. Tamamen alakasız bir biçimde EU4 multiplayerını anımsatıp senden bunun intikamını alacağım diyor. Ondan sonra bunu haklı çıkartmak için benle sürtüşen bir oyuncuyu desteklemeye başlıyor. Ben 2v1'e uğrayacağımı anladığımda "heralde bu kadar da yapmazlar" diyip daha az askeri güce sahip olmama rağmen savaş açıyorum ve kazanıyorum. Ancak yine de yapılıyor ve 2v1'e uğramamak için açtığım 1v1 savaş esnasında galaksinin diğer ucundan savaş ilanı yiyip yıkılıyorum. Şimdi sen bunu istediğin kadar " ben ona bilim vereceğim o bana şunu verecek " mantığına oturt. Eğer bu dediklerine kendin inanıyorsan benim burada yazdığımın hiçbir anlamı yok - çünkü kendi kafanızda kendi hareketlerinizi meşru kılan yapay sebepler yaratmışsınız demektir ve bu vahim bir olay.

Bazı oyuncular bu gibi hareketleri normal görebilir, ben görmüyorum ve bu zamana kadar görmedim de. Olabilecek 2 şey var bunlardan birincisi ben eğer çok güçlenirsem ve seni yıkmam Satanist'i de tehdit eder bir hal alırsa Satanistle birlikte defansif bir yapı kurabilirsiniz ya da sen yafeshan ile defansif paktta olurken ben SatanistKesenKedi ile birlikte hareket ederdim (en normal sonuç buydu, ancak normal bir oynanış sergilenmedi)

Bu arada yazılardaki yanlış bilgileri maddelerle belirteceğim fazla yorum yapmadan.
1. Ne de olsa bu bana savaş açamaz diye frontier atmadım, zengin mineral bölgeleri olduğu için attım. Diğer yönümde militarist AI vardı.
2. Cede planet savaş sebebiyle saldırmadım.
3. Sana karşı savaşgücü üstünlüğüm de yoktu, askeri bir ülke değildim.
4. Birbirimizi yoketmedik, ben senin donanmanı yokettim dezavantajlı olmama rağmen. O savaş sürse yine kazanacak olan benim.
Herhangi bir eylemimi meşrulaştırmaya ihtiyacım yok çünkü ortada gayrimeşru bir eylem yok. Oyuna başlamadan önce zıt etikten olanlar işbirliğine gidilemez kuralı ortaya kondu ve sonrasında uygulandı bunun dışında oyunun izin verdiği her eylem yapılabilir gözükmekteydi en azından "centilmenlik" yoksunu olduğum için ben öyle olduğunu sanıyordum. Bir daha ki sefere şovalyecilik oynamaya özen gösteririm kirli siyasete bulaşmam.

Edit:He bu arada savaşı kazanmadın ikimizin filosuda daha satanist saldırmadan yok oldu o savaş uzun vadede birbirimizi hırpaladığımız bir açmazdan daha ileriye gidebilecek değildi. Birde yok edilmedin sadece agresif yayılman bir miktar baskılandı.
Ara
Kurallara aykırı hareket yaptığını söylemedim zaten, yazımda da centilmenlik kültürünün oluştuğu veya kurallarla enforse edildiği etkinliklere kadar katılmayacağımı dile getirdim. Çünkü şu anki etkinlikte kurallarla enforse edilmiyor ve oyuncuların bu şekillerde hareket yapmamaları gerektiğini kendilerinin görmesi gerekiyor ve senin örneğinde de olduğu üzere, görmüyorlar.

Oyuncuların birlikte hareket etmesi ancak ve ancak oyun içi sebeplerden ve zorunluluktan meydana gelebilir. Bu şartları sağlamayan birliktelik, suistimaldir, diğer oyuncuları enayi yerine koymaktır. Yaptığınız hareketin 4 kişilik FFA bir oyunda 2 kişi birleşip 1 kişiye saldırmaya çalışmaktan farkı yok. Yapılabilir mi? Evet. Ancak sorarlar bu iki oyuncu neden arasında savaşmıyor? bu oyuncular müttefik mi? Hayır. Müttefik olmaları için bir sebep var mı? Hayır. Bu iki oyuncu düşman oldukları oyuncu tarafından tehdit mi ediliyorlar? Hayır. Bu saldırılan oyuncunun yıkılması, bu diğer 2 oyuncunun da çıkarına mı? Hayır. Benim ülkemin yıkılmasının Satanist'in ülkesine ne faydası var? Benim rakibim mi Satanist? Hayır. Eee?

Oyun içerisindeki win-condition'unuz, yani oyunu kazanmanızı sağlayacak olan hamleleriniz diğer oyuncuları enayi yerine koymak ise bu tarz etkinliklere yaklaşımınızı gözden geçirin derim. Etikle de alakası yok, bir önceki oyun ben fanatik pasifist oynadım oyunun başında benim de yanıma gelindi tehditkar bir biçimde, fanatik pasifistken kimseye rival atıp birileriyle müttefik olarak yıkmaya çalışmadım. Satanist'in tehditi altında olduğum için yafeshan ile defansif pakt içine girdim ama yafeshan ile birleşip beni tehdit eden Satan'a saldırmadım, adamın kazanma şansı bile olmazdı çünkü.

Dediğim gibi ben saatlerce, belki de günlerce oyun oynayıp sonra 2 kişi birlikte hareket etti diye bütün emeğimin yokolacağı bir etkinlikte bulunmayı anlamlı bulmuyorum. 1'e 1 savaşırız, oynayışımıza bakar mesele, onu keyifli bulurum yenilsem de. Şartlar oyun içerisinde öyle gerektirir 2v2 olur 3v2 olur, illa oyuncu sayısı olarak adil olmasına da gerek yok. Bir oyuncu felaket güçlenmiştir tek başına saldırsa 2 kişiyi birden yıkabilecek haldedir gider diğer oyuncularla birlikte dayanmaya çalışırsın. Oyunun zevki buradadır, müttefik edinip birlikte oynayıp müttefik edinmemiş oyuncuları yıkmakta değil. Bu gibi hareketlerden ben rahatsız oluyorum, bir başkası olmayabilir.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bu zamana kadarki etkinliklerde edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda etkinliklerin daha uzun ömürlü ve daha adil geçmesini sağlayacak belli bir kural listesi oluşturmayı düşünüyorum. Bu gibi komplike ve suistimale açık mekaniklere sahip oyunların etkinliklerinde her zaman önemli bir kural metni bulunur, en basit örneği için Medieval 2 Hotseatlerine veya Hearts of Iron IV multiplayerlarına bakabilirsiniz.

Bu kural metnini hazırladıktan sonra mevcut oyuncu kitlesi bu kuralları yorumlayabilir, değişiklikler üzerine tartışmalar yapabiliriz. Ancak önceliğimiz daha uzun süren ve daha adil bir oyun havası oluşturmak.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.