[MP] Victoria 2 - Multiplayer: Haziran 2020 (HPM)
4 yada 5 kere ülke değiştirdim 1870 de modernleşen bir Japonya görüceksiniz şaşırmayın :S
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Valla artık Japonya'ya geç senle uğraşmaktan sıkıldım :D.
[+] 3 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
CourageousIllinformedAnhinga-size_restricted.gif
UNITED STATES OF AMERICA
Başkanımız hakkımız olan toprakları alıp ülkemize katmıştır. Bu şanlı haber telgraflarımız ile tüm eyaletlere bildirilmiştir. GP sıralamasında 4. olduğumuz bir vakit yaşadığımız hükümet sorunu ardından hemen gelen CAS isyanı bizi zor duruma sokmuştur. Lakin hiçbir Amerika halkı üzülmesin. Köleleği yasadışı yaptığımız gibi ülkemizin de kalkınmasını sağlayacağız. Elbette bu durumda diğer ülkelerin yardımlarına her zaman açığız. CAS isyanı da en kısa zamanda bitirlip bu bitirişten itibaren ki 5 yıl içinde ülkemiz 4.en iyi büyük devlet olacaktır.
Ara
Herhalde Osmanlıyı benim yokluğumda Aİ oynadı valla helal olsun benden iyi oynamış Aİ. :D
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
(29-05-2020, 13:26)Faramir : Herhalde Osmanlıyı benim yokluğumda Aİ oynadı valla helal olsun benden iyi oynamış Aİ. :D

Osmanli ai seni aratmadi valla :)
omnia fui et nihil expedit
Ara
(29-05-2020, 13:54)Mabella :
(29-05-2020, 13:26)Faramir : Herhalde Osmanlıyı benim yokluğumda Aİ oynadı valla helal olsun benden iyi oynamış Aİ. :D

Osmanli ai seni aratmadi valla :)

Benden daha iyi oynadığına o kadar eminim ki. :D :D :D Umarım ordumu düzeltmiştir, okuma yazma ve araştırmalarımı da bir nebze olsa yapmıştır en büyük sevincim o olur :D
трагедия
Oyunda oluşan anlık lagdan dolayı "Violate Swiss Neutrality" decisionuna tıkladım başka bir decisiona tıklamaya çalışırken. Bu decisionda bana 25 infamy ekledi ve oyundaki hareketlerimi ciddi şekilde kısıtlıyor bir şekilde çözemez miyiz?

@Mabella
Ara
Ne yapabiliriz bunun icin?
omnia fui et nihil expedit
Ara
Kayıt dosyasında seçilen kararlarla ilgili herhangi bir değişiklik yapılabiliyor mu?
IbnE9P2.gif
Ara
Oyun yöneticisi sanki konsol açıp bunu çözebiliyordu diye hatırlıyorum ama yanlış hatırlıyor da olabilirim.
трагедия
Kayıt editlenebiliyor olması lazım.
Ara
(31-05-2020, 03:31)SatanistKesenKedi : Kayıt editlenebiliyor olması lazım.

@Mabella ile sorunu çözdük. Teşekkürler
[+] 1 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Austria-Hungary.png
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu herkesi selamlamaktadır! Yaklaşık 30 senelik periyotta ülkemizi hem askeri hem sanayi anlamda büyütüp, etkin kalifiye bir topluma evrildik. Bununla birlikte dünyevi yatırımların yanında gelecek nesillere daha hür ve eşitlikçi bir vatan bırakma gayretlerimiz devam etmekte. Avusturya-Macaristan İmparatorluğunda her millet eşit hak elde edebileceği gibi ezilen azınlığa tekabül eden yurttaşlarımızın da sesleri gür çıkacaktır. Vizyonumuz Danubian halklarının kardeşçe yaşayacağı bir federasyon kurmaktır. 

Şuan vatan İngiltere-Sardinya saldırısının altındadır lakin bu saldırılar ters tepmiş Sardinya'nın önemli bir kısmının işgal edilmesine neden olmuştur. Asil İtalyan milletlerinin de desteğini arkasına alan Avusturya-Macaristan-Rus ittifakı Milano'daki kılpayı kaybettiği savaş ile Bergomo'ya çekildi. Bununla birlikte Lucca ile Bergomo'ya yapılan eşzamanlı düşman saldırıları öyle bir püskürtüldü ki soluğu Torino'da aldık. Bir çok İngiliz ordusu bitik bir halde tarafsız Fransız sınırının ötesine geçip korkak bir hamlede bulunmuştur. Fransa İmparatorluğunun savaşta tarafsız kalıp ya bize askeri geçiş vermesini yada İngilizlere vermiş oldukları geçişleri iptal etmelerini talep etmekteyim. 

RP ve kısaca oyunla alakalı kesitleri bırakacak olursak, gelecek oyunda bence kural ihlali olan ama hadi kuralın etrafından oynama diyeceğimiz bir konuyu ortaya atıp oyunun GM'i @Mabella nın insiyatif alması gerektiğini düşündüğüm bir konudan bahsedeceğim. 

