Önemli: Teknoloji Gündemi
#1
Zd00Ro.png
Teknoloji Gündemi
Ayrı konu açılmasına gerek görülmemiş haberler bu başlık altında paylaşılır ve tartışılır.
There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#2

felclilere-yeni-umut-biyonik-omurilik,c3...=rectangle


Melbourne kentinde araştırmalar yapan bilim insanları, her yıl milyonlarca insanı etkileyen felç vakaları için ataç boyutunda, beyin aktivitelerini kaydeden ve düşünce gücüyle iskeleti hareket ettirmeye olanak tanıyan "biyonik omurilik" geliştirdi.

Bu stent bazlı elektrot, kan damarının içerisinden geçirilerek beyne yerleştiriliyor ve beynin kol ve bacakları hareket ettirmek için verdiği komutları kayıt altına alıyor.

Royal Melbourne Hastanesi'nde görev yapan, çalışmanın sahibi Nörolog Dr. Thomas Oxley, bu cihazı bir "devrim" olarak nitelendiriyor. Dünyanın en küçük cihazlarından birini yarattıklarına dikkat çeken Oxley, damar yoluyla beyne yerleştirilen bu cihaz sayesinde açık beyin ameliyatının risklerinin ortadan kalktığına ve işlemin 1 günde sonuçlandırıldığını belirtiyor.
There is no conqueror but God.
[+] 1 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Wow dedim.
G0kMNN.png
Ara
Cevapla
#4
Bilgisayar oyunu kariyer fırsatı oldu
bilgisayar-oyunu-kariyer-firsati-oldu,oF...=rectangle

Sadece günde 6 saat oyun oynayarak e-spor sayesinde ödüllerle büyük paralar kazanan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Elektronik Sporlar Kulübü Başkanı ve Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Doğukan Durdağı, yaptığı açıklamada, çevrimiçi cihazlarda oynanan, strateji, taktik, el çabukluğu, el-göz koordinasyonunun yarıştığı oyunların elektronik spor kategorisine girdiğini belirtti.

Elektronik spor olarak tanımlanan karşılıklı rekabete dayalı bilgisayar oyunları, dünya genelinde milyon dolarlara varan para ödüllerinin verildiği turnuvalar sayesinde kariyer fırsatı haline geldi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Elektronik Sporlar Kulübü Başkanı ve Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Doğukan Durdağı, yaptığı açıklamada, çevrimiçi cihazlarda oynanan, strateji, taktik, el çabukluğu, el-göz koordinasyonunun yarıştığı oyunların elektronik spor kategorisine girdiğini belirtti. 

"Elektronik spor" ifadesinin, iki kişinin ya da takımların internet üzerinden karşılıklı mücadelesini sağlayan çevrimiçi oyunlarla günlük hayattaki yerini aldığını, bilgisayara karşı oynanan oyunların ise spor olarak kabul edilmediğini anlatan Durdağı, "Önceden oyunlar bilgisayara karşı oynanırdı, şimdi insanlar karşılıklı oynayabiliyor. Böylece rekabetçi bir arena doğdu. Böyle bir ortam olunca dünyaca spor olarak tanınmaya başlandı" dedi. 

Durdağı, daha önce "çok fazla oyun oynuyorsun" diye çocuklarını eleştiren anne ve babaların bu spordaki kariyer imkanını fark ettikçe çocuklarını desteklemeye başladığını ifade ederek, futbolda, basketbolda olduğu gibi profesyonel elektronik spor kulüplerinin bulunduğunu ve sözleşmeli oyuncu olarak o kulüplerde mücadele edenlerin olduğunu söyledi. 

There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#5
Dünya'yı 5 yıl kadar (zorlarsak ilk Starcraft'tan bu yana) geriden takip ettiğimizin göstergesidir bu haber.
Ara
Cevapla
#6
Bizde yakın zamana kadar bilgisayar oyunu çocuk işi olarak görüldüğü için o kadar geriden takip etmemiz normal.
Bizim zamanımızda matematik yoktu. Taylor Serisi'ni çubuklarla türetiyorduk.
[+] 3 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#7
Yakın zaman değil, günümüzde bile bu anlayış sürüyor. Mobil telefonlar hayatımızda bu kadar yaygınlaşmasaydı, oyunlar 15 yıl kadar daha böyle görülecekti.
2012-13'de e-spor alanında Türk ekipler vardı. Yine de diğer ülkelere göre oldukça geç bir zaman.
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
Cevapla
#8
http://wccftech.com/nvidia-pascal-3dmark...s-spotted/

Pascal ile ilgili bilgiler 3dmark'a girilmiş.
Ara
Cevapla
#9
24 Temmuz Pazar günü dünya turunun son ayağı Kahire-Abu Dabi etabına start veren Solar Impulse 2 bu sabah itibariyle tarihi yolculuğunun sonuna geldi.
http://www.donanimhaber.com/alternatif-e...raflar.htm

Türkiye’de şehir içi ulaşımda elektrikli otobüs dönemi yavaş yavaş başlıyor. Eskişehir’deki küçük hamlenin ardından İzmir’de ESHOT ilk elektrikli otobüs filosunu kuruyor.
http://www.donanimhaber.com/diger-bilim-...donemi.htm

Türk Telekom dışında kalan operatörler, internet alt yapısı için dev bir işbirliğine girişiyor. Turkcell, Vodafone ve Türksat, fiber alt yapısı için Türk Telekom’un tekeline karşı ortak hareket edecek
http://www.donanimhaber.com/operatorler-...isiyor.htm

Üçüde birbirinden mükemmel haberler yahu (D)
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
Cevapla
#10
Bilim insanları titanyum ile altını karıştırarak, saf titanyumdan 4 kat daha dayanıklı bir alaşım elde etti.


morasan-fizik.jpg?itok=V492Ketb
Morosan (sağda), elektromanyetizma üzerinde çalışıyor. [Fotoğraf: Rice University]


ABD’nin Texas eyaletindeki Rice Üniversitesi’nden bilim insanları, titanyumu altın ile karıştırıp atomik yapısını yeniden düzenleyerek, saf titanyumdan 4 kat daha dayanıklı bir alaşım üretti. Fizik ve Astronomi Profesörü Emilia Morosan, tıpta yapay eklemler ve implantlarda da kullanılan titanyum ile altını 3’e 1 oranında karıştırıp, alaşımın atomik yapısını yeniden düzenlendiklerini anlattı.

