Rome II - Roma Rehberi (Caesar in Gaul)
#1
ROMA REHBERİ
20180830113851_1.jpg

Roma ile oyuna başladığımız zaman topraklarımızın doğu ve batı olarak ikiye ayrıldığını görmekteyiz. Öncelikle doğu kısmını ele alacak olursak eğer Bibracte ve düşman Octoduron şehirleri arasında 16 birimlik 1 adet onager ve 1 adet balistaya sahip kuşatma yapılması için gayet ideal bir ordumuz bulunmakta. İlk olarak casusumuzu düşman şehrine yakınlaştırıyoruz ardından yapabilirsek ilk turda eğer menzil yetmez ise ikinci turda düşman şehrine saldırıp kolayca işgal edebiliriz.

20180830113859_1.jpg

Batıda ise durum biraz daha farklı. Hali hazırda bir düşmanımız bulunmamakta dolayısıyla elimizde bulunan 6 birimlik ordumuzu geliştirmek için yeterli zamanımız bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu asker basmakta aceleci olmamak. Narbo Martius şehrinde 3 nüfus fazlası bulunmakta bu şehre 4 nufüs fazlası olana kadar inşa yapmamalıyız. 4 olduktan sonra şehre Mars Toprakları binasını inşa ederek ordumuza erken ve orta oyunda gayet iyi olan lejyonları ekleyebilir ve ordu 20 birime ulaştığı zaman kuzeye akına gidebiliriz. 

20180830115723_1.jpg

Bu senaryoda dikkat edilmesi gereken en önemli konu komşu devletlerin tek şehirli devletler olması. Genişleme açısından hem pozitif hem de negatif yanları mevcut. Pozitif yanları devletlerin ellerinde bir şehir bulunması ve komşularıyla genellikle herhangi bir müttefikliğe girmiyor olmaları. Ayrıca ordumuzla herhangi bir kuşatma savaşını kazandığımızı ve yüksek oranda zaiyat verdiğimizi düşünelim. Bu durumda işgal ettiğimiz şehirde birkaç tur ikmal etmesi ordumuzun eski halini almasını sağlayacaktır. Düşman ulusu yok ettiğimiz için de ikmal süresi boyunca herhangi bir tehdit olmayacaktır. Bunu yapabilmek için herkese bir anda savaş açmaktan kaçınmalısınız ve savaş açtığınız ulusu yok etmeden diğer bir ulusa savaş açmamalısınız. Bazı durumlarda ortalama 8-14 birimlik ordular savaş sonrası uzaklaşabiliyor. Geri dönüp savunmasız şehirlerinize saldırmamaları için takip etmelisiniz.

20180830111922_1.jpg

Takip konusuna değinecek olursak eğer normal sefer haritasından daha küçük olmasına rağmen içerisinde barındırdığı yeryüzü daha şekilli diyebiliriz. Bu resimde gördüğümüz üzere ordumuzun sefer hareket menzilinin yarısı kullanılabilir durumda olduğu halde batıya hareket edemiyor bunun sebebi batıda karşısına nehir çıkması. Nehrin batısında ise bir yol görmekteyiz bu yol ve ağaçlık alanlar dışında hareket menzilimiz daha çok iken ağaçlık, dağlık ve nehirler gibi doğallıklarda menzilimiz çok fazla kısıtlanıyor. 

20180830113932_1.jpg

Düzgün bir şekilde ordularımızla savaş açtığımız ulusu yok ederek hedefe doğru ilerlediğimizi düşünürsek peki binaları nasıl inşa etmeliyiz? Örnek olarak üstte bulunan ekran görüntüsünü vermek gerekirse gelirimizi arttırırken ve askeri binaları inşa ederken eyaletimizde dikkat etmemiz gereken iki önemli konu mevcut. Bunlar asayiş ve gıda. Eyalet başkentlerinde genellikle 1 adet forum, 1 adet askeri bina, varsa 1 adet liman, 1 adet kutsal toprak ve 1 adet maden inşa edebilirsiniz. Diğer şehirlerde gıdaya biraz daha fazla önem vermek ileride binalarınıza yapacağınız yükseltmelerdeki ağır gıda cezalarına karşı güzel bir önlem olur.

20180830113951_1.jpg

Yeni işgal edilen şehirlerde her zaman asayiş sorundur. Şehri binalarında genellikle garnizon kolonilerini tavsiye ederim. Sağladıkları asayiş hızlı bir şekilde sorunu ortadan kaldırıyor.

20180830110457_1.jpg

Son olarak batıdaki Akitanya eyaletinde ilerlerken bir ordu daha kurmanızı tavsiye ederim ilerleyen devletlerde hem şehirlerinde bulunan garnizonlar artacak hem de daha fazla ordularla sizi karşılayacaklardır.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Roma'nın gücünü yansıtmışlar gercekten. Romayla oynayınca pek uzun sürmüyor sefer. Ama Alman kabileleri falan zorlayabilir yine.

Eline sağlık.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Güzel olmuş eline sağlık.
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.