RTS: O.A.C - World Begins
Arkadaşlar, siz iyi misiniz? Herkes iyi mi? Oyun bu oyun oyun. İyi ki toprak kaybetmişken SS almamışım yoksa idam edilirdim. Ne vatan hainliğim kaldı, ne karakterimi bilmeden tanımadan saldırılar, hakaretler benzetmeler daha neler neler. İçinizdeki kin ve nefreti bir bilgisayar oyundan değil, gerçek dünyada ki sorumlulardan çıkartın. Vatan buradan kurtarılmıyor. Oyun da kurtarırız. 2 sayıdır değişiriz ve olur biter, tek derimiz bu kalmış gibi. Siz gerçeği düşünün oyun önemsiz. Akıl sağlığı diliyorum ve ayrılıyorum. Değerli yetkililer dilerlerse konuyu tamamen silebilirler. Veya anı olarak kalır nasıl isterlerse benim için uygun.
Hoşçakalın.
[+] 3 üye Cote nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yok ya siz oyun moyun çıkarmayın hocam. Kendi milletinizden eleştiri alınca kendini yalandan yere atan topçudan farkınız yok. Genelleme yapmıyorum ama Türk üreticiler de böyle bir kronik sıkıntı bu.
Yaptığın açıklamalar gerçekten o kadar uzak ki . Yok neymiş Kars'ın dağlarında savaştan kaçan Almanlar varmış. Nüfusa vurduğunda %000.1lik verisi bile olmayan bir topluluğu azınlık diye örnek veriyorsun.
Ya hiç olmadı en son ki seçim sonuçlarına bakarsın. Verdiğin örneklerin totalde girdiğin veriyle yakından uzaktan alakası yok.
Ara
(15-09-2022, 08:28)Cote : İyi ki toprak kaybetmişken SS almamışım yoksa idam edilirdim. Ne vatan hainliğim kaldı, ne karakterimi bilmeden tanımadan saldırılar, hakaretler benzetmeler daha neler neler.

Bu yorumunu forumda yeni olmana veriyorum. Kimse sana vatan haini demedi. Forumda farklı oyunlarda osmanlının türkiyenin kökünü kazıyıp seriler kısmına koyan oyuncular var hiçbirinin böyle bir dönüş aldığını hatırlamıyorum. Varsayımlara dayanarak böyle bir tablo çıkartmandan tepki almayacağını düşünmek komikliktir zaten. Tek evlilikten bu kadar etnik yüzdesi çıkabiliyorsa almanyaya koyduğun yahudi oranını çok merak ediyorum. ww2 öncesi sonuç olarak yahudiler sadece kendi aralarında evlenmiyordu büyük kısmında 1000 yıl öncesi de olsa atalarında yahudi de vardır.  İngilteredeki kuzeyli oranı, Balkanlardaki ortodoks ülkelerde türk ve müslüman oranları, ispanyadaki arap oranı... şeklinde bu örnekleri çoğaltabiliriz. Verdiğin 600 yıldır aramızda x etniğinden adam yaşıyor argümanını 600 yıldır diyerek kendi kendine bozmuşsun gibi de geldi. 600 yıl boyunca etniklerini korusalardı azınlık partilerinde kendilerini görebilirdik. Hatta daha da ilginci meclisteki mv nin büyük kısmı azınlıklardan oluşurdu.

(15-09-2022, 08:28)Cote : Vatan buradan kurtarılmıyor.

Kimse vatanı savunmuyor madem böyle bir özellik koymuşsun ve bu etnik tablonun doğru olduğuna inanıyorsun aldığın verileri atabilirdin biz de tamam buna göre yapmış diyebilirdik. Ya da daha basiti 2023 yerine 2050 de 2100 de göç dalgası de oyun senin oyunun istersen %100 arap de o zaman kimsenin tepki göstermesinin en ufak mantıklı açıklaması olmazdı.

(15-09-2022, 08:28)Cote : Akıl sağlığı diliyorum ve ayrılıyorum. Değerli yetkililer dilerlerse konuyu tamamen silebilirler. Veya anı olarak kalır nasıl isterlerse benim için uygun.
Hoşçakalın.

Aynı şeyi sana öneriyorum oyun yapıyorsun diye göklere çıkaracak halimiz yoktu herhalde. ve son olarak:

unknown.png
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anladığım istersek oyunda yüzde yüz herkesi Türk yapabileceğiz ve diğer ırkları genocide yapabileceğiz bence gerginliğe gerek yok. Bütün taraflar sakın olmalı.
Ara
enteresan bi oyuna benziyor hocam başarılar diliyorum oyunu tamamlamanızda

oyunu nasıl oynayabilirim hocam acaba ?
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Daha erken erişime açılmamış galiba. 2022 TBA diyor.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Elbette bizler de Türk olmayabiliriz. Genlerimiz birçok değişime uğradı ve dünyadaki hiçbir millet saf olarak kalmadı. Bunun tartışmasını yapmıyorum. Ancak görselde yer alan veriler bana çok mantıklı gelmedi. Bunu mantıklı bir zemine oturtmak da zor olacaktır. Tarihsel bir gerçekliğe de dayanmayacaktır. Yapımcının etnik köken verilerine dair açıklamaları da yetersiz. Akademik bilgiye dayandırılan bir oyunda, oranların bu şekilde olması bana akademik anlamda objektiflikten uzak göründü. Haritayı siyasi sınırlara göre oluşturduğunuza göre (yani gerçeklere) oranlar da biraz daha gerçekçi olsa iyi olabilir. Öte yandan yapımcının oyunu tamamen gerçeklere dayandırmak gibi bir çabasının olmadığını da unutmamak gerekir.

Özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi yeni öğrendiğimiz şu yıllarda, bir insanı takdir etmek veya yapacağı bir işte onu motive etmek, destek olmak bizim için o kadar zor ki. Çünkü anne babasından bunu görmeyen insanlardan oluşuyoruz. Ama bunu değiştirebilirsiniz. Bu konuda farkındalık kazanabilirsiniz. Anlamsız gerginlikleriniz var. Ortadoğu'ya en çok yaklaştığımız konulardan bir tanesi de gerginliğimiz. Bari bu konuda bir şeyler yapmaya çalışsak olmuyor mu ? Yapımcı da dünyanın neresinde oyun geliştiriyor olursa olsun, insanlara oyun hakkındaki fikirlerini sorduğunda birtakım olumsuz tepkiler alabileceğini bilmeli ve küsmemeli :)

Ben oyunu istek listeme ekliyorum. Emekleriniz için de kendi adıma şimdiden teşekkür ederim. Umarım belirttiğiniz gibi istek ve önerilerimizi dinlemeye devam edersiniz.
[+] 3 üye Jokzilla nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Önemli olan yapıcı eleştirici yapmak kimseyi kırmadan. Biz adama tepkimizi böyle gösterirsek yalnızca öfkemizle kendimizi yıpratırız.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2022, 06:02)Cote : Değerli yorumunuz ve haklı uyarınız için teşekkürler. Durum olarak yapılan işten çok, bunun bir oyun olduğunun dahi unutulup, konuların bambaşka yerlere çekileceğini en baştan tahmin etmiştim. Biz maalesef böyleyiz. Şaşırtmadı. Evet, oyun henüz pre-alfa sürümünde, önünde ise çok uzun yıllar var. Fakat yukarıda ki zihniyet sebebiyle açıkçası oyunu Türkiye'de satmamayı dahi düşündüm. Geçen yıl steam ile bu konuyla ilgili bir görüşme sağladık. Bana satış rakamlarında ve pazarlamada neden kayıp yaşamayı bile bile tercih etmek istediğimi sordular. Haliyle anlam veremediler. Bizi anlamamaları normal çünkü dünyada eşimiz benzerimiz yok :) 

Açıkçası satışlar umurumda değil, bir kararla bunu yapabilirim. Sadece kaliteli bir kitle için isteyenlere free key dağıtırım ve olur biter. Gerisi gerçekten önemsiz. 

Şunu diyen birine yapıcı davranacak bir şey göremiyorum.
Ara
Millet iyice uçmuş, ictikleri her neyse ucunu kacirmis. Elindeki kisitli imkanlarda bu kapsamda oyun yapmaya calisan adamla yapilan meseleye bakip üzülüyorum.

Bu caliskan arkadas halen buralardaysa yayinci/yaririmci bulma konusuna onem vermesini rica edecektim. Bu arayisini da nadide(!) ulkemizle sınırlı tutmasin. Bu tip kendine ozgu ve umut vadeden yapimlara destek veren Hooded Horse gibi yayinci firmalar bulunuyor.

Bununla birlikte nacizane bir uyarida bulunmak istiyorum. Oyunun steam sayfasinda token kazanmaktan nft bulmaktan bahsediyor. Nft isini oyun dunyasina sokma cabalari ve bazi buyuk yapımcıların bile bu gibi şeyleri oyunlarina koyacaklari duyurusu son aylarda oyuncu kitlesi tarafindan buyuk cogunlukla tepki görmüştür.
[+] 4 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2022, 14:47)yafeshan : Bununla birlikte nacizane bir uyarida bulunmak istiyorum. Oyunun steam sayfasinda token kazanmaktan nft bulmaktan bahsediyor. Nft isini oyun dunyasina sokma cabalari ve bazi buyuk yapımcıların bile bu gibi şeyleri oyunlarina koyacaklari duyurusu son aylarda oyuncu kitlesi tarafindan buyuk cogunlukla tepki görmüştür.

Tepki çekmenin de ötesinde Steam'de bu tür oyunların satılması yasak.
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Cote canım kardeşim benim tamam haklısın ama örneğin CIA'in sitesinde Türkiye'deki vatandaşların %75'inin(2022'de) Türk olduğundan bahsediliyor... Ayrıca seninde dediğin gibi "azınlıklar" kültürlerini uzun süre koruyamaz... Bölgedeki en kalabalık nüfusun Türk, Rum ve Arap kültürlerine ait olduğunu da hesaba katarsak bu durumda Türklerin en azından %50'nin üzerinde olması gerekmez mi?
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Türk etnisitesi yüzde 15 yazması mesele değil ki, varsayımlara dayanarak gerekçe yatmaya çalışması komik, bu tarz oyunların başlangıcı tarihsel olmak zorundadır eğer geçmiş bir tarihten yada yakın bir tarihten bahsediyorsa, tabi oyun start verdikten sonra Kürdistan orduları dünyayı da işgal edebilir
Ara
Cote galiba forumu bıraktı.
Ara
unknown.png

hahaha
[+] 16 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
tr dil desteği olsa daha iyi olurdu hocam
Ara
Victoria 3'e karşı büyük bir dezavantaj oldu bu !
[+] 3 üye SiyahAtlıHarzem nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2022, 21:15)elefsar : unknown.png

hahaha

Puhahaha Yunan strateji oyunu desek daha doğru olurdu
Ara
(15-09-2022, 21:15)elefsar : unknown.png

hahaha
Türkçe'yi yenimi kaldırmış?
Ara
Arkadaşı üzmüşsünüz, Türkçe desteği kaldırmış.

SmartSelect_20220915_231048_Chrome.jpg
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.