_90472845_m7820151-lm_of_a_cross-section...nt-spl.jpg

Bileşiklerin manyetik özellikleri ve sentezi üzerinde uzmanlaşan Morosan, “Bu alaşıma yeni bir materyal veya bileşik denemez fakat üretimi oldukça kolay” diye konuştu. Karışımın atomlarını kübik, kristal bir yapıda sıkıştırdıklarını anlatan Morosan, önceki araştırmasında titanyum ve altını 1’e 1 oranında karıştırarak manyetik olmayan iki elementten manyetik bir alaşım elde etmeyi başarmıştı.

There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#11
Iphone 7

There is no conqueror but God.
Ara
Cevapla
#12
Bu ne saçma bir video.
G0kMNN.png
[+] 5 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#13
Iphone alanın aklından şüphe ederim. Zenginse değilse eğer.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#14
AKK İyileştirildi! Resmi Açıklama Geldi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), hatırlayacağınız üzere uzun zamandır kaldırılması talep edilen AKN (AKK) yani adil kullanım noktası için önemli adımlar atmaya hazırlanıyordu. Bu konuda çalışmaları tamamlayan kurum, kısa süre önce Adil Kullanım Noktası (AKN) hakkında önemli bir basın açıklaması yayınladı. Tamamına aşağıda ulaşabileceğiniz basın bültenin öne çıkan noktaları şöyle sıralanıyor;

 • 02:00-08:00 saatleri arasında yapılan indirmeler kotayı etkilemeyecek
 • AKN "2018" yılında tamamen ortadan kaldırılacak
 • AKN geçildikten sonra indirilen hızlar %50 oranında arttırılacak

"Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, internet erişim hızı ve veri miktarı kullanıcılar için önemli parametreler haline gelmiştir. Veri kullanım miktarının belirli bir değere ulaşması sonrasında kullanıcının erişim hızının düşürülerek bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilmesine imkân tanıyan ve Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulama içeren tarife ve paketlerin tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Diğer taraftan, artan veri miktarı ve hız ihtiyacı nedeniyle AKN’li paketler sunulan veri miktarı ve AKN sonrası hız açısından tüketicilerce şikâyet konusu olabilmektedir.

Sabit genişbant internet hizmetlerinde AKN sonrası erişim hızları genel olarak 3 Mbps olarak uygulanmakta, mobil genişbant erişimde ise tarife paketine göre farklılaşan AKN sonrası erişim hızları uygulanabilmektedir.

AKN sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesi, limitsiz/sınırsız olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla BTK tarafından kapsamlı bir çalışma yürütülmüştür. Tüketicilerin talep ve ihtiyaçları ile sektörün görüşleri değerlendirilerek hazırlanan taslak düzenlemenin kamuoyu görüşlerine açılmasına karar verilmiştir.
 • Anılan düzenleme ile; limitsiz/sınırsız olarak duyurulan AKN’li tarife ve paketlerde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla; 
 • Her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKN değeri ve AKN sonrası erişim hızına açıkça yer verilmesi, 
 • Bilgilendirmelerin tüketicilerin kolayca erişebileceği şekilde yapılması,

AKN değerinin % 80’ine ve % 100’üne ulaşıldığında ve AKN seviyesi aşıldığında, uygulanacak erişim hızı hakkında aboneye ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgi verilmesi hususlarının işletmecilere yükümlülük olarak getirilmesi planlanmaktadır.
 • AKN veri miktarı ve AKN sonrası hız değerinde de iyileştirme yapılmasını öngören taslak düzenlemede;
 • Mobil şebeke işletmecileri tarafından AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması,  
 • Sabit genişbant internet hizmetlerindeki AKN sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılması,
 • AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi,
 • 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmemesi, 
 • AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi amacıyla gerekli analiz ve çalışmaların işletmeciler tarafından 2 ay içinde yapılarak Kuruma sunulması BTK tarafından karara bağlanmıştır. 

Taslak düzenlemeye yönelik görüşler http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kamuoyu-Goru...nimNoktasi bağlantısı üzerinden BTK’ya gönderilebilecek olup tüketiciler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, işletmeciler ve sektördeki tüm paydaşların anılan taslak düzenlemeye katkı sunmaları, katılımcı bir düzenlemenin hayata geçirilmesi açısından önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

İçerik technolabs.net'den alınmıştır.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 9 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#15
http://www.businessinsider.com/google-an...ort-2016-9

Google'ın Twitter'ı satın alacağı konuşuluyor.
Cevapla
#16
gsmarena_002.jpg

Google Pixel tanıtıldı. Çok pahalı.
Cevapla
#17
Görsellik olaymış bari tam bir fail. Özellikleri fena değil.
Ara
Cevapla
#18
Google Iphone olmuş bu.
Ara
Cevapla
#19
Klişe olmuş tasarımlar artık hoşta gözükmüyor.
Ara
Cevapla
#20
Ekran gövde oranı artık %90'lara varmalı iken hala bu tür klişe tasarımları Google'dan görmek üzücü.
G0kMNN.png
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.