Malum Sardinya oyuncusu İngiltere ile Ally olup GP ile ally olma hakkını doldurmuş bir vaziyette ortak bir amaç için bana savaş açtılar. Saldırgan taraf Sardinya oyuncusu olduğu için oyuncu allyı İngiltere oyuncusunu çağırıyor. Buraya kadar bir sorun yok değil mi? Sonuçta 1870 yılına kadar ally sınırı 1 doğru muyuz? Evet buraya kadar doğruyuz lakin Fransa oyuncusunun kurallar gereği savaşa girememesi üzerine Humilate savaş sebebi araştırıp bana saldırmaya hazırlanıyor.
  • Durup dururken humiliate yememin sebebi nedir? 
  • Niye Sardinya bana savaş ilan ettiğinde Fransa benim sınırımda bütün askerlerini yığmış bir şekilde bekliyordu? Savaşa girebileceğini mi düşünüyordu? (Sardinya topraklarında yığılmışlardı)
  • Fransanın amacı İtalya'nın kurulması ise neden gerçek bir savaş sebebi aratmıyor? 
  • Niye prestij kazanımı-azaltımı gibi bir amaç edinip binlerce askerini heba etme riskini göze alıyor? Üstelik bunu geçtim niye oyunun en kısa savaş aratma süresine sahip savaş sebebi belirleniyor?
  • Fransa-İngiltere müttefikliğinin olduğunu da belirtmek isterim.
  • Hadi prestij o kadar değerli Fransa'ya karşı savaşımda ben Fransa'nın isteklerini savaşı ilan ettiği an kabul edersem ne yapacak? savaş sebebi mi ekleyecek? Yoksa anında kabul mu edecek? Teslimiyeti kabul edip savaş ekleyeceğini söyledikten sonra asıl amacı olan Sardinya'ya karşı Avusturya-Macaristan savaşına müdahil mi olacak? Öyle bir şey olduğu takdirde asıl amacı belli olup bunun dışında teslim olmuş bir devletin ordularına saldırmış olacak. Savaş sebebi ekleyecekse  ''war score lazım'' dediğinde ise cevabım gel Viyana'yı işgal et al sana War score demek olacak. Bunun üzerine bedavadan verilen War Score'ı elinin tersiyle itip hayır savaşacağım derse bu ne demektir? 
  • Üsteki senaryoda bile savaş açıldığı an ben mağdur oluyorum çünkü etrafından oynanan kuralın faturasını öyle yada böyle ben ödeyeceğim. Teslim olmuş ordulara saldıran bir Fransız ordusu asıl amacı ifşa edip etik olmayan bir hareket gösterecek. Yine eklediği savaş sebebi toprak koparmak olduğu takdirde asıl amacını gizleyip savaş aratma sürelerini kötüye kullanacak. 
  • Yine oyunun ilk gününde Sardinya AI'sine saldırdığımda Sardinya müttefiklerinin yanında İngiltere Müttefikleri ile de uğraşmak zorunda kalmıştım. Burası tartışmalı bir konudur.
Bu gerçekleşen ve gerçekleşmesi muhtemel olayların dışında kör insan bile asıl art niyeti görür. Eğer kuralları uyacak iradeye sahip değilseniz ve de uygulamaya zorlayacak insiyatife sahip değilseniz o kuralları kaldırın çünkü insanların oyunun mahvetmekten başka bir şey yapmıyorsunuz neden derseniz oyuna katılan her oyuncu bu kuralların uygulanacağı ve etrafından oynanmayacağını varsayarak oynuyor ve oyun içindeki hareketlerini buna göre gerçekleştiriyor. Bunun dışında bu etkinlikte yine sineye çekilen bazı yanlışlar var lakin aynı muameleyi defalarca görmeye niyetim yok. 
[+] 6 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Niye prestij kazanımı-azaltımı gibi bir amaç edinip binlerce askerini heba etme riskini göze alıyor?" Fransa'nın tercihidir, beni ilgilendirmiyor.
"Fransa-İngiltere müttefikliğinin olduğunu da belirtmek isterim." Galiba yazılı olmayan kural varda ben bilmiyorum, son 2 multi oyununda Fransa-İngiltere İttifakına herkes ses çıkarıyor anlamsız bir şekilde. (Eğer Piyemonte'nin Fransa-İngiltere İttifaklığı var ise yanlış anlamışım kusura bakmayın)
"Hadi prestij o kadar değerli Fransa'ya karşı savaşımda ben Fransa'nın isteklerini savaşı ilan ettiği an kabul edersem ne yapacak? savaş sebebi mi ekleyecek? Yoksa anında kabul mu edecek? Teslimiyeti kabul edip savaş ekleyeceğini söyledikten sonra asıl amacı olan Sardinya'ya karşı Avusturya-Macaristan savaşına müdahil mi olacak? Öyle bir şey olduğu takdirde asıl amacı belli olup bunun dışında teslim olmuş bir devletin ordularına saldırmış olacak. Savaş sebebi ekleyecekse ''war score lazım'' dediğinde ise cevabım gel Viyana'yı işgal et al sana War score demek olacak. Bunun üzerine bedavadan verilen War Score'ı elinin tersiyle itip hayır savaşacağım derse bu ne demektir?" Fransa'ya kalmış bir şey, olmaması gereken bir durum.
Ara
''Violate swiss neutrality'' kararının geçmiş olmasından dolayı ortaya çıkan infamy sorunu çözülmüş olsada kimse bana saldıramazken almanya artık saldırabilir olacak.Eğer herhangi bir şekilde bu infamyler silinecekse almanya oyuncusunun isviçreye justify atması yasaklanmalı diye düşünüyorum.
[+] 4 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@SatanistKesenKedi
Biliyorsunuz ki Fransa ve İngiltere dost. Avusturyanın italyadan daha fazla toprak koparmasını Aşşağılama savaş sebebini hem kınamak hem de İngilterenin Avusturya ile olan savaşında yardımcı olmak için aldım.
Eğer Aşşağılamayı kabul ederseniz tabii barışırım ama bunun size zararı olur. Rusya ve Avusturya beraber Sardinyaya saldırmışken sadece tek bir büyük gücün sardinyayı koruması zor. Ayrıca başka bir war goal eklemem benim için iyi olmaz çünkü infamy sınırım yanlış hatırlamıyorsam sınıra dayanmıştı veya 17 civarıydı. Yani war goal eklemek için açmadım. Humilate yemenizin sebebi ise bizim kurmak istediğimiz İtalya'dan toprak araklamak istemenizdir. Kısacası, Humilate sebebi ile sizin davranışınızı kınıyorum. Dilerseniz ilk gün barış yapabilirsiniz ancak prestij kaybedersiniz.
Ara
@neymemperor Evet bu hareketler Fransa'yı oynayan arkadaşı ilgilendirir. Suçlusu da o ama kuralların uygulanmaması her oyuncuyu ilgilendirir, kayıtsız kaldığın takdirde kuralları çiğneyen oyuncudan çok bir farkın yok. Hayır orada Fransız-İngiltere ittifaklığının kendisine değil Fransa'nın bana neden bu kadar saldırmaya hevesli olduğunu göstermek için belirttim. Bunun dışında halihazırda şaibeli olduğunu düşündüğüm bir oyuncu değişikliği silsilesi ile Sardinya AI'sinin mütü olmayan ülkelerle savaşma durumu var. Sonrakinin İngiltere savaş lideridir, savaş açılan ülke aidir diye ses edilmemiştir.

@yasinahmet
Bu savaşta saldıran taraf ben değilim? :D
Açık açık asıl amacını sen söylüyorsun. Normalde katılamayacağın bir savaşa katılmak. Üzerine bir de yalan söylüyor veya oyunda tam olarak yaşananları idrak edemiyorsun. Aslında savaşa katılacak ülke Almanya İmparatorluğuydu. Aynı etik olmayan davranışı gerçekleştirip o da bu savaşa dolaylı yoldan dahil olabilir.

''Avusturya-Macaristan ile Sardinya arasındaki savaşa ben de karışmak istiyorum, eğer karışmamı istemiyorsan x savaş sebebi santajını kullanıp istediğimi ver'' olay buna evriliyor. Eğer Wayfear isterse göte göt hareketle karşılık verir. Diyeceğim şuki bu işin sonu yok eğer böyle oynayacaksanız kuralların da bir anlamı yok.
[+] 2 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa orada bir fırsatı kullanıyor ve sana savaş ilan edecek, aynısını almanyada fransaya yapabilir (fransa-avusturya savaşı esnasında almanya'nın saldırması gibi) bunun yasaklanması saçmadır. Ülke yönettiğimiz için şantaj yapma, tehdit edip istediğini almak kadar normal bir şey yok. Herkes etik bir davranış gösterecek diye bir durumda yok, beni ilgilendiren bir sorunda yok zaten ayrıca kural ihlalide yok. Kural ihlali olmadığı için bir şey yazmadım, mesele oluşturup beni ve fransayı suçluyorsun. Oyun bozan, kural tanımaz, etkinliği berbat eden birisi değilim.
Ara
O zaman diyecek bir şeyim yok. Duvara konuşuyoruz. GM istediği kararı verebilir.
[+] 2 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fransa tarafsızlık ilan etmedi, kendisi müttefikim ve onun ülkesine geri çekildim. Bu konu sorun olamaz çünkü fransa tarafsizlik ilan etmedi.
2-Eğer bu senin için hala bir sorun ise Rusya-Polonya Savaşında Fransız askerleri Rusya yi haritadan silecek durumda iken neden Rusya Avusturya topraklarına çekildi ve bu durumu sorgulamadin. Şahsen o anda o duruma göz yumdum, bunu açık açık söylüyorum.
3- Fransa'nın savaşa katıldığı filan yok, kendisi sebebini söyledi, kural ihlali gibi bir durum yok fırsatı değerlendirdi. Benim kızdığım şey kural ihlali ve oyun bozanlik olmamasına rağmen bizi aşağılaman ve iftira atmandır. Ben sana düzgün yanıt veriyorum, sen bana duvara konuşuyoruz diyorsